Acum este 28 Mar 2024, 09:58

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Frumusetea goblenului
MesajScris: 17 Feb 2010, 09:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2006, 22:59
Mesaje: 14
Nume forum:1
Am invatat sa lucrez (cred) atunci cand am invatat sa vorbesc.
Bunica a fost cea care m-a invatat sa lucrez cu acul, cu iglita, cu andrelele fara sa ma forteze, dar cu multa rabdare si dragoste. Bunica a invatat in Franta, BELLE ART si a daruit celor din jur minunile care ieseau din mainile ei. De fiaecare data cand incep un nou goblen am senzatia ca incep o calatorie in lumea minunata a culorilor. In clipe grele, lucrul de mana a fost medicamentul care mi-a alinat sufletul. Ar fi foarte bine daca copiii ar fi indrumati sa invete sa se apropie de un instrument, de pictura si desen, de muzica, de diferite activitati legate de lucrul de mana. Astfel nu ar mai avea timp sa stea mult la calculator si in discoteci. Si aceste preocupari isi au rolul lor, dar ce-i mult strica. Eu am reusit sa invat in jur de 14 persoane, tinere si mai putin tinere, care sunt bucuroase ca au descoperit frumusetea goblenului.


Ultima oara modificat de Admin pe 17 Feb 2010, 09:28, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumusetea goblenului
MesajScris: 01 Apr 2010, 16:51 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2005, 00:35
Mesaje: 453
Locatie: Constanta
Si eu, ca si celelalte gargarite, iti impartasesc parerile. Eu am invatat sa cos goblen acum trei ani de la o prietena si de atunci m-a prins microbul de nu cred sa ma mai vindec vreodata. Este o activitate minunata, cu toate ca ma mai cearta mama ca-mi stric ochii. Ma relaxeaza teribil, iar modelele sunt superbe, le-as coase pe toate. Daca n-as avea nevoie de serviciu pentru a trai, nu as face decat sa cos goblen toata ziua. Este o lume aparte si magica in care intri atunci cand incepi sa cosi.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Me bucur de lucrurile facute de mine
MesajScris: 21 Iun 2011, 12:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2006, 22:59
Mesaje: 14
Nume forum:1
Imi plac culorile si pentru asta imi place sa ma joc cu ele. Lucrez si iubesc goblenitul pentru ca imi place sa am in casa lucruri frumoase si imi place sa ofer cadouri. De ce im place sa lucrez? Pentru ca imi aduce aminte de bunica. Pentru ca l-am invatat de mica si nu ma pot desprinde de multiudinea de culori si modele care ma relaxeaza, pentru ca imi stimuleaza imaginatia.
Este minunat si curios cum niste lucruri atat de mici si aparent neimportante iti pot aduce atata bucurie si implinire. Sa lucrez cu mana relaxeaza, ma face sa uit de grijile din viata de zi cu zi si sa intru intr-o lume minunata, plina de culoare si veselie. Cu ele am reinvatat ce inseamna rabdarea.
Sunt mandru atunci cand privesc ceva facut de mine si este apreciat de persoanele cu care intru in contact. Pentru ca sunt un rezultat al muncii, talentului si rabdarii mele. Ma bucur ca lucrurile mele sunt apreciate de persoane care cu asta se ocupa de mult timp, care au experienta si ochi critic, care fac minunatii incomparabil mai mari decat ale mele. Le multumesc, mai ales ca imi dau si mai multa incredere in mine.
Imi place ca evoluez pe zi ce trece, imi place ca mereu invat lucruri noi. De-as avea mai mult timp!
Imi place ca in sfarsit am gasit inca un lucru de care nu ma plictisesc.


Ultima oara modificat de Admin pe 21 Iun 2011, 12:42, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumusetea goblenului
MesajScris: 22 Iun 2011, 15:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Apr 2007, 20:27
Mesaje: 164
Nume forum:1
Leta, frumoase ganduri.
Un buchet de flori pentru tine:


_________________
Liliana - Un prieten este cineva care te cunoaste asa cum esti, intelege ce ai fost, accepta ce ai devenit si, cu blandete, te lasa sa cresti in continuare.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumusetea goblenului
MesajScris: 15 Iul 2011, 08:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Leta, mă înclin şi eu în faţa gândurilor tale frumoase. Iar ca semn de mulţumire pentru poezia pe care ai scris-o în numele gonblenului, îţi ofer acest buchet de flori:


_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumusetea goblenului
MesajScris: 15 Iul 2011, 11:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Mai 2009, 08:47
Mesaje: 1402
Locatie: Brasov
Nume forum:1
Eu am invatat sa lucrez goblen in clasa a VI-a, la scoala, pe un model pictat, dar nu m-a tentat prea mult deoarece am vazut la mama ca este mult mai usor si mai frumos cand lucrezi dupa diagrama. Asa ca am rugat-o sa ma invete, iar din acel moment a fost cel mai frumos mod de a-mi petrece timpul liber, mai ales in zilele reci de iarna sau cand nu mai putem sa ma concentrez la invatat. In facultate am lucrat cel mai mult. Ma ajuta sa ma relaxez inainte de un examen sau atunci cand eram mult prea stresata de la serviciu. Acum, din pacate, nu mai am asa de mult timp liber, dar atunci cand il am, il folosesc pentru a mai lucra 2-3 puncte.
Si eu am invatat cateva persoane, majoritatea de varsta mea, care in momentul de fata au multe modele lucrate (chiar mai multe decat mine).
Multumesc TTT ca ne "tii in priza" cu noi modele.
O zi buna, Gargaritelor!

_________________
Damiela - Gargarita-Zana-Margaretelor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumusetea goblenului
MesajScris: 29 Sep 2011, 11:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2008, 22:34
Mesaje: 47
Nume forum:1
Buna gargaritelor,

Eu am invatat sa cos goblen de la sora mea. Prima data cand am pus mana pe ac, am crezut ca va fi si ultima. Dar dupa cativa ani la a doua tentativa, m-a prins microbul si nu m-a mai lasat. Nu trece o zi fara sa cos macar cateva puncte. Nu am gasit o metoda de relaxare mai eficienta. Din pacate ca si in cazul vostru timpul este o problema.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumusetea goblenului
MesajScris: 22 Apr 2016, 09:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2016, 13:43
Mesaje: 721
Nume forum:1
M-am apucat sa cos goblen doar pentru ca am observat cat de mult ma relaxeaza. Recunosc ca nu imi placeau in mod deosebit si (in mod gresit) nu vedeam in casa mea asa ceva. Acum, cand am descoperit si modelele noi, moderne sau copiile dupa picturile celebre, inca de cand le comand stiu exact in ce loc al casei vor poposi.
Dintre ultimile achizitii, cred ca Implinire egipteana imi place cel mai mult.

_________________
Gargarita-Diadema-Lalelelor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania