Acum este 11 Mai 2024, 12:15

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pretext pentru o reteta - Balmos
MesajScris: 01 Iul 2022, 14:51 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4578
Nume forum:1
Am creat acest topic aici ca un pretext, pentru ca de fapt, vroiam neaparat sa va incarcati si voi de descrierea vietii de copil de altadata, asa cum am gasit eu la https://pofta-buna.com/balmos-reteta-ciobaneasca-moldoveneasca-de-mamaliga-cu-branza/.

Cand eram copil, in vacantele la bunici, vara, mergeam adesea cu bunica, la stana, sa luam casul si zerul pentru jintuiala. Bunicii mei moldoveni au avut mereu vaca, oi si capre, pe care de primavara pana-n toamna, le dadeau la cioban, la stana.

Periodic, le venea randul sa ia branza si zerul, asa ca mergeam la stana, duceam mancare la ciobani, mergeam peste multe dealuri. Uneori isi lua randul dimineata si seara, alteori 2 seri sau 2 dimineti, niciodata nu am inteles randuiala asta. Dar tin minte ca bunica taia mereu o pasare grasa si facea un ceaun cu ciorba si inca unul cu felul 2, o tocana cu multa ceapa sau pastai si o mamaliga vartoasa, uriasa. Scotea si ceva acritura de la beci, niste vin din ala bun, si o litra de rachiu, sa omeneasca ciobanii. Mamaliga facea multa, ca sa hraneasca si cainii de la stana, ca doar si ei erau suflete lasate de Dumnezeu pe pamant.

Dupa tot drumul ala, cand ajungeam acasa, bunica punea casul la scurs, in tifoane, iar zerul la fiert. Strecura si aduna urda, pe care o punea tot la scurs, in alte tifoane albe ca zapada. Zerul ramas il folosea o parte la framantat paine, restul il dadea la pasari, catei si porci. Sa se bucure si ei.

Iar noi, copchiii cei beleuzati, stateam cu gurile deschise, sub boccelutele cu urda, sa ne curga zerul in gura. Ni se parea mult mai bun decat jintuiala pe care ne-o punea bunica in strachini. Mai stiti jintuiala aia? Doamneee, ce bunatate!

Si a doua zi, dupa ce branza se scurgea bine de zer, incepea pregatirea: o parte se punea la saramura, taiata felii groase, alta parte se punea la borcane, framantata si se steriliza (se punea celofan uns cu albus la gura), sau se framanta si se punea in putini, cu unt sau untura deasupra.

Ne bagam si noi manutele dolofane, sa framantam branza. Mai mult radeam, ne-nghionteam si mancam branza, decat sa facem ceva. Dar tare ni se mai parea buna branza asa, ca furam pe ascuns si bagam in gura. Bunica radea in coltul basmalei, se facea ca nu vede. La final, ne dadea cate-o palma usoara la fundulete: ,,panaghia voastra de copchii, ca ati frâmițat branza aiasta de n-o mai ramas nica”!

Vremuri…

Dar mai bine sa va spun reteta de balmos
Cum preparam Balmos, reteta ciobaneasca, moldoveneasca, de mamaliga cu branza

Ingrediente
2 litri de lapte (de oaie, capra sau vaca)
7-800 g de malai
200 g de unt (min. 80% grasime)
1,5-2 kg de cas de vaca, oaie, capra
1 lingurita de sare (daca branza nu este deja sarata)

Punem laptele la fiert, adaugam si cea mai mare parte de unt, oprim cam 50 de grame de unt, il vom folosi la final.

Cand laptele da in clocot, adaugam malaiul in ploaie, timp in care amestecam rapid cu un tel. Ca la oras, ca la tara se foloseste un facalet mare.

Mai lasam putin deoparte, in functie de cat de tare se ingroasa.

Reducem focul si amestecam fara oprire folosind telul. Vom folosi apoi o lingura de lemn pentru a amesteca.

In functie de cat de gros este amestecul, mai puteti adauga malai, eu am folosit cam 750 de grame de malai in total.

Lasam totul sa fiarba la foc mic, timp de 10 minute. Este important sa aveti o cratita groasa, din fonta, ideal este sa aveti un ceaun din tuci.

Adaugam branza, eu o sfaram cu mana, imi place sa ramana bucati mari.

Amestecam foarte bine totul, apoi stingem focul si punem deasupra untul pe care l-am pastrat la inceput. Acesta nu va permite sa se formeze o crusta deasupra.

Cum se serveste balmosul?
Cu multa pofta! Daca ai avea 3 guri si tot n-ar fi de-ajuns ca sa mananci asa bunatate.

Se pune in strachini mari, deasupra cu smantana groasa sau ceva iaurt, chișleag. Musai cu lingura de lemn se mananca, nu cu furculite fandosite de oras, ca sa-i simti gustul.

Doamneee, si cum se intinde branza aia topita. Iar mamaliga aia cu lapte si unt din belsug, bomba aia calorica, moartea siluetei si a tuturor dietelor.
Inghit in sec si maine fug la stana sa mai iau lapte, sa mai fac, e prea bun.

Sfatul Ginei:
Laptele folosit poste fi de oaie, capra, vaca sau bivolita. Branza e bine sa fie cat mai grasa, la fel de oaie, capra, vaca sau bivolita.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pretext pentru o reteta - Balmos
MesajScris: 01 Iul 2022, 15:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2014, 12:17
Mesaje: 4446
Locatie: Barlad
Nume forum:1
Vai, ce bun trebuie sa fie!
Îmi place tare de doamna Gina, o urmăresc pe Facebook și de multe ma inspir din rețelele sale.

Eu tocmai am terminat de mâncat, împreună cu Alexandru (băiatul cel mic), aceste biluțe din mămăligă cu caș. Doar pe el am reușit sa îl conving sa încerce noua rețetă de Raffaelo! :)


_________________
Ada-Elena - Gargarita-Zana-Fluturasilor-de-Soare
Gargarita anului 2021


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pretext pentru o reteta - Balmos
MesajScris: 01 Iul 2022, 15:30 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4578
Nume forum:1
Ada-Elena, ce idee grozava, pentru puii mici, aceste bilute cu Raffaelo.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pretext pentru o reteta - Balmos
MesajScris: 01 Iul 2022, 19:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2018, 20:53
Mesaje: 2029
Nume forum:1
Nu am mancat pana acum asa ceva. Voi incerca si eu! Multumesc frumos de poveste si de reteta.

Ada-Elena cred ca si bilutele tale "Raffaello" merita sa fie incercate. Felicitari pentru idee!

_________________
Nicoletta - Gargarita-Floare-Albastra


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania