Acum este 22 Mai 2024, 20:00

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Era nevoie de un forum Rogoblen
MesajScris: 03 Iul 2009, 08:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4580
Nume forum:1
Era nevoie de un forum Rogoblen by Jianu Elvira (194 mesaje), la 08-02-2006

Ce bine ca v-ati gandit la un forum! Felicitari! Sper sa ne intalnim cat mai multi iubitori de frumos. Cunosc firma de pe vremea cand comercializati numai goblenuri si vreau sa spun ca mereu ma surprindeti, in mod placut, prin noi activitati pe care le adaugati.
Succes pe mai departe!
Elvira

Replica: Loc de frumos! by Admin TTT (3892 mesaje), la 09-02-2006

Elvira, sper sa avem clipe placute pe acest forum, sa adaugam noi experiente, sa ne imbogatim unele pe altele astfel. Fiecare realizare a firmei sper sa aduca realizari, bucurii si impliniri si celor ce ne sunt beneficiari si prieteni. In fond cum am putea numi o persoana care a lucrat un goblen realizat in firma noastra? Imi este greu sa definesc relatia aceasta, care, orice ai spune, ramane. Un strop din ce facem noi, ramane undeva, permanent. Asta daca este sa ne referim strict la goblenuri. Dar, daca te gandesti si la momentul de uluire si incantare pe care il resimte cel pentru care noi am creat un produs personalizat...
Sa ai parte de o zi buna in fiecare zi,
Monica

Replica: Era nevoie! by angela draganoiu (428 mesaje), la 13-02-2006


Va felicit pentru acest forum. Sigur ca era nevoie de el pentru ca toti iubitorii de goblen sa poata discuta liber intre ei despre ceea ce ii intereseaza - acest mic tablou pictat cu acul numit goblen. Sper sa gasesc aici ceea ce ma interesaza. Sa auzim de bine.

Replica: Cam tarziu by cucos catalina (1612 mesaje), la 09-03-2006

am descoperit complexitatea acestui forum, dar intr-o zi in care eram trista... Acum nu mai sunt trista, deshi este aceeashi zi!
Va multzumesc.


Replica: Curiozitate by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 10-03-2006


Catalina, stiu ca nu este frumos, dar poti sa imi spui cati ani ai? Eu una nu iti dau mai mult de 17. Credeam ca sunt cea mai tanara (fizic vreau sa spun, ca pshic nu prea cred) de pe aici.

Replica: Ash vrea, by cucos catalina (1612 mesaje), la 10-03-2006

sa mai am 17 ani, pentru ca acum dupa 11 ani realizez ca ash fi putut sa aleg alta profesie, sa am alt stil de viatza; nu regret ceea ce am facut pana in acest moment, dar ar fi trebuit sa ma indrept shi spre alte orizonturi. Simt ca nu mai dispun de timpul necesar altor activitatzi.


Replica: Hmmm... by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 10-03-2006

eu ziceam de varsta pentru ca mania "tz"-ului si a "sh"-urilor se intalneste in general printre adolescenti pe care i-as pedepsi obligandu-i sa citeasca o carte de fiecare data cand pocesc limba. Putina demnitate nationala, totusi! Pe langa faptul ca mai orice persoana de pana in 30 de ani vorbeste pe jumatate in engleza, iar pe jumatate vorbeste, sau mai bine spus, scrie o romana de ghetou.


Replica: Nu este manie, by cucos catalina (1612 mesaje), la 11-03-2006

referitor la "tz" shi "sh". Atata timp cat sunt nevoita sa scriu mail-uri shi in alta limba, nu-mi permit sa setez de fiecare data alfabetul nostru cu diacritice. Shi nu cred ca doar adolescentzii folosesc asta. In unele redactari ale mele, mi se impune sa folosesc aceste grupuri in lipsa diacriticelor. Nu inseamna ca cei din jurul meu pocesc limba romana sau scriu o romana de ghetou. Ce ar fi sa ni se impuna sa scriem asemenea letopisetzelor sa nu cumva sa-i denatzionalizam pe Costin sau Neculce?!

Replica: Romaneste by Coco Bordan (120 mesaje), la 24-03-2006

Este pacat sa ne certam pe ceva atat de subiectiv. Limba noastra evolueaza, iar evolutia ei este dictata de factori multipli. Cine a spus ca nu poti scrie cu sh si tz cand nu ai la indemana diacriticile romanesti? Sa fim seriosi! Este mult mai bine decat o propozitie de tipul: k dk a fost aks am@ ceea ce se traduce cu daca am fost acasa am raspuns la telefon/sonerie! Limba noastra evolueaza extraordinar de repede si nu-i nici o problema daca folosim englezisme care ne ajuta. Daca nu ma crezi, tradu in romana laptop si apoi mai discutam. Eu cred ca viata este prea scurta pentru a nu incerca ca, din orice clipa, sa cream ceva nou si frumos.

Replica: Ups! Cine se cearta? by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 24-03-2006

Am atins o coarda sensibila? Mi-am spus parerea si atata tot.
Pentru Catalina am toata stima si tot respectul pentru ca este nevoita sa scrie mailuri in alte limbi.
Cat despre englezisme, nu am nimic impotriva lor, arata evolutia lumii, despre cum am renuntat sa adoptam cuvinte grecesti, rusesti, ucrainene si altele si ne-am dat pe cuvinte "americanesti" pentru ca reprezinta o natiune puternica, cu putere de inovatie si, nu-i asa, trebuie sa ii dam importanta, ca ce altceva putem face pentru ea? Nu de alta, poate ne pica si noua ceva.
Am impresia ca iar am cam luat-o pe aratura. Ce vreti, am avut o zi proasta.

Replica: Limba romana, by angela draganoiu (428 mesaje), la 29-03-2006

Generatia tinara de azi considera mai "cool" sa vorbeasca o limba romana presarata la tot pasul de englezisme, dar oare nu asa face fiecare generatie? Sigur nu este ceva de incurajat insa pe masura ce cresc, si cresc atit de repede!, le trece si vorbesc limba romana neaosa, daca pot sa spun asa, lasand la o parte pasareasca pe care au vorbit-o in scoala.

Replica: Ai zambit azi? by Admin TTT (3892 mesaje), la 29-03-2006


Cine se cearta? Nici pe departe! Este doar o discutie pro si contra. Un
motiv ca cei mai in varsta sa-si astearna un zambet ingaduitor pe buze,
iar cei foarte tineri sa adauge un ups! care este mai scurt decat omologul sau din limba romana.
Va postez un link [linkul nu mai exista] care sa aduca, tuturor varstelor, un zambet pe bune.


Replica: Cum bine spui, by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 29-03-2006

este doar o discutie. N-ar avea nici un farmec daca un omulet ar spune o chestie pe care sa o aprobe 2-3. Daca tot avem limba romana la dispozitie (in nenumaratele ei forme scrise sau verbale), sa facem abuz de ea.

P.S. Bine plasat linkul, Monica, - te pricepi sa temperezi spiritele.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania