Acum este 19 Apr 2024, 09:43

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 25  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 28 Feb 2012, 20:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Dragelor, raportez: dupa o luna greutatea mea este stationara. Of!
Voi?

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 06 Mar 2012, 11:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Apel telefonic la o agenţie de fotomodele din capitală. O voce piţigăiată spune:
- Alo! Agenţia de fotomodele Superstar?
- Da.
- Aş vrea să ştiu cât plătiţi pentru o şedinţă foto?
- De plătit, plătim foarte bine, dar suntem şi foarte exigenţi. Primim doar fotomodelele care se încadrează în măsurile 90-60-90.
- O, din punctul acesta de vedere vă asigur că nu sunt niciun fel de probleme. La mine coincid întru totul: şi înălţimea, şi vârsa, şi greutatea.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 31 Mar 2012, 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Dragelor, ce mai faceti cu dieta?



Eu nu am cu ce ma lauda.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 14 Mai 2012, 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Eu nu am cu ce ma lauda.

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 14 Mai 2012, 11:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Silvia, nu te descuraja. Incet incet o sa dai tot ce iti doresti tu jos.
Si eu sper sa dau ceva pana la nunta.
Pupici.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 16 Mai 2012, 20:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dragele mele,

Am intrat si eu pe acest topic pentru ca sunt si eu la cura de slabire.
Pentru ca am considerat ca toate curele de slabire de prin auzite nu dau neaparat rezultate pozitive am ajuns la nutritionist.

Mi s-a dat un regim alimentar sanatos si am zis sa vi-l impartasesc si voua.

In momentul de fata am 75 de kilograme, asta dupa ce in 5 ani am pus aproape 20 de kilograme.
La nutritie mi s-a calculat care este greutatea ideala si ce ar trebui sa mananc pentru a slabi intre 15 si 20 de kilograme pana la sfarsitul anului.

Regimul meu nu este foarte aspru si se bazeaza pe principiile regimului disociat fara a tine insa regim cum tin alte persoane care trebuie sa dea mai multe kilograme jos intr-un timp mai scurt.
Cu alte cuvinte, nu mananc amestecat.

Alimentatia unui bebelus in momentul alaptarii este 20% proteina, 30% lipide si 50% glucide.
Pentru ca un copil sa creasca in greutate trebuiesc respectate aceste proportii.
Este logic ca persoana care doreste sa slabeasca sa reduca acea cantitate de glucide care ajuta la cresterea in greutate.

Ce am voie sa mananc:
- legume fara limite: crude, fierte, salate, mancaruri gatite, pe gratar, la cuptor, gratinate, coapte
- fara ulei
- sare cat mai putina
- condimente iuti

- Carne fara grasimi vizibile (pasare preferabil ecologica, vita, vitel, carne slaba de porc, muschi sau pulpa de porc, peste de orice fel, fructe de mare)
- Mezeluri numai file-uri

- Oua (2-3/saptamana) fierte, omleta fara ulei

- Lactate (iaurt, sana, kefir, lapte, branza slaba de vaca, cas, urda, perle, mozarella, telemea moale de vaca)

Ce nu am voie:
- Zahar si produse din zahar
- Fara produse dietetice (fara sucuri zero zahar sau dulciuri)
- Fara produse de patiserie

Si acum va prezint exact ce contin anumite alimente interzise:
Paine si produsele din paine:
- o felie de 20g de paine = 10g zahar = o lingurita de zahar
- 2 linguri de cereale = o felie de paine
- un covrig de 100g (acela mare) = 5 felii de paine
Aceste alimente sunt interzie in prima luna de regim

Fara fainoase: cartofi, orez, paste, mazare, fasole boabe, linte, soia, naut, porumb, gris
O cana (250g) are 20% glucide = 50g zahar = 5 felii de paine = 5 lingurite de zahar

Atentie la mamaliga: 250g de mamaliga = 30g zahar = 3 lingurite de zahar

Fara pufuleti, floricele,chipsuri, fructe uscate, seminte, nuci, migdale.

Fara fructe in prima luna. Si acestea contin zahar.

Ideea de baza a acestui regim este sa mananci:
carne+legume
branza+legume
ou+legume

Niciodata combinatii de genul carne+ou, carne+branza etc.
Mi s-a spus de altfel ca aceasta combinatie de carne+branza este daunatoare organismului.

Mese regulate odata la 3-4 ore.
Cu 15-20 minute inainte de masa sa se consume 500 ml apa.
Orice fel de mancare se consuma foarte incet pentru ca senzatia de satietate apare abia dupa 15 minute de cand incepi sa mananci.
Proportia in farfurie: 70% legume. Farfurie medie, nu mare.

Eu am rezultate visibile dupa numai o saptamana de regim.
Am termen pana la data de 2 iulie sa dau jos aproape 10 kg.
Ma masor o data pe saptamana.
Pana acum am slabit 1,5 kg si am dat din volum cam 2 cm.

Bineinteles efortul fizic nu trebuie sa lipseasca.
Eu mi-am cumparat o bicicleta eliptica, fac abdomene in fiecare dimineata si incerc sa merg mai mult pe jos.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 17 Mai 2012, 10:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Aug 2006, 18:01
Mesaje: 441
Nume forum:1
Tinuta, iti multumesc mult ca ai impartasit cu noi aceste informatii.



Daca ai stii cat de mult imi place combinatia carne + branza!

_________________
Silvia - Prietenul la nevoie se cunoaste.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 17 Mai 2012, 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Stiu. Si mie imi place, dar am inteles ca ar fi foarte pacatoasa pentru organism si consumata in cantitati mari in aceasta combinatie poate da cancer.
Ma bucur daca va poate fi de folos. Este un regim destul de usor de tinut.
Din a doua luna am voie fructe si o felie de paine sau echivalentul unei felii de paine, dar cu moderatie si nu la fiecare masa.
Anumite fructe contin mai mult zahar decat altele si se consuma numai in anumite cantitati.
Fructele mici (cirese, capsuni, afine, mure etc) se consuma masurate intr-o cana normala, nu mai mult odata.
Fructele nu se mananca dupa masa ci ca o masa.

Eu am observat ca da rezultate foarte bune in ceea ce priveste cantitatea de mancare la o masa daca bei acei 500 ml de apa.

Va doresc succes si sper sa aveti rezultate.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 17 Mai 2012, 14:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Aug 2006, 04:27
Mesaje: 3102
Locatie: Romania
Nume forum:1
In urma cu 5 saptamani, am avut o stare mai rea, stresul si toate cele punandu-si amprenta asupra mea. Am avut o amenintare de atac de inima. Am ajuns la urgenta, iar medicii dupa toate investigatiile facute, au ajuns la concluzia ca este bine sa imi ataseze un baypass. Am primit aceasta veste ca o lovitura. Printre ganduri, am reusit sa cer o amanare de 1 luna. Imi treceau tot felul de ganduri in cap. Atunci la spital am discutat si cu un medic endocrinolog care mi-a recomandat o doctorita nutritionista. Am hotarat ca este timpul ca sa fac o schimbare in viata mea, sa renunt la stilul haotic avut in ultima vreme.
Ieri cand am fost la medic, tensiunea mea era in limite normale si medicul a spus ca ma tine sub observatie si speram sa nu mai fie nevoie de aceea interventie chirulgicala. De la 6 pastile cat am avut in ultima vreme mi-a redus la 2 pentru tensiune si 1 pentru colesterol. Eu imi doresc sa pierd in greutate, ca sa imi imbunatatesc starea de sanatate. Daca pana acum ma consolasem cu ideea ca nu pot slabi, acum ma lupt ca sa slabesc.
Cu incurajare si suport am reusit in 4 saptamani sa pierd 3,5 kilograme. Nu este o dieta stricta, am voie sa mananc orice, dar in cantitati normale. Eu m-am bazat mai mult pe fructe si legume, mancand salata foarte multa. Am inceput sa consum cate 2 litri de apa pe zi. In fiecare miercuri am prgramare la nutritionist si merg cu lista cu ceea ce am mancat si analizam impreuna.
Dupa ce am vazut ca am rezultate m-am gandit sa impartasesc cu voi ceea ce am invatat.
Am o carte cu tipurile alimentelor si felul in care pot fi consumate. Trebuie avuta mare grija la combinatii. Eu in ultimele saptamani m-am bazat mai mult pe gatitul in cuptor, fiert si grill.
Am sa va scriu meniul pe care il am astazi si diseara am sa intru ca sa va mai atasez retete. Aceste retete nu sunt neaparat pentru slabit, eu folosesc aceste preparate si pentru familia mea. Medicul nutritionist m-a invatat practic cum sa schimb stilul alimentar al meu si al familiei mele.
De dimineata am mancat fructe taiate cubulete in castron cu o mana de fulgi de porumb si iaurt cu cocos cu 0 grasime (aici se gaseste un iaurt Muller care este cu cocos, visine, caise, miere si simplu care poate inlocui cu succes orice fel de maioneza sau sos, dar care are doar o jumatate de calorie borcanelul de 150 grame. Monica imi cer scuze daca am gresit scriind numele iaurtului ).
Pe la 10 - 11 cred am mai mancat un mar verde.
Acum la pranz am cartof copt in cuptor in coaja. Cartoful il curat de coaja si il pun pe o farfurie asa fierbinte si il crestez si adaug ton (din conserva cu apa), amestecat cu porumb si un ou fiert stropit cu un picut de ulei de masline si o lingura de iaurt din aceeasi gama, dar simplu. Eu am spray cu ulei si dau doar un puf.
Diseara vom avea grill de pui cu salata si cartofi taiati feliute (ca cei de prajit), stropiti cu putin ulei si condimente si pusi in tava la cuptor pentru 25 de minute. Acesti cartofi sunt mult mai deliciosi decat cei prajiti si mult mai sanatosi.
Eu in farfurie imi pun doar jumatate de farfurie cu mancare. Si daca cumva ma apuca foamea intre mese suplimentez cu fructe sau legume crude, pentru ca au valoare 0 si pot manca oricate vreau.
Acum va pup si vorbim mai pe seara su maine cand intru sa mai postez.

_________________
Alexa - Gargarita-Minune-de-Mama


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Haideti sa slabim impreuna!
MesajScris: 19 Mai 2012, 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Alexa, iti doresc mult succes cu noul regim alimentar si sanatate cat mai multa.
Intr-adevar suntem ceea ce mancam si cele mai multe afectiuni se datoreaza unei alimentatii proaste si neregulate.
Ma uit la regimul tau alimentar si mi se pare ciudat ca ai voie sa combini atatea glucide, dar asta este si scopul unui medic nutritionist, si anume, sa iti faca un regim alimentar special pentru tine. Fiecare om slabeste altfel si reactioneaza altfel in functie de ceea ce mananca.
De exemplu, eu daca mananc ceea ce ai mentionat tu mai sus m-as ingrasa cu siguranta. Chiar si mancand asa neamestecat cum am spus mai sus slabesc destul de greu.
Eu am si o mica predispozitie spre diabet datorita tatalui meu, iar mama mea este o femeie plinuta, dar nu supraponderala.
Pentru ca nu reuseam sa slabesc mancand normal am fost nevoita sa reduc drastic elemente din alimentatia mea.

De exemplu, ce mananc eu intr-o zi:

- masa de dimineata in jur de ora 9-10 (cand ma trezesc) o omleta din 2 oua facute in tigaie fara niciun pic de ulei, cu marar alaturi de care pot manca orice leguma;

- masa de pranz in jur de ora 13-14 mananc de obicei o friptura (la grill, la cuptor, fiarta) cu o salata, sau o salata cu toate legumele in care mai pot pune fie branza fie sunca presata;

- masa de la ora 17 - de cele mai multe ori mananc o ciorba de orice (fara paine);

- iar daca ma culc tarziu mai rontai niste legume mai pe seara sau o salata simpla;

In alta zi de exemplu mananc de dimineata un iaurt sau mananc o cutiuta de branza Fagaras goala sau cu legume alaturi;

La 13 -14 mananc o ciorba sau o tocana de legume sau peste sau branza cu rosii;

La 17 pot manca legume la abur cu o friptura sau simple cu branza;

Incerc in fiecare zi sa schimb meniul in asa fel incat sa nu ma plictisesc si sa sar peste vreo masa.

Cel mai greu imi este insa sa mananc organizat cand ceilalti de langa mine pot manca orice fara restrictii si stiu ca o singura scapare in "pofte" m-ar scoate de pe calea pe care am ales-o. Imi este destul de greu fara zahar (din cafea, din ceai, din ceva dulce) la fel cum imi este si fara fructe. Incerc sa ma pacalesc prin diverse metode, dar imi permit sa mananc o data la cateva zile o inghetata sau sa gust macar o capsuna.

Dar, ne sustinem reciproc fetelor, si dam noi pe spate orice fel de obstacol.

Succes la slabit!

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 242 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 25  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania