Acum este 18 Apr 2024, 18:07

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum curat goblenul?
MesajScris: 08 Apr 2010, 13:02 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2009, 08:01
Mesaje: 1
Cand eram mai tanara am inceput sa cos goblen. Admiterea la facultate, mutatul de acasa etc. m-au impiedicat sa imi termin un goblen la care as dori sa lucrez din nou insa am o mica problema. Stand in punga de vreo 8 ani (imi pare rau pentru asta) si avand un fundal foarte deschis (este vorba de modelul Ikebana cu trandafiri) s-a prafuit. Stiti cumva vreun produs (sau vreun truc) cum sa readuc culoarea la viata? Nu uitati, inca nu este gata.

Multumesc anticipat si de acum promit sa fiu mult mai activa, atat in ceea ce priveste forumul cat si cusutul.

Spor la treaba si o zi cat mai insorita!

Alexandra Stroia
Cluj-Napoca


Ultima oara modificat de Admin pe 08 Apr 2010, 18:50, modificat 1 data in total.
Corectat


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor!!!!!!!!!
MesajScris: 08 Apr 2010, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Bun venit, Tatiana in gradina noastra!

Eu nu am fost nevoita sa imi curat goblenul, asa ca nu iti pot da un sfat. Sigur, cele ce au facut aceasta operatiune te vor putea ajuta.
Cred ca ajutorul venea mai repede daca postai alt titlu, sugestiv.
Si, o rugamine: citeste regulamentul in ceea ce priveste modul de scriere pe acest forum (fara semne de exclamare in exces, fara simboluri mess, cu majuscule acolo unde este nevoie etc).

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor!!!!!!!!!
MesajScris: 08 Apr 2010, 17:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Ian 2010, 12:27
Mesaje: 504
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Buna Alexandra.
Parerea mea este sa termini de cusut, iar dupa aceea sa incerci astfel: un detergent pentru lucruri colorate sau negre dizolvat in apa rece. Lasi putin goblenul in apa cu detergent pentru a iesi praful din ata si il clatesti foarte bine tot cu apa calaie. NU storci dupa clatire. Il lasi sa se scurga intins eventual pe faianta. Dupa ce s-a uscat il poti indrepta un pic calcandu-l pe dos cu fierul.
Eu am incercat si nu am avut probleme, insa poti astepta si parerea unor gargarite mai experimentate.
Spor la treaba si te astept mai des pe forum.

_________________
Gargarita-Raza-Blanda-de-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor!!!!!!!!!
MesajScris: 08 Apr 2010, 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Tatiana, eu cred ca asa cum ti-a scris Iuliana este metoda cea mai buna. Eu fac asa cu ceea ce lucrez pe etamina alba, il clatesc putin in apa calduta cu putin detergent lichid. Cand il calci, pe dosul goblenului, poti sa utilizezi un alt prosopel deasupra sau o bucata de panza care vor absorbi umiditatea, in caz ca ramane un pic umed. Asa cum a zis si Iuliana, nu il stoarce pentru a nu il mototoli.
Te asteptam sa ne spui daca s-a rezolvat problema, dar mai ales sa vedem goblenul in lucru.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul?
MesajScris: 25 Mai 2010, 23:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 13:07
Mesaje: 11
Locatie: spania
Nume forum:1
Buna,
Sunt Nic.
In ce priveste curatirea goblenurilor, am auzit ca se pot reinnoi si inviora culorile cu spuma sau detergent pentru covoare. Acestea impiedica amestecarea culorilor. De preferat un detergent cu oxigen activ. Aplici spuma pe goblen, apoi lasi sa actioneze citeva minute dupa care stergi cu o panza sau un buretel fin fara sa freci. Sper sa iti fie de folos sfatul meu.
Spor la goblenat!


Ultima oara modificat de Admin pe 26 Mai 2010, 07:55, modificat 1 data in total.
Interzisa scrierea cu prescurtari


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul?
MesajScris: 26 Mai 2010, 08:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Daca vreti totusi sa stoarceti goblenul dupa spalare, il puteti pune intr-un prosop si sa il presati usor.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul?
MesajScris: 04 Noi 2010, 08:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2010, 19:26
Mesaje: 75
Nume forum:1
Cine imi poate spune daca a lucrat vreun model de la Rogoblen apoi l-a spalat si daca nu au iesit culorile.
Va multumesc de pe acum de raspuns si va pup pe toate.

_________________
Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul?
MesajScris: 23 Iul 2011, 17:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2009, 07:46
Mesaje: 448
Nume forum:1
Popa Vanda Ines scrie:
Cine imi poate spune daca a lucrat vreun model de la Rogoblen apoi l-a spalat si daca nu au iesit culorile.
Va multumesc de pe acum de raspuns si va pup pe toate.
Eu am spalat un singur model de la Rogoblen si nu a patit nimic. De fapt, spalat este mult spus, deoarece l-am tamponat cu o carpa inmuiata cu dero, tot din teama de a nu iesi culorile.

_________________
Ema - Gargarita Trandafir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum curat goblenul?
MesajScris: 25 Iul 2011, 07:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Vanda, este prima oară când interacţionez cu tine pe forum. De fapt, este prima oară când văd numele tău într-un mesaj, deşi observ că ai deja peste 70 de mesaje la activ. În fine, asta contează mai puţin, îţi spun acum un bun venit şi îmi pare bine să te cunosc. Să ai un zbor cât mai plăcut la noi în grădină.

Referitor la spălatul goblenelor. Să ştii că eu lucrez fără gherghef/ramă şi de aceea goblenul se murdăreşte foarte mult cum îl ţin în mână strâns, astfel că sunt nevoită să le spăl pe toate după ce le-am cusut. Le spăl în apă călduţă (mai mult rece) cu foarte puţin detergent şi nu păţesc nimic. Doar că nu le las în apă mult timp, practic doar le clătesc un pic cât să se improspăteze culorile (cele deschise să fie nuanţa de la început). Pupici şi spor la tot ceea ce lucrezi.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania