Acum este 25 Apr 2024, 21:12

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Muscatele curgatoare
MesajScris: 11 Feb 2010, 12:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Muscatele curgatoare by adriana stranis (1 mesaje), la 22-06-2007
Nu stiu sa ingrijesc muscatele curgatoare.
Le am de 3 ani consecutiv si nu prea cresc.
-sunt pe soare, le ud de 2 ori pe zi. Este prea mult?
-le dau si solutie (multi flora)

Replica: Muscatele curgatoare (Pelargonia peltatum), by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 24-06-2007
Eu am cateva in jardiniere, la balcon si le merge bine. Au un pamant bun amestecat cu nisip (l-am schimbat in martie), le ud doar cand li s-a uscat pamantul, iar ca ingrasamant am ceva luat de la Metro. Nu le protejez in mod special decat iarna cand le mut in balconul din spate (cel de pe nord) care este inchis si in care exista un calorifer. Temperatura in balcon nu scade sub 5 grade iarna.
Vara, am grija sa le verific macar o data pe saptamana sa nu fi prins ceva paraziti.
Le tund toamna si lastarii ii dau prietenilor ce vor sa le inmulteasca.
Iarna ud doar o data la saptamana si nu le pun ingrasamant. Stiu ca le place racoarea iarna. Daca vrei sa ai o muscata curgatoare in anul urmator, las-o sa ierneze. Eu am fortat-o pe una dintre ele sa infloreasca continuu (era extraordinar de frumoasa) si am pierdut-o pana la urma.
Banuiesc ca Angela, experta noastra in flori, o sa citeasca ce ai scris pe Forum si o sa-ti dea mai multe detalii.
Iti urez succes.



Replica: Multumesc, by angela draganoiu (447 mesaje), la 25-06-2007
Doruletz Mic, dar nu sint o experta cum spui, ci doar am citit, poate mai mult decit altii despre flori si am cautat pe internet informatii despre florile care ma intereseaza. Multumesc pentru aprecieri.

Eu nu prea am experienta cu muscatele pentru ca la mine nu cresc din cauza caldurii excesive de vara, iar iarna nu le pot pune la iernat pentru ca n-am un spatiu rece.

Muscatele, in general, sint niste plante rezistente si le place racoarea si umiditate, dar nu excesiva. Ceea ce a scris Doruletz Mic este perfect numai ca iarna trebuie lasate la rece intr-o camara sau pivnita fara a fi udate prea des, - o data pe luna sau chiar mai rar. Muscatele rezista iarna la temperaturi scazute chiar si la minus 3-5 grade, mai jos s-ar putea sa moara.

Muscatele curgatoare sint cam la fel. Nu le pune insa atita apa ca s-ar putea sa putrezeasca pe caldurile acestea. Se pot uda o data pe zi seara (in general, plantele se uda vara numai seara pentru ca apa din pamint sa nu se incinga de la caldura, - fac condens in ghiveci si pot aparea daunatori sau sa putrezeasca radacinile) sau la 2 zile cu apa mai multa.

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania