Acum este 19 Apr 2024, 07:58

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 25  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 18 Noi 2011, 17:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Carnea de peste are un rol foarte important, deoarece contine fosfor, substanta necesara bunei functionari a creierului, in special a memoriei. Femeile care vor sa slabeasca trebuie sa inlocuiasca carnea de porc cu cea de ton, cel putin de doua ori pe saptamana, deoarece are putine calorii.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 18 Noi 2011, 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Adolescentii care consuma mai multe produse bogate in calciu decat majoritatea, sunt mai supli. Cercetatorii din San Diego au analizat masa musculara a unui grup de fete cu varsta cuprinsa intre 9 si 12 ani care au notat detaliat alimentele consumate pe parcursul studiului. Acest studiu confirma cercetarile anterioare care demonstrau, la femeile intre 30 si 60 de ani, cresterea capacitatii organismului de a distruge grasimile, in conditiile unui consum crescut de calciu. Alimente bogate in calciu sunt laptele praf, cascavalul, branzeturile si anumite ape minerale. La acest rezultat s-a ajuns indiferent de forma de asimilare a calciului: alimente sau suplimente nutritionale.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 18 Noi 2011, 17:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Datorita grasimilor pe care le contine, margarina mareste colesterolul. Asta aflam de pe site-ulelefantulverde.ro. Mai mult, ea favorizeaza "rotunjirea" taliei si a feselor. Daca mancati foarte des margarina, aveti toate sansele ca stratul de celulita sa se ingroase. In timp, creierul, inima si sistemul circulator au de suferit din cauza margarinei.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 19 Noi 2011, 10:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Mesaje: 1064
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dragele mele, in sfarsit am terminat cu perioada de foc si ma intorc la voi cu sufletul usor si plin de bucuria de a va revedea.
Onuta, imi cer scuze ca te-am facut sa astepti.
Dar sa nu mai lungesc vorba si sa trec direct la ce am promis. Pentru ca sunt foarte multe retete, mai simple sau mai complicate, o sa le scriu intr-un fel de serial, cate putin in fiecare zi. Si pentru ca Silvia a scris mai sus ceva despre peste si mai ales ton, voi incepe cu niste retete care il au in centrul atentie chiar pe el.

Salata de ton varianta 1:
O conserva de ton in suc propriu (maxim 175 g), 2 – 3 linguri de boabe de porumb, 2 andive, 6 – 8 masline, otet balsamic, o lingura de ulei din samburi de struguri, un varf de sare si un varf de piper.

Salata de ton varianta 2:
150 - 175 g ton in suc propriu, un ardei gras taiat in cubulete mici, o ceapa tocata marunt, usturoi, 2 – 4 linguri de porumb, salata verde, un varf de sare, o lingura de ulei de masline si zeama de lamaie.

Salata de ton varianta 3:
Un ardei copt taiat fasii, o conserva de ton in suc propriu, o rosie taiata cubulete, o ceapa, o rosie, usturoi sau ardei iute, 1 – 2 castraveti murati taiati rondele, 6 – 8 masline, o lingura de ulei de masline, un varf de sare si zeama de lamaie.



Vor urma salate cu somon si salau la gratar si unele cu peste afumat.

_________________
Arina - Gargarita-Focul-Saruta-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 21 Noi 2011, 20:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Arina, este tare buna salata cu ton. Eu astept si alte retete. Hi! Hi! Hi!
Pana una alta, eu va invit la un ceai din flori de soc cu multa lamaie si miere. Ajuta la intarirea sistemului imunitar, dar si la slabire.

O seara buna,

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Noi 2011, 09:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Intrucat cu ceva timp in urma am dezbatut problema lamaii, va postez un link:
https://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=77&t=7778
Arina, astazi dupa ce ies de la servici imi fac si eu aprovizionarea cu ton. Te pup pentru retete.
Onuta, nu transpiri de la ceaiul de soc?
Raportez un adio de 500 g. Nu am aplicat nici o dieta, dar am urmarit sa mananc sanatos si putin. Au primat salatele (m-am inspirat din salatele Zoicai) in care nu am avut maioneza, cartofi, paste fainoase sau cereale.
Va doresc succes in continuare.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Noi 2011, 09:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Silvia, am cautat pe internet beneficiile ceaiului de soc. Printre randuri, mentiona ca transpiri de la acest ceai. Ei bine, la mine nu a fost cazul. Sa fie oare cauza ca nu trebuia indulcit? Eu il beau cu miere si lamaie (la un litru de ceai pun zeama de la o lamaie si 4 linguri de miere).
Ma bucur de raportul tau in minus. Eu nu m-am mai cantarit, ca nu simt nimic - nici ca m-am ingrasat, nici ca am slabit. Hi! Hi! Hi!

Sa auzim de bine.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 23 Noi 2011, 11:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Mesaje: 1064
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dragele mele, asa cum v-am promis, ma intorc cu cateva retete de papici cu peste.

Salata de toamna cu peste:
80–100 g peste afumat taiat fasii, 2 rosii cubulete, 1–2 castraveti murati taiati rondele, un ardei gras verde taiat cubulete, 6–8 masline, o ceapa rosie taiata rondele, o lingura de ulei de masline, lamaie, si verdeata tocata.

Plachie de peste:
150–180 g salau sau somon, o ceapa, 4–5 rosii in bulion, 50 ml vin alb sec, o lingura de ulei de masline, un varf de sare, un varf de piper, verdeata tocata, 2–3 frunze de dafin.
Ceapa se toaca marunt si se caleste. Cand este aproape gata, se pune intr-un vas rezistent la cuptor, se adauga pestele, rosiile tocate marunt, condimentele, vinul si se da la cuptor pentru 40-50 de minute.
Se poate servi cu 200 g de mamaliga.

Salata picanta cu peste afumat:
80–100 g peste afumat taiat fasii, o ceapa (verde) tocata marunt, usturoi daca se doreste, 6-8 rosii cherry taiate pe jumatate, salata verde, un fir de praz (doar partea verde), un avocado, o lingurita de hrean, o lingurita de mustar picant, un varf de sare, zeama de lamaie si ardei iute.

Salata cu somon:
80 g somon fume, 2-3 castraveti murati, un cartof mare (aproximativ 200 g) fiert sau la cuptor taiat cubulete, o ceapa rosie tocata marunt, otet de mere sau lamaie, o lingura de ulei de masline, un varf de sare, un varf de piper, un ardei iute tocat marunt daca se doreste si verdeata tocata.

Peste cu pastai:
150 g salau sau somon la gratar presarat cu un varf de sare, lamaie si verdeata tocata.
Separat, se aseaza 200 g de fasole verde (pastai) fiarta sau inabusita, cu un varf de sare, usturoi pisat, condimente si verdeata tocata.

Eu va doresc posta buna si data viitoare vin cu retete de mancarici cu carne de pui si de vita.

_________________
Arina - Gargarita-Focul-Saruta-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 28 Noi 2011, 12:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Arina, in contextul dezlegarii la peste, sambata intreaga familie a executat o plachie, reteta ta. S-a adaugat mamaliguta. Iti multumesc.

Raportez un minus de 500 g.

Va doresc si voua scadere usoara.
Pup.

P.S. Onuta, eu nu indulcesc ceaiurile ca mierea ma arde la cantar O felie de lamaie, da. Intotdeauna. Devine mai suportabil.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 30 Noi 2011, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Silvia, saptamana trecuta cat am baut ceaiul cu miere si lamaie, m-a ars mierea destul de mult - cu doua kilograme in plus. De aceea am si renuntat la ea, oricat de bun indulcitor ar fi. O luna, doua, cred ca nu am sa ma mai gandesc la ea. Ha! Ha! Ha!
Arina, eu nu ma consider o mare mancatoare de peste, dar astazi fiind dezlegare am papat peste prajit, dar si o pasta de peste facuta de mama, care pana astazi nici macar nu am gustat-o. Numai ce am gustat si nu ma mai opream din mancat. Hi! Hi! Hi!
Va pup si sa auzim numai de bine.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 25  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania