Acum este 18 Apr 2024, 02:45

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum configurez imagini cu IrfanView
MesajScris: 05 Noi 2009, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Sep 2006, 03:46
Mesaje: 113
Nume forum:1
Cum configurez imagini cu IrfanView by Serban Birtalan (348 mesaje), la 04-03-2009
Primul pas: se deschide fisierul in IrfanView fisierul pe care vrem sa il prelucram.



Replica: Am deschis imaginea by Serban Birtalan (348 mesaje), la 04-03-2009
pe care vreau sa o configurez.



Replica: Aleg by Serban Birtalan (348 mesaje), la 04-03-2009
din Image>> Resize/Resample



Replica: Se deschide by Serban Birtalan (348 mesaje), la 04-03-2009
o fereastra unde sunt trecute valorile actuale ale imaginii (vezi semnele mele cu rosu).



Replica: Serban, by Oana Sandulesei (315 mesaje), la 04-03-2009
Irfanview mi se pare cel mai simplu programel de prelucrat imagini. Eu il folosesc tot timpul si sunt foarte multumita.

Replica: Sus by Serban Birtalan (348 mesaje), la 04-03-2009
(urmareste liniile mele cu rosu) se afla inscrisa dimensiunea actuala a imaginii.
La Set new size, treci valorile care te intereseaza (reprezinta numarul de pixeli pe latime si lungime). Eu am trecut valoare 450 in prima coloana (pentru ca asa s-a convenit pe acest forum) si, automat softul mi-a dat si cealalta valoare (338). Reconfigurarea automata mi-o da softul numai pentru ca este bifat Preserve aspect ratio. Daca nu este bifata aceasta optiune este necesar ca tu sa aproximezi care ar fi marimea la cealalta latura (lungime) si este posibil sa gresesti.
De observat ca si jos, sub imagine, apare marimea imaginii pe care vrem sa o configuram (tot in pixeli). V. liniile cu rosu.
Atentie, pe acest forum nu se poate incarca o imagine ce are inaltime mai mare de 600 pixeli. Oricum, cine incarca o imagine mai mare, risca sa nu fie vazuta de toata lumea, ca nu toti au monitoare noi.



Replica: Da, Oana, by Serban Birtalan (348 mesaje), la 04-03-2009
Irfanview este simplu de utilizat numai ca exista un strigat de ajutor pe forum si de aceea postez detaliat informatiile.

Continuare: dupa ce apesi pe OK, imaginea este deja micsorata. Vezi noile dimensiuni, jos.



Replica: Eu by Serban Birtalan (348 mesaje), la 04-03-2009
aleg intotdeauna sa dau Save as (salveaza sub alt nume) si sa salvez noua imagine, reconfigurata, cu alt nume.
De pilda, imaginea pe care am prelucrata se numeste Fuego.jpg si as salva-o cu Fuego1.jpg.
Succes!



Replica: Eu apelez si la by Oana Sandulesei (315 mesaje), la 05-03-2009
Half (se afla undeva in dreapta) pentru cazurile in care imaginea nu trebuie sa aiba anumite dimensiuni. De obicei, pentru o imagine cu rezolutie mare, dau doua clickuri pe Half si imaginea ajunge la marimea dorita. Dupa care salvez sub un alt nume. Eu sunt mai tipicara in ceea ce priveste fotografiile si documentele din calculator in general, in sensul ca le pun pe categorii. De pilda, la mine imaginile pe care le folosesc pentru anumite proiecte sunt pe impartite in doua: Mari si Micsorate (in doua foldere diferite), astfel incat daca vreodata am nevoie de imaginile mari sau de cele micsorate, sa stiu de unde sa le iau.

Replica: Pentru ca by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 05-03-2009

nu am un hard mare, pastrez originalele (imaginile mari) si, dupa ce folosesc imaginile micsorate, le sterg.

_________________
Serban - Gargarelul-PC-Addicted


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania