Acum este 18 Apr 2024, 17:56

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Acul pentru goblen
MesajScris: 12 Oct 2009, 15:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iun 2009, 13:20
Mesaje: 14
Nume forum:1
Acul pentru goblen by Victoria Popa (34 mesaje), la 09-02-2006
Principala mea sugestie si nemultumire legata de setul goblen cu diagrama este intotdeauna aceeasi - acul. Nu il folosesc.


Replica: Acele pentru goblen by Admin TTT (4020 mesaje), la 09-02-2006

Unii cunoscatori recomanda acele cu bila pentru goblen. Acestea sunt ace de marime potrivita cu urechea mai mare (pentru a permite trecerea a mai multe fire de ata si au o bila in varf. Bila are rolul de a face gaura necesara pentru a permite trecerea atei fara ca aceasta sa se prinda de firele panzei care ar scamosa-o. Dupa sondaj, firma a reinceput cercetarile pe piata acelor. A reinceput pentru ca acele reprezinta o problema veche. Firma cu care lucram la ora actuala nu produce ace cu bila. Si se pare ca, preluata fiind de alta companie, nici nu va mai produce ceva de genul acesta pe piata romaneasca. Ofertele referitoare la acele cu bila sunt lipsite de bun simt cand vine vorba de pret. Asa ca am renuntat. Am cautat alte variante. Varianta cu acele lungi si finute nu reprezinta o alegere pentru ca aceste ace nu permit trecerea cu usurinta a firelor de ata cu care se lucreaza la un goblen. Inca trimitem cereri de oferta si asteptam raspunsuri.
O zi buna in fiecare zi,
Monica

Replica: Acul pentru mine nu este o problema by Silaghi Liana (19 mesaje), la 10-02-2006
In ceea ce priveste acul pot sa spun ca imi place foarte mult (sau cel putin m-am obisnuit cu el). Daca ar fi mai lung ar consuma mai multa ata si pentru mine ar fi si greu de manuit, nu ar fi ergonomic, iar daca ar fi mai subtire mi-ar cadea tot timpul prin orificiul panzei, mai ales ca eu cos ajutata de gherghef.

Replica: Acul pentru goblen. by angela draganoiu (447 mesaje), la 13-02-2006
Sint de aceeasi parere cu ceilalti in privinta acelor din set - sint cam groase si unele chiar nu prea ascutite. Sigur ca este o problema de obisnuinta.

Replica: Acul pentru goblen. by DINU CLAUDIA-MIHAELA (9 mesaje), la 28-02-2006
Persoanele care nu reusesc sa introduca cele 2 fire prin urechea acului pot utiliza acel accesoriu din trusele de ace, creat exact pentru asa ceva.

Replica: Ace cu bila. by Laurentiu D. (1 mesaje), la 17-03-2006
Va putem trimite noi o oferta de ace de goblen subtiri cu biluta in capat, iar pretul de de 7000 lei.

Replica: Interesati. by Admin TTT (4020 mesaje), la 18-03-2006
Sunetm interesati de oferta dvs. Puteti sa ne faceti o oferta oficiala la: office@rogoblen.ro?
Cu multumiri anticipate.



Replica: Problema rezolvata, dar nu in totalitate. by m n (1 mesaje), la 13-07-2006
Si eu m-am confruntata cu problema acului, care ma deranja.

Replica: Acul pentru goblen. by Constantin Adina (2 mesaje), la 24-08-2006
Si eu am nemultumiri in ceea ce priveste acul primit la goblenele cu diagrama. Problema este ca oxideaza.

Replica: Acum, by Georgeta Petrea-Manta (152 mesaje), la 21-02-2008
am vazut ca sunt tot felul de ace la Accesorii si ca putem cumpara din care vrem. De ce sunt acele Galant mai deosebite decat alte ace?

Replica: Draga Geta, by Laura Brasoveanu (942 mesaje), la 21-02-2008
Este doar un ac bont, cu o ureche putin mai mare si care oxideaza mai greu decat acele noastre romanesti, carora o sa le ducem dorul cand vom vedea preturile la cele straine.

Replica: Eu by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 21-02-2008
sint multumita de acele din set. Faptul ca sint mai grosute il vad ca pe un avantaj, deoarece lasa sa treaca ata mai usor, aceasta nu se subtiaza sau nu se rupe.

Replica: Despre ac. by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 22-02-2008
Nu pot spune decat ca am incercat cateva. Din pacate, in toate merceriile din Iasi in care am fost (si cred ca am fost cam in toate, ca daca am microb de lucru de mana, va dati seama ca tot ce tine de asta trebuie cercetat), nu exista ace speciale pentru goblen.

Eu de cativa ani buni folosesc niste ace pe care le iau de la un magazin din orasul meu. Sunt mici, pentru ca si eu am mana mica si nu as putea coase cu un ac mai mare, nu consuma multa ata, cum spunea cineva chiar aici pe forum (cu acele acestea pot coase aproape pana la capatul firului). Nu au varful foarte ascutit, dar nici cu bilutza. Sunt destul de subtiri ca sa treaca prin ochiul panzei, dar suficient de groase cat ca nu treaca inapoi (se mai intampla, dar destul de rar). Si nu il ultimul rand, sunt accesibile la pret, desi nu cred ca sunt facute in Romania.
Revin zilele astea cu imagini noi cu Primavara.
Va pup,
Oana H.

Replica: Eu am cateva ace cu biluta. by Vasiliu Letitia (1516 mesaje), la 22-02-2008
Nu stiu daca sunt pentru goblen sau nu, dar ceea ce va pot spune este ca-i o placere sa lucrezi cu ele atat macrame cat si goblen.
Le am mai de mult si cum mie imi place sa am 2-3 goblenuri, in diferite stadii de lucru, am si un ac in modelul respectiv.

_________________
Victoria - Strain se simte cel care nu are prieteni.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Acul pentru goblen
MesajScris: 25 Iun 2011, 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2010, 10:21
Mesaje: 1134
Locatie: Brasov
Nume forum:1
Eu am o problema cu acele, dragi gargarite. Cel care vine odata cu setul mi se pare excelent, numai ca este putin cam gros pentru a trece firul pe sub punctele lucrate, de aceea as prefera un ac mai subtire. Acestea normale, care se gasesc prin magazine, oxideaza repede si imi irita degetele. Cele placate cu aur de aici de pe site, mai oxideaza? Trebuie sa schimb mereu acul ca sa nu ma manance degetele la propriu si este foarte greu sa gasesc altul la grosimea si lungimea potrivita.

_________________
Andru - Prietenia este încercarea prin care se măsoară inima unui om.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Acul pentru goblen
MesajScris: 25 Iun 2011, 11:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Eu nu folosesc acul de la set pentru ca este prea gros si nu iti permite sa bagi pe sub fire.
Eu personal folosesc un set de ace de pe piata. Nu stiu daca mi se permite sa spun aici cu ce ace cos.
Intr-adevar in timp oxideaza, dar la urma urmei este oarecum un consumabil si nu mi se pare un efort extraordinar sa achizitionezi unele noi.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Acul pentru goblen
MesajScris: 25 Iun 2011, 11:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2010, 19:42
Mesaje: 581
Locatie: botosani,com sulita
Nume forum:1
Nici eu nu cos cu acul din set mi se pare prea gros, am niste ace mai mici, din pacate si eu am aceeasi problema cu ele, imi oxideaza si de aceea am schimbat cam 2 ace la goblen. As fi si eu interesata la dimensiunea acului care cos eu sa imi iau unul de calitate sa nu oxideze sa pot coase mai mult timp cu el.

_________________
Lora - Prietenia este floarea unei clipe si fructul timpului.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Acul pentru goblen
MesajScris: 06 Feb 2013, 11:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2012, 23:12
Mesaje: 805
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Eu am luat la rand toate acele placate cu aur de la Rogoblen. O sa va impartasesc parerea mea, pentru ca si eu anul trecut eram nelamurita in legatura cu acele si mai nimeni nu prea stia ce sa-mi zica.
Cu cat numarul este mai mare (de exemplu 28) cu atat este acul mai mic. Partea buna consta in faptul ca au gura destul de mare, poti lucra ata pana aproape de capat si poti baga cu usurinta ata pe sub cusatura, iar gaurile din panza (atunci cand bagi acul cu ata in panza lasa o gaura) sunt micsorate foarte mult. Si, mai ales, nu deformeaza cusatura atunci cand scoti ata pe sub cusatura; cand foloseam acul din set, cand trageam pe sub tesatura de ac pentru a inchide, trebuia sa trag mai tare, iar cusatura pe fata goblenului se modifica un pic. Partea rea este ca la acele numarul 28 li se strica capatul unde bagi ata (pur si simplu se rup) destul de des, oxideaza destul de usor (la o Ikebana folosesti in medie de 3), iar uneori au tendinta de a se rupe atunci cand vrei sa scoti ata de sub cusatura (atunci cand termini bucata de ata). Sunt cam fragile, dar doar acestea cu numarul 28. Alta parte rea mi se pare pretul. Nu este mult, intr-adevar, dar 1,2 lei pentru un mini-ac mi se pare un pic prea mult. De cand le-am incercat pe acestea placate cu aur nu cred ca as mai putea coase cu altceva. O sa vi se para extrem de ciudate la inceput, pentru ca pur si simplu le pierzi din mana si ai tendinta sa crezi ca nu poti face nimic cu ele din cauza dimensiunilor. Dar credeti-ma, fac minuni. Parca ar coase singure. Din cate am incercat, cel de 26 mi se pare potrivit pentru mine. Cel din set pare un urias fata de acesta. Sper ca am putut sa va ajut cu ceva.


Andrusca, pretul este dictat de piata din Marea Britanie de unde le importam. Pe piata mai exista si cele chinezesti, dar nu as vrea sa aflu ce se intampla cu acelea in timpul lucrului, dupa ceea ce ai descris referitor la acest ac realizat in UE.

_________________
Opriti-va si mirositi floarea prieteniei.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania