Acum este 29 Mar 2024, 10:31

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 13 Dec 2016, 18:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Recunosc, cu noua oferta de rame ma simt ca un copil pofticios in fata unei vitrine cu prajituri, dar care nu reuseste sa citeasca bine preturile, de aceea as vrea sa stiu cum calculez necesarul pentru o rama, cat este manopera, ma pot ghida dupa preturile de la iconita? Ce reprezinta expedierea prin posta, taxe postale sau de ambalare.
Am ales varianta de a intreba pe forum pentru ca sper ca intereseaza pe mai multa lume.
La 212 exista si pe argintiu?
Multumesc pentru raspuns.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 14 Dec 2016, 12:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Se pare ca iar scriu de lucruri nevazute inca (de gargarite, binenteles) sau o fi altceva...?

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 15 Dec 2016, 10:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2257
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Letitita, in primul rand goblenul lucrat de tine trebuie sa fie perfect, in sensul ca sa nu fie stramb.

Eu cand am inramat la Rogoblen am trimis mail la firma, ei au venit cu variantele de passpartout si rama si eu am ales. Nu este greu sa inramezi singura acasa, doar ca asa cum am spus, trebuie ca goblenul sa nu fie stramb.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 15 Dec 2016, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Oana, nu vreau sa inramez acasa ci vreau niste rame de lemn care-mi plac din noua oferta a firmei. Pretul este la metru liniar si cum eu nu vreau sa cumpar baghete ci rame incleiate vreau sa-mi fac niste estimari corecte. Pe net am vazut la o firma de rame pe langa varianta metru-liniar si varianta rama incleiata cu un pret ce includea manopera si mai nu stiu ce chestii specifice ramelor. Varianta scurta ar fi sa sun la firma dar parca nu-mi vine sa deranjez oamenii pentru fiecare rama pe care as vrea s-o am.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 16 Ian 2017, 21:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Recunosc faptul ca modul meu de a inrama este altfel. In cele mai multe cazuri am ales modelul de rama si am scris dimensiunile precizand la ramele sculptate daca sunt landscape sau portrait. Cu rama incheiata (nu stiu de ce am tot scris incleiata ca nu cred ca se mai lucreaza cu clei) si goblenul ma duc la un atelier care pune sticla si restul. Sa va mai spun ca la acest atelier vad de fiecare data o rama care-mi place mult, dar care nu este de vanzare. Bine ca nu ajung prea des.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 13 Feb 2017, 13:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Letitia, dupa cate stiu eu calculul este L x 2 + l x 2 x pret la care se adauga 15% pentru passepartout si 20% pentru geamul antireflex. Pentru preturi rame este bine sa scrii un mail la firma sau mai bine sa telefonezi si sa mentionezi codul ramei si dimensiunea produsului ce urmeaza a fi inramat, daca adaugi passepartout si daca vrei geam antireflex. Nu, nu ne deranjezi.
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 25 Mar 2017, 20:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Multumesc pentru raspuns, Monica. O sa va scriu. Rama alba cu auriu parca-i facuta pentru Vara nalbelor.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 09 Mai 2017, 14:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Multumesc. Ma bucura foarte mult ramele pe care le-am primit si as vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa le confectionati si in triunghi, hexagon sau cu 12 laturi, nu stiu cum ii zice. Ma fascineaza ideea modelelor Trio maci si Trio panselute inramate in 226 intr-o forma mai deosebita de rama.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu
MesajScris: 11 Mai 2017, 13:39 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Letitia, acest serviciu este externalizat la noi si tot ce stim este ca se realizeaza atat rame hexagonale (6 laturi) cat si octogonale (8 laturi). Triunghiulare (3 laturi) inca nu s-a incercat. Dar orice incercare poate insemna un inceput. Am dreptate?
Singura problema este ca nu toate ramele se preteaza la astfel de prelucrare. Saptamana viitoare voi primi un raspuns referitor la 226.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 12 Mai 2017, 11:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Letitia, rame triunghiulare (3 laturi) se realizeaza numai dupa sablon trimis de client.

Da, orice rama se preteaza a fi prelucrata in hexagon, octogon sau triunghi. Singura conditie este ca acel tip de rama sa fie cel comercializat de firma ce realizeaza acest tip de inramare. In cazul nostru, rama 226 intra in aceasta categorie.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania