Acum este 28 Mar 2024, 10:27

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 21 Feb 2017, 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6038
Nume forum:1
Bine ai venit, draga Gynette!
Zbor lin in aceasta minunata gradina.
Cu drag,


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 21 Feb 2017, 18:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Iul 2014, 23:32
Mesaje: 1487
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Bine ai venit, Gynette!

_________________
Gargarita-Dascalita-Gradinii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 01 Feb 2018, 12:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Dec 2009, 11:03
Mesaje: 183
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna tuturor, din nou,

Anul trecut in vara am cusut goblenul ”Farmecul copilariei”. L-am facut special pentru cineva, cadou de ziua de nastere (care a fost in octombrie). Dupa ce l-am oferit cadou am observat ca am facut un fel de blocaj. Nici nu stiu cum sa ii spun. Mai aveam si alte goblenuri la care lucram in paralel, pentru placerea mea, asa ca nu as fi avut motiv sa ma satur (niciodata nu ma pot satura de cusut). Intamplator am aflat printr-o cunostinta comuna ca persoana careia i-am oferit cadoul nici macar nu l-a scos din ambalaj. Stiu ca are foarte multi bani si m-am gandit ca s-ar putea sa apecieze un goblen. Se pare ca m-am inselat.

De atunci nu am mai fost in stare sa cos nimic, nimic, nici macar sa termin ”Foisorul iubirii” care este cusut in proportie de 75%. Nu stiu ce sa fac. Mi-este dor de cusut, dar nu ma trage inima.

Voi ati patit vreodata asa ceva?

_________________
Un prieten adevarat este greu de gasit, dificil de parasit si imposibil de uitat.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 01 Feb 2018, 13:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7951
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Încearcă cu un model micuț, ușurel, o iconita si acul va zbura pe panza ta.
Am dăruit multe si unele nu au fost apreciate, dar gusturile nu se discută. Sunt persoane care nu știu sa aprecieze lucrul manual.
Cu o caldă îmbrățișare,

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 01 Feb 2018, 13:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8120
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Oamenii sunt de multe feluri. Am întâlnit persoane extaziate de ceea ce am realizat, am întâlnit persoane care mi-au spus că pasiunea pentru goblen mă cataloghează ca fiind expirata. Persoanele nou intrate în anturajul meu, fara excepție, întreabă dacă comercializez modelele cusute. Nu le comercializez și atunci surprinderea este și mai mare: Ce fac cu ele?
Nu poți să faci pe cineva să iubească frumosul. Tu ai vrut sa oferi acelei persoane părticică din sufletul tau. Snobismul și blazarea dumnealor te face sa suferi și să nu mai poți să cosi.
Eu spun că tot ce te blochează să se ducă în fundul pământului și Mama Pământ sa transforme raul in ceea ce are nevoie.
Ia astăzi modelul pe care dorești să il cosi in mana și coase 100 de puncte. Nu renunța până nu le faci. Mâine coase 200. Ai să vezi că o sa ai din ce in ce mai mult spor.
Te îmbrățișez cu drag și mi-ar plăcea să știu că sfatul meu te-ai ajutat.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 01 Feb 2018, 15:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Ian 2008, 06:21
Mesaje: 621
Nume forum:1
Gynette, iti doresc si eu sa ai clipe minunate in gradina.

Te pupa o evreica cu inima mare.

P.S. Referitor la tema ridicata de tine, citeste si pataniile altor gargarite si retine ca asta nu le-a oprit sa continue. Dimpotriva!

_________________
Tender Rose - Gargarita-Iubire-de-Roza


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 01 Feb 2018, 16:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2005, 00:09
Mesaje: 1535
Locatie: Buzau
Nume forum:1
Bine ai venit in gradinita noastra parfumata Gynette! Nu iti face griji pentru lipsa sporului, dupa ce vei zbura putin prin gradina si vei vedea minunatiile ce ies din mainile celorlalte gargarite iti va veni si tie pofta de lucru. Eu car peste tot goblenul cu mine facand naveta, desi nu lucrez la serviciu si am avut placuta surprindere sa le fac pofta la colege sa lucreze si ele dupa ce si-au bagat nasucul in sacosa mea. Asa ca "pofta vine mancand". Ia pur si simplu goblenul in mana si totul va decurge de la sine. Si eu ma mai blochez de oboseala, dar nu ma dau batuta, reiau imediat, sa nu-mi dispara sporul. Aripioare la acusor!

_________________
Antoaneta - Gargarita-cu-Lipici-la-Pisici


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 02 Feb 2018, 13:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Sep 2016, 19:14
Mesaje: 266
Nume forum:1
Bine ai revenit Gynette!

Stai linistita, nu esti singura care a patit asa ceva. Goblenul, dar si lucrul de mana in general, nu este apreciat de toata lumea. Eu, in general, nu fac cadou goblene inramate, dupa parerea mea rama trebuie sa se potriveasca atat cu goblenul cat si cu gustul celui care il pune pe perete, asa ca prefer ca cel ce il primeste sa isi aleaga singur hainuta. Spre surprinderea mea, o persoana caruia i-am daruit un goblen s-a plans ca i-am dat cadou o ''chestie veche de pe vremea bunicii'' si ca nu are de gand sa dea bani s-o inrameze. Pe moment m-am enervat, dar dupa ceva timp am decis sa schimb strategia: in momentul in care decid sa fac cadou cuiva un goblen, un mileu, ceva facut de mana imi iau tot armamentarul meu (seturi de goblen, scheme de mileuri etc.) si ii zic: alege. In felul acesta sunt sigura ca nu muncesc degeaba, nu imi fac nervi si sunt sigura ca persoana respectiva este multumita.

Sfatul meu: nu te necaji pentru o persoana care nu apreciaza munca ta, ia din nou acul si ata in mana si pune pe panza cateva puncte. O sa vezi ca incet incet o sa iti revina sporul.

Te imbratisez cu drag.

_________________
Prietenii adevăraţi nu renunţă unul la celalalt. Aşteaptă-i să vină cu tine.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 02 Feb 2018, 16:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Bine ai venit!
Nu te descuraja! Eu am avut o perioada cand nu am mai cusut, dar nu din acelasi motiv. Cred ca mi-am revenit. Problema este acum ca nu mai am timp sa o fac.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gynette - Gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 02 Feb 2018, 21:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Bine ai revenit, Gynette!
Nu ma pricep sa dau sfaturi si am o parere diferita fata de celelalte gargarite. Eu cred ca tu nu esti in blocaj ci in greva goblenistica. Am o sugestie; lasa acul sa se odihneasca si colinda un pic prin memoria forumului. Te asigur ca merita, si vino apoi cu ce ti-ar placea tie sa vezi in materie de goblen, imagini pe care tu le-ai salvat in dosarele tale, poate nu se vor concretiza in kituri, dar te vom cunoaste si pe tine mai bine si va fi un rasfat si pentru ochii nostri.
Recunosc, mie nu mi-ar placea ca toata lumea sa iubeasca goblenul, dar n-ar insemna asta oare ca am avea gusturi prea comune?
Sau poate acele tale au multe aripioare si zboara prea sus pentru caroiajul panzei?

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania