Acum este 16 Apr 2024, 20:32

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 297 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 02 Mai 2010, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Doi na, vroiam sa te rog ceva si nu am stiut unde sa iti scriu asa ca am ales acest topic.
Am o prietena care are un doberman in varsta de 12 ani pe nume Ares. In ultimul timp, fiind destul de batran, cam avea probleme cu picioarele din spate, il dureau. De joi cele doua picioare nu il mai asculta, sunt complet paralizate. L-au dus la medic, i-au facut analize, ecografie, injectii, dar se pare ca problema lui nu mai poate fi rezolvata. Este un catel inteligent, iubitor si care si-ar mai dori inca sa alerge si sa se joace cu stapanii lui. Ei cauta sa ii cumper niste roti ajutatoare (nu stiu exact cum se numesc) dar tot ce au gasit a fost foarte scump si nu prea isi permit.
Ma gandeam ca poate cunosti pe cineva care a cumparat asa ceva sau poate stii de unde se pot cumpara mai ieftin.
Imi pare asa de rau de el, parca are ochii in lacrimi tot timpul, si m-am gandit la o modalitate de a-l ajuta. Tu ai fost prima care mi-a venit in minte.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 02 Mai 2010, 22:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2006, 17:41
Mesaje: 229
Locatie: Constanta
Nume forum:1


Doua bijuterii vii.

_________________
AdriMir - Prietenul este cel care vine, atunci cand toata lumea pleaca.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 02 Mai 2010, 22:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2006, 17:41
Mesaje: 229
Locatie: Constanta
Nume forum:1


Sunt tare mititel...

_________________
AdriMir - Prietenul este cel care vine, atunci cand toata lumea pleaca.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 03 Mai 2010, 21:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Mona, am trimis si eu o cerere catre prietenele mele, iubitoare de animale si iata ce am primit:

Buna Monica,

Ma bucur sa fiu de ajutor, sunt eu insami posesoare de catel paraplegic in carut. Noi ne-am facut carutul la comanda, la Romhandicap (www.romhandicap.ro), firma care face carucioare pentru oameni, carje, proteze etc. Asta a fost demult si persoanele pe care le cunosteam nu mai lucreaza acolo, asa ca nu te pot trimite la cineva anume. Intra pe site, ia numarul de telefon, suna din aproape in aproape si o sa dai de persoana care preia comenzile pentru carucioare de catei. O sa-ti trimita pe mail (daca nu te poti deplasa la ei la sediu) o schita in baza careia tu iti masori catelul, le trimiti lor dimensiunile si gata. Acum 3 ani pe noi ne-a costat 5 milioane un carut de aluminiu ultra-usor, cu roti de cauciuc echilibrate pentru teren denivelat etc., foarte bun. Il folosim si in ziua de astazi la fel de bine ca la inceput, - este o investitie foarte buna. Iar catelusa mea este cea mai fericita, fuge cu carutul mai repede decat cei mai "sanatosi" catei.

De asemenea, exista un medic veterinar care se ocupa de carucioare: http://www.dinca-mihai.ro/. Nu am cunostinta in mod personal de produsele dansului, dar cu siguranta fiind veterinar stie ce face.

In alta ordine de idei, in ce oras este dobermannul? Pentru ca noi stim cativa medici exceptionali care ne-au "ridicat" inapoi pe picioare catei batrani. Ar fi tare bine daca dobermannul ar putea ajunge la un consult la dansii (unii sunt in Bucuresti, altii in Craiova). Sunt medicii care noua ne trateaza anual mii de animale, care mai de care mai amarate si mai cazute.

Mult succes, tinem legatura. Astept vesti de la voi.
Cu drag,

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 03 Mai 2010, 23:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Vai, Monica ce bucurie mi-ai facut. Desi este o ora tarzie am trimis acum mesajul de la tine. Sper din tot sufletul sa-i fie de folos.
Catelul este de langa Deva si acum ia tratamente, dar sperante sunt putine.
Iti multumesc de mii de ori si o sa te tin la curent.
El este Ares, sprijinit pe piciorul stapanei lui, de care a devenit dependent (pe burta a fost ras ca sa i se poata face radiografie).



Mona, sa stii ca am fost si eu stapana de caine paraplegic si iti trebuie multa iubire ca sa poti trece peste toate inconvenientele data de acest handicap. Ai o prietena cu inima de aur.
Ii doresc lui Ares ce doresc cainilor mei.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 05 Mai 2010, 20:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Da, Monica, este foarte greu, mai ales ca el este un caine de talie mare. Toata familia face eforturi mari pentru a-l ajuta.
Din pacate cei de la Romhandicap nu mai fac asemenea carucioare, au sunat la birourile lor din Cluj si Oradea. Urmau sa-l contacteze pe dl. dr. Dinca, sper ca acesta sa le poata fi de folos.
Va multumesc mult pentru ajutor si o sa va tin in continuare la curent.

Chiar te rog sa ma tii la curent, Mona.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pentru tine, Doina
MesajScris: 18 Mai 2010, 18:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Deocamdata au gasit pe cineva care face hamuri pentru catei ca sa il ajute sa se ridice si sa se deplaseze prin casa.
Dl. dr. Dinca a spus ca ii poate ajuta si un asemenea carut costa 750 lei, pret foarte bun fata de ce au gasit ei pe internet. Singura problema ar fi drumul pana la Bucuresti, acolo unde se afla cabinetul. Ieri imi spunea prietena mea ca au gasit si pe cineva in Cugir (este destul de aproape de Deva) care confectioneaza carucioare si sambata ar urma sa mearga.
Sper ca in cele din urma sa gaseasca solutia potrivita.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 297 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania