Acum este 03 Mai 2024, 20:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Uscarea verdeturilor
MesajScris: 02 Iun 2009, 14:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Replica: Eu by Doruletz Mic (986 mesaje), la 13-06-2008

ma laud ca m-am asigurat cu leusteanul, mararul si patrunjelul. Nu sunt incantata de verdeata de la supermarket, iarna. Uneori este asa de frig si atat de intuneric cand am eu nevoie de ele, iarna, asa ca merg si le iau din congelatorul meu.
Iata cum procedez. Cumpar de la tarani (nu de la precupeti), verdeata proaspata si imediat merg acasa cu ea ca sa nu se incinga in punga de nailon. Pe masa din bucatarie, le aleg cu mana pe fiecare ca sa nu existe si altceva (gunoaie, vreo buruiana) si apoi le despart de tulpina groasa. Las numai frunzele asa cum fac si atunci cand gatesc. Spal verdeata in mai multe ape si apoi o las pe o sita mare la scurs. Pe un fund de lemn toc verdeata ca pentru mancare si apoi o introduc in pungi de plastic transparente. Le inchid prin pliere si apoi cu un marker permanent scriu pe punga L (eustean), P (atrunjel), M(arar) si le bag la comgelator. Iarna, scot punga de la frigider si tai cu cutitul mare, numai o bucata de verdeata, - atat cat imi trebuie pentru mancarea pe care o fac.
Pentru fratele meu care este in strainatate pregatesc verdeata uscata. Dupa ce scot cotoarele de la verdeata, o usuc asa cum usuca Laura, musetelul. Le pastrez tot in pungi de hartie pana ce le preia fratele meu care, ca si mine ii place sa gateasca.

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania