Acum este 14 Mai 2024, 00:20

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dependenta de goblen
MesajScris: 13 Iul 2009, 13:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1105
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Dependenta de goblen by Admin TTT (3905 mesaje), la 15-05-2008
Terapia mea Olimpia Zaharia Constanta, la 21-07-2006
Cred ca nu va spun nimic deosebit, dar ceea ce va scriu este din inima. Da, chiar daca nu ma credeti. Mult m-am chinuit sa realizez opere de arta. Ani de zile si nu m-am lasat. Acum cind va scriu este clipa in care am realizat ca sunt dependenta de aceasta indeletnicire, chiar daca nu am acele colectii pe care le-am vazut la alte persoane. Un lucru stiu sigur, - ca nu ma voi lasa si voi continua sa progresez sa ajung la performanta acelor maestrii ai acului de finete. Sunt bolnava daca nu pot sa lucrez sau daca ma solicita pentru alte probleme. Imi pun singura intrebarea: Cum voi reactiona cand voi fi performera?
Astept raspuns de la cei care au vechime in acest domeniu.

Replica: Bine ai venit by Admin, la 21-07-2006, by Admin TTT (3905 mesaje), la 15-05-2008
pe Forumul Gargaritelor, cum ii spunem noi. In fapt, cred ca ai observat ca exista si o gargarita Sefa (si declarata) pentru ca, in primul rand, ea este cea mai harnica si tenace persoana de pe acest forum si, nu in ultimul rand, pentru ca bunicul ei o striga Gargarita (cand era mica). De dragul Catalinei ce a polarizat in jurul ei atatea persoane, dar si datorita Legendei Gargaritei precum si povestii din filmul Sub soarele Toscanei iata-ne Gargarite!
In privinta experientei prin care treci acum, nu iti imagina ca te vei vindeca usor. Eu inca nu sunt vindecata dupa 20 de ani de lucru de goblen. Cu timpul vei deveni mai selectiva in alegerea subiectelor, vei deveni chiar mofturoasa, dar, in orice clipa gandul iti va zbura catre goblenul (goblenurile - pentru ca la un moment dat, ajungi sa lucrezi mai multe in aceeasi perioada) la care lucrezi.
Si, evident ca te credem: lucrul cu goblenul devine un virus. Eu imi puneam mancarea la fiert, faceam repede ordine pe masa si imi scoateam goblenul. Celorlalti din jurul meu le spuneam ca trebuie sa am grija de oalele de pe foc (!).
Banuiesc ca devenim atat de dependente de lucratul goblenului pentru ca, desi sunt solicitate cateva din simturile noastre, o parte din creier poate ades zburda liber la o groaza de alte lucruri. Pe cand lucram (cu acul) macii dintr-o vaza, m-am trezit intr-un camp de maci, iarba pe care o calcam mirosea a proaspat, mai erau si niste tei pe marginea lanului, iar parfumul florilor lor ajungeau pana la mine, cerul era azuriu, auzeam si pasarelele ce cantau... numai friptura nu am simtit cand s-a ars!
Simt ca esti indragostita si de flori altfel nu postai mesajul tau tocmai pe aceasta sectiune (v. Primula de seara - sectiunea Flori). Iti spunem un secret: si noi suntem indragostite de flori si dependente de frumos.
Cu o imbratisare calda, de bun venit,
Monica

Replica: Olimpia, by cucos catalina, la 21-07-2006, by Admin TTT (3905 mesaje), la 15-05-2008
shi eu am vechime in d`ale goblenului, motiv pentru care acum trei ani, am fost nevoita sa-mi fac ochelari de vedere. Lucram foarte mult, la orice ora prindeam ghergheful shi uitam sa-l mai las din mana. Devii dependent, te capteaza acest virus (cum il numeshte Monica), dar pe masura ce forma pe care o lucrezi prinde contur, nu potzi sa nu o finalizezi shi sa admiri ceea ce imortalizezi pe o panza cu un ac shi o bucatzica de atza. Spor la lucru shi sa ne spui ce lucrezi frumos.
Sa mai vii pe la noi!

Replica: Nu vreau performanta. by Racovita Alexandra (1 mesaje), la 05-06-2008


Replica: Dependenta de goblen. by Maria Nistor (4944 mesaje), la 11-07-2008
Este un virus care se si transmite. Am virusat-o mai nou si pe fetita unor prieteni care este venita aici in vacanta. Sunt ukrainieni. O alta prietena din Republica Moldova care de acum este virusata si-a facut lista cu ce vrea sa lucreze. Voi, ce faceti, Gargaritelor, transmiteti virusul? Pentru a nu vorbi de icoana la care lucrez, - a devenit subiectul de discutie in casa de cate ori intra cineva la mine. Pe nepotica mea de cinci ani care este o neastamparata (specific varstei) sambata trecuta au lasat-o pe la mine cateva ore si a petrecut jumatate din timp spionand la ceea ce lucram.

Replica: Da, Maria by Veronica Ene (179 mesaje), la 23-08-2008
si eu cred ca este un virus si ca atunci cand esti virusat, la randul tau virusezi. As putea strange de o claca, cate persoane am virusat prin natura serviciului meu. Lucrand la vedere, femeile ma vedeau si intrebau, pana intr-o zi cand ma anuntau ca vor si ele sa incerce.
Sa iti traiasca nepotica si sa aiba spor si ortacele tale, Maria.

Replica: Imi by Popescu Crina (160 mesaje), la 01-09-2008
place mult sa cos la goblen. Am foarte multe cumparate si necusute. Peste 15 goblene. Si tot mai cumpar cand apare unul nou.
De multe ori las treaba prin casa si ma iau cu goblenul. Si seara tarziu stau tot la el si cos.

Replica: Si eu am multe de cusut. by Racovita Adriana (3988 mesaje), la 01-09-2008
Iar de astazi am reinceput serviciul (gata cu concediul!) si facand un bilant realizez ca nu am reusit sa fac tot ce mi-am propus in acest concediu. Nici macar nu am terminat goblenul pe care l-am inceput. Si nu stiu cand voi mai avea timp tinand cont ca trebuie sa lucrez si Ingerul, care este gata pregatit pentru lucru.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dependenta de goblen
MesajScris: 18 Mar 2010, 00:10 
Neconectat

Membru din: 17 Mar 2010, 21:34
Mesaje: 5
Eu sunt virusata rau, nu ma simt bine daca nu goblenez o zi, parca lipseste ceva din mine. Am devenit dependenta de goblen si caut sa nu neglijez totusi nimic, mai ales familia si din aceste motive lucrez foarte mult seara tarziu si atunci am parca si mai mult spor. Si cat de tarziu ar fi tot intru un pic in gradinita noastra cea primitoare sa vad ce ati mai facut gargaritelor.
Pupici si mult spor.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dependenta de goblen
MesajScris: 25 Mar 2010, 15:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2010, 09:57
Mesaje: 584
Nume forum:1
Si eu sunt dependenta de goblen. Cand nu pot lucra, parca nu ma simt bine.

_________________
Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dependenta de goblen
MesajScris: 25 Mar 2010, 17:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Mari, esti virusata. Norocul nostru ca pe noi ne viruseaza frumosul.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Dependenta de goblen
MesajScris: 26 Mar 2010, 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Sa dea Domnul ca de acest virus sa se imbolnaveasca multe, multe, multe persoane.

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania