Acum este 28 Mar 2024, 10:56

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Modele de goblen imprimate pentru copii
MesajScris: 18 Iun 2009, 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iun 2009, 13:20
Mesaje: 14
Nume forum:1
Modele de goblen imprimate pentru copii by Victoria Popa (34 mesaje), la 09-02-2006
Modelele imprimate sunt bune pentru copii (asa ca nu ar strica sa fie pentru ei niste modele mai simple, eventual cu mai putine nuante de culori), pentru persoanele mai in varsta cu o vedere mai slaba, dar si pentru persoanele care nu au prea multa rabdare. Lucrul la modelele cu diagrama necesita foarte mare atentie, concentrare si rabdare. Bineinteles ca rezultatul este clar favorabil modelelor cu diagrama insa probabil ca exista totusi si persoane care pot face un lucru frumos si dintr-un model imprimat.

Replica: Bune pentru persoanele cu multa rabdare, by Admin TTT (3846 mesaje), la 09-02-2006 Dimpotriva, eu cred ca la modelele imprimate ai nevoie tot de multa rabdare. Modelele imprimate pentru copii, da, este o idee buna intrucat la astfel de modele nu se folosesc multe nunate. O sa fac aceasta propunere.

Replica: Modele imprimate by Niculescu Greta (49 mesaje), la 04-04-2008
Sunt educatoare si intrucat pasiunea mea este goblenul, am vorbit cu parintii si am cumparat de la Rogoblen, modele pentru copiii: Gargarita si Dalmatianul. Acum, fiecare copil (inclusiv baieteii) au de facut trei puncte pe zi. Avem la dispozitie un sfert de ora pentru aceasta activitate. V-am scris ca sa va spunem ca am contaminat si alte gradinite de oras, am fost mentionati intr-un raport cu aceasta activitate si parintii au fost incantati. Am vrut numai sa stiti ca vrem sa va multumim pentru ca v-ati gandit si la cei mici si ati creat modele mici si dragalase pentru ei.

Replica: Bine by Bica Nistor (1199 mesaje), la 04-04-2008
ai venit Greta pe forum. Si felicitari pentru ceea ce ai realizat. Ma bucur ca mai exista persoane in invatamant care fac ceva pentru copii. Tin minte ca unii din elevii mei nu stiau sa bage nici in ac cand ajungeau, in clasa I-a, la ora de lucru manual, cum era pe vremea mea. Si, bravo ca ii implici si pe baietei. Si eu ii implicam pentru ca nu mi se pare normal sa sa nu stie sa coasa un nasture. Viata tinerilor de astazi - fiecare pe cont propriu, uite ca le-a folosit ce i-am invatat eu, la vremea aceea. Ce invatam in pragul primaverii vietii noastre, ne este folos pana la vremea caderii zapezilor.
Inca o data, bravo Greta!



Replica: Cu tot by Martis Liliana (87 mesaje), la 04-04-2008
respectul cuvenit, va informez doamna educatoare, ca scoala noastra prin mine si colegele mele suntem cele care am insistat la Top Terra Trade sa creeze modele pentru copii pentru ca in scoala noastra se lucreaza si goblen. Doamna Nistor sa stiti ca exista multe persoane in invatamant care vor sa lucreze cu copiii si sa ii ajute. Multumim pe aceasta cale pentru modelele frumoase firmei Top Terra Trade.
Invatatoare Martis Liliana

Replica: Bine ati venit, by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 04-04-2008
pe forum Greta si Liliana.

Sunteti de admirat pentru initiativa voastra. Si eu lucrez cu copiii si stiu ce inseamna asta pentru formarea lor. Meritati felicitari.



Replica: Va by Niculescu Greta (49 mesaje), la 06-04-2008
multumesc pentru urari si pentru felicitari. Si multumesc Bica pentru ceea ce ai scris referitor la ceea ce am facut noi. Liliana, nu pot decat sa te felicit si sa le felicit pe colegele tale ca ati fost artizanele modelelor pentru copii de la Rogoblen. Nicoleta si tu tot in invatamant? Ce predai?

Replica: Sunt by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 06-04-2008
profesoara de matematica-fizica, dar chiar mi-ar placea sa infiintez un club al elevelor la care sa vina cu placere si sa coasa goblen. Cred ca le-ar place. Am avut surprize placute cu revista scolii, elevii chiar s-au implicat si cred ca as avea succes si cu un club de lucru manual. Este pacat ca s-au pierdut aceste obiceiuri in scoli. Imi aduc aminte cand eram eu eleva, ce placere era cand aveam ore de lucru manual.

Replica: Liliana, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 06-04-2008
ma cheama Bica si fara doamna, in fata.
Ma bucur sa mai aud despre implicarea cadrelor didactice in formarea copiilor. Dupa stirile de la TV referitoare la violenta in scoala (sub toate formele), despre neimplicarea si neaplecarea cadrelor didactice spre acel aluat ce abia asteapta sa fie modelat frumos, aceasta este o veste buna. Am avut un gust amar cand una din fostele mele eleve, astazi profesoara si ea, m-a vizitat si mi-a povestit o scena incredibila: elev antentionat cu apelativul boule si cu scatoalce peste cap de catre directorul scolii. Sotul meu s-a suparat pe mine cand am mers la scoala ca sa vorbesc cu directorul care mi-a fost si el elev, dar nu m-am putut abtine. I-am readus aminte domnului director cum l-am format eu pe el (si pe colegii lui) dupa ce l-am intrebat de cate ori l-am apelat cu vreun cuvant urat sau de cate ori l-am lovit. S-a rusinat si mi-a raspuns: cu tot respectul cuvenit, nu mai sunt copii de altadata. M-am infuriat in inima mea si i-am rapit ceva timp ca sa ii spun ca eu cred ca elevul a ramas acelasi (ba, acum este mai intelgent, datorita mijloacelor diverse de informare), dar ca cei care sunt cadre didactice nu mai au rabdarea si bucuria de a modela aceasta bijuterie ce ii este pusa in mana. M-a condus cu politete pana la poarta scolii si mi-am zis ca s-a bucurat ca a scapat de mine si ca in mintea lui m-o fi catalogat drept baba plictisitoare si ca s-a purtat cu condescenta doar pentru ca i-am pus creionul in mana.
Cred ca m-am inselat pentru ca de 8 martie a venit personal si mi-a adus un buchet de lalele, acasa si am mai stat de vorba. Mi-a povestit despre planurile pe care le-a realizat cu profesorii si despre un nou vant ce adie (nu, bate!) in scoala pe care o conduce.
Dupa ce a plecat am discutat cu sotul meu cat este de important sa te implici. Asa am facut intotdeauna si eu cred ca am lasat ceva semne in inima elevilor mei, inclusiv in cea a actualului director de scoala.
Greta, Liliana, Nicoleta ma bucur ca exista cadre didactice ca voi. Cat vor mai exista persoane ca voi, copiii din tara aceasta mai au o sansa.
Sa stiti ca si eu mi-am invatat elevii sa coasa (un fel de) goblen, inclusiv pe baietei.
Va urez succes in ceea ce faceti, iar nepotii vostri sa se bucure de cadre didactice formate dupa inima si mintea voastra. Atata timp cat vom lupta pentru copii, vom avea asigurat un viitor mai bun. Sa avem grija de ei. Altii, infiaza...



Replica: Bica, by Cozea Rodica-Maria (592 mesaje), la 06-04-2008
gestul tau de a te implica a fost extraordinar. Ai dat inca o lectie acum fostului tau elev pe langa multele altele pe care i le-ai dat cand iti era elev. Cel mai important este ca a fost cu folos si a fost primit cum se cuvine, chiar daca la prima vedere nu ti-a lasat acea impresie. Cred ca ai fost un bun dascal si ai stiut sa intri in sufletul elevilor tai. Daca ne-am implica mai mult in multe situatii cred ca ar fi mult mai bine pentru noi toti. Dar se pare ca odata cu democratia ne-am schimbat foarte mult si nu ne mai prea intereseaza de cel de langa noi. Pacat! Implicarea si omenia pe care am avut-o mai demult ar fi trebuit sa o pastram si sa luam din democratie alte lucruri mai bune, nu egoismul de care dam dovada zi de zi (am spus asta ca o caracteristica generala, ceea ce inseamna ca nu toata lumea este la fel). Nu as vrea sa se inteleaga ca regret comunismul, doar ca regret acest lucru pe care atunci l-am avut: omenia.

Replica: RodiMar, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 06-04-2008
eu cred ca educatia nu tine de o epoca sau alta. Mai curand de cat de mult constientizeaza sistemul ca trebuie sa realizeze pentru generatia viitoare. Daca nu ne implicam pentru fiecare pui de om, nepotii nostri vor trai alaturi de oameni abrutizati, abuzati in copilarie si, corelativ, abuzatori la randul lor, fara minim echilibru, fara sentimente de compasiune si fara dorinta de a se implica. Va dati seama ce va urma? Nepotica mea nu se va putea ascunde de membrii comunitatii careia ii va apartine, dar va fi expusa intalnirilor cu copiii din ziua de astazi. Acestia ii vor fi tovarasi in viata, fie ca ii place, fie ca nu ii place.
Da, ai dreptate, RodiMar - societatea anterioara, datorita ingradirilor la care ne supunea prin sistemul sau, ne facea solidari si chiar plini de omenie, cum spui. Cred ca era modul nostru de a lupta impotriva inechitatilor si lipsirii de libertate spirituala. Acum, suntem debusolati de lipsa valorilor sau de lipsa reperelor. Democratia este o libertate, dar putini au capacitatea sa inteleaga regulile ei (asa cum spui), poate si datorita faptului ca mass-media manipuleaza scara valorilor.



Replica: Doamna Bica Nistor. by Martis Liliana (87 mesaje), la 07-04-2008
Imi este rusine sa vorbesc cu per tu cu dvs. pentru ca impuneti mult respect. Sunteti un exemplu. Pentru ca eu sunt mai timida nu spun oamenilor ce este bine si ce este rau. Eu ma descurc mai bine la muzica, pictura si lucru manual. Sper sa fiu si eu ca dvs.



Replica: Liliana, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 08-04-2008
nu te sfii sa vorbesti asa cum te-am rugat. M-as simti si eu mai aproape de varsta voastra. Eu cred ca nu seamana om cu om. Fiecare are calitatile lui, calitati pe care si le dezvolta, la anumit moment, mai mult, - suficient ca sa-i uimeasca pe cei din jurul sau. Tu esti o tanara bogata daca ai aceasta aplecare spre manualitate. Poti realiza multe si marunte, dar care la geana apusului tau sa conteze mai mult decat am facut eu, de pilda. Consider ca nu mi-am facut decat datoria. Am fost si sunt intr-o continua dorinta de perfectionare, dar nu inseamna ca mi-am si atins acest deziderat.
Nicoleta, iti urez sa ai succes in ceea ce vrei sa intreprinzi. Nu este usor. Iti va fi greu: timp, rabdare, tact, adica implicare totala. Pe de alta parte, ai sansa ca macar unul din puii implicati, sa nu te uite. Poate ca intr-o seara, stand pe o banca in parc (odihnindu-ti picioarele si nu admirand natura) o sa te abordeze un cuplu zambitor cu O, ce bucurie sa va revad! Doi fosti elevi ce formeaza astazi un cuplu, au reusit sa-mi faca picioarele sa mearga pe o perna de puf pana acasa, dupa asa o intalnire.
Si pentru ca trebuie sa dam Cezarului ce este al Cezarului, cred ca ar trebui sa ii multumim Victoriei Popa care, in 2006 deschidea acest topic cu speranta ca macar fetita ei, daca nu si baietelul, vor avea o sansa sa invete sa lucreze goblen.


_________________
Victoria - Strain se simte cel care nu are prieteni.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Modele de goblen imprimate pentru copii
MesajScris: 11 Mar 2014, 15:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Apr 2007, 20:27
Mesaje: 164
Nume forum:1
Astazi ma gandeam la momente ce mi-au marcat viata si asa mi-am adus aminte de acest topic.
In urma titlului, va intreb cati din copiii vostri lucreaza goblen?

_________________
Liliana - Un prieten este cineva care te cunoaste asa cum esti, intelege ce ai fost, accepta ce ai devenit si, cu blandete, te lasa sa cresti in continuare.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Modele de goblen imprimate pentru copii
MesajScris: 11 Mar 2014, 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2004, 03:53
Mesaje: 537
Nume forum:1
Post inceput in 2008!

_________________
Nic - Eu si Gargarita mea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania