Acum este 28 Mar 2024, 10:14

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce este normal?
MesajScris: 30 Iul 2009, 11:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Aug 2005, 22:09
Mesaje: 1237
Nume forum:1
Ce este normal? by Georgeta Petrea-Manta (148 mesaje), la 05-01-2007

Era intr-o duminica dimineata, mult inainte de rasaritul soarelui. Sean Bell in varsta de 23 de ani, tocmai parasea un bar dintr-un cartier deochiat din New York, un bar unde dansau femei goale si se traficau droguri. Impreuna cu prietenii sai, el petrecuse ultima noapte de burlac, un mod figurativ de a pune problema, deoarece el si logodnica traiau de mult impreuna, aveau deja si doi copii.
Binecunoscut, si in ultimii ani de cateva ori inchis, barul era sub supravegherea politiei de moravuri si stupefiante. La vremea cand Bell si prietenii sai plecau, a izbucnit un scandal, cineva a pomenit de un pistol, asa ca politia a vrut sa-i opreasca, ei au incercat sa-i calce cu masina pe politisti, iar ca urmare politia a tras 50 de gloante, care intre altele l-au ucis pe viitorul ginere. A urmat un mare tapaj mediatic, activisti de culoare, (Bell era negru) asociatii care lupta impotriva violentei politiei, etc, au gasit ocazia sa manifesteze, sa-si exprime punctul de vedere. Nu se stie inca exact cine este de vina, de ce politia a tras asa de multe gloante, de ce prietenii lui au vorbit despre un pistol, cand nu aveau nici unu, de ce au dorit sa plece la volanul masinii dupa o noapte de betie, de ce au atacat politia, si multe alte intrebari care nu au inca raspuns.
Ce este clar, este ca in interviurile difuzate la toate statiile de TV nationale, familia, prietenii si activistii il descriu pe tanarul Bell, ca un om normal.
Numai ca acest om normal avea 23 de ani, nu era inca casatorit, dar avea deja doi copii, traia cu logodnica in casa socrilor, nu avea un serviciu stabil, si in prealabil fusese arestat de patru ori. Iarasi societatea gaseste ca aceasta este normal, ca acest mod de viata dezordonat este normal, ca la ora la care oamenii normali dorm sau se pregatesc sa se duca la serviciu, era normal ca el sa iasa beat de la bar, etc, etc. In zilele noastre, normalul arata foarte anormal.

Replica: Spirit de turma... by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 07-01-2007


sau cel putin asta defineste normalitatea in zilele noastre. Si nu am inteles de ce s-a pus atat de mult accentul ca traiau in concubinaj. Putea foarte bine sa fie laureat Nobel in fizica nucleara si sa nu duca lipsa unei bucati de hartie. Omul este un animal, cu rationament mai mult sau mai putin sau chiar deloc. De aceea, eu cred ca era normal sa plece la volan ca doar nu era sa o ia la fuga pe jos. De ce au atacat politia si faza cu pistolul? Instinctul animalic de conservare si libertate, ca deh, imbata un om si vezi daca se mai comporta ca atare. Oricine ar fi procedat la fel in locul lor--> normal. Lumea evolueza, din cate vad, nu tocmai pe calea cea buna, dar si aici este tot subiectivism. Cine-s eu sa-mi dau cu parerea ce este bine si ce e rau? Ia sa te fi imbracat acum 250 de ani in pantaloni ca femeie, - nu erai normala!

Replica: Da, cine este normal? by Doi na (576 mesaje), la 09-01-2007

Adina, lumea zice despre mine ca nu sunt normala pentru ca iubesc cainii si ii ingrijesc.

Replica: Alta mostra de normalitate, by Georgeta Petrea-Manta (148 mesaje), la 12-01-2007

In localitatea Chelles (Franta), trei copii in varsta de numai 10 ani, au incendiat o cladire apartinand municipalitatii. Cladirea cu o suprafata de 200 metrii patrati, adapostea un complex destinat activitatilor educative pentru copii si tineri.


Replica: Stiu ca nu este frumos din partea mea dar, by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 16-01-2007


ultima fraza imi aduce aminte de Pink Floyd - Another Brick In The Wall.



Replica: Da, Adina, dar aia parca nu aveau 10 ani! by Georgeta Petrea-Manta (148 mesaje), la 17-01-2007

Replica: 6! by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 20-01-2007

Anul trecut in iasi au murit 6 copii, arsi de vii. Vina lor, a parintilor, nu mai conteaza, asa ca nu cred ca era mare paguba la o caldire, indiferent de ce ar fi adapostit ea.


_________________
Geta - Gargarita-Alinare

Să fugi de fapta rea creştine,
Ascult-al Domnului cuvânt
Şi făptuieşte numai bine
Din leagăn până la mormânt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania