Acum este 28 Mar 2024, 10:30

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 645 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 61, 62, 63, 64, 65  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 06 Oct 2014, 11:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Feb 2007, 20:48
Mesaje: 142
Nume forum:1

_________________
Felicia - Cu cat ne iubim mai mult prietenii, cu atat ii vom flata mai puţin.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 09 Oct 2014, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Mai 2006, 17:00
Mesaje: 1436
Nume forum:1

_________________
Adnana - Gargarita-Mereu-Primavara

Nu ma jeli,
nu sunt un mit,
sunt doar un inger fericit.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 19 Apr 2015, 14:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 19 Apr 2015, 14:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 03 Mai 2015, 16:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2008, 21:18
Mesaje: 1171
Nume forum:1

_________________
Jeni - Gargarita dintre Astre


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 25 Oct 2015, 12:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2006, 19:03
Mesaje: 148
Nume forum:1

_________________
Ilinca - Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 29 Aug 2017, 11:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1


Mi s-a spus si odata am si vazut, ca evreii din toate colturile lumii cand sunt in sala la Nabucco, la momentul corului robilor, se ridica in picioare si pun mana dreapta pe inima ca un omagiu adus celor disparuti din neamul lor, de-a lungul istoriei. Si-au insusit oarecum acest cantec ca pe un cantec al natiei lor. Este mai mult decat se astepta Verdi, cand a compus opera.
Toti cei ce sufera sau au suferit in lume se considera reprezentati de acest cantec superb.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 29 Aug 2017, 12:21 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Va Pensiero



Riccardo Muti, dirijor, spune că a fost o reactie de revoluţie: „La început, am fost ovaţionat de public. Apoi am inceput spectacolul de operă. Totul mergea foarte bine, dar cand am ajuns la celebrul cântec Va Pensiero, imediat am simtit ca atmosfera a devenit tensionată în audienţă. Exista lucruri pe care nu le poţi descrie, dar le simti. Anterior, tăcerea publicului era preponderenta. Dar atunci când oamenii au realizat ca Va Pensiero va începe, tăcerea a fost schimbata cu o fervoare reala. Se putea simţi reacţia viscerală a publicului la lamento-ul sclavilor cântând „Oh ţară, atât de frumoasă şi de pierduta!”.

În timp ce corul se apropia de sfârşit, audienţa deja striga „Bis!" Publicul a început să strige: ”Trăiască Italia!” Şi „Vive Verdi!” Oamenii din balcoane au început să arunce cu mesaje patriotice, unii solicitand chiar: „Muti, senator pe viaţă”!

Deşi acesta a mai acordat doar o singura dată la La Scala din Milano în 1986, un bis, acum s-a aratat reticent în a acorda „a doua oara un bis” . „O operă ar trebui cantata de la început până la sfârşit si nu am vrut să se interpreteze un bis.”, a declarat Muti.

Dar in public se trezise deja sentimentul de patriotism. Într-un gest teatral, dirijorul se întoarce pe podium si se confruntă atât cu publicul cat şi cu Berlusconi, aflat in sala. Asta e ceea ce s-a întâmplat:

După ce apelul pentru un „bis” din „Va Pensiero” s-a oprit, s-a auzit în public: „Trăiască Italia!”

Dirijorul Riccardo Muti: Da, sunt de acord cu „Trăiască Italia”, dar … [Aplauze]
Muti: Am peste 30 de ani de cariera şi am trăit ca un italian care a călătorit în întreaga lume de multe ori. Mi-e ruşine de ceea ce se întâmplă în ţara mea. Aşa că voi aproba cererea dvs. de bis pentru „Va Pensiero”. Fac asta nu doar pentru sentimentul pe care il incerc, ci pentru că in seara asta, dirijand corul cântând „O, ţara mea, frumoasă şi pierduta,” m-am gândit că dacă vom continua în acest fel vom ucide cultura pe care Italia a fost construita. În acest caz, noi, ţara noastră am deveni cu adevărat „O, ţara mea, frumoasă şi pierduta,” [Aplauze, inclusiv a artiştilor pe scena].
Muti: – Eu, Muti, am tăcut prea mulţi ani. Permiteţi-mi acum… ar trebui să dam un sens acestui cântec! Suntem în casa noastră, pe scena capitalei, impreuna cu un cor care a cântat foarte frumos, si, dacă nu va suparati, va invit să vă alăturaţi pentru a cânta împreună cu acest cor.

„Am văzut grupuri de oameni ce se ridicau în picioare. Toata opera din Roma s-a ridicat. Şi, de asemenea, corul. A fost un moment magic de operă.”

În seara aceea nu a fost numai o reprezentare a operei Nabucco. A fost si o splendida lectie de patriotism dar, de asemenea, o declaraţie dura la adresa politicienilor.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Muzica mea
MesajScris: 01 Feb 2018, 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7951
Locatie: Tecuci
Nume forum:1

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 645 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 61, 62, 63, 64, 65  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania