Acum este 18 Apr 2024, 04:54

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sunt incepatoare si nu stiu ce model sa lucrez
MesajScris: 12 Iun 2009, 10:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Sunt incepatoare si nu stiu ce model sa lucrez, by Doruletz Mic (987 mesaje)

Sunt incepatoare si nu stiu ce model sa lucrez, by Stan Catalina (3 mesaje), la 27-11-2007

Buna dimineata si bine v-am gasit! Sau mai bine spus, ma bucur ca v-am gasit. Citindu-va mesajele, mi-am dat seama ca sunt exact printre oamenii care trebuie. Sunt tare novice in ale goblenului si cautand pe cineva care sa ma ajute, am gasit acest site (de care nu stiam) si implicit acest forum. Am vazut modelele si sunt foarte frumoase, le-as lucra pe toate, dar din pacate nu ma descurc deloc. O prietena de-a mea, care face de multi ani, mi-a starnit interesul pentru asa ceva, dar din pacate ea nu sta in Romania. Mi-a facut cadou un peisaj de iarna foarte frumos si mi-a arat cate ceva pe goblenul pe care il lucra, dar cand am inceput la al meu, nu prea mai iesea. As fi vrut sa vi-l arat si sa ma pot mandri cu el, din pacate l-am stricat atat de tare incat l-am aruncat. As vrea insa sa incerc din nou, nu-mi place sa ma dau batuta atat de usor, asa ca v-as ruga daca ma puteti ajuta cu sfaturi si daca imi puteti recomanda ceva mai mic si mai usor pentru inceput (acela era mare si cu multe culori). M-am uitat pe modele si mi-ar placea ceva cu animale, dar nu ma pot hotari. Ce ziceti, ma puteti ajuta?



Replica: Un by Doruletz Mic (987 mesaje), la 27-11-2007

bun venit la noi, in clubul Gargaritelor, Catalina! Stiai ca asa ne spunem noi, cele de pe acest forum?
Porti numele uneia dintre prietenele noastre dragi, Catalina ce anul trecut a plecat cu alesul ei peste mari si tari, ca in poveste! Catalina a fost si sefa peste Gargarite, reusind sa ne emotioneze si sa ne atinga putin sufletul, suficient cat sa ne aducem aminte de ea, de pilda, acum, cand am vazut ce nume porti.
La intrebarea ta, nu sunt cea mai indicata sa iti dau un raspuns pentru ca sunt subiectiva. Eu am un pisoi si iti dai seama ca repede, repede te-as trimite la un astfel de motiv.
Ma bucur insa sa mai cunosc pe cineva care iubeste animalele.




Replica: Bine ai venit by angela draganoiu (421 mesaje), la 27-11-2007

printre noi Catalina! Sper sa gasesti aici ceea ce iti doresti si, poate, chiar mai mult.
In ceea ce priveste lucrul la goblen eu te-as sfatui sa incepi cu unul mai mic si mai simplu, asa pentru exercitiu. Cu rabdare multa si pasiune sunt sigura ca vei reusi. Eu stiu, sa fi incearcat cu cele imprimate? Nu stiu. Stii, prin scris este mai greu sa dai indicatii.


Replica: Catalina, by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 27-11-2007


daca iti plac animalutzele, esti deja la sufletul meu. Intrebarea ta are ecoul normal in inima mea: pisicute! Am si eu o pisicuta care pana de curand pentru mine era motanel. M-a dezmeticit veterinarul cand mi-a spus ca burtica umflata nu se datoreaza nu stiu carui parazit ci faptului ca este plina cu ciresici de pisici! Nu mai dureaza mult si voi fi mamica!



Replica: Un cal nu iti place? by Stanoiu Constantin (255 mesaje), la 27-11-2007

Mie imi place mult. Sotia mea este bolnava si nu mai poate lucra ca inainte. O mai ajut si eu ca sa isi vada mai repede goblenele pe perete. Are cumparat si Vanda. Pe acesta l-am ales eu atunci cand l-am cumparat pentru ca toata viata mi-au placut caii.



Replica: Ati lamurit-o by Camelia Jura (189 mesaje), la 27-11-2007

pe Catalina...
Eu as alege un model cu diagrama, gen Bambi. Are culori putine (13), este micut (11*15 cm) si am si animalut si peisaj. Prima ta lucrare poti sa o inramezi mai apoi si o asezi in camera micutului. Se potriveste si in camera unei fetite si a unui baietel.
De ce as alege diagrama? Pentru ca toate elementele sunt sigur fixe: nu trebuie sa iti potrivesti atele - sa vezi care este colo, care este dincolo. Asa urmaresti diagrama, ai pus in ac ata care trebuie si lucrezi. Vezi, ai grija cum executi punctul.
Pentru ca goblenul sa iasa bine si pe spate si sa nu apara spatii libere trebuie sa sa cosi astfel: in randul cusut de la stanga la dreapta punctul trebuie facut de sus in jos, iar in momentul in care te intorci cu un rand de la dreapta la stanga punctul se coase de jos in sus. Astfel cusatura iese dubla si pe spate. Daca trebuie sa faci un rand de jos in sus, punctul se coase invers (adica de sus in jos), iar daca cosi randul de sus in jos, punctul se coase de jos in sus.
Sa cosi cu placere!



Replica: Catalina, by Cornelia Suteu (272 mesaje), la 27-11-2007

ce zici de catelusii de mai jos? Ma gandesc ca are putine culori, multe puncte de reper pe culori inchise. Eu as merge tot pe diagrama, mai ales ca sunt multe nuante inchise si poti gresi cand hotarasti culorile. Este opinia mea, dar asta nu inseamna ca nu poti alege un alt catel. Si eu sunt subiectiva pentru ca am un caine langa mine!

Admina ti-ar fi recomandat sigur tot un goblen cu caini, dar se pare ca inca nu i-a trecut suferinta dupa Ringo si, stii... nu vorbesti de funie in casa spanzuratului.
Oricum o fi, sa iti traiasca animalutul pe care o sa il cresti cu mana prin goblen!



Replica: Multumesc. by Stan Catalina (3 mesaje), la 27-11-2007

Cel cu calul mi-a placut foarte mult, dar nu suparati fetelor, in timp le voi lucra si pe celelalte...


Replica: Am luat by catrinescu iuliana (1 mesaje), la 28-11-2007

Caii si Pisica cu radasca. Nu ma putem hotara, asa ca le-am luat pe amandoua.



Replica: Si eu am lucrat by Camelia Jura (189 mesaje), la 28-11-2007

Caii, dar nu este un goblen usor. Mi-au mancat sufletul - a fost unul din primele mele goblene. Pe diagrama. Ma intreb ce as fi facut daca l-as fi lucrat imprimat. Efortul a meritat. Mama mea, criticul (meu din acea vreme) inversunat spunea ca este cel mai frumos dintre toate cate le am pe perete.
Constantin esti nascut in zodia Sagatatorului? Sagetatorii sunt indragostiti de cai.
Bine ai revenit printre noi, Iuliana! Imaginea este un tablou de Thomas Kinkade, nu?


Replica: Bun gasit! by stoicescu steluta (230 mesaje), la 21-01-2008

Ma bucur ca am ocazia sa cunosc si alte persoane iubitoare de minunata arta a goblenului. Cred ca sunteti de acord ca este o arta, nu? Ca toata lumea am avut si eu un inceput in acest domeniu. Bineinteles cu un model mai mic, un peisaj silvic. Nu era foarte greu, dar pentru o incepatoare era suficient de dificil. Cu toate astea mi-a placut foarte mult ceea ce se contura in urma acului desi pe spatele pinzei erau numai noduri. Nu stiam ca nu se fac noduri. Persoana care m-a invatat sa cos a uitat sa-mi spuna acest lucru, dar am invatat pe parcurs. Asa am inceput, iar acum pot spune ca-mi place foarte mult si de aceea ma bucur ca pot intra in legatura cu persoane care iubesc goblenul.


Replica: Vine ai venit, by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 21-01-2008

Steluta! Stii ca nu avem nici o Gargarita Steluta? Ai aflat ca aici exista un club ar Gargaritelor si Roboticilor? Ei, si fiecare noua Gargarita primeste un nume dupa un timp. Robotici suntem toate. Eu tanjesc dupa un nume si tot am sperat ca cineva o sa-mi spuna Gargarita Vesela sau Gargarita Dulce. Prefer ultimul nume.
Categoric, goblenul este o arta si eu cred ca nu oricine are rabdarea sa lucreze un goblen. Spui ca ai inceput cu un peisaj silvic, adica un fel de Montana de la Rogoblen? Sau altfel - cu lucratori la un drum forestier? Cu nodurile, nu iti face griji ca nu ai stiut. Dupa ce iti inramezi prima opera, nu o sa stii decat tu si noi! Dar, noi suntem fete serioase si nu povestim si la altii secretele de acest gen.
Stii, Steluta, ceva? Eu sunt mai fericita decat tine ca iti pot raspunde pentru ca, pana acum nu am intampinat pe nimeni, adica nu i-am urat Bine ai venit nici unei noi candidate, cum se ureaza aici, intotdeauna. In plus, mie imi place sa am cati mai multi prieteni si sa socializez. Mai mult, cand am intrat aici, pe topicul acesta, am sperat sa fie vorba despre animalute. Mie imi plac toate animalele, dar cel mai mult dinozaurii. Mami imi spune ca nu sunt inca matura emotional (a citit ea, undeva chestia aceasta) pentru ca imi plac dinosaurii.
Of! Scriu atata pentru ca nu am chef de invatat. In februarie am examene, of, of...



Replica: Multumesc by stoicescu steluta (230 mesaje), la 21-01-2008

pentru frumoasa si calda primire in Clubul Gargaritelor. Imi face o deosebita placere si ma simt totodata onorata sa fac parte din acest club. Ma insel sau esti la o virsta mai frageda? Sper sa nu fiu indiscreta dar, daca da, imi cer scuze si retrag intrebarea! In ce priveste goblenul inramat, - deja este pus pe perete alaturi de celelalte. Mai am de inramat si sunt mindra sa spun ca unul din cele doua este Cina cea de taina. Poate pare ca ma laud. Nu asta este intentia mea, dar am o satisfactie foarte mare ca am reusit dupa mult timp in sfirsit sa-l termin. A fost o provocare pentru. mine, dar am avut ambitia sa-l duc la capat. Si sincer, sunt mandra de asta. Iar rabdarea... Eu de felul meu sunt o fire foarte nervoasa, dar cand vine vorba de cusut ma linistesc. Cred ca este o terapie buna.


Replica: Da, Steluta, by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 13-02-2008

sunt cam necoapta cum spune mami a mea. Adica am trecut de varsta papusilor si acum sunt mai mare, dar nu atat de mare cum, cred ca esti tu. Tanjesc sa am un prieten, dar nu am simtit nimic pentru nici un baiat pentru acum. Am colegi draguti, dar ei sunt amici si atat. Ne distram bine, dar as vrea sa am si eu o pereche. Maine este St. Valentine si eu nu o sa primesc nici un semn de la un boy-friend. Scriu acum pe acest forum si apoi plec pe altul si apoi pe altul pana ma ia somnul. Mi-ar fi placut sa pot acum discuta pe MS cu boy-ul meu... Dar, cum zic toate persoanele mai mari decat mine - nu a venit clipa! Sau poate vine chiar maine...
Esti o tipa tare ambitioasa daca ai lucrat asa ceva! Mama mia, dar stiu ca ai avut rabdare! Eu nu prea am rabdare sa fac lucruri mari, dar asta vine cu varsta, cred. Eu zic ca nu te lauzi daca scrii despre realizarile tale.
Iti doresc ca maine de St. Valentine sa iti spuna cineva niste lucruri dragute!



Replica: Alexandra, by Lamaita Ghilaciu (136 mesaje), la 14-02-2008

Gargarita Dulce, toate vin repede, se intampla repede si ne minunam mai apoi ce repede s-a intamplat... Iti postez o imagine sugestiva care sa te binedispuna, azi, de Ziua Indragostitilor desi sunt convinsa ca ai primit macar un dar cu dragoste pana la ora la care iti scriu eu! Esti a-do-ra-bi-la!



Replica: Alexandra, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 18-02-2008

asa este. Lamaita noastra are dreptate. Toate vin, ramin o perioada, mai mica sau mai mare si se duc la fel de repede cum se si intimpla. Dar ramii cu un gust amar sau dulce, depinde. Asa ca te sfatuiesc sa nu te grabesti, esti tinara si ai toata viata inainte. Este pacat sa te grabesti, poate gresesti si apoi regreti. Iti spun asta din proprie experienta, cum bine crezi am ceva ani in spate si multi dintre ei nu au fost prea fericiti. Bine spune proverbul ca graba strica treaba.


Replica: Cat, by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 19-02-2008

de dragute sunteti! V-ati gandit la mine si mi-ati raspuns! Multumesc! Da sa stiti ca a fost bine. Am primit si eu floricele si bomboane de ciocolata si un voucher pentru Austria in vacanta de Paste...
Steluta, eu vreau sa am pe cineva langa mine care sa ma iubeasca si sa aiba grija de mine. Sa ma ia de la cursurile de seara, sa ma conduca pana acasa... ei, daca ar putea fi ceva de genul uniti de Dumnezeu numai prin dragoste. As vrea o relatie stabila.
Oricum, va multumesc.



Replica: Si by Niculescu Greta (49 mesaje), la 06-04-2008

pana la urma, ce model ai lucrat, Catalina (Stan)?

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania