Acum este 21 Mai 2024, 18:11

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Modele imprimate - probleme
MesajScris: 17 Oct 2009, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2007, 04:40
Mesaje: 177
Nume forum:1
Modele imprimate - probleme by Bogdana IP (7 mesaje), la 19-03-2008

Am comandat mai multe goblenuri in varianta imprimata din seria modelelor noi, pentru copii, si am inceput sa lucrez "Donald, marinar".
Vreau sa va spun ca sunt foarte dezamagita de ate: se scamoseaza dupa cateva cusaturi si se rup foarte usor; culorile sunt diferite de culorile de pe desen si de cele vazute pe ecran si nepotrivite intre ele (de exemplu nuantele de verde de la iarba); firele sunt foarte subtiri, nu acopera decat pe jumatate imprimeul, iar acolo unde nu bate culoarea cu cea de pe panza, se vede pe sub ate; am impresia ca ar trebui lucrat in 3 fire, desi nu se specifica nicaieri treaba asta, nu exista nici un fel de instructiuni, nimic.

Replica: Buna Bogdana, by Olivia Parvu (87 mesaje), la 19-03-2008


Si eu lucrez Donald, dar nu am aceste probleme. L-am intins bine pe gherghef (bat toba pe panza!) si lucrez cu fir de 40 cm. Sa stii ca daca panza de la Rogoblen nu este bine intinsa sau daca lucrezi fara gherghef, ata se scamoseaza. Oricum rugozitatile dintre fire sunt doar atenuate de aceasta intindere a panzei si de aceea eu folosesc ata putina (maxim 40 cm, desi uneori simt nevoia sa imi pun in ac cu mult mai multa -mi se pare ca as avea mai mult spor). Am luat odata cu Donald, Amicii mei care este deja gata. Nici acolo nu am avut probleme. Am lucrat cu ata in doua si tot asa il voi lucra si pe Donald. Eu lucrez cu ata in trei la fonduri, de pilda si tot tabloul capata un soi de profunzime. Ma refer la fondul format din maxim doua-trei culori. Lucrez modele cu diagrama. Poate exista o diferenta la cele imprimate. Cred ca ar putea sa iti raspunda una din fetele care lucreaza imprimate.

Replica: Nici eu by Margareta Romascanu (164 mesaje), la 19-03-2008

nu lucrez imprimate, dar, din experienta mea pe panza de la Rogoblen, - tin sa iti spun ca orice ata se scamoseaza daca nu o intinzi bine. Acum cativa ani, firma a avut la vanzare panza si am luat si eu. Am folosit-o la alte modele de la alte firme, dar si la doua miniaturi lucrate cu ate DMC. Pentru ca erau miniaturi, nu aveam cum sa asez panza pe vreun gherghef si am lucrat cu panza in mana. Bref: ata s-a scamosat! Cred ca Olivia are dreptate. Si ata putina in ac conteaza. Asta inseamna ca o treci prin mai putine ochiuri, deci riscul de a se deteriora dispare. Incearca si asa. Spor!
Ai copiii mici, Bogdana de lucrezi Donald? Eu am trecut de acesta faza. Desi, cred ca este mai relaxant sa cosi Donald in locul Toamnei de basm...


Replica: Povestind by Rosculet Adnana (276 mesaje), la 19-03-2008

unde am gasit vesmant pentru parintele nostru, vecina mea mi-a aratat goblenurile ei. Pe mine ma tenteaza sa iau ceva usor si, desi am fost sfatuita pe acest forum sa iau cu diagrama, parca imi plac mai mult acestea pictate. Am intrebat-o cum se lucreaza si mi-a spus ca usor. Nu mi-a spus nimic de ata. Lucreaza cu ata in doua. Nu stiu daca are gherghef pentru ca ce am vazut eu la ea sunt cele inramate. Tot uitandu-ma pe site, imi este tot mai greu sa ma horatasc. Amicii mei o fi greu pentru o incepatoare? De la o ora la alta imi tot schimb varianta. Voi cum v-ati hotarat sa cumparati primul goblen?

Replica: Fetelor, by Silvia Agache (137 mesaje), la 19-03-2008

eu lucrez pictate vrand-nevrand. Le-am primit cadou si asta este: calul de dar nu se cauta la dinti! Nu se lucreaza usor: iti trebuie lumina zilei ca sa le potrivesti si sa si lucrezi, Dar zic eu, astea pictate sunt cam unicate pentru ca fiecare isi aseaza culorile in stilul propriu si le lucreaza cam la fel. Adnana acesta este raspunsul pentru tine.
Pentru tine, Bogdana, - in afara de faptul ca la culorile inchise impung gaurile dinainte, probleme cu ata nu am avut. Nu am avut probleme cu ata nici de la alte firme. Eu lucrez tot asa, ca Olivia. Cand cu ata in doua cand cu ata in trei. Cu ata in trei cos mai ales culorile inchise. Cum de nu ai instructiuni? Si modelele imprimate au instructiuni de lucru.
Silvia

Replica: Draga mea,, by Bica Nistor (1427 mesaje), la 19-03-2008

Bogdana,
Tocmai am terminat Botezul si nu, nu a semanat nici cu poza de control, nici cu ecranul, dar ce a iesit este mult mai frumos. Te invit la Provocare ca sa te convingi.
Lucreaza cu drag si grija si sigur o sa iasa frumos. Iti spun eu care am ceva lucrat la viata mea de la aceasta firma. Sa ai succes!

Replica: Intradevar, by tanasa clementina (1372 mesaje), la 22-03-2008

ata de la firma TTT este mult mai calitativa fata de alte firme. Lucrez un goblen de la alta firma. Ata prezinta multe noduri si este in cantitate mica. Lucrez goblen de peste 20 ani.

Replica: Clementina, by Rosculet Adnana (276 mesaje), la 05-05-2008

inseamna ca ai toti peretii plini de goblenuri!

_________________
Prieten iti este cineva langa care vrei sa stai chiar şi atunci cand ai chef sa fii de unul singur.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania