|
Mâinile împreunate
Mâinile împreunate reprezintă un gest, un simbol și totuși un mister. Oare această poziție nu înseamnă ceva mai mult? Conform ultimelor teorii ale fizicii, putem rescrie simbolistica acestui gest. Putem spune astăzi, că Dumnezeu și-a împreunat mâinile și a creat Universul?
Până la argumentarea acestei teorii este bine să aruncăm o privire asupra modului în care este înțeles astăzi, acest gest.
“Această poziţie la rugăciune este de găsit în Extremul Orient, ca un gest de reculegere, care îi permite omului să-L găsească pe Dumnezeu în el însuşi. Deşi foarte expresivă şi edificatoare, această poziţie nu poate fi întâlnită la creştinii din antichitate. E amintită de un singur text din Passio Perpetuae, scris în jurul anului 200: într-o vedenie, Perpetua a primit din mâinile unui bătrân păstor, o îmbucătură pe care a mâncat-o “iunctis manibus” (cu mâinile împreunate). Obiceiul liturgic de a ţine mâinile împreunate s-a născut în Occident, în Evul Mediu şi provine din ceremonialul feudal germanic: vasalul se prezenta cu mâinile împreunate, pentru a primi însemnele învestiturii feudale, făcând în această poziţie jurământul în mâinile seniorului. În sec. al XII-lea, această atitudine pentru rugăciune era deja generalizată. La sinodul din Oxford (1222) li se recomanda credincioşilor să stea cu mâinile împreunate, în timp ce se ridică ostia la Liturghie. De remarcat că rugăciunile liturgice, compuse înainte de această perioadă, continuă şi în prezent să fie rostite cu braţele deschise şi nu cu mâinile împreunate.” (Universitatea 1 Decembrie 1918” Alba Iulia – Facultatea de teoologie ortodoxa sin Alba Iulia – Secţia Teologie-Pastorală – Poziţiile şi gesturile liturgice în Biserica Romano-Catolică – Semnificaţii şi simbolism – lucrare de seminar – Coordonator: Lector. univ. dr. Dumitru Adrian Vanca Autor: Iuliu Ovidiu Morariu)
În India, împreunarea mâinilor se folosește zilnic de către marea majoritate a populației, odată cu salutul “Namaste”. Sensul profund al gestului este “onorez Divinitatea din tine, care este și în mine”, adică se celebrează faptul că cele două persoane sunt egale și conectate la marea rețea a omenirii, prin latura lor divină.
În yoga se folosește acest gest, printr-o mudră specifică numită Namaskara, sau Anjali. Această mudră reprezintă profundul respect față de divinitatea din tot și din toate. Dar partea cea mai interesantă este următoarea. Nicio ființă perfectă, niciun Buddha nu a mai folosit acest gest, din momentul în care a pășit în Lumină. Este curios acest aspect, mai ales că explicațiile oferite de budiști sunt mai degrabă teoretice.
Acum să ne întoarcem privirea asupra științei și a celor mai noi teorii ale fizicii. Pășind dincolo de faimoasele teorii ale lui Einstein, noul val de oameni de știință a făcut un pas uriaș către rezolvarea uneia dintre cele mai mari provocări ale fizicii și anume, Teoria Unificată a Forțelor . Pe scurt, toți fizicienii au căutat, secole la rând, o teorie care să poată explica legătura dintre cele patru forțe fundamentale: Forța tare, Forța slabă, Forța electromagnetică și cea gravitațională. Această teorie ce rezolvă multe enigme își are originile în mecanica cuantică și are numele de Teoria stringurilor.
Ea susține că toată materia din univers este formată din particule subatomice, sub forma unor mici “corzi” care vibrează, intrând în rezonanță. Totodată, aceste corzi fac parte dintr-o rețea ce cuprinde întregul Univers, sub forma unei membrane. Interesante sunt mai multe aspecte în această teorie:
1) evidențiază legătura care există între toate ființele și lucrurile materiale, așa cum susțin aproape toate religiile;
2) materialitatea lumii este, de fapt, o noțiune relativă, tot ceea ce există se bazează pe energie;
3) conform calculelor matematice, a reieșit că nu există doar trei dimensiuni plus timpul – ci 10 și de aici derivă posibilitatea existenței unor universuri paralele;
4) împreunarea a două membrane a dus la explozia cunoscută astăzi ca Big Bang, ce a format Universul în care trăim.
Conform oamenilor de știință, atunci când Creatorul și-a unit mâinile, el a creat Lumea. Iată cum gestul împreunării mâinilor întru rugăciune capătă noi valențe, mult mai importante decât cele de până acum, simbolizând începutul universului.
Sursa: http://filedelumina.ro
_________________ Geta - Gargarita-Alinare
Să fugi de fapta rea creştine, Ascult-al Domnului cuvânt Şi făptuieşte numai bine Din leagăn până la mormânt
|