Acum este 07 Iul 2020, 18:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Goblen spalat
MesajScris: 15 Oct 2009, 11:57 
Neconectat

Nume forum: Maria
Goblen spalat by Maria Nistor (5039 mesaje), la 03-11-2008

Raluca a venit cu exemplul unui goblen spalat.
Am facut si eu experimentul si va pot spune ca sunt foarte incantata de acest lucru.
Apa calda, detergent. Nu le-am stors, - am lasat sa se scurga agatate in clame o ora dupa care le-am pus la uscat pe un prosop cu fata goblenului in jos. Le-am calcat pe dos cand erau doar un pic umede. Sunt o splendoare. Nu s-au modificat, ba mai mult, au devenit mai uniforme punctele si bineinteles culorile si-au revenit.

Replica: Inainte by Maria Nistor (5039 mesaje), la 03-11-2008

Replica: Dupa by Maria Nistor (5039 mesaje), la 03-11-2008

La goblenele cu nuante deschise diferenta este intradevar vizibila.

Replica: Asa by Grigorita Carmen Laura Tereza (1265 mesaje), la 03-11-2008

este, Maria. Dupa spalare arata foarte bine. Nici eu nu le storc, le las sa se scurga.

Replica: Eu by Stefanescu Elena (2780 mesaje), la 03-11-2008

nu am incercat niciodata sa spal goblenul. Arata destul de frumos dupa spalare. La cel de-al doilea se simte o diferenta, - culorile sunt mai sterse.

Replica: Si eu by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 03-11-2008

spal goblenul dupa terminare. Doar ca o fac inainte de a-l da jos de pe rama. Dau cu dusul, apa rece, apoi cu buretele cu putin detergent sau sapun lichid, clatesc bine si il las la scurs si uscat tot pe rama.

Replica: Ok! by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 03-11-2008

M-ati convins! Am sa incerc si eu tehnica Cosminei. Cred ca este tare buna, nu mai trebuie sa-l calci.

Replica: Culorile by Maria Nistor (5039 mesaje), la 03-11-2008

sunt mai sterse doar din cauza aparatului. La mine vremea este destul de urata, innourat si ploaie, iar imaginea este cu bliz-ul care deschide. Ideea de spalat pe rama este foarte buna, doar ca goblenele mele erau inramate de cativa ani, iar la mine s-au facut destul de multe sedinte intre fumatori. Asa ca am luat hotararea de a le baga in apa.

In privinta nuantelor pot sa va spun ca nu se decoloreaza nici o nuanta. Find inmuiate in apa pentru 10 minute cu detergent nu s-au descolorat. Unicul lucru care trebuie precizat pentru cine vrea sa faca acest tip de experienta este ca trebuie surfilat goblenul pentru a nu se destrama, mai ales cand ajunge la calcat.
Nu isi modifica nici dimensiunea, chiar daca poate da aceasta senzatie cand este ud. Le-am pus la locul lor, in aceeasi rama si cu acelasi pass si au venit perfecte.

Replica: Maria, by Sorescu Minerva (2106 mesaje), la 03-11-2008

si la mine vremea este asa de innourata incat am adormit cu goblenul in mana. Acum a trebuit sa ma trezesc, sa pregatesc masa baietzilor mei. Cred ca am sa merg la loc, in pat. Am o senzatie de lesin, atat de somn imi este. Oare de ce apare aceasta stare cand este vreme urata?

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa: