Acum este 18 Apr 2024, 04:06

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3021 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 303  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 12:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Daca voi ma vreti, vreau si eu. Sunt de acord si cu un numar de indicii si cu fotografii, dar as vrea ceva mai organizat si intr-un numar mai mic decat cele de la ultimul concurs, pentru ca munca Onutzei a fost titanica. Chiar o apreciez pentru ce a realizat la acel concurs.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Propunerea mea pentru punctarea concursului este urmatoarea:
- indicii: 3 puncte x 5 indicii/zi;
- pentru un nou model adaugat in Ladita de zestre: 10 puncte;
- punctajul pentru episoade va fi departajat in functie de numarul de culori al modelului si anume:
< 20 culori – 8 puncte/10 cm2,
> 20 si < 30 culori – 10 puncte/10 cm2,
> 30 culori – 12 puncte/10 cm2;
- punctajul pentru finalizarea goblenurilor va fi departajat in functie de marimea modelului si anume:
< 200 cm2 – 10 puncte,
> 200 cm2 si < 400 cm2 – 15 puncte,
> 400 cm2 – 20 puncte;
- pentru concursul de fotografii se vor acorda 10 locuri, iar punctajul va fi descrescator din 2 in 2, incepand cu 20 de puncte pentru locul I.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Ultima oara modificat de Admin pe 07 Feb 2010, 15:31, modificat 1 data in total.
Corectat


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 14:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Noi 2008, 04:21
Mesaje: 3338
Nume forum:1
Daniela, imi place foarte mult aceasta ideie cu punctarea diferita in functie de numarul de culori si dimensiune a goblenului. De asemenea, mi se pare destul de ok, concursul cu indicii. Faptul ca ai stabilit numar de indici pe zi este un lucru destul de imbucurator.
Intradevar, concursul moderat de Onuta a fost destul de titanic asa cum o spui tu, dar daca se oprea la un numar de indicii pe zi, cu siguranta i se usura si ei munca.
Multa, bafta iti doresc!

_________________
Clementina - Gargarita-Croitoreasa Desavarsita


Ultima oara modificat de Admin pe 07 Feb 2010, 15:31, modificat 1 data in total.
Corectat


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 14:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 20:44
Mesaje: 938
Locatie: Deva
Nume forum:1
Dani, si mie imi place ideea concursului. Fiind mai noua pe forum nu imi dau inca seama care sunt regulile exacte, dar caut topicul concursului vechi (cel cu indicii) si sper sa ma luminez.

_________________
Gargarita Gratia-Fanteziilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 14:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 14:11
Mesaje: 323
Interesanta propunerea si ma tenteaza. Numai sa fiu in apropierea netului, atunci.

Dani, ce inseamna semnele de intrebare din replica ta?

_________________
Gargarita-Puf-de-Papadie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Eu nu vad nici un semn de intrebare, probabil pe calculatorul tau sunt traduse altfel semnele. Acelea erau in loc de liniute, pentru a evidentia mai bine nivelurile de departajare.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 16:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dani, ai inceput cu dreptul. Cred ca ar trebui sa realizezi un model de regulament si sa-l supui aprobarii. Cu cat sunt mai multe explicatii, cu atat suratele noastre mai noi pe forum vor intelege mai bine despre ce este vorba.

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 17:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Aceasta este propunerea mea detaliata pentru desfasurarea concursului lunii martie. Va rog sa imi spuneti daca sunteti de acord, sau daca vreti sa il modificam. M-am gandit sa il fac din timp pentru eventuale propuneri si dezbateri.

La acest concurs pot participa gargaritele care au la activ un serial cu un goblen sau cele ce au realizat cel putin un model de la TTT. Concursul se va desfasura pe parcursul lunii martie.
Un goblen adaugat in Ladita de zestre va aduce gargaritei 10 puncte.
Se vor adauga cate 8/10/12 puncte pentru fiecare episod postat de gargarite in serialele ce le au active (numarul de episoade ce pot fi postat este nelimitat, singura conditie este ca pasul lucrat sa aiba cel putin 10 cm2 ). Fiecare episod trebuie sa fie numerotat si sa se specifice ca este pentru concurs (daca o gargarita are mai multe seriale, fiecare serial va avea numere distincte de episoade: ex.: Madona in albastru - episodul 1, Laguna Albastra - ep. 1 etc); Punctajul pentru episoade va fi departajat in functie de numarul de culori al modelului si anume:
- < 20 culori – 8 puncte/10 cm2,
- > 20 si < 30 culori – 10 puncte/10 cm2,
- > 30 culori – 12 puncte/10 cm2;
Gargaritele care vor reusi sa adauge la colectie un goblen terminat, care sa aiba in prealabil un serial, vor primi 10/15/20 puncte in functie de marimea modelului si anume:
- < 200 cm2 – 10 puncte,
- > 200 cm2 si < 400 cm2 – 15 puncte,
- > 400 cm2 – 20 puncte;

Zilnic, pe forum, in topicul special creat pentru concurs, voi posta diverse indicii (ghicitori, intrebari de cultura generala). Cine raspunde prima, corect, va primi 3 puncte. Numarul zilnic de indicii va fi de 5, si le voi posta la diferite ore ale zilei. O gargarita nu poate raspunde corect de trei ori consecutiv. Daca gargarita X, raspunde corect la doua indicii consecutive, automat, la urmatorul indiciu (al treilea), nu are dreptul sa posteze nici un raspuns. Daca aceasta regula este incalcata, gargarita va fi descalificata.
Punctele de la concursul de indicii se vor aduna pentru concursul general.

Pana la data de X martie gargaritele sunt invitate sa trimita pe adresa de mail: concurs_TTT@yahoo.com, maxim 3 fotografii care sa reprezinte tema Y. Fotografiile trebuie sa fie proprii si sa nu apareti voi in imagine. Pe X+1 martie acestea vor fi postate pe forum cu denumirea 1, 2, 3, etc., asadar nu se vor cunoaste autorii.
Gargaritele care participa la concursul de fotografii au dreptul sa voteze, dar nu-si pot vota propriile creatii. In cazul in care aceasta regula este incalcata, persoana respectiva va fi descalificata. Pentru concursul de fotografii se vor acorda 10 locuri, iar punctajul va fi descrescator din 2 in 2, incepand cu 20 de puncte pentru locul I. Votul va fi de forma: Locul 1 – foto nr. x, Locul 2 – foto nr. y, ... Locul 10 – foto nr. z. Asadar, fiecare gargarita care voteaza acorda cate 20, 18, 16 ... 2 puncte la fotografii. Nu se va mai putea vota cand in topicul deschis pentru fotografii va aparea “stop vot” (acesta va fi pe Y martie). Punctele de la concursul de fotografii se vor aduna pentru concursul general.

La fiecare sfarsit de saptamana se va afisa un tabel cu punctele acumulate pana in acel moment de fiecare gargarita.
La sfarsitul lunii, primele trei gargarite care au acumulat cele mai multe puncte vor fi declarate castigatoare.
Daca la sfarsitul concursului vom avea egalitate de puncte va fi declarata castigatoare gargarita cu viteza de lucru mai mare.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dani, regulamentul propus de tine mi se pare in regula. Eu astept propunerile pentru tema fotografiilor. Prima propunere: Iarna romaneasca.

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 07 Feb 2010, 18:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2008, 21:18
Mesaje: 1171
Nume forum:1
Dani, cred ca trebuie mentionat si data la care s-a inceput serial. Mi-am adus aminte de un concurs anterior la care a existat o problema legat de acest aspect.
Si, mai am o rugaminte: nu poti sa faci un cont pe gmail? Eu am avut timp de o luna probleme cu Yahoo.

_________________
Jeni - Gargarita dintre Astre


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3021 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 303  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania