Acum este 29 Mar 2024, 07:19

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 04 Oct 2011, 17:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Vreau sa comentez ceva, nu stiu daca alte gargarite au incercat acest lucru, dar sunt tare curioasa sa stiu daca functioneaza. O doamna care coase goblen mi-a recomandat sa stropesc goblenul cu apa (evident, dupa ce este terminat) si sa-l calc pe dos, cu o carpa pe deasupra. Acest lucru ajuta la a se strange putin goblenul si a evita acele goluri de panza atat de neplacute la vedere. Va rog, cine a incercat acest lucru sa-mi spuna daca functioneaza.
In plus, nu stiu daca cine are vreun sfat cu privinta la inlaturarea scamelor care se pun pe goblen sau pe ate. Eu pastrez goblenul intr-o punga, tot timpul cat nu-l lucrez, atele la fel, dar chiar si asa, se scamoseaza uneori.

Multumesc anticipat oricarei gargarite.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Indoieli despre aspectul goblenului
MesajScris: 04 Oct 2011, 17:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mar 2009, 06:10
Mesaje: 594
Locatie: Brăila
Nume forum:1
Danuta, eu spal si calc goblenul inainte de a-l trimite la TTT pentru inramare, dar nu am sesizat schimbari majore in aspectul lui. Se mai destupa un pic culorile, insa golurile mi se pare ca-s tot acolo. O sa ma uit cu atentie la unul deja inramat si iti spun daca este vreo schimbare.
Eu am alta problema. La mine se vad clar delimitate diagramele, dupa cum le lucrez. Si tare mi-e urat de asta.

_________________
Gargarita-Lie-Ciocarlie-Voiosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Indoieli despre aspectul goblenului
MesajScris: 04 Oct 2011, 17:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Il si speli? Cu ce fel de detergent? Cand calci goblenul, pui o panza deasupra?
Eu caut sa cos cursiv, daca pot spune asa, de pe o diagrama pe alta. Adica, nu ma limitez la marginea diagramei cand am ajuns acolo, ci caut sa vad daca se continua cu aceeasi culoare pe diagramele vecine. Asa nu se marcheaza limita. Nu stiu, poate asta te afecteaza pe tine.
Te pup.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Indoieli despre aspectul goblenului
MesajScris: 04 Oct 2011, 17:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mar 2009, 06:10
Mesaje: 594
Locatie: Brăila
Nume forum:1
Il pun in apa calduta cu un pic de Vanish (sper sa nu iau bataie ca am zis nume) si il balacesc acolo. Nu ies culorile.
Singurul la care mi-au iesit culorile a fost Poveste in tara irisilor, dar pe asta l-am spalat cu apa mai fierbinte si cu sapun de fatza. Am cam frecat in locul in care s-a intins putin culoarea pentru ca reusisem sa il patez. Dar nu este de speriat cum arata acum.
Mie imi este un pic greu sa nu ma limitez la diagrame pe care o lucrez. De obicei, lucrez la lumina veiozei, dupa ce adoarme Irina. Nu imi pot intinde diagramele si m-am obisnuit sa stau intr-un cot cand lucrez. De aici mi se trage si lipsa de spor, pentru ca amortesc repede.

_________________
Gargarita-Lie-Ciocarlie-Voiosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Indoieli despre aspectul goblenului
MesajScris: 04 Oct 2011, 17:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Si eu lucrez mai mult noaptea, dar sa stii ca incerc sa evit acest lucru sau sa compensez lucrand mai mult ziua. Mi se pare ca noaptea nu avansez mai deloc.

Inainte, sa stii ca eu ma "caram" cu toate diagramele peste tot, dar acum folosesc numai una sau doua in acelasi timp. In schimb, cand ajung la o margine, aduc si diagrama vecina, tocmai pentru a nu marca diferenta pe care o mentionezi.
In sine, la ce ajuta spalatul goblenului, in caz ca ti se murdareste sau elimini astfel scamele? Te pup.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Indoieli despre aspectul goblenului
MesajScris: 04 Oct 2011, 18:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Si eu le spal, dragele mele, cu un detergent pentru rufe delicate (sau lana). Le las pe culme pana cand sunt aprope uscate si apoi le calc pe dos. Am impresia ca sunt murdare. Ori este asa ori am eu vre-un pitic pe creier de care inca nu stiu. Nu ca s-ar plictisi de siguratate.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Indoieli despre aspectul goblenului
MesajScris: 04 Oct 2011, 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2005, 10:41
Mesaje: 1912
Nume forum:1
Eu le spal usor cu gel de dus, le clatesc bine si le las sa se usuce pe rama; apoi le scot si le calc, cu o batista inmuiata in apa cu otet.
Astfel, culorile se improspateaza, iar panza devine mai rigida; si atele se uniformizeaza.

_________________
Cosmina - Gargarita-cu-Gargarita-mica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Indoieli despre aspectul goblenului
MesajScris: 04 Oct 2011, 20:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
gogu mimi-ovidia scrie:
... Ori este asa ori am eu vre-un pitic pe creier de care inca nu stiu. Nu ca s-ar plictisi de siguratate.
Pup dulce.
Hi, hi, hi!
N-ai fi singura, Ovidia.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 04 Oct 2011, 20:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4521
Locatie: Italia
Nume forum:1
Danuta ai deschis un subiect foarte interesant. Pana acum nu m-am lovit de aceasta problema. Insa, poate din cauza marimii si a timpului pe care l-am petrecut in compania Fanteziei cu lampioane, vad portiuni mai murdare, chiar daca am incercat sa lucrez in mod curat. Desi ideea de a-l spala o am in cap, ceea ce-mi lipseste este curajul. Poate ca daca ar fi fost un model micut m-as fi aruncat.
Am sa va citesc parerile si poate ca ajung si eu la o decizie.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul dupa ce l-am terminat?
MesajScris: 04 Oct 2011, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Alia, mie mi-e frica sa ma "arunc" chiar si fiind vorba de un goblen micut.
Inca astept parerile voastre in legatura cu scamele, va rog.

In plus, intotdeauna se spala goblenul dupa ce se termina sau numai daca observam ca este murdar? Intrebarea mea este putin cam retorica, fiecare procedam cum stim mai bine, insa eu nu stiam ca acest obicei de a spala goblenul este atat de raspandit. Mai ales datorita faptului ca majoritatea lucreaza foarte repede goblenul, eu nu. Dar chiar si asa, si o spun fara aroganta, dupa cat timp am tinut in lucru un goblen, nu mi s-a murdarit deloc. In schimb, am grija ca atunci cand ma asez la cusut, sa ma spal pe maini si caut sa lucrez intr-un spatiu cat mai curat. Nu vreau sa para ca alte gargarite nu fac acelasi lucru, in schimb ramane indoiala de cat de necesara este spalarea goblenului.

Va imbratisez cu drag.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania