Acum este 28 Mar 2024, 11:02

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 07 Iun 2013, 17:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6039
Nume forum:1
Dragi gargarite TTT, va multumesc inca o data pentru simpaticul model Siamezele, daruit la concursul de denumiri.
Dupa cum am mai spus voi lucra Siamezele de 2 ori: cu bej pe panza Zweigart neagra (modelul original) si cu negru pe panza Zweigart alba, deci, inspirandu-ma de la Kusturica, va voi prezenta in continuare Siamezele albe si Siamezele negre:



De asemenea, as vrea sa va spun ca-mi va face placere sa lucrez aceste goblenase in memoria pisicutei mele, Ciuta care era o siamezo - birmaneza.
Ca o scurta descriere, siamezele au ochi albastri, fata, piciorusele si codita maro inchis, au o conformatie slabuta si par scurt, deci par foarte subtirele:



Spre deosebire de ele, birmanezele au ochi albastri, fata mai inchisa si pot avea sau nu pete de culoare maro inchis pe restul blanitei, dar au o conformatie mai robusta si parul mai lung, deci par mai grasute:



Puisorii au blanita alba, dar se inchide la culoare, odata cu inaintarea in varsta, astfel incat, la batranete, blanita lor e maro inchis.
Cam atat deocamdata, va pup si va doresc weekend placut.

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 08 Iun 2013, 09:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 08 Iun 2013, 12:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6039
Nume forum:1
Multumesc, draga Bica pentru aceasta surpriza.
Am revazut cu placere scena din Doamna si vagabondul.
Datorita acestui film ramai cu impresia ca siamezele sunt rautacioase, nu stiu ce sa zic. Ciuta mea fiind mai corcita poate nu a pastrat toate caracteristicile rasei, insa pot sa spun ca era tare blanda, linistita, ajunsese sa ne inteleaga, venea cand o strigam, se ducea unde o trimiteam, ma scula de dimineata, daca vedea ca nu m-am sculat atunci cand m-a strigat mama, venea sa stea cu noi, sa ne consoleze, daca eram bolnavi sau plangeam. Ajunsese un membru al familiei cu o mare personalitate. Da, se supara daca o luai dintr-un loc preferat, dar nu musca sau zgaria, pur si simplu bodoganea pe limba ei si se intorcea foarte suparata in locul respectiv. Cand era mica ne-a adus o data o vrabie in casa, dar nu ca sa o manance, ci mai mult ca sa se joace cu ea. Norocul vrabiutei ca a fost salvata de tata si a zburat de pe balcon fara probleme dupa aceea. Avea talente de gimnasta, ii placea sa mearga pe balustrada balconului si ne-a cam dat batai de cap pana am dezvatat-o. Era si o mare fotbalista, ii placea sa ascunda toate mingiutele si ghemotoacele de hartie sub fotolii si biblioteca. Intr-adevar isi cam ascutea ghearele pe coltul fotoliilor si al canapelelor, dar in afara de asta nu a facut alte stricaciuni in casa. A murit la aproape 18 ani si toti am fost in doliu dupa ea.
Este foarte placut sa ai un animalut, dar cand acesta moare, iti sfasie inima.
Cam atat despre pisicuta mea, draga Bica. Tu ai sau ai avut vreun animalut?

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 08 Iun 2013, 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Leana, in copilarie nu au lipsit pisicile din viata mea. Acum am trei caini la tara, dar si multe alte animalute pe care le ingrijesc si le ajut sa-si gaseasca un stapan bun.
Nu trebuie sa-mi spui mie ce inseamna cand iti pleaca un animalut din viata. Am la activ suficiente suferinte de genul acesta (of, nu as mai avea ce sa numar!), dar nu ma inveghez sa nu ma mai atasez de ele. Sufar si cand vad ca nu au un stapan bun.
Experienta mea cu singura siameza pe care am cunoscut-o a fost de genul celor din film. Afurisita! Desi m-a zgaraiat toata pe spate, profitand de faptul ca de pe caloriferul din spatele meu a putut sari la atac cu usurinta (asta in timp ce eu ma spalam pe maini la chiuveta de vizavi de calorifer) am iertat-o. Recunosc ca mi s-au vindecat si usor ranile de la gherutele ei. Ulterior, de cate ori imi vizitam prietena aveam grija sa nu mai raman singura cu ea.
Imi sunt dragi si pisicutele, dar si cainii.
Apropos de Ciuta ta: se spune ca atunci cand vom pleca la Lumina, primele care ne intampina acolo vor fi animalutele de care am avut noi grija.

Iti las o noua mostra de siameze si iti doresc spor la lucru.



Te imbratisez cu mare drag.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 08 Iun 2013, 21:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6039
Nume forum:1
Iti multumesc mult Bica pentru tot ce mi-ai spus.
Acum ca mi-ai povestit mi-am amintit si eu ca, o data, cand era pui, mi-a sarit Ciuta in spinare atunci cand ma spalam la chiuveta - da, era mare cataratoare, ca toate pisicile de altfel, ii placea sa se cocoate cat mai sus, pe umeri sau chiar pe cap ar fi stat.
Multumesc inca o data pentru urari - sper sa progresez usor cu modelul acesta pentru ca este micut si bicolor, asa cum imi place mie.
Spor la goblenat tie si tuturor gargaritelor!
Weekend placut!

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 09 Iun 2013, 12:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Spor la treaba draga Leana. Interesant modul de abordare. Te voi uramri cu drag.
Pup dulce.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 09 Iun 2013, 21:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2012, 19:05
Mesaje: 5455
Nume forum:1
Spor la lucru iti doresc, Leana!
Pup cu drag.

_________________
Gargarita-Regina-Noptilor-de-Vara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 10 Iun 2013, 12:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5547
Nume forum:1
Leana, iti doresc mult spor in realizarea acestor dragalase.
Te imbratisez cu mult drag.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 13 Iun 2013, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 09:28
Mesaje: 3240
Locatie: bihor
Nume forum:1
Saptamana aceasta vii cu noutati pentru noi, draga Leana? Eu nu l-am mai vazut lucrat si sunt curioasa. Spor!

_________________
Simona - Gargarita-Margareta-cu-Petale-de-Argint


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Siamezele - goblen lucrat de Leana
MesajScris: 14 Iun 2013, 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Apr 2012, 19:49
Mesaje: 1752
Locatie: Botosani
Nume forum:1
Simona Ioana Birta scrie:
Saptamana aceasta vii cu noutati pentru noi, draga Leana? Eu nu l-am mai vazut lucrat si sunt curioasa.
Subscriu.

_________________
Gargarita-Inocenta-Zambetului-de-Copil


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania