Acum este 29 Mar 2024, 07:13

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 14 Oct 2012, 14:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
1. Daca mersul pe jos ar fi bun pentru sanatate, atunci postasul ar fi nemuritor.
2. O balena inoata toata ziua, mananca plancton, bea apa si este grasa.
3. Un iepure fuge mereu, tzopaie si traieste doar 15 ani.
4. O broasca tzestoasa nu fuge, abia se tareste si nu face mai nimic altceva, cu toate astea traieste 150 de ani.
Si tu, vrei ca eu sa tin dieta si exercitii fizice?! Hai sa fim seriosi!

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Oct 2012, 11:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Pentru ca si eu sunt in randul gargaritelor cu forme frumoase, am inceput totusi o cura care nu este chiar de slabire, ci de schimbare obiceiuri alimentare. Aceasta cura se desfasoara pe o perioada de 6 saptamani.
Dupa primele doua saptamani, ar trebui sa se piarda 3-4 kg si 2-3 cm in talie.
Noi ne-am hotarat sa o facem, tinand cont de faptul ca eu nu am tinut niciodata o cura de slabire, dar aceasta m-a convins, pentru ca mi se pare destul de echilibrata. Cura este descrisa in trei carti, iar in masura in care reusesc, voi posta si voua regimul zilnic.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Oct 2012, 12:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Ralu, deci timp de 6 saptamani nu o sa mai vii cu retete de dulciuri si alte bunataturi? Sau poate ne aduci retete de regim?
Alexa, felicitari pentru performanta. Este impresionant.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Oct 2012, 12:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Prima saptamana

Luni

Mic dejun: 3 rondele de orez expandat, 30 g de branza proaspata si slaba in grasimi (urda sau branza de vaci), 1 lingura de marmelada fara zahar, 1 cana de ceai verde, un fruct.
Sau: puteti alege tot ceea ce doriti, chiar si cappuccino sau croissant, cu conditia sa fie facute cu ingrediente sanatoase si fara grasimi hidrogenate. De altfel, la micul dejun se poate servi ceea ce ati dori in timpul zilei, dar stiti ca nu se poate. Astfel, in loc sa renuntati la acel ceva, il serviti a doua zi la micul dejun.

Gustarea de dimineata: un shake de banana facut cu un pahar de lapte de orez, soia sau iaurt fara grasimi si o banana coapta si 4 migdale. In loc de banana, puteti folosi un alt fruct de sezon.

Pranz
200 g piept de curcan si salata
50 g orez integral fiert, dupa care se gateste intr-o tigaie cu un pic de ulei, ceapa si morcov.
Pieptul de curcan se taie felii, se bat, se dau prin ulei si prin faina de porumb precoapta (cea fina). Se coc fara ulei, intr-o tigaie pentru 10 minute.
Pentru cine este vegetarian, inlocuieste puiul cu aceasi cantitate de soia.

Gustarea de dupa-amiaza
O macedonie cu fructe de sezon si 3 nuci. Se poate indulci cu o lingurita de sirop de artar sau miere bio.
Varianta: un fruct de sezon, chiar si copt si 3 nuci.
In macedonie puteti pune seminte de anason, o lingurita, sfaramati un pic. Anasonul ajuta la eliminarea balonarii.

Cina
- Supa crema de legume: eu am facut-o la oala cu presiune cu praz, morcov, conopida, un cartof mai mic, frunze de bietola (cred ca sunt cele de sfecla), dovlecei.
- 2 oua scrob cu foarte putin ilei
- 3 rondele de orez expandat
- Salata, cu 2 linguri de ulei de masline, otet de mere si seminte de floarea-soarelui si dovleac, o lingura.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Oct 2012, 12:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Mona, cam asa ar trebui, cu toate ca poate, poate ceva tot mai fac, pentru micul dejun, avand in vedere ca atunci se poate sari calul totusi.
Retetele de regim le postez pe toate, cu siguranta.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Oct 2012, 12:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2255
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Cred ca am mai scris in acest topic despre faptul ca am slabit cam 6 kg de cand sunt inapoi la servici. In ultima vreme insa se simte mai bine, incap in blugii de dinainte de sarcina, lucru care mi se pare extraordinar, avand in vedere ca nu ii puteam trage mai sus de genunchi, si asta doar in urma cu vreo 2-3 luni.

Ce-i drept, am cam renuntat la dulciuri, daca mi-este pofta de dulce mananc miere si/sau mere. Painea la fel, cu moderatie.

In plus, mi-am facut abonament la sala si imi propun sa ajung cam de 2 ori pe saptamana sa fac miscare si acolo. Un alt avantaj este ca serviciul meu este pe doua nivele, urc si cobor trepte intr-o veselie, nici nu am mai stat sa le numar.

As mai avea de slabit macar 6-7 kg, in prezent am in jur de 66 kg.

Ralu, mult succes in noul demers.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 24 Oct 2012, 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Dragele mele, va doresc sa slabiti in continuare pentru ca simt sanatatea cum a intrat in casa mea de cum am inceput sa scap incetul cu incetul.

Ralu, abia astept feedback-ul tau.
Sanatate si lucruri bune pentru tine si cei dragi tie.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 24 Oct 2012, 18:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Un tip destul de grasut se hotaraste sa slabeasca. Cauta pe internet un program de slabire si solicita on-line de la o companie planul lor de pierdere in greutate 5 kg in 5 zile, zicandu-si s-o ia mai usor.
A doua zi ii bate la usa o tipa la vreo 19 ani, superba, atletica, doar incaltata in niste adidasi roz si avand un semn atarnat de gat. Se prezinta ca un reprezentant al companiei online de pierdere in greutate si ii arata ce scrie pe ecusonul de la gatul sau: "Daca ma poti prinde, poti sa ma ai."
Fara niciun alt cuvant tipa o lua la sanatoasa. Omul nostru - dupa ea. Cativa kilometri mai tarziu, transpirat si obosit peste masura, renunta la urmarire. Aceeasi fata se prezinta la usa lui in toate zilele urmatoare si acelasi lucru se intampla de fiecare data.
In a sasea zi, inciudat, tipul se cantareste si constata incantat ca a pierdut 5 kg cum i s-a promis.
Se gandeste ca ar putea sa continue si sa piarda si mai mult din greutate si solicita programul de pierdere in greutate 10 kg in 5 zile de la aceeasi companie.
A doua zi ii bate la usa cea mai frumoasa femeie vazuta in viata lui. Ea nu purta nimic, doar adidasi roz si la gat cu un ecuson atarnat, pe care scria: "Daca ma poti prinde, o sa ma ai." Si alergatura reincepe, ea in fata, el dupa ea. Femeia era atat de faina, incat omul nostru alearga dupa ea de din toate puterile.
In urmatoarele patru zile, la fel. Intr-a sasea zi, tipul se cantareste si constata foarte multumit ca a mai pierdut 10 kg, dupa cum i se promisese. Erau niste profesionisti adevarati!
Decide sa scape odata pentru totdeauna de kilogramele pe care le mai avea in plus si solicita programul de pierdere in greutate 20 kg in 7 zile.
"Sunteti sigur?" i se trimite un e-mail. "Acesta este cel mai riguros program al nostru si numai cativa clienti ai nostri au putut sa-i faca fata."
"Absolut", raspunse el, "nu m-am simtit mai in forma in viata mea!"
A doua zi aude o bataie in usa, alearga fericit sa deschida si inlemneste.
In fata usii statea un ditamai masculul, incaltat doar cu o pereche de adidasi roz si cu un ecuson atarnat de gat, pe care scria: "Daca te prind, al meu esti!"

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 24 Oct 2012, 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 3542
Nume forum:1
Silvia, pot sa zic ca am ras din toata inima si cred ca nu exista o cura de slabire mai originala ca aceasta.

_________________
Anca - Gargarita Pacea-Armoniei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 25 Oct 2012, 14:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Maria, cum merge cu dieta?
- Bine draga.
- Ai slabit mult?
- Stii vulturul pe care l-am tatuat pe burta?
- Da.
- Eeee, acum a devenit un colibri!

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania