Acum este 25 Apr 2024, 23:37

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: De ce preferi un goblen cu diagrama?
MesajScris: 04 Iun 2009, 16:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4575
Nume forum:1
De ce preferi un goblen cu diagrama? by Admin TTT (3820 mesaje), la 08-02-2006

De ce preferi un goblen cu diagrama in locul unuia imprimat?
Iata raspunsul unei salariate de la Rogoblen
Eu, ca salariat al acestei firmei, dar si in calitate de lucrator pasionat de goblen, va spun ca este preferabil sa lucrati modele dupa diagrama. Din punctul meu de vedere, diagrama te ajuta mai mult sa realizezi cu acuratete toate punctele, in timp ce modelul imprimat lasa, in multe locuri, la latitudinea lucratoarei, optiunea de a umple punctele. Mie, personal, mi se pare ca lucrand un model cu diagrama sunt departe de a realiza un kitch, in timp ce, urmand culorile pe un model imprimat, sunt la limita kitch-ului. Ochiul omului nu realizeaza, adesea, diferenta de nuante. Si atunci, cosi cu nuanta ce ti se pare tie mai potrivita. Numai ca exista ades riscul de gresi. Pe cand, diagrama nu minte. Ai un singur punct asezat undeva in zona ochiului - ochi ce reda lumina de la ochiul personajului - iar ochiul tau nu sesizeaza corect acest lucru pe un model imprimat! Dar pe un model cu diagrama il vei regasi cu siguranta si, asta va face ca modelul tau sa ,,iasa" impecabil. Personal nu as sfatui pe nimeni sa lucreze un model imprimat, mai ales ca panza este cu totul alta - pe panza de la modelul standard nu se pot face imprimari.
Sa nu radeti de ceea ce va spun in continuare: foarte multe cliente au cerut modelele imprimate pe panza sa le fie trimise inramate si cu passpartout, gata de agatat pe perete. Diferenta este foarte mica, doar daca te aproprii de tablou si il cercetezi cu atentie! Se pare ca reprezinta un dar inedit, totusi. Sunt preferate modelele mai mari si cele moderniste (din seria alegoriilor). Firma a dezvoltat si acest produs - model de goblen imprimat, pentru ca piata l-a cerut constant, dar un goblen reusit este asigurat tot de model realizat pe diagrama.


Replica: Ma by ROMAN COSMINA (2 mesaje), la 08-02-2006


numesc Cosmina si sunt de acord cu parerea din inainte. Si eu lucrez tot cu diagrama pentru ca modele imprimate mi se par cam plictisitoare si cred ca as incurca culorile.


Replica: Modele cu diagrama sau schita by Admin TTT (3820 mesaje), la 09-02-2006

Draga Cosmina sa stii ca ai dreptate. Se pot incurca atat de bine atele incat ai surprize din cele mai neplacute. La noi in firma se fac si inramari, iar saptamana trecuta am vazut o eroare de goblen: modelul 3.21, Madona indurerata. L-a trimis o clienta la inramat, dupa ce il lucrase. Folosise din plin culoarea alba la fata madonei, iar la gat unde trebuia sa fie o nuanta de ten inchis a utilizat rosu ce apare la maneca. Respectivul goblen era realizat dupa un model imprimat.


Replica: Imi plac goblenurile cu diagrama, by petreanu stela (4 mesaje), la 09-02-2006

Prefer goblenurile cu diagrama pentru ca in primul rand mi se par mai interesante. Imi place sa vad cu fiecare punct pe care il cos cum se contureaza incet, incet imaginea respectiva. Modelele imprimate sunt de la inceput ,,gata" si am impresia ca le cos in plus. Nu stiu daca m-am facut inteleasa, dar aceasta este parerea mea. Am cusut un singur goblen imprimat, fiind incepatoare si dupa el am trecut la goblenurile cu diagrama de care nu ma mai despart.
Steluta


Replica: Stela, ai dreptate. by Admin TTT (3820 mesaje), la 09-02-2006

Tin minte ca primul goblen lucrat de mine a fost Caii. Nu mi-am inchipuit ca va fi atat de dificil. Dar diagrama aceea cat m-a ajutat! Cum as fi realizat eu ochii aceia limpezi ai cailor, cum as fi redat eu trecerea de nuante la hamuri? Si ce bucurie am avut cand pe masura ce inaintam se mai contura ceva: o ureche, o bucatica din ogidiva!
Sa ai parte de o zi buna in fiecare zi, Monica


Replica: De ce preferi un goblen cu diagrama? by Haralambie Mirela Adriana (1 mesaje), la 09-02-2006


Recunosc ca si eu lucrez goblen numai dupa diagrama; dupa parerea mea acestea ies mai fidele decat cele imprimate; la acestea din urma am senzatia ca m-as incurca la alegerea culorii la diverite puncte unde culorile sunt apropiate ca nuanta, iar daca as alege culoarea gresita, goblenul nu ar mai iesi corect. Plus ca pe masura ce lucrez am satisfactia lucrului realizat. Lucrul la goblen ma relaxeaza deplin. Va multumesc ca existati si va doresc viata cat mai lunga. O zi buna in continuare. Cu multa stima, Mirela

Replica: Un multumim si noi by Admin TTT (3820 mesaje), la 09-02-2006

pentru urari.
O zi buna in fiecare zi,
Monica


Replica: Modelele imprimate - pierdere de vreme, cel mult exercitiu pentru un incepatori, by Matei Alina (2 mesaje), la 09-02-2006


Primul meu goblen l-am facut anul trecut in noiembrie si a fost unul imprimat. Am trecut apoi la unul cu diagrama, Miozotis si trandafiri, pe care l-am si terminat. Desi la inceput ma gandeam ca va fi mai greu sa urmaresc o schema decat o culoare pe panza, mi-am dat seama ca nu exista termen de comparatie intre cele doua tipuri de modele. Cu siguranta nu voi mai pune mana pe un model imprimat.

Replica: Bine ai by Admin TTT (3820 mesaje), la 09-02-2006

venit in club, Alina!


Replica: De ce preferi un goblen cu diagrama? by voicu florentina codruta (2 mesaje), la 10-02-2006


Am lucrat atat goblenuri cu diagrama cat si goblenuri imprimate. De fapt am comandat unul singur imprimat care nici pana acum nu am reusit sa il termin. Nu imi place absolut deloc. Cele cu diagrama sunt mult mai dragutze, ies culorile reale, sunt definite. Toate trasaturile - nu se compara absolut deloc goblenul dupa diagrama cu cel pictat.


Replica: Codruta, by Admin TTT (3820 mesaje), la 11-02-2006

iti uram si in aceasta sectiune un bine ai venit!
Astazi insa am vazut la inramari si goblenuri imprimate lucrate bine si meticulos. Banuiesc ca cea care le-a lucrat este o persoana cu foarte multa rabdare sau este inzestrata din nastere cu un simt deosebit al culorii. Iata deci calitati pe care trebuie sa le intruneasca o lucratoare de goblen imprimat. Nu credeti ca merita felicitari? Un astfel de exemplu schimba datele problemei.

Replica: Maria Bajura, Hateg, Hunedoara, by Admin TTT (3820 mesaje), la 13-02-2006

Prefer sa cos goblenul cu diagrama deoarece sunt sigura ca va iesi corect; totodata pot sa-l cos incepand cu nuantele inchise si terminand cu alb, astfel goblenul nu va trebui spalat dupa terminare si nu se va deforma.
Maria Bajura
Hateg, Hunedoara

P.S. Toate adaugarile mele la acest subiect reprezinta mesaje venite prin e-mail.


Replica: De ce preferi goblenul cu diagrama? by angela draganoiu (421 mesaje), la 13-02-2006


Si mie imi plac, din aceleasi motive, modelele cu diagrama, iar seria alegoriilor este cu totul deosebita. Va felicit pentru ea.


Replica: Mi se pare normal by Admin TTT (3820 mesaje), la 13-02-2006

sa iti urez bine ai venit in club, Angela! Si, sa ai parte de o zi buna in fiecare zi.
Monica


Replica: Goblen cu diagrama, - desigur!, by STERE MIHAELA (3 mesaje), la 01-03-2006

Nu am lucrat niciodata goblenuri imprimate, consider ca sunt mult mai grele decat cele cu diagrama. Nu zic nici ca cele cu diagrama sunt foarte usoare, dar daca iubesti, shi pui suflet in ceea ce lucrezi nici nu te mai gandesti ca este greu, - este o placere. Nu stiu la voi cum este fetelor, dar eu am seri cand vin de la servici pe la 7, nu astept decat sa intru in casa si sa cos. Ma prinde shi ora 2 cosand, imi place shi sunt nerabdatoare sa dau viata acelui model pe care il lucrez. Momentan am doar cinci goblene plus inca unu la care lucrez.
Va pup, o zi buna.

Replica: Bun venit in clubul nostru, Mihaela! by Admin TTT (3820 mesaje), la 01-03-2006

Si pentru ca este 1 Martie, iti mai urez si suflet-primavara!
O seara buna,
Monica

Replica: Si by Admin TTT (3820 mesaje), la 22-03-2006


eu lucrez la fel: intai nunatele inchise si, la urma de tot, alb. Se pastreaza goblenul curat.
Am grija sa protejez goblenul cat nu lucrez, iar inainte de a incepe lucrul, ma spal pe maini. Vara, mai ales, imi transpira acul intre degete si ma gandesc ca asta ar putea afecta, cumva, calitatea atei.
Ma simt implinita de fiecare data cand termin un goblen. Dupa ce il scot de pe rama, il intind cu mana si il privesc minute in sir. Nu-mi vine sa cred ca mainile mele au lucrat acea minune! Apoi il asez la distanta in fata mea (il agat pe raftul bibliotecii si asez o carte deasupra lui ca sa mi-l sustina acolo) si, iar il privesc. Ma bucur de atatea ori:
- pentru ca noptile nedormite, lucrand la goblen au meritat a fi nedormite!
- pentru ca eu am realizat acea minune!
- pentru ca voi avea in casa un lucru deosebit, facut de mana mea!

si cate alte bucurii nu imi creez in minte!
Postez putina dragoste!



Si



Replica: Uite, de ce! by Flori M (313 mesaje), la 23-05-2006


Am lucrat si eu un goblen pana la capat, numai cu manuta mea, nu m-a mai ajutat nimeni. L-am inramat la Top Terra Trade si am cerut si o fotografie artistica. A fost mult mai usor sa cos urmarind simbolurile, decat sa stau si sa cantaresc care ata este cea pe care trebuie sa o folosesc. Urmatorul goblen il voi lucra tot urmarind diagrama.
Va place?


Replica: De ce prefer un goblen cu diagrama. by Admin TTT (3820 mesaje), la 26-05-2006


Dorina Grigoras scrie:
De cand ma stiu lucratoare de goblen, altfel decat dupa diagrama nu am lucrat - cu o singura exceptie: i-am lucrat unei prietene care nu distingea doua nuante de portocaliu dintr-o floare a soarelui; iar cand am vazut ce inseamna i-am zis ca a doua oara nu ma mai prinde (si de-atunci i-am dus lucrul unei colege profesoare de desen care sa-i coloreze o nuanta usor cu o carioca). Aveti dreptate 100%. Nu numai ca se poate scapa ochi, dar ce te faci cand tu lucrezi ochiul intr-o directie si modelul imprimat iti prezinta curba in sens invers? Diagrama este sfanta. Acum, daca tot ati spus ca unele persoane va solicita sau va sugereaza una sau alta, va zic si eu o parere, care este departe de orice nuanta de repros. Mie, de exemplu imi plac foarte mult peisajele si religioasele, dar, in general, la peisaje nu vreau prezenta omului. Ce am remarcat la dumneavoastra este o abundenta de chipuri, singure sau in alegorii, dar eu nu as pune in casa alegorii ci peisaje, care sa ma duca departe cu gandul, sa ma faca sa visez. Probabil ca depinde de firea fiecaruia. Pupic si toate bune.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania