Acum este 24 Iun 2026, 11:06

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 180 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 18  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 16 Dec 2010, 22:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Monica, cred ca Elenuta dorea sa spuna doar ca lipseste o litera din titlu "s". Pentru restul, este corect asa, dupa cunostintele mele.
Te imbratisez si eu cu drag.


Cu o calda imbratisare,

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 17 Dec 2010, 10:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2006, 15:02
Mesaje: 2017
Locatie: TARGOVISTE
Nume forum:1
Monica, Ralu are dreptate. Am vrut sa semnalez doar lipsa literei s.
Referitor la scrierea cu î sau â, eu stiu ca in interiorul cuvantului se foloseste â, iar la inceput si sfarsit de cuvant se scrie cu î.
Sper ca nu te-a suparat observatie mea si primeste o imbratisare calda de la mine.


Elenuta, de la tine nu ma poate poate supara nimic (un trandafir te poate atinge doar cu parfumul sau). In plus, doar invatand ne imbogatim.
Sunt in plin proces de edificare referitor la gerunziul actual in limba romana. Se pare ca este corect cu i (valabil la aceasta forma gramaticala). Mai cercetez. Nici in visele mele cele mai rele nu imi imaginam ca o sa reinvat gramatica romana, la varsta mea.
Cu o calda imbratisare,

_________________
Gargarita-Parfum-de-Trandafiri


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 17 Dec 2010, 11:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2006, 15:02
Mesaje: 2017
Locatie: TARGOVISTE
Nume forum:1
CIOCAN ELENA scrie:
Referitor la scrierea cu î sau â, eu stiu ca in interiorul cuvantului se foloseste â, iar la inceput si sfarsit de cuvant se scrie cu î.
Monica, cand am vazut ca ai folosit cuvantul reînvăţ, mi-am amintit ca exista şi excepţii şi anume la cuvinte compuse prin alipire, care au prefix, de foloseşte tot litera î.


Elenuta, da ai dreptate.
Uite ce am gasit: Se folosește î, nu â, la începutul cuvântului, la sfârșitul cuvântului și în cuvintele formate cu prefix dacă î este prima literă din rădăcină. Participiul și gerunziul verbelor nu fac excepție: dacă participiul se formează cu -ât sau dacă gerunziul se formează cu -ând, folosim â. Deci, asteptand ar fi corect. Sursa DEX.
Google imi da urmatoarele informatii:
asteptand Aproximativ 319.000 (de) rezultate;
asteptind Aproximativ 28.600 (de) rezultate.

Iti doresc o zi frumoasa.
Cu o calda imbratisare,

_________________
Gargarita-Parfum-de-Trandafiri


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 04 Ian 2011, 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2461
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Eu am o propunere pe care as dori sa o fac. E doar o propunere.

Atunci cand incepem un nou model, sa vedem daca mai este in lucru la cineva si sa incercam sa facem topic comun cu persoana respectiva. Daca nu este in lucru, abia atunci sa ne facem topic separat.

Zic eu ca ar fi mai usor pentru fetele de la TTT sa gestioneze topicele, iar pentru noi ar fi ceva inedit in a vedea diferite modalitati de abordare a diferitelor goblenuri.

Repet, e doar o propunere.

Pupici,

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 04 Ian 2011, 15:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Apr 2009, 02:35
Mesaje: 1610
Locatie: Lugoj
Nume forum:1
Oana, sunt de acord si eu cu propunerea ta.
Pupici.

_________________
Gargarita-Primula-de-Seara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 04 Ian 2011, 17:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2010, 10:21
Mesaje: 1134
Locatie: Brasov
Nume forum:1
Si mie mi se pare o idee foarte buna. La urmatorul goblen asa am sa fac.

_________________
Andru - Prietenia este încercarea prin care se măsoară inima unui om.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 09 Feb 2011, 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mai 2008, 20:41
Mesaje: 5341
Locatie: Braila
Nume forum:1
Monica, sa nu te superi te rog, dar la cel mai nou model in loc de Dimineata de vara scrie Dimineata da vara



Pupici dulci,


Sonia, multumesc. Am corectat eu greseala colegei.

_________________
Sonia - Gargarita Lumina-si-Mirt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 16 Feb 2011, 11:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mai 2008, 20:41
Mesaje: 5341
Locatie: Braila
Nume forum:1
Gargarite dragi, ati observat ca multe din modelele de pe site au disparut? (ex: Vremea cireselor, Sayuri, Maria si pruncul, etc)
Oare ce s-o fi intamplat?
Se poate sa nu le vad doar eu?

Pupici dulci,


Sonia, au disparut temporar. Se rescrie ceva pe site si se mai fac modificari. In plus, in curand o sa avem o pauza de vreo ora-doua si pe forum, intrucat facem o mutare pe un server mai puternic.

_________________
Sonia - Gargarita Lumina-si-Mirt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 16 Feb 2011, 11:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Sonia, nici la mine nu se mai vad.
Doar Monica ne-ar putea raspunde.
Pupici si multumesc anticipat, Monica.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii pentru acest site
MesajScris: 16 Feb 2011, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mai 2008, 20:41
Mesaje: 5341
Locatie: Braila
Nume forum:1
Hanganu Andra - Sonia scrie:
Gargarite dragi, ati observat ca multe din modelele de pe site au disparut? (ex: Vremea cireselor, Sayuri, Maria si pruncul, etc)
Oare ce s-o fi intamplat?
Se poate sa nu le vad doar eu?

Pupici dulci.


Sonia, au disparut temporar. Se rescrie ceva pe site si se mai fac modificari. In plus, in curand o sa avem o pauza de vreo ora-doua si pe forum, intrucat facem o mutare pe un server mai puternic.
Monica, iti multumesc mult pentru raspuns. Credeam ca au disparut de tot si chiar m-am speriat pentru ca o parte din aceste modele sunt pe lista mea de viitoare achizitii.

Pupici dulci

_________________
Sonia - Gargarita Lumina-si-Mirt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 180 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 18  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania