Acum este 28 Mar 2024, 10:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Punguta cu doi bani si margica alba
MesajScris: 10 Mar 2013, 16:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2009, 11:12
Mesaje: 632
Nume forum:1
(...) Dupa ce si-a luat inapoi punguta cu doi bani de la boierul cel rau, cocosul s-a indreptat victorios spre casa urmat de toate animalele de la ferma boierului. Dintr-o data mosul s-a trezit bogat si s-a dus sa se laude la baba: "uite ce mi-a adus cocosul meu, bogatii fara de numar, in timp ce tie gaina ta ce-ti da? cate un ou pe zi... mai nimic!". Baba spuse gainii sa plece in lume si sa-i aduca ceva pretios, asa cum a facut cocosul mosului. Gainusa merse ce merse pe cale si mult timp nu gasi nimic care sa-i fie pe plac, pana cand la o rascruce descoperi cel mai frumos lucru pe care il vazuse vreodata: o margica. O perla alba cu sclipiri sidefii parea ca lumineaza rascrucea, dar mica cum era parea atat de neinsemnata, ca nimeni nu catadicsea sa se aplece si sa o culeaga din tarana. Cu margaritarul in gura, gaina se grabi spre casa si zburand in bratele babei ii puse in palma comoara dobandita pe cale. Baba se supara rau de tot, pentru ca se asteptase la bogatii asa cum adusese cocosul mosului, si cuprinsa de manie incepu sa bata gaina. Biata zburatoare, de spaima inghiti margica si se prabusi fara de viata la picioarele babei. Baba se supara si mai tare: "acum nici de ciorba nu mai e buna!" si aruncand gaina pe maldarul de gunoi din curte intra amarata in casa, in rasul si batjocura mosului. Toata lumea radea, si vecinii radeau, si curcile din curte radeau, numai cocosul mosului nu radea deloc, ci se puse tare pe ganduri: "Oare ceea ce i-am dat eu lui tata este chiar atat de valoros? Uite cat l-a impietrit toata averea asta, si cum a ajuns acum la fel de rau si de lacom ca boierul".
Noaptea, luna - margaritarul noptii, se ridica pe cer mare si alba. Langa maldarul de gunoi baba isi plangea gainusa moarta, o mangaia pe penele ude de roua, si se ruga fierbinte: "A fost fetita mea iubita si eu ce am facut cu ea? Margica aceea era sufletelul ei cel scump, tot ce a avut mai bun mi-a dat ea mie, si eu nu am bagat de seama. Sfanta Luna, da-i viata mea in schimb, eu sunt batrana si am invatat tot ceea ce mi-a trebuit". Luna invalui atunci gradina in lumina ei alb-argintie si misterioasa. Din pasarea adormita se desprinse o luminita alba-sidefie ca o perla, care invalui femeia si o ridica usor, usor, spre cer.
Dimineata nici batrana si nici gainusa nu mai erau de gasit, vecinii ziceau ca poate o fi fugit in lume, iar cocosul nu mai voia sa asculte de mosul-tatal lui, cu nici un chip.

_________________
Adela - Gargarita-Vis-de-floare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania