Acum este 19 Apr 2024, 06:33

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cancerul sufletului
MesajScris: 15 Iul 2009, 15:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2004, 07:52
Mesaje: 190
Nume forum:1
Cancerul sufletului by Andreea Tomita (74 mesaje), la 06-07-2008

Fara indoiala ca nimeni pe lumea asta sau pe ailalta nu isi poate alege suferinta... Nu ti se pun niste obiecte pe tava si tu intinzi mana... Nu ni se da o grila cu patratele de bifat ca sa spunem ce am vrea si ce nu am vrea sa ne faca rau...

Aproape la fiecare colt de strada, vedem trupuri de barbati si femei, de batrani si copii cu maini si picioare schilodite sau cu pielea tumefiata de cine stie ce maladie... Nu este zi in care sa nu aflam ca un semen este devorat de cancer sau ca accidente grave duc la paralizii pe viata... Fara indoiala ca cine are macar o farama de inima ramane impresionat si ii multumeste Lui Dumnezeu ca este sanatos si intreg. Intr-adevar acestea sunt mari, imense daruri. Nu exista nicio indoiala ca asa e! Dar oare de ce suntem mai putin impresionati, mai putin miscati cand o alta parte a noastra, mult mai sensibila si mult mai importanta decat un muschi sau un os, este indoita, contorsionata, facuta bucati? De ce cineva care sufera de pe urma cancerului este mai compatimit decat cineva care sufera din prea multa iubire? Poate ca dragostea neimpartasita este cancerul sufletului...

Oare de ce credem ca lucrurile care nu se vad sunt mai putin dureroase? Poate ca un suflet ranit doare cu atat mai mult si drama sa este cu atat mai mare tocmai pentru ca nu este vizibil. O mana rupta, un picior retezat, o fatza desfigurata sunt evidente, reale, palpabile, pe cand sufletul isi striga durerea in cea mai crunta, in cea mai deplina liniste. Acolo unde urla el, nu exista nici urechi care sa-l auda, nu exista nici ecou care sa-i duca mai departe strigatul. Si, culmea, acolo unde urla el, tocmai tacerea este cea care-i propaga suferinta.

Alexandra Stanescu




Replica: Este by Doruletz Mic (1005 mesaje), la 06-07-2008

un subiect pertinent, dar dureros, Andreea.


Replica: Cancerul sufletului, by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 06-07-2008

Ce subiect sensibil ai deschis Andreea. Sufletul sufera cel mai mult si din diverse motive (o dragoste neimpartasita, neimpliniri). De cele mai multe ori aceste suferinte nu se vad si ce este mai rau, e ca nu sunt intelese.

Replica: Cancerul sufletului by Racovita Adriana (3988 mesaje), la 09-07-2008


Cata dreptate aveti fetelor...

Replica: Mic comentariu by PENCU GEORGETA (118 mesaje), la 04-11-2008


Nu am mai intrat de foarte mult timp pe forum. Din motive pe care acest titlu mi le-a citit exact asa cum sunt. Acest cancer al sufletului toti il avem. Mai mult sau mai putin vizibil. Ne intrebam de ce uneori din graba vedem oameni care ofteaza. V-ati pus vreodata problema ca a fost macar o zi in care sa spui ca te doare sufletul de nu mai poti? Eu cred ca da. Acest lucru se vede pe fata celor tristi pe fata celor care privesc in gol. Nu cred ca cineva ar spune ca a dat gresh si nu l-a durut sufletul pentru ceva anume. Am un suflet amar uneori si dupa cele intamplate in viata mea anul acesta (abia astept sa incep alt an) ma simt ca intr-o colivie si ma doare in adevaratul sens al cuvantului sufletul si nu exista doctorie care sa poata vindeca aceasta durere profunda de suflet. Se zice din batrani ca: A murit saracul de durere in suflet.

Nimeni si nimic nu poate inlocui o durere de iubire si nu poate sa ii tina locul. Este ca acel cui infipt intr-o scandura, scos si a locului ramas dupa aceea. Nu mai poate nimeni sa ii ia locul. Exista si va exista acel cancer al sufletului exact ca a gaurii din scandura care nu mai poate fi astupat. Fiecare suntem dotati cu acest aspect si nu putini sunt cei care intradevar cunosc iubirea si cunosc si acea durere sufleteasca. Cea mai minunata iubire este iubirea de mama. Si pe care nimeni nu o poate inlocui. Cam asta am vrut sa spun. As fi mai continuat, dar nu vreau sa credeti ca am cazut in butoiul cu melancolie sau ca sunt o baba care da sfaturi. Va doresc sa va ganditi mai intens la acest subiect si poate totusi aceste cuvinte ajung si unde trebuie. Fiecare va gandi cum vrea la aceasta ultima parte de fraza.

Cu deosebit respect pentru fiecare gargarita sau gargarel,
Georgeta


Replica: Am by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 04-11-2008

inteles, Georgeta.
Multumesc din suflet.
Imi pare rau ca nu pot sa-ti zambesc, dar ma doare ca Mihaela si Roxana au plecat.

Replica: Cancerul sufletului by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 04-11-2008


Laura, te rog nu fi suparata.

Chiar citeam pe forum in momentul in care ti-ai schimbat numele de utilizator. Si m-a durut mai mult decat ceea ce au scris fetele in celalalt topic.

Sper sa nu fii doar in trecere si sa gasesti puterea de a zambi din nou

Te imbratisez cu dragoste de Gargarita,
Nico

Replica: Nu, Laura, by olteanu rodica (738 mesaje), la 04-11-2008

cum adica in trecere? Cum ti-a venit ideea asta?

Nu mi-am dat seama ca esti tu si am controlat la colectia ta sa vad de unde si-au dat seama fetele ca tu ai acest nume si m-am intristat. Eu am nevoie de Laura cea puternica sa fie aici mereu si niciodata in trecere.

Sora ta de suflet, - tu mi-ai zis asa.

Replica: Sunt convinsa ca goblenul este doar bucurie. by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 04-11-2008


Oana, Nico si Rodica, am avut o zi imposibila si cand am deschis topicul X am simtit doar o durere cumplita in cap. Primul impuls a fost sa-i scriu Monicai.

Monica, ai fost pe forum azi? Mesajele de la Redactor mi-au lasat un gust amar. Te rog eu frumos, nu citi mesajele de la Redactor de astazi. [...]
As vrea sa iti zambesc,
Laura

**************

Acum cateva minute am primit raspunsul ei. Postez mai jos:

Draga mea, Laura,

Sunt pe ultima suta de metri la un proiect legat de panza Zweigart si nu prea am timp, asa ca iti raspund telegrafic.


Monica, ai fost pe forum azi?
Laura, eu stau efectiv pe forum, macar trei ore zilnic. In genere, fac lucru acesta seara cand iau fiecare reply din ziua respectiva, corectez erorile gramaticale, ortografice sau de exprimare, facute in graba de fete. Asa sunt la zi cu tot ce se intampla si imi face placere sa imi petrec aceste momente cu voi.

Mesajele de la Redactor mi-au lasat un gust amar.
De ce sa nu recunosc ca si eu aveam acelasi gust in mine si nu stiam sa ma exprim. Poate este greseala mea ca am fost initiatoarea acestor premieri. Poate este greseala mea ca nu am scris pentru ce se acorda aceste premii. Poate a fost greseala mea ca m-am implicat. Oare si-o fi imaginand cineva cata munca este sa faci statistica, la sfarsit de luna, sa cauti printre topice numele de gargarita, sa scrii totul frumos pe forum, sa cauti o imagine reprezentativa, sa o colezi, sa tii contabilitatea mailurilor pentru forum, a livrarilor, a micilor insemne (pe care le chinui grafic, le imprimi, ambalezi)? Cum o fi, sa iti doresti sa iti termini lucrarile din acea zi, dar sa nu poti pentru ca, intai de toate trebuie sa scrii pe forum? Cum o fi sa faci toate acestea in timpul tau liber, ingrijind de forum, ca de copilul meu (asta in timp ce copilul meu ma asteapta acasa)? Ei bine, mie mi se pare normal. Anormala, reactia. Ca sa pun un punct referitor la ce s-a scris la Redactor, iti spun: totul a fost o greseala de exprimare si de perceptie. Gargaritele au uneori greseli in exprimare, dar ele raman niste gargarite minunate si eu le indragesc.

[...]

Imi doresc un concediu (nu am mai fost in concediu de vreo cinci ani), asa ca mi-l voi lua, mai ales ca am in vizita o prietena de suflet: o batranica de 80 de ani pe care o vizitam in vacantele de altadata cu toata familia. In casa ei ne-am simtit printi si printese, am fost ospatati cu cele mai minunate bucate gatite de ea, iar la plecare ne umplea portbagajul cu bunatati. Sotul ei a plecat de vreo zece ani sa viziteze ingerii, iar ea este singurica. A facut 600 de kilometri cu trenul ca sa ne vada.

Deci, de maine predau ID-ul (Admin), pana la intoarcerea mea in firma. Noul AdmiN va hotari daca forumul va functiona cu premii sau fara. Preluarea mailurilor si livrarea premiilor din aceasta luna sunt activitati pe care le predau altor doua colege. Ramane de vazut ce se va intampla si cu lipsa de spatiu de pe serverul din Belgia, de unde primim semnale ca ar fi cazul sa luam o masura referitor la spatiul ocupat de forum. Imaginile foarte mari, postate pe forum, dauneaza si riscam sa ramanem fara forum oricand si sa se piarda tot ce s-a scris pe el. Poate o sa aiba cineva timp, din firma, sa scrie si lucrul acesta pe forum. Un 450 pixeli, latura cea mai mare, la imagine, ar fi OK.

Astazi am primit multe mesaje de empatie de la fetele de pe forum. Letitia ma intreaba: Doamne, dar goblenul nu era un hobby, o bucurie?
Sunt convinsa ca goblenul este doar bucurie.

*************
Citat:
Sunt convinsa ca goblenul este doar bucurie.

Pentru ca si eu cred acelasi lucru, de maine imi schimb ID-ul.
Si am puterea sa zambesc.

Replica: Ce ne-am face fara tine? by olteanu rodica (738 mesaje), la 05-11-2008

Ce bine stii tu sa rezolvi lucrurile.

Ti-ai dedicat timpul tau ca sa rezolvi disputa de pe forum. Pe langa problemele de sanatate, familie, verisoara, ne-ai acordat toata atentia si nu ai avut liniste pana nu s-au lamurit lucrurile.

Monica, iti multumesc pentru intelegere si pentru ca ne indragesti ca o mama care isi iubeste copiii si cand sunt cuminti si cand fac nebunii.

Slava Domnului ca inca exista pe lume oameni buni ca voi, Monica si Laura.

Replica: Tot eu cea de ieri. by PENCU GEORGETA (118 mesaje), la 05-11-2008

Buna dimineata tuturor gargaritelor,

M-am intors pentru a va scalda in lucruri pe care multe nu le veti uita.

Ieri am citit mai mult pe forum. Am o avut o zi incarcata emotional si o stare de plans de foarte multe zile. Am intrat in ideea ca poate s-au mai scris glume, am intrat ca poate imi mai incanta cineva privirea cu ce a lucrat, cu fotografii din excursii sau concedii. Am plans in suflet pentru a nu ma vedea colegele cat sufar. Fiecare are greutatile lui si niciodata nu mi-a placut sa spun oricui cam ce am pe suflet. Mare mi-a fost mirarea cand am citit ce am citit. Le felicit pe toate cele care au fost premiate. Am sa subliniez un singur lucru si va rog sa va ganditi cum vreti voi, la cafea, la ceai, la supa, la o foaie de hartie pe care o citesti in treacat si nu ai retinut continutul. Sunt pe lume oameni care nu isi doresc decat sa fie premiati cu orice pret. Eu am o sumedenie de asemenea oameni in jurul meu. Unii isi doresc din suflet acest lucru si calca chiar peste cadavre, cum se spune, si folosesc metode mai putin catolice sau ortodoxe. Aici nu e cazul, am observat. Si prin insasi profesia mea am un simt al observatiei foarte dezvoltat. Sunt oameni care stiu sa vorbeasca frumos, dar nu stiu sa se exprime in scris. Sunt oameni care nu gandesc cand vorbesc sau scriu. Poate pentru acestia este impulsul de moment. Este mania momentului, tremurul de picioare la aflarea unei vesti bune sau rele. Dar vorbele spuse fara gandire, pot rani pe cineva. Si acele rani se vindeca foarte greu. Nu am vrut sa spun nimic dojenitor, dar au fost zile in care ma uitam ca proasta la ce se lucreaza si ma gandem la fiecare cum sta pe scaun, pe fotoliu, in picioare, mai aproape de lumina, se uita la model si lucreaza cu sufletul pentru ele, pentru cei ce voi privi ce au lucrat, fie dimineata, fie seara, fie la lumina becului sau a lanternei de miner. Lucrand, pui suflet, pui bucurii, pui indoiala, pui durere, pui ce poti si ce simti in momentul in care fiecare impunsatura de ac ar insemna ceva pentru lucrul acela. Au fost zile in care am scris ca asa a fost in acea zi, dar asta nu inseamna ca nu m-am gandit la voi, asta nu inseamna ca daca nu am primit nici un raspuns la replica, nimeni nu m-a vazut. Am intrat ieri chiar mai mult si am observat ca sunt subiecte care nu sunt atinse. Concurenta este mare si pe piata economica dragele mele. Nu am reusit sa inteleg de ce nu mai sunteti asa cum va stiu ? De ce trebuie sa ne suparam ? Este greu sa respecti ? Este greu sa spui ceva frumos, chiar daca sufletul iti este incrancenat de durere? O dojana, o observatie, un cuvant de durere, un strigat de ajutor, toate pot fi spuse cu drag si sa stiti ca un sarut si un te rog frumos fac foaaarte mult.

Va rog sa ma iertati, daca am scris mult si nu ati parcurs tot ce am scris, dar ganditi profund ca nu numai pe voi v-ati ranit, dar Admina? Oare ce ati gandit cand ati scris ? Oare de ce va repeziti cu capul inainte?

Va rog sa ma certati, dar sa ma certati frumos. Va rog sa fiti la fel cum va stiu, cu Alba ca zapada, cu Mutulica, cu Doc, cu Ikebana cu trandafiri (pe care am primit-o si multumesc pe aceasta cale TTT si mai am putin si o termin), cu Printesa desertului, cu Ruga catre Domnul si lista ar putea continua.

Va doresc o zi frumoasa si cum spune englezul: Please, think! Si maine este o zi!

Cu drag,
Georgeta


P.S: Nu plecati de pe forum doar pentru un cuvant cu doua sau mai multe sensuri.

Replica: Mda, Georgeta ai dreptate. by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 05-11-2008

Intr-un loc atat de frumos cum era forumul, vorba unei fete, parca a intrat dihonia. Sa speram ca in continuare apele se vor linisti si forumul isi va pastra acelasi parfum frumos in care ne strangem sa citim ceva frumos si sa impartasim ceva frumos.

Laura, cum ai tu grija de toate, vorba Rodicai. Chiar daca ti-ai schimbat ID-ul, tot Laura cred ca ramai pentru multe din noi.

Monica, iti urez concediu placut si fie ca sa savurezi fiecare moment petrecut alaturi de cei dragi ai tai!
Pupici dulci tuturor

Replica: Cred ca am avut un vis urat, by 0lteanu Emilia (586 mesaje), la 05-11-2008

poate chiar cosmar. Am visat ca niste persoane nemaipomenit de dragute, care se afla la mii de kilometri departare, nu s-au vazut in viata lor si probabil nu se vor vedea niciodata, polemizau (nu spun se certau) si nu intelegeam de ce sau pentru ce.

Sigur a fost un vis urat si sper din toata inima ca atunci cand ma trezesc, sa nu gasesc nici o urma care sa-l aminteasca.

Eu va zambesc si va iubesc chiar si in vis.

Replica: Georgeta, by Popescu Ioana (469 mesaje), la 05-11-2008

M-ai facut sa-mi fie rusine de mine. Oricum am regretat ce am scris la gradina forumului dupa nici cinci minute. Am regretat in primul rand pentru ca s-a suparat Adriana si eu nu pe ea am vizat-o. Pentru ea am avut de la inceput o mica slabiciune. Ce pot sa mai spun? Am judecat gresit pana nu m-am documentat destul. Regret enorm.


Replica: Ioana, by Racovita Adriana (3988 mesaje), la 05-11-2008


te strang cu putere in brate de bucurie. Mi te-ai lipit de suflet de la bun inceput. Nu m-am suparat pe tine in mod special, insa recunosc, am ramas surprinsa de ce ai scris. Stiu ca a fost un impuls de moment, toti spunem macar o data in viata ceva ce in realitate nu credem si regretam tare mai tarziu (si eu am gresit in acest sens). Stii ce mult ma bucur ca ai revenit pe forum?
Te sarut si te imbratisez inca o data.

Replica: Emilia si eu sper ca este doar un cosmar. by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 05-11-2008

Astazi am stat toata ziua la scoala sa mai lucrez putin cu elevii mei de clasa a VII-a (ca se apropie tezele cu subiect unic), dar abia asteptam sa ajung acasa si sa intru pe forum. S-ar parea (cel putin asa sper) ca apele incep sa se limpezeasca. Dar am ramas cu un un gust amar. Nici nu vreau sa ma gandesc ce este in sufletul Monicai.

Monica, sper sa nu ne parasesti si sa nu fii foarte suparata pe noi. Daca pleci in concediu, asa cum ai spus, iti doresc un concediu placut si linistit si te astept cu drag. O imbratisare si un zambet din partea mea.

Cu drag,
Nico Gargarita Paunita.


Replica: Citesc si recitesc, by Cozea Rodica-Maria (609 mesaje), la 05-11-2008


ceea ce s-a scris de doua zile pe forum si nu pot sa gasesc cuvintele necesare pentru a exprima ceea ce simt. Sunt uimita si nu-mi vine sa cred! Am vrut sa scriu ieri, dar nu am avut puterea necesara si nici acum nu o prea am, dar cea care m-a determinat a fost Laura. Cand am citit ID-ul nou, am fost 90 % convinsa ca este ea. Despre cuvintele Monicai ce sa spun? Am asteptat cu infrigurare reactia ei, m-am gandit la sufletul ei ranit de niste vorbe fara rost. Citind ceea ce a scris am simtit o mare durere, pentru ca am simtit-o foarte trista. Cred ca ce s-a intamplat aici a determinat-o sa plece in concediu, iar faptul ca si-a schimbat ID-ul mi-a dat de gandit. Eu cred ca nimic nu va mai fi ca inainte, oricat de mult am vrea noi. Dupa ce ranesti pe cineva, chiar daca te iarta, tot ramane o cicatrice care sa-ti aminteasca ce s-a intamplat.

Mii de scuze daca am suparat pe cineva si mai ales Monicai carei nu stiu daca va mai putea sa ne ierte vreodata.

Replica: Monica, by Maria Nistor (4945 mesaje), la 05-11-2008

asa se intampla cu parintii care sunt prea buni. Copiii au nevoie de a li se atrage atentia mai des. Eu iti multumesc pentu ceea ce ai facut pentru noi. Mi-ai dat posibilitatea de a cunoaste un grup de persoane speciale si nu pot decat sa-ti multumesc. De ce trebuie sa ne incarcam inima cu ce este urat si nu tinem cont de bucuriile facute de tine? Si crede-ma ca nu ai gresit cu nimic: ai fost doar prea buna cu noi. De ce trebuie sa insistam cu ceea ce au gresit alti, oare ne simtim noi mai buni? Iar pe langa: Calul de dar nu se cauta la dinti, daca tot citam proverbe, eu mai stiu si urmatorul: Nemultumitului i se ia darul.
Iti urez zile placute alaturi de persoanele dragi.
Te astept!

Replica: Adriana, by Popescu Ioana (469 mesaje), la 06-11-2008


esti un suflet ales. Am primit imbratisarea ta cu lacrimi in ochi si ti-am intors-o inzecit.
Monica, o sa poti uita? ca de iertat stiu ca o sa ne ierti. Eu cred ca la intoarcere o sa ne gasesti mai unite ca niciodata. Am invatat o lectie.

Gargaritelor, va iubesc pe toate, dupa furtuna am reusit sa va cunosc mai bine. Cat am gresit...

Replica: Apare si curcubeul si o Raza-De-Soare by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 06-11-2008

pe forumul Rogoblen. Am citit ceva frumos de dimineata si ma gandeam sa impartasesc si cu voi. "Un raspuns bun este ca un sarut pe buze" Proverbe 24:26

"Este mai usor sa nu spui nimic cand cei din jurul tau gresesc, dar aceasta nu este calea dragostei. Multi oameni nu au pe cineva in viata lor care sa-i iubeasca atat de mult incat sa le spuna adevarul, asa ca ei merg in continuare pe o cale gresita. De obicei stim ce trebuie spus dar ne este teama sa o facem."

De fapt mica noastra disputa arata cat de bine am inceput sa ne cunoastem noi. La noi la biserica (biserica baptista) exista un obicei, si anume o consiliere inainte de nunta. Daca cei doi nu au avut nicio disputa pana in acel moment, inseamna ca nu se cunosc destul de bine si nu ii casatoreste. Daca stati sa analizati, realizati ca de fapt atunci cand incepi sa cunosti pe cineva mai bine, ai si puterea sa il contrazici sau sa ai "pareri in contradictoriu", parca suna mai frumos.

Intr-adevar ca franchetea nu iti da dreptul sa fii nepoliticos si sa spui tot ce doresti. Vorbele necugetate ii ranesc pe oameni. Eu consider ca ne-a facut bine aceasta mica disputa fiindca asa am ajuns sa ne cunoastem mai bine.

Monica, iti cerem iertare pentru ca te-am suparat si stiu ca o sa ne ierti fiindca ai un suflet bun.

Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa.

Va imbratisez cu multa caldura si va trimit sarutari dulci.

Replica: Roxana, by 0lteanu Emilia (586 mesaje), la 06-11-2008

desi esti foarte tanara, esti o fata tare inteleapta. Ai vorbit (ai scris) foarte frumos, mie imi esti tare draga. Sa dea Dumnezeu sa ramai mereu asa.

Replica: Multumesc, Emilia pentru cuvintele frumoase! by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 07-11-2008

Pupici tuturor.

Replica: Fetelor, by Calinescu Ramona Nicoleta (901 mesaje), la 11-11-2008

haideti sa uitam ce a fost un nor deasupra noastra, sunt sigura ca dupa ploaie vine soare, ca razele soarelui vor insenina viata naostra si ne vor face vesele si unite asa cum am fost pana acum. Noi gargaritele avem nevoie de o gardina cu multa vedeata, cu puritate si prospetime, cu multa caldura si apa curata pentru balaceala... nu cu uscaciuni si spini, cu noroi si vechituri, cu frig si umezeala prea multa!
Va doresc multa bunatate in suflet si multa incelepciune. gargaritelor din gradina mea!


_________________
Andreeat - O prietenie se naşte mai curand din contraste decat din asemanari.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania