Acum este 27 Apr 2024, 22:39

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un sarut pe inima de Paste
MesajScris: 03 Aug 2009, 07:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2009, 10:28
Mesaje: 89
Nume forum:1
Un sarut pe inima de Paste by Anisoara Nichita (234 mesaje), la 25-04-2008
pentru toate gargaritele ce isi petrec aceste sarbatori departe de tara.

Mi-a placut aceasta expresie pe care au scris-o Valery si Roze intr-alt topic, incat am simtit nevoia sa o folosesc drept titlu. In timp ce mi se rumeneau cozonacii, mi-am adus de gargaritele nostre de afara care nu se pot bucura de momentele acestea.

Va urez tuturor sa aveti un Paste fara nostalgia celui de acasa, sa va bucurati cu toata inima de aceasta sarbatoare si sa primiti Lumina in inima.

Iar voua, gargaritelor de acasa, va doresc sa ii bucurati pe toti cei din jurul voastru cu bucatele voastre, cu parfumatul vostru cozonac si cu ouale rosii, iar Domnul sa va trimita Lumina in inima, in case si asupra celor ce ii iubiti.



Replica: Paste fericit! by Stanoiu Constantin (257 mesaje), la 25-04-2008

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!



Replica: Simtim lumina, by Maria Nistor (4972 mesaje), la 25-04-2008
chiar si departe de casa, incercam sa facem pe cat posibil sa nu lipseasca nimic din ce este traditional la noi.

Replica: Oua by Maria Nistor (4972 mesaje), la 25-04-2008
vopsite in Italia.



Replica: Paste by Serban Birtalan (347 mesaje), la 25-04-2008
fericit si tot ce va doriti!



Replica: Un sarut pe inima de Paste by Marian Topala (535 mesaje), la 25-04-2008



Replica: Un sarut pe inima de Paste by Georgeta Petrea-Manta (148 mesaje), la 25-04-2008
Fie ca azi sa domneasca pacea,
ca sa ai incredere in Dumnezeu care sta exact unde trebuie,
ca sa nu uiti posibilitatile infinite care se nasc din credinta,
ca vei folosi darurile care le-ai primit,
ca vei imparti dragostea care ti-a fost data,
ca vei fi bucuros sa afli ca esti fiul lui Dumnezeu.
Lasa ca acesta prezenta sa-ti intre in oase
si sa permita sufletului tau libertatea de a canta, dansa, ruga si iubi.
El este aici pentru toti si pentru fiecare dintre noi in parte.
Paste fericit!



Replica: Un sarut pe inima de Paste by Adelina Felicia Agachi (85 mesaje), la 25-04-2008
Bravo, Maria! Avem oua de Paste, cozonac au facut mai toate fetele asa ca a ramas sa ne spunem Paste fericit!
Eu mai am de vorbit cu Iepuras pentru cineva dragalas.



Replica: Un sarut pe inima de Paste by Zoica Maniu (230 mesaje), la 25-04-2008
si un Paste fericit, alaturi de urarea Sa va bucurari de clipele frumoase ale vietii!



Replica: Un sarut pe inima de Paste by Veronica Ene (179 mesaje), la 25-04-2008
Sfintele Sarbatori de Paste sa va aduca la toate Gargaritele, lumina, liniste in suflete si fericire alaturi de cei dragi!

Multumesc pentru urarile voastre frumoase.
Adelina, sper sa il mai gasesti pe Iepuras ca la ce aglomeratie este...
Maria, ma bucur ca si in Italia se fac oua rosii. Tu le-ai facut sau ti-a trimis cineva imaginea?



Replica: Eu cu mana mea, by Maria Nistor (4972 mesaje), la 25-04-2008
nu au iesit asa frumoase, dar este opera mea. Paste Fericit! si de la mine la toate gargaritele.

Replica: Si eu by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 25-04-2008
va sarut pe inima. Stiati ca asa spun evreii? Noi avem o familie de batranei, vecini si cand le mai fac cate un comision asa imi spun.
Eu plec spre Austria - v-am mai povestit de voucherul primit cadou acum doua luni. Poate ajungem si pana la Paris. Pentru ca nu voi avea acces la net, va urez de pe acum, Paste Fericit!



Replica: Un sarut pe inima de Paste by Martis Liliana (87 mesaje), la 25-04-2008
Maria, conteaza intentia, mai mult decat rezultatul.
Paste Fericit si sa aveti numai bucurii!

Replica: Un sarut pe inima de Paste by Mocanu Didina (154 mesaje), la 25-04-2008
Va multumesc, gargaritelor pentru toate clipele frumoase pe care le-am avut in ultimele zile (cu toate retelele voastre pentru Paste), dar mai ales despre gandurile unora dintre voi care se indreapta si catre noi. Parca simt parfumul cozonacului facut, odata, de mama.
Maria, ceea ce conteaza este ca ai vrut sa pastrezi o traditie. Asa cred eu.
De aici, din Canada, va trimit si o urare de Paste Fericit! si sa aveti numai bucurii ca in copacelul de bungavillea de mai jos.



Replica: Un sarut pe inima de Paste, by Admin TTT (3926 mesaje), la 25-04-2008

Fie ca Lumina sfintelor sarbatori ale Pastelui
sa va aduca pacea si linistea in suflete,
bucuria unei primaveri calde
si speranta de mult mai bine.
Echipa de la Rogoblen




Replica: Paste Fericit! by Pricopie Ioana (387 mesaje), la 25-04-2008
Este timpul sa fim impreuna de Invierea Domnului! Fie ca binecuvantarea cereasca sa se rasfranga asupra noastra, a tuturor si sa ne faca mai buni, mai darnici si mai intelepti.
Sarbatori Fericite!

Replica: In ajunul by Bratu Marta Renata (62 mesaje), la 26-04-2008
sarbatorilor Pascale va transmit la toate gargaritele multa sanatate, fericire si La multi ani!

Replica: Paste fericit! by Milos Cosmina Elena (612 mesaje), la 26-04-2008
Invierea Domnului sa aduca in sufletele noastre bucurii, sa ne faca sa fim mai intelepti, mai buni si sa aducem la randul nostru bucurii in sufletele altora.



Replica: Un sarut pe inima de Paste! by Adriana Nicuta (4061 mesaje), la 26-04-2008
Nasterea Domnului sa va umple sufletul de lumina, ochii de lacrimile bucuriei, mintea de ganduri frumoase si inima de iubire.



Replica: Un sarut pe inima de Paste! by Alice Popa (236 mesaje), la 26-04-2008
De la titlul topicului pana la urari, - totul m-a emotionat. Va multumesc pentru cuvintele si imaginile cu care mi-ati incalzit Sambata Pastelui de azi.
Ma gandesc ca cel mai potrivit ar fi sa va urez sa aveti Lumina in viata, iar Invierea din aceasta seara sa fie si ea un moment al reinvierii noastre.
Cu bucurie neconditionata,
Alice&Marian



Replica: Lumina Sfintei Invieri by Agache Amalia (65 mesaje), la 26-04-2008
sa va calauzeasca in viata, iar tot ceea ce doriti sa realizati, sa fie pe masura asteptarilor voaste.
Sarbatori fericite cu liniste si sanatate, alaturi de cei dragi.
Hristos a inviat!



Replica: Paste fericit! by Bica Nistor (1290 mesaje), la 26-04-2008
Flacara Sperantei sa arda mereu in sufletul vostru si sa aveti o viata plina de Liniste, Credinta si Iubire.
Sarbatori fericite alaturi de toti cei dragi voua!




Replica: Sfintele Sarbatori de Paste by Andreea Tomita (74 mesaje), la 26-04-2008
sa va aduca numai ganduri senine, lumina in suflet si multe bucurii alaturi de cei dragi.
Hristos a inviat!


Replica: Paste fericit! by Anitescu Constanta (71 mesaje), la 26-04-2008
Este timpul sa fim impreuna de Invierea Domnului. Fie ca binecuvantarea
cereasca sa se rasfranga asupra noastra, a tuturor si sa ne faca mai buni,
mai darnici si mai intelepti.

Replica: Sarbatoarea Invierii Domnului by Cornelia Suteu (272 mesaje), la 26-04-2008
nostru, Iisus Hristos, sa va aduca pace si binecuvantare in suflete si in inimi.
Hristos a inviat!



Replica: De Invierea Domnului by Doruletz Mic (1008 mesaje), la 26-04-2008
va urez Paste fericit.



Replica: Paste fericit! by Ileana Miroiu (807 mesaje), la 26-04-2008
Obiceiuri si Simboluri de Paste



Ganduri de Pasti



De Paste la poalele Fagarasilor



Gheorghe Zamfir - Ave Verum (Pastele)



Replica: In noaptea Sfanta a Invierii, by Anca Lungoci (364 mesaje), la 26-04-2008
cand o sa luati lumina, sa va fie casa plina de bucurie, sa aveti belsug si sanatate, sa aveti cate putin din toate.

Replica: Oua de Paste by Maria Nistor (4972 mesaje), la 28-04-2008
aduse din Romania.



Replica: Albinuta by Maria Nistor (4972 mesaje), la 28-04-2008



Replica: Un sarut pe inima de Paste by camelia constantin (65 mesaje), la 28-04-2008
Multumim mult pentru urari. Eu, personal mi-am mai revenit putin cand am citit urarile voastre. Nu stiu de ce, dar tot timpul de sarbatori se simte mai acut lipsa celor dragi din jurul tau. Nu numai cei ce nu sunt langa tine, pentru ca sunt in tara, dar si a celor ce s-au transformat in lumina pentru totdeauna. Sa pastrati tot timpul o farama de lumina in inima, si sa va aduca Domnul pace sufleteasca si implinire.
Christos a inviat!



Replica: Esti by Maria Zanfir (564 mesaje), la 28-04-2008
in Italia sau in Romania, Maria? Eu sunt momentan tot in Italia. Anul acesta am primit de acasa oua si cozonac. Eu mai sunt cu doua fete aici.
Hristos a inviat!

Replica: Adevarat a Inviat! by Maria Nistor (4972 mesaje), la 28-04-2008
Si eu tot in Italia. Am primit cele trei oua frumos incondeiate. Cele rosii sunt facute aici.

Replica: Adevarat a Inviat! by Anca Lungoci (364 mesaje), la 29-04-2008
Camelia, m-au uns la inima, cuvintele tale, dar si imaginea.
Maria-Gargarita Venus, ouale tale incondeiate fac un contrast frumos in vasul acela ce pare smaltuit si usor dantelat.
Sa aveti zile frumoase, in continuare.
Aici, in Romania a aparut soarele printre sparturile de gri ale cerului.

Replica: Un sarut pe inima de Pasti by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
From: matei schintie
Subject: Hristos a inviat!

Dragii nostrii,
Lumina Invierii sa va calauzeasca pasii
pe calea ce duce la Bucuria cea vesnica!
Sanatate si bucurii duhovnicesti sa aveti atat dvs. cat si toti cei dragi.
Va dorim din inima un Pasti luminat!
Hristos a inviat!
Familia Schinteie din Covasna


Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
Mai intai m-am bucurat de primul dar de Paste care a fost semnarea condicii la masa a intregii familii: sot, copii, parinti, rudele apropiate. Regula familiei noastre este ca cele doua mari sarbatori, Craciunul si Pastele sa se serbeze in familie.
A doua bucurie: un dar delicat de la o prietena draga: un castronel cu oua, vopsite de ea, asezate pe iarba, ornata cu lacramioare si nasturasi din gradina sa. Buchetul de alaturi este tot din gradina sa. Sunt lalele pe care mamica ei, acum plecata in Lumina, le-a plantat acum 30 de ani. Cele doua fire de in (Linus) sunt o poveste pe care numai eu si acest suflet minunat caruia eu ii spun prietena-mea o stim: o poveste despre trainicia prieteniei.



Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
A treia bucurie: pregatirea mesei, decorarea ei si asezarea cosului cu ouale vopsite, in toate culorile, pe masa.



Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
A patra bucurie: darul pentru fiecare din cei prezenti - un ou aflat intr-o canita sustinuta de o ratusca iepuras. Lumanarelele vor fi aprinse cu lumina din Lumina (a se citi cu lumina din lumanarea de la Inviere).



Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
Bucuriile s-au tinut lant, asa ca am uitat sa mai fac fotografii. Cineva a avut grija totusi ca din cand in cand sa mai apese pe butonul aparatului de fotografiat, asa ca iata, mai jos, felul meu preferat de bucate: cas si urda proaspete, atat de proaspete incat nu au putut fi taiate artistic. Ceapa verde nu lipseste pentru ca asa stiu eu de la bunii mei, - este combinatia cea mai delicioasa si mai sanatoasa.



Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
Moment in care platoul cu drob (de miel), rulada de pasare si checul aperativ a fost deja vandalizat.



Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
Cozonacul cel mare (2,047 kg) este taiat la final. Dulce, parfumat, cu crema de cacao si nuca si rahat.
Noi pastram cozonacii in folie de plastic pentru se mentine proaspeti.



Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
Farfuria cu bucate pentru pomenirea mortilor contine cozonac (mic), pasca, chec din albuse (albuse ramase de la cozonac), oua vopsite (cu frunzulite). Alaturat exista intotdeauna si o cana de vin alb si o lumanare pe care o aprindem cand inmanam aceste daruri ale pamantului, rostind numele celor ce sunt plecati in Lumina.



Replica: Masa de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
Si un dar de ultima ora:
un cosulet pentru oua si o umbreluta ca sa nu le ploua.



Replica: Acesta by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008
a fost Pastele meu, mai frumos decat cel de anul trecut, asa cum spun in fiecare an. M-am simtit rasfatata de Divin pentru mi-a adunat toata familia in jurul mesei cu bucate si pentru ca prietenii ne-au vizitat sau ne-au sunat ca sa ne aminteasca ca Hristos a inviat!.
Pot exista bucurii mai mari? Care au fost bucuriile voastre de Paste?



Replica: Voi doua, by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 29-04-2008
Monica si Letitia, aveti un stil de a scoate omul din apele lui.
M-am bucurat de topicul Letitiei (Saptamana Luminata) pentru ca a luminat ceva in mine cand l-am citit, iar Pastele tau, Monica, narat cu imagini, mi-a adus aminte de Pastele meu. Poate cel mai frumos Paste: a venit intreaga familie, - au venit cu oua, cu pasca, cu cozonac, cu tort, cu prajitura cu rabarbar, cu buchete cu lalele, narcise si lacramioare (de nu mai aveam vaze in casa sa le pun). A fost atat de multa mancare de sotul meu a fost exonerat de gratar. Nu se mai putea manca nimic dupa antreuri. Ne-am dezdrabalat in dulciuri si ne-am bucurat sa rememoram momentele noastre frumoase. Avem un prieten ce are o voce minunata si la indemnul lui am cantat impreuna romante si muzica populara. Cel mai greu a fost momentul despartirii.
Cel mai frumos moment: finuta mea de cinci ani a venit si mi-a inmant un buchet de lacramioare, cules de la mamaia ei, din gradina. Cu ochi patrunzatori si seriosi mi-a spus: Nanuca-mea-scumpa, ti le-am cules eu ca sa te faci sanatoasa. Era cat pe ce sa izbucnesc in plans cand am auzit-o. Parintii ei s-au jurat ca nu ei au invatat-o.



Replica: Masa de Paste, by Maria Nistor (4972 mesaje), la 29-04-2008
la inceput. In asteptarea oaspetilor, - nasi de cununie (fratele si cumnata) impreuna cu nepotii adolescenti. A fost o masa foarte distractiva cu mult umor si o zi senina chiar daca departe de casa. A fost o zi cu multa Lumina sufleteasca. S-a ras, glumit si s-a vorbit despre lucruri frumoase.



Replica: Bravo voua by Silvia Har (634 mesaje), la 29-04-2008
ca ati facut fotografii. Eu, parca nu as avea telefon sau aparat digital. Deh, la cate au fost pe capul meu: curatenie, cozonac, pasca, oua, salate si aperitive, drob, fripturi. Da, toate le uiti dupa ce se intampla. A fost frumoasa ziua de Paste. Cu ai mei, cu ai lui, cu cativa prieteni. Cu umor, cum zice Maria - de cred ca am mai pus pe mine un kilogram numai din ras.
Joi iesim la morminte. La voi exista acest obicei?
Maria, meriti felicitari pentru Lumina sufleteasca. Eu nu stiu daca as rezista departe de casa.
Mi-ati dat o idee cu cosuletele acela frumoase pentru Inaltare.
P.S. Si noi judecam casul cu ceapa, de Paste.

Replica: Fiecare face cum poate. by Maria Nistor (4972 mesaje), la 29-04-2008
Dupa zece ani, crede-ma ca si aici esti acasa. Am aici trei frati casatoriti cu familiile lor si copii. Nu am fost toti aici, in schimb, atata timp cat stiu ca parintii mei sunt bine, suntem toti sanatosi. In primul an s-a facut slujba de Inviere aici. Am fost la Inviere toata familia, am venit cu Lumina acasa. De ce sa nu fii bucuros daca eram acasa? Sotul meu este din alt judet, - atunci cum as fi facut? Nu ne putem imparti, din pacate. Acolo unde esti, eu cred ca trebuie sa te bucuri de ceea ce ai si sa nu iti plangi de mila. Este o parere personala.

Replica: Ai by Doi na (576 mesaje), la 29-04-2008
dreptate, Maria. Fiecare putem face ca momentele acestea sa fie mai frumoase, iar acasa este acolo unde te simti acasa.

Replica: Un sarut pe inima de Paste by Admin TTT (3926 mesaje), la 29-04-2008

From: Adriana Hirica
Sent: 20 April 2008
To: rogoblen
Subject: Re: La multi ani, Floriilor!
Va multumesc pentru urare. La fel va doresc in aceasta zi mare.
Goblenul a fost si va ramane marea mea pasiune si voi investi totdeauna cat voi putea, - bani, putere, sanatate!
La multi ani!
Adriana

Replica: Admina by Adriana Nicuta (4061 mesaje), la 29-04-2008
Desi am mancat non stop, dupa ce ti-am admirat meniul de Pasti as mai fi dat o fuga prin frigider. Frumoase cadouri ai primit!

Replica: Un sarut pe inima de Paste by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 29-04-2008
Ma bucur ca toate gargaritele au petrecut sarbatori minunate alaturi de cei dragi.

Dupa mult timp am reusit si eu sa-mi petrec sarbatorile alaturi de parintii mei. M-am mutat la ei chiar de miercuri si am reusit sa o ajut pe mama la toate pregatirile. Nici nu stiti ce clipe minunate am petrecut impreuna. Intr-adevar aceste momente te apropie si mai mult de familie. Toate aceste ore petrecute cu mama mea in bucatarie au fost o alinare pentru sufletul meu. Pot spune ca in acest an de Paste am primit "un sarut pe inima".

_________________
Anisoara - A avea si numai un singur bun prieten inseamna a avea lumina in intuneric.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania