Acum este 29 Mar 2024, 09:25

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1719 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 172  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 10 Mai 2012, 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2010, 19:42
Mesaje: 581
Locatie: botosani,com sulita
Nume forum:1
Poposesc si eu un pic la cafeluta. Vin cu intrebari.
Ieri dupa amiaza am primit un telefon cu numar ascuns. Era o femeie care a stat candva cu mine in spital, mai sarmana si fara prea multa carte si imi zice sa ii explic si ei ca a vazut pe o foaie de a ei ca scrie H.I.V. cu rosu si crede ea ca este ceva de rau, dar nu stie ce anume inseamna. Am putut sa ii spun doar atat ca este un virus si ca se transmite prin contact sexual. Nu am fost capabila sa ii zic mai multe, de fiecare data cand ma confrunt cu cazuri din astea dificile ma blochez.
Acum intrebarea mea este daca ma mai suna ar trebui sa ii mai zic si altceva? Nu as vrea sa o sperii. Macar cat o fi sa mai traiasca sa nu fie nefericita si din cauza acestui lucru pentru ca din ce imi povestise ea pana acum viata ei a fost un calvar.

_________________
Lora - Prietenia este floarea unei clipe si fructul timpului.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 11 Mai 2012, 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Doina, iti multumesc pentru racoare, dar si pentru scena cu cele 18 pisici (le-am numarat). Mi-a placut si tanarul ce sta la umbra.
Te imbratisez cu mult drag.

Bela, iti multumesc pentru ceaiul oriental.
Mocuta ta cea mica era deshidratata de la caldura, mititica. Pup manutele ei dulci.
Excesele acestea cu nedormitul le faceam si eu. Ma intreb acum, oare merita?
Te imbratisez cu mult drag.

Oana, slava Domnului ca au mai venit si zile normale. M-am simtit in pielea mea, odata cu racorirea vremii.
Ma bucur ca printii tai s-au acomodat la cresa si nu mai plang.
Stiu cum este ziua pentru o femeie ce are servici, casa, copii, sot. Iti doresc sa iti optimezezi prioritatile ca sa ai timp si pentru tine.
Pup manutele printilor.
Te imbratisez cu mult drag.

Lenuta, si mie mi-a fost dor de tine. Ma bucur ca ai revenit cu bateriile incarcate la maxim si iti doresc sa te tina pana in august.
Iti multumesc pentru ceai.
Iti trimit o imbratisare cu mare drag.

Nadina, asa cum zice si Monica, si eu sper sa avem parte de anotimpuri normale si in acest an.
Iti multumesc pentru urari si iti doresc putere de concentrare pentru a putea invata pentru examenele ce vin.
Te imbratisez cu mult drag.

Iunia, nici o grija, nimeni nu s-a nascut invatat. Fiecare am avut emotiile noastre la examene, dar mai ales la acela pentru carnetul de sofer.
Eu am luat sala din prima (daca ma sculai noaptea, iti recitam cartea pe de rost), dar la traseu, de emotie am vorbit tot timpul (si l-am suparat pe examinator), iar la mersul cu spatele, am luat toate popicele. Cand am terminat, am coborat din masina si am intrebat daca am ratat vreun popic.
Te felicit pentru reusita si iti doresc sa conduci fara surprize pana la varsta mea si sa ma depasesti.
Sa stii ca este buna din Dacia din anii '90 a lui bunicul. A mea este cam la fel, dar tare imi fac treaba cu ea.
Ai invatat de la bunica sa cosi cu margele? Sa ne arati si noua daca raspunsul este afirmativ. Multa sanatate pentru bunicuta ta. Este normal sa nu se simta bine. Batranilor nu le plac plecarile, despartirile si restul. Isi va mai reveni dupa ce se va obisnui cu ideea.
Stiu cat de grea iti este despartirea, dar aceasta este viata, Iunia. Luam mereu cate un alt tren, coboram in gari in care nu ne astepam sa coboram, intalnim oameni noi, le ducem dorul celor pe care i-am lasat in urma si purtam grijile dupa noi. Capul sus! Fiecare avem drumul nostru si trebuie sa ne bucuram pentru ca Domnul ne da ocazia sa mergem pe el.
Cei care sufera cu adevarat sunt cei ce raman in urma noastra, pentru ca ei isi amintesc urmele pasilor tai prin viata lor, mereu.
Te imbratisez cu mult drag.

Ovidia, frumos zbor ai facut prin Romania si ai punctat ceva intalniri. Ai si amintiri in aparatul de fotografiat sau vreti sa tineti numai pentru sufletelul vostru? Nu-i bai, ca eu va inteleg.
Te imbratisez cu mult drag.

Nuti esti la dieta? Si eu am pus un kilogram in plus si trebuie sa fiu atenta sa nu ma ingras pentru ca mama mea s-a ingrasat la batranete si tare mai suferea cu spatele si picioarele.
Te imbratisez cu mult drag.

Lori ai grija de piciorul tau ca este fragil inca un an pe putin. Cand aveam cam varsta ta, am avut intreg piciorul in aparat gipsat cam doua luni. Imi amintesc cat am suferit. In ultima parte a intervalului de care vorbesc, imi venea sa imi rup pielea de pe el, atat de imposibila era mancarimea. Apoi, nu am dat atentie ca trebuie sa revigorez (prin masaj si exercitii medicale) muschii atrofiati si asa am ajuns la alte probleme, legate de cartilaj.
Stiu cat costa analizele la privat, dar pentru copil, intotdeauna dai.
Nu fii uimita de faptul ca Irinuca ar putea fi contaminata (nepotelul prietenei mele a luat de la gradinita mononucleoza infectioasa). Acestea tin de neplacerile colectivitatii si mai putin de sistemul ei imunitar. Mi-am crescut fetita, cum m-a crescut si pe mine mama (la tara), dar tot am avut surprize. Poate la a doua analiza nu va mai aparea. Ii doresc acest lucru din toata inima.
Irinucai ii doresc o operatie usoara si recuparare cat mai rapida.
Da, masina ne este foarte utila noua femeilor si cata autonomie ne asigura. Nici nu vreau sa-mi imaginez cat as fi avut de hamalit, daca nu as fi avut masina.
In plus, la primul infarct al tatii, daca nu aveam carnet de sofer, probabil l-am fi ingropat imediat. Eram la tara, pe la 3 dimineata, iar eu venisem cu masina. Pe atunci, la tara nu existau masini, asa ca nu as fi ajuns in timp util la spital cu tata.
Pentru sambata, cand a fost ziua de nume a Irinei, o pup pe manute si pe ochisoriii ei dulci.
Pana la urma cei i-ai pregatit?
Te imbratisez cu mult drag.

Ralu, se pare ca tiramisu cu capsuni este chiar deosebit, ca nu este prima oara cand spui ca il faci. In ultimul timp, fac mai putine dulciuri pentru ca la Bicu se vede un inceput de burta si parca nu mai are usurinta in miscare. In plus, si eu am adaugat un kilogram pe care nu-l resimt, dar tare imi este groaza sa nu ma ingras.
Iti doresc sa gasesti si ceva ragaz pentru goblenul tau.
In ceea ce priveste schimbatul hainelor, nici nu vreau sa stiu ce placere ai.
Calcatul a fost pentru mine o treaba mai usoara, ca imi plantam masa de calcat fix in fata televizorului si uite asa, in fiecare seara, cate o ora sau mai putin, le tineam pe toate din aproape ca nu rezistam la drumuri lungi in noapte cu fierul de calcat in mana. Si acum fac la fel.
Te imbratisez cu mult drag si pup pe Dario pe manute.

Rodi, sa ne luam de mana ca si eu am facut la fel. Dar ai vazut ca nu am fost singure. Ne-au acompaniat Iunia si Monica. Se pare ca nu ne putem iesi din ritm nici macar de 1 mai.
Te imbratisez cu mult drag.

Angelica, ma bucur sa te revad. Ma bucura urmele pasilor tai delicati.
Te imbratisez cu mult drag.

Rralluca, iti multumesc pentru micul dejun delicios.
Te imbratisez cu mult drag.

RamonAli, si mie imi plac afinele.
Te imbratisez cu mult drag.

Adelina, traiasca Google (http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/2012-mai/). Cand nu stiu ceva, caut aici si ma lamuresc.
Te imbratisez cu mult drag.

Geta, multumesc. Din petale de trandafir?
Te imbratisez cu mult drag.

Iulia, din aceleasi motive ca si tine nu am mai ajuns in gradina, decat sa aflu noutatile. Iti doresc sa ai ragaz sa le faci pe toate dupa inima ta. O veni si timpul ingerasilor tai.
M-am dumirit (citind de la inceputul istoriei acestui goblen) cine este gargarita misterioasa cand am vazut ploaia de toporasi. Observ ca a dorit sa va lase la fiecare parfumul acesta suav. Profit de ocazie ca sa o imbratisez si eu. Cu mult si mare drag pentru gestul ei.
Te imbratisez cu mult drag.

Tinuta, si mie imi era dor de tine.
Te imbratisez cu mult drag.

Adela, multumesc pentru suc.
Te imbratisez cu mult drag.

Elza, iti urez sa ai parte de cat mai mult timp ca sa zbori alaturi de noi.
Te imbratisez cu mult drag.

Lora, iti doresc sa nu mai ai parte de astfel de evenimente cu masina. Si, din toata inima iti doresc insanatosire grabnica.
Ce diagnostic ai pentru aceasta pata care se muta? Citeste pe net despre calitatile bicarbonatlui de sodiu. Cine stie, poate te ajuta.
Te imbratisez cu mult drag.

Mireille, ma bucur sa te revad.
Te imbratisez cu mult drag.

Dalina, mi-ai adus aminte cum pictam cu mixtura mentolata, varsatul de vant al fetitei mele, primit tot asa cadou de la un alt copil si nu te invidiez deloc. Tare ii duc grija micutului tau ca tare molipsitoare mai este aceasta boala.
Ma bucur ca mai ai par in cap si nu ti l-ai smuls de la cate ai gasit acasa. Ai grija de tine, ca treburile acestea multe nu te vindeca si iar ne scrii de la spital.
Te imbratisez cu mult drag.

Svetlana, multumesc pentru gerbere.
Te imbratisez cu mult drag.

Lora, eu (daca as fi in locul ei) as vrea sa stiu ce inseamna HIV pentru ca nu as vrea ca din nestiinta sa ii imbolnavesc si pe cei dragi. Mai mult, as putea adopta un stil de viata pentru mine care poate mi-ar usura toate suferintele ce deriva din acest nenorocit de virus. In plus, ai anumite gratuitati la medicatie. Acum, tu hotarasti.
Te imbratisez cu mult drag.

In prag de seara, am adus cateva merisoare ca sa ne racoreasca placut.


_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 11 Mai 2012, 22:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
La ceas tarziu din noapte vin si eu cu un ceai si cu un prieten.



Draga mea Bica, multumesc pentru grija ce mi-o porti. Bebelinul meu sper sa scape, au trecut mai bine de doua saptamani si vad ca nu are nici un simptom ca ar face varsat. Poate Doamne, Doamne se gandeste si la mine. Nu de alta, dar asta mi-ar mai trebui, sa stea in casa doua saptamani, el care la ora 6.30 - 7.00 se trezeste si la 8 este afara pana incepe caldura de la amiaza.
Cu Riana am zis ca ma urc pe pereti, ca toata ziua vantura usile sa iasa afara. Si pentru ca este sefa la gaini gasea motiv de ingrijorare pentru subalternele ei. Doar, doar scapa afara.
In rest am terminat cu heirup-ul afara, am reusit sa-mi pun daliile si gladiolele, rasadurile si ce mai era de pus in pamant si plivit prin gradina. Iarba am tuns-o acum o saptamana si trebuie iar gazonata, cum spune Riana.
Intr-o seara mi-a spus sotul ca sunt mama ranitilor. Am crezut ca ma inec cand l-am auzit. Copii voiau sa doarma amandoi cu mami, catei lui Bie la fel, toata lumea dupa mine, nici la toaleta nu ma mai pot duce fara garda de corp.
Asa ca am inceput sa calc pe urmele tale.
Acum ca am cam terminat cu treaba pe afara sper sa ma mai linistesc putin ca sa nu mai fiu nevoita sa va scriu de la spital, cu toate ca Bebe vrea di calul si trebuie sa-l plimb calare prin gradina si cum este cam greu imi cam solicita coloana.
Dar sper sa ma intareasca Bunul Dumnezeu sa le trec cu bine pe toate.
Va imbratisez cu drag pe toate, dragi gargarite si Bicuta noastra draga are un pupic dulce in plus. De la toate, nu-i asa?

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 12 Mai 2012, 08:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2257
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Lora, lucrez in domeniu si chiar am dorit sa discut cu colegele mele acest aspect. Ce te sfatuiesc eu e, daca persoana respectiva mai suna, sa o indrumi sa faca testul HIV (daca e din judetul tau, s-ar putea ca la Directia de Sanatate Publica in Botosani sa se faca gratuit acest test. In general, aceste institutii fac gratuit testul HIV, in orice judet.) Trebuie sa stie daca ceea ce scrie pe foaia respectiva este adevarat sau nu, fiindca, asa cum zice si Bica, poate imbolnavi si alte persoane. Pana stie sigur daca este sau nu infectata, i-as recomanda sa foloseasca prezervativul la orice contact sexual pentru a nu infecta si sotul, partenerul, etc.

Sau sa mearga cu biletul respectiv la Directia de Sanatate Publica (trebuie sa aiba ei acolo un bilet de consiliere) sau la Spitalul de Boli Infectioase si cei de acolo o vor lamuri ce si cum. Daca vrei mai multe informatii, poti accesa site-ul fundatiei la care lucrez (Monica, sper sa fie OK ce fac) www.alaturidevoi.ro si vei gasi acolo cam tot ce te intereseaza.

Tuturor, un week-end minunat.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 12 Mai 2012, 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2007, 04:40
Mesaje: 177
Nume forum:1
Alina David scrie:
Va imbratisez cu drag pe toate, dragi gargarite si Bicuta noastra draga are un pupic dulce in plus. De la toate, nu-i asa?
Da, Dalina, si eu sunt de acord.

Aduc ceva racoritor, in prag de seara:


_________________
Prieten iti este cineva langa care vrei sa stai chiar şi atunci cand ai chef sa fii de unul singur.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 12 Mai 2012, 16:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Ian 2008, 06:21
Mesaje: 621
Nume forum:1
Bicuta, te pupa o evreica cu inima mare, numita Roza.


_________________
Tender Rose - Gargarita-Iubire-de-Roza


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 13 Mai 2012, 08:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2010, 18:37
Mesaje: 24
Locatie: Arad
Nume forum:1
Buna dimineata!
Chiar daca intru rar, astazi beau cafeaua cu voi.
Citind de Stafilococul auriu, mi-am adus aminte ca si baietelul meu a luat din matern. De la 4 luni tot ii ieseau furunculi imensi pe corp, iar medicul de familie l-a luat drept cobai pentru a experimenta antibiotice pe el. Dupa al 4-lea antibiotic m-am saturat si l-am dus la laborator sa-i recolteze proba dintr-unul sa vedem la ce ar reactiona cel mai bine si culmea a fost Biseptolul (Sumetrolim, cum se cheama mai nou). De atunci n-am mai avut probleme.
Numai bine si sa va refaceti cat mai repede.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 13 Mai 2012, 12:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Si eu, si eu.

Iata-ma astazi cu putin timp numai pentru mine si pentru gradina aceasta minunata.
Am rasfoit repede prin gradina noastra, am vazut ce mai este nou, care ce mai coase si am poposit la o cafea langa voi.

Va doresc o duminica frumoasa si de relaxare.

Va imbratiseaza cu drag,

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 13 Mai 2012, 15:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Buna vreme, zburatoarele mele vesele!
Monica, ma inclin!

Sa stiti ca nimic din ce aveam in plan nu am reusit sa duc la capat.
Bunica mea a vrut sa ne ajute, dar ne-a facut mai mult rau. In noaptea de joi spre vineri (cand eu trebuia sa plec) a cazut intro pre-coma, sa spun asa, hipofilactica (Asta am auzit eu cand vorbeau asistenta de pe ambulanta cu cea din sat). Asa ca, a trebuit sa plec spre spital cu ea in loc de la gara.
M-am suparat foarte tare atat pe ea cat si pe bunicul si unchiul meu care locuiesc cu ea, pentru ca nu au avut pic de grija.
Acum ea si-a revenit, dar nu se poate tine bine pe picioare, asa ca mama trebuie sa vina in tara sa o ingrijeasca. Sentimentul de dezamagire m-a cuprins ieri cand m-am intors pe la 5 p.m. de la spital (plecata de vineri dimineata la 7) si mi-am gasit bunicul si unchiul intro stare avansata de ebrietate si au inceput cu scandal la mine. Atunci mi-am amintit tot ce ne-au facut bunicii mie si mamei mele si implicit surorilor. Si m-a apucat o furie ca un uragan. Dupa ce bunica si-a revenit tot timpul a intrebat de baiatul ei (care este alcoolic, despartit si nu a mers deloc sa o vada nici acum si nici in ianuarie cand a fost internata), - daca are ce manca ca el vine de la serviciu si nu are cine sa-i dea de mancare.
Oricum, furia este prezenta si acum pentru ca vad ca este foarte partinitoare cu el, iar noua mereu ne spune "Ingrijiti de mine, ca si eu am avut grija de voi." Si in plus, ea nu s-a ingrijit deloc, nu a respectat regimul, iar tot greul il suportam noi acum, - eu, apoi mama si surorile mele.
M-am tot chinuit sa nu va povestesc asta insa tristetea si mahnirea parca nu ma lasa in pace.

Bica, iti multumesc din suflet pentru cuvintele tale atat de frumoase. Sa stii ca am reusit sa pun cateva margele pe panza, dar nu prea multe. Apoi nu am mai avut timp si nici nu am avut un proiect bine stabilit de la inceput pe care sa il duc la capat. Dupa ce mai termin din proiectele de goblen poate o sa cos ceva pe margele. Imi fac eu planuri, dar se pare ca la mine nu reusesc sa ajunga la final.

Dalina, poate o sa mai treaca din norul de greutati si la tine, cu toate ca eu stiu ca daca fac varsat de vant cand sunt mai mici copiii este mai bine. Dar ar fi prea solicitant pentru tine si eu vreau sa te refaci bine.
Riana imi aminteste de verisoara mea care era si ea obsedata de gaini si eu ma temeam sa nu se umple de purici, paduchi si alte ganganii. Cred ca la vara gradina ta o sa fie minunata. Ce as vrea sa poposesc si eu un pic in ea!
Si eu ieri, de nervii pe care ii aveam m-am apucat sa mai plivesc un pic petecul meu cu flori.

Lora, eu nu pot sa te sfatuiesc in problema ta. Scuza-ma!

Tinuta, ma bucur ca ai poposit un pic si te-ai incarcat de energie pozitiva alaturi de noi.

Va pup cu mare drag si va doresc o duminica linistita.


_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2012
MesajScris: 13 Mai 2012, 17:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Buna seara!
De mult nu am mai dat pe aici si imi era dor. Sper ca sunteti bine.

Draga Bica aparatul de fotografiat este nou l-am luat cu 2 saptamani inainte de a pleca in Franta. Cand ne-am intors din Romania nu vrea sa mai mi-l recunoasca PC-ul. Am fost la magazin de 2 ori, dar am gasit inchis. Fotografiile se vad pe aparat, asa ca am pregatit si un DVD sa mi le descarce.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1719 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 172  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania