Acum este 29 Mar 2024, 06:41

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: La 66 ani, o pasionata de goblen, si-a dorit sa fie studenta
MesajScris: 11 Iun 2009, 16:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
La 66 ani, o pasionata de goblen, si-a dorit sa fie studenta! by Doruletz Mic (987 mesaje), la 01-08-2007

Si-a dorit sa fie studenta la 66 de ani.
Adriana Ciobanu a vrut sa candideze la Facultatea de Informatica a Universitatii Transilvania, dar s-a retras din cauza ca sistemul de notare din anii '50 a defavorizat-o la echivalarea mediilor Chiar daca nu m-am mai inscris, sper sa pot asista macar la cateva ore si laboratoare pentru ca eu chiar as vrea sa invat.

O brasoveanca de 66 de ani a vrut sa devina studenta la Facultatea de Informatica a Universitatii Transilvania. S-a dus cu nepoata de mina la inscrieri, uimindu-i pe cei de la secretariat care initial au crezut ca bunicuta vrea, de fapt, sa fie colega cu nepoata ca sa n-o scape din ochi. Adriana Ciobanu spune insa ca si-a dorit sa studieze la Facultatea de Matematica si Informatica pentru ca a facut o pasiune pentru calculatoare. Am vrut sa ma duc la facultate pentru sufletul meu, pentru bucuria mea. Am devenit dependenta de calculator, marturiseste bunicuta care a fost nevoita insa sa renunte la visul ei. S-a retras din cauza ca sistemul de notare din anii '50 a defavorizat-o la echivalarea mediilor, astfel ca n-ar fi avut nicio sansa de a ocupa un loc fara taxa.

19 caiete de studiu

Adriana Ciobanu este trecuta de prima tinerete, dar inima i-a ramas tinara si mintea curioasa. Dupa 33 de ani de munca, n-are stare o clipa. O intereseaza tot ce e nou, nu vrea sa piarda pasul cu lumea in care traieste. Iar acum s-a gindit sa-si implineasca o dorinta ce i-a incoltit in minte de vreo doi ani: sa studieze in mod serios calculatorul. Chiar daca este pensionara, iar alte femei la virsta ei se ocupa doar de gospodarie si de nepoti. Stie sa foloseasca deja computerul, dar ar fi vrut sa se perfectioneze, pentru ca a devenit dependenta. Daca nu am calculatorul deschis, intru in panica. Citeodata, am nevoie sa aflu ceva, repede, ma duc sa caut pe Internet, povesteste zimbind bunicuta, care nu si-a descoperit de mult pasiunea. In 2004, si-a schimbat calculatorul nepotica mea si pe al ei l-am luat eu si am invatat sa umblu pe e[/i]l, marturiseste Adriana Ciobanu. De cind cu cadoul nepoatei, i s-a deschis apetitul pentru informatica. Si-a cumparat carti, a facut si niste cursuri. [i]Dupa carti n-am reusit sa invat multe lucruri, dar m-au invatat altii. Am un mod foarte interesant de a invata: tot ce mi se spune scriu intr-un caiet. Uite, acum am ajuns la caietul 19. Daca scriu in caiet, stiu data viitoare ce trebuie sa fac, explica bunica fascinata de lumea masurata in biti.


Doua dorinte
Cursurile de informatica pe care le-a luat initial au fost insuficiente pentru dorinta Adrianei Ciobanu de a invata. S-a hotarit ca doar studiile universitare i-ar putea oferi informatiile de care are nevoie. Iar daca ar fi reusit sa urmeze cursurile unei facultati, i s-ar fi indeplinit doua dorinte: aceea de a studia aprofundat calculatorul, dar si de a fi printre oameni tineri. O perioada m-am ocupat cu goblenul. Dupa aceea am descoperit calculatorul si m-am hotarit sa fac un curs de calculatoare, dar asa nu invatam eu foarte multe. Si atunci m-am hotarit sa fac facultatea de informatica. Asa as fi fost si printre tineri, pentru ca imi place foarte mult sa stau cu tinerii, sa ma amestec printre ei, a mai spus bunicuta. Calculatorul, marturiseste Adriana Ciobanu, i-a deschis noi orizonturi. Si-a facut noi prieteni, a invatat lucruri noi, ba chiar si limba engleza. De cind am inceput sa utilizez calculatorul, am invatat si engleza. Am luat si cursuri de engleza, mi-am cumparat si carti. Si datorita calculatorului mi-am facut foarte multi prieteni pe Internet si tot timpul comunic cu ei. Si tineri si mai batrini, am prieteni de la 21 la 81 de ani, a explicat mandra brasoveanca. Sotul o intelege si-i acorda tot sprijinul pe care si l-ar dori ca sa duca mai departe o pasiune tirzie. Sotul meu ma sustine cu fervoare si, din fericire, el nu e un impatimit al calculatorului, pentru ca atunci ar fi cearta in casa, zimbeste bunicuta.

Sistemul a defavorizat-o

Dorinta de a face facultate o am din 2005, dar atunci nu am putut sa ma apropii pentru ca eu am terminat zece clase, in 1957. Ulterior, am facut o scoala de topografie, dar nu stiam matematici superioare si nu as fi reusit sa iau examenul, pentru ca totusi au trecut de atunci 50 de ani. Iar acum, ca admiterea se facea pe baza de dosar, am vrut sa incerc, a explicat brasoveanca. Nici in acest an nu va reusi sa faca insa facultate deoarece mediile de admitere au fost foarte mari, iar sistemul de notare de acum 50 de ani, total diferit, a defavorizat-o la punctaj. Am fost sa ma interesez ce trebuie sa fac pentru a ma inscrie, dar, pentru ca nu am facut decit 10 clase, ar fi trebuit sa dau un test la matematica. Nu m-am mai inscris pina la urma pentru ca, pe vremea mea, sistemul de notare era de la 1 la 5, iar acum, cind mi-au echivalat studiile, imi iesea o medie mica si nu as fi avut sanse sa intru, a mai spus bunicuta.

Nu va renunta

Daca sistemul i-ar fi permis, Adriana Ciobanu ar fi fost, din toamna, colega cu tinara ei nepoata, Alice, care s-a inscris la aceeasi facultate si care a intrat pe locurile bugetate. Am intrebat-o ce parere are daca va fi colega cu bunica, iar ea mi-a zis ca nu ar deranja-o. Oricum nu am fi fost colege pentru ca ea va studia in limba germana, a explicat Adriana Ciobanu. E decisa insa sa nu-si abandoneze ideea: Oricum nu voi renunta, eu sint o persoana care, daca isi pune ceva in cap, nu se lasa pina nu ii iese. Chiar daca nu m-am mai inscris, sper sa pot asista macar la citeva ore si laboratoare pentru ca eu chiar as vrea sa invat.


Data: 27.07.2007 autor: Manuela NEGULESCU
Preluat.



Replica: Nu te cred! by Marian Topala (522 mesaje), la 01-08-2007

Bunicuta nu vrea sa nu o scape pe nepoata din ochi!



Replica: Doamna by Anca Lungoci (356 mesaje), la 02-08-2007

merita felicitari.


Replica: O felicit si eu pe doamna! by Doi na (538 mesaje), la 02-08-2007

Eu nu as mai avea puterea sa mai fac inca o data facultatea.



Replica: La 66 de ani, o pasionata... by angela draganoiu (421 mesaje), la 03-08-2007

Doamna in cauza trebuie felicitata pentru dorinta ei de a invata si ar trebui incurajata. Multi dintre cei mult mai tineri nu sunt manati de aceasta dorinta.

Replica: Felicitari, da! by Bica Nistor (1194 mesaje), la 21-08-2007


Este o gargarita de-a noastra, sigur!



Replica: Eu by Benea Dragos (1 mesaje), la 23-08-2007


Eu am terminat deja o facultate, mai exact cea de automatica si informatica. La ora actuala m-am apucat de facut goblenuri tocmai pentru ca am devenit dependent de calculator. Intentionez ca prin goblenuri sa scap de aceasta dependenta.

Din pacate am fost dezamagit de materiile studiate in facultate. In jur de jumatate, daca nu peste, au fost foarte teoretice si sincer cand te inscrii la facultate este bine sa te gandesti bine si sa iti placa foarte mult. Eu am ales automatica pentru ca imi placea sa fac programe pe calculator. Am invatat la facultate vreo doua limbaje de programare dar nu foarte amanuntit. Mult trebuie studiat in timpul liber ca la cursuri nu se spun cine stie cate. Insa cand am terminat facultatea si mi-am dat seama ca pentru a fi programator trebuie sa iti curga ideile am renuntat. Am constatat ca din lumea calculatoarelor imi place cel mai mult operarea si la ora actuala sunt lector la o scoala particulara si sustin cursuri.

Eu zic ca poate sa incerce la facultate, mai ales ca depinde de ceea ce vrea sa obtina de la caculator. Totusi depinde de perspectiva. Cum la doamna respectiva este un hobby de ce nu? Totusi goblenul mi se pare mai interesant decat calculatorul.

In ceea ce priveste supravegherea nepoatei nu se punea problema. La facultate studentii se impart pe grupe si semigrupe de catre secretariatul facultatii dupa cine stie ce criterii. Cred ca in ordinea mediilor cate unul in fiecare grupa. Erau sanse foarte mici ca nepoata si bunica ca pice in aceeasi grupa, iar grupele se intalnesc doar la cursuri. La seminarii si laboratoare au program diferit.

Inca ceva! E bine sa nu mai cautati nod in papura. Este de prost gust. Una e sa iti dai cu parea si alta sa barfesti. Pe mine nu m-ar deranja, dar totusi ...


Replica: Salut! by Marian Topala (522 mesaje), la 23-08-2007


si bine ai venit pe forum!
Si, bine ai venit in club! Si eu tot automatica!

Replica: Daca inima este tanara by Niculescu Greta (49 mesaje), la 06-04-2008

si omul ramane tanar.

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania