Acum este 28 Mar 2024, 10:32

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gargaritelor, va multumesc ca existati
MesajScris: 13 Noi 2009, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Aug 2005, 15:17
Mesaje: 27
Nume forum:1
Gargarite noi by 0lteanu Emilia (587 mesaje), la 04-10-2008

Cum in gradina noastra au aparut gargarite noi, care spun ca urmaresc forumul de multa vreme si s-au hotarat mai greu sa scrie m-am hotarat sa va spun ce am simtit eu la inceput, inainte de a posta aici sau, mai exact, ce imi aminteam atunci cand citeam forumul fara sa postez ceva.

Cand aveam vreo 9 ani (ce mult a trecut!), tata m-a luat cu el intr-o vizita la o cunostinta. Ca sa nu ma plictisesc, am primt o carte de poezii de Eminescu, un scaunel mititel sa ma asez si am stat cumintica.Uimirea mea a fost alta. Doamna aceea avea un baiat orb care a intrat in casa, a vorbit putin si apoi a scos o carte si culmea a inceput sa citeasca cu degetele (in Braille, - eu nu stiam despre asa ceva).

Cum eu, de uimire, n-am scos nici un sunet, nimeni nu s-a gandit sa spuna ca sunt si eu pe acolo, asa ca am stat cu Poeziile lui Eminescu in brate privind uimita si neintelegand cum putea un om sa citeasca cu mainile, dar sa nu stie ca eu sunt acolo.

Cartea de poezii pe care am primit-o cadou, o am si astazi. Are o minunata prefata de Arghezi si imi aminteste de fiecare data de momentul acela.

Cam asa a fost cu forumul. V-am citit multa vreme mesajele, fara sa scriu, dar intr-un tarziu m-am hotarat si am infrant tacerea. Ma bucur foarte mult ca am facut-o, - mi-ati facut multe zile minunate.

Vreau sa fie un indemn pentru toate lucratoarele de goblen si nu numai, sa intre pe forum. Vor intalni persoane minunate, imagini superbe si sunt convinsa ca fiecare intalnire pe forum va fi prilej de bucurie.


Replica: Gargarita de departe by greta hirsch (115 mesaje), la 05-10-2008

Am impresia ca printre altele, mi-ai scris si mie.
Iti multumesc.

Dupa cum vezi, la mine este ca si cum as fi deschis un baraj, - scriu mult mai mult despre ceea ce simt si mai putin despre goblen. Si imi face tare bine sa mai imi descarc sufletul.
Asa ca inca o data va multumesc la toate.

Replica: Emilia, by Maria Nistor (5039 mesaje), la 05-10-2008

si eu am citit pe forum si nu a fost usor sa ma decid a scrie aici. Si pentru mine este mai mult decat un forum, - este o discutie intre prieteni. Astept cu nerabdare intalnirea cu voi, sa vad ce ati mai lucrat, ce face fiecare Gargarita in general. Bucuria este ca avem ceva in comun: pasiunea/virusul pentru goblen.

Replica: Si mie by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 05-10-2008

mi-a luat doi ani sa imi fac curaj sa scriu aici. Dar va urmaream zilnic si deja simteam ca va cunosc foarte bine cand am inceput sa scriu.

Va consider cele mai bune prietene, locul unde intotdeuna gasesc intelegere si un sfat. Cred ca am ajuns sa ne uneasca mult mai multe decat pasiunea pentru goblen. Nu trece zi sa nu fiu alaturi de voi, iar daca se intampla sa nu pot fi aici, parca nu sunt eu. Asa cum spunea o Gargarita in alt topic Va multumesc ca existati!

Replica: Sunteti by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 06-10-2008
ca a doua familie pentru mine. M-am obisnuit asa de mult cu voi... Stiu ca sunteti aici indiferent de timp. Cand nu pot intra pe forum, vorbesc cu Nico sau Ana la telefon si imi spun ce mai faceti, fiecare dintre voi.

Cand am fost cu Nico in plimbarea goblenistica ,"sunam un prieten" care ne citea ce se scria pe forum.

Va multumesc ca existati!

Replica: Ca sunt by Bica Nistor (1427 mesaje), la 06-10-2008

dependenta de acest loc, nu este nimic nou nici pentru familia mea. Fiica sau ginerele meu, au o presimtire ca vreau sa vorbesc cu voi si imi elibereaza delicat locul in fata computerului. Uneori, in timp ce fierbe mancarea, mai deschid pe forum si citesc. In alte zile imi fac toate treburile repede, cu gandul ca trebuie sa scriu si eu pe forum, dar tocmai atunci se iveste altceva. Fiindca sunt printre primele pe acest forum, cunosc cam toate gargaritele ce s-au perindat pe aici si le simt starea sufleteasca.
Sa fim fericite ca exista un loc unde putem avea prietenia la care am visat.

Replica: Si pentru mine a fost greu la inceput by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 07-10-2008

Am inceput sa scriu si apoi am renuntat pentru o vreme. Dar intre timp citeam pe forum, apoi mi-am dorit sa invat sa lucrez mai bine si am inceput sa simt nevoia sa vad ce mai face fiecare gargarita, in ce stadiu al goblenului se afla.
Intr-adevar formati o comunitate frumoasa si calda.
Felicitari si la cat mai multe postari in continuare!

Replica: Eu by Grigorita Carmen Laura Tereza (1265 mesaje), la 07-10-2008

nu am avut probleme de acest gen. Pur si simplu am intrat pe forum, am citit putin si am inceput sa scriu, sa va cer sfaturi, pareri. Eram foarte nerabdatoare sa primesc raspuns. De la inceput m-am simtit printre prieteni. Nu stiam de premieri si nici de gargarite sau porecle. Nu v-am citit pentru ca nu-mi place sa ma bag in sufletul cuiva, sa descopar anumite lucruri, dar mai apoi sa nu fiu primita. Abia mai tarziu am inceput sa citesc si ma integrez in activitate. Va multumesc inca o data ca m-ati primit cu caldura langa voi si astfel am devenit prietene.

Replica: Nu by olteanu rodica (1159 mesaje), la 07-10-2008
ati lasat un cuvant si pentru mine, - ati spus voi tot ce simt. Ati citit in mintea si sufletul meu si ati asternut aici starea mea sufleteasca si gandurile mele incat nu-mi ramane decat sa va multumesc ca sunteti aici, ori de cate ori, `mainile` mele va cauta.

Replica: Nici eu by angela draganoiu (447 mesaje), la 07-10-2008
n-am avut nici un fel de probleme sa intru si sa scriu pentru ca atmosfera de calda prietenie m-a facut sa-mi para firesc sa scriu cite ceva.

Vreau sa urez bun venit tuturor gargaritelor nou venite in clubul nostru si vreau sa le multumesc celor de la Rogoblen care au facut posibila comunicarea dintre noi. iar voua dragi gargarite harnice si guralive va urez mult spor la lucru.


Replica: Ma includ, by Oana Sandulesei (315 mesaje), la 07-10-2008

si eu in mesajul vostru de prietenie.

Dragelor, cred ca daca am sta sa analizam fiecare in ce stadiu ne gaseste acest forum, am avea raspunsuri foarte diferite. Eu, una, chiar daca nu scriu, chiar daca nu postez goblenul meu, nu las o zi sa treaca fara sa intru pe forum, sa vad ce se mai scrie. Mai nou si sotul meu se intereseaza de forum daca ati mai scris ceva legat de cusca pe care a facut-o pentru Dulutz, nazdravanul nostru de la tara.

Ce face forumul, in viziunea mea.... Ne ofera posibilitatea unor imbratisari calde, cel putin zilnice, ne ofera sprijin si sfat atunci cand avem nevoie, ne da ocazii sa zambim sau chiar sa radem. Ne amintim de cei dragi si ne suntem intotdeauna alaturi, oricare ar fi motivul pentru care suntem aici (experiente placute sau mai putin placute). Forumul a facilitat ajutorul neconditionat al multora dintre noi pentru multe dintre noi, chiar daca foarte putine dintre noi ne cunoastem personal, dar poate remediem si aceasta "problema" intr-un viitor.

Eu, una ma minunez in continuu de cat de multa lume inca mai coase goblen, desi piata pentru acest produs este practic inexistenta in Romania, sau sunt foarte putini amatori.

Va pup dulce si va imbratisez cu mult drag,
Oana

_________________
Emilia - Gargarita-Bunicuta-de-Pirat-Sef


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargaritelor, va multumesc ca existati
MesajScris: 10 Sep 2010, 12:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2010, 14:08
Mesaje: 3
Bun gasit gargaritelor,

Numele meu este Dana, sunt din Bacau si ma bucur ca am descoperit acest forum unde am gasit o mare familie sufletista, harnica si deschisa catre tot ce inseamna frumos.

In urma cu 15 ani am avut o pasiune nebuna pentru goblen si am cusut multe modele (toate de la TTT). Am inceput cu Amurg pe Nil pe care l-am facut cadou fratelui meu la cununia sa civila, apoi am continuat cu Mesteceni aurii, Concert in parc, Maini in rugaciune, Cavalcada, Magie, Alegorie si Zbor in amurg. In afara de Alegorie pe care l-am pastrat pentru mine, restul goblenurilor cusute le-am facut cadou rudelor si prietenilor.

In aceasta vara, facand impreuna cu sora mea mai mare o vizita uneia dintre rudele noastre, am avut neplacuta surpriza sa gasesc aruncat pe jos in camera copilului unul dintre modelele cusute de mine.
Mie mi s-a rupt sufletul, iar sora mea s-a suparat foarte tare si a luat cu ea goblenul.
In acel moment mi s-a redeschis apetitul pentru aceasta minunata arta, pe care o lasasem deoparte datorita schimbarilor petrecute in viata mea (casatorie, nasterea printeselor mele si multe altele).
Ca urmare sotul meu mi-a facut placuta surpriza si mi-a comandat modelul Marina noaptea, pe care l-am ridicat in aceasta dimineata de la oficiul postal si pe care ard de nerabdare sa il asez frumos pe rama, sa incep lucrul la el si sa ma inscriu alaturi de voi pentru inceput la rubrica De la set la goblen lucrat si apoi la Colectiile mele si de ce nu si la Femeia legenda.

Va urez tuturor aripioare la ac si promit sa fiu alaturi de voi cu sufletul si cu lucrul.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargaritelor, va multumesc ca existati
MesajScris: 05 Dec 2010, 16:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Ian 2010, 21:49
Mesaje: 11
Locatie: Galati
Nume forum:1
Buna ziua si bine v-am gasit.
Ma numesc Viorica si sunt din Galati. Pot spune ca pasiunea pentru goblen abia acum doi ani am descoperit-o. As dori sa va intreb daca ma primiti si pe mine in gradina voastra de unde mai pot invata mici secrete in ale goblenului. Din putinele modele pe care le-am cusut le-am oferit cadou apropiatilor. Am cusut Lacrima cu mir (si imi doresc sa o mai cos odata), Maini in rugaciune, Iconita si acum incerc sa cos Idila lebedelor.
Cu mult drag si aripi la acusor tuturor,
Viorica Vicleanu


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargaritelor, va multumesc ca existati
MesajScris: 05 Dec 2010, 16:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2005, 03:41
Mesaje: 188
Locatie: Brasov
Nume forum:1
Bine ai venit in gradina, Viorica.
Abia astept sa vad Idila lebedelor la tine. Si eu lucrez acest model.
Nu am curaj sa te provoc la o intrecere deoarece eu am foarte putin timp pentru cusut.
Ai sa cunosti aici in gradina adevarate profesioniste. Gargaritele sunt niste harnicute. Fara exceptie.

_________________
Nimic nu este mai bun pentru a reusi decat rasul si dragostea prietenilor.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargaritelor, va multumesc ca existati
MesajScris: 05 Dec 2010, 17:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Ian 2010, 21:49
Mesaje: 11
Locatie: Galati
Nume forum:1
Eu nu pot momentan sa provoc pe nimeni pentru ca si eu ca si tine am foarte putin timp pentru cusut, dar acum sunt in concediu si sper sa lucrez mai mult. Sunt cam incepatoare in ale goblenului, nu reusesc inca sa fac un goblen oglinda pe dos, dar, incet incet, ma perfectionez. Multumesc de primire.
Va pup si spor la lucru.
Viorica Vicleanu


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Gargaritelor, va multumesc ca existati
MesajScris: 15 Iun 2011, 15:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5499
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Numele meu este Cristina si as vrea si eu in gradina voastra. V-am tot citit, la diverse subiecte si uite asa am redescoperit pasiunea pentru goblen. Am avut o pauza de 5 ani din diverse motive, iar acum sunt in cautarea unui model nou in timp ce finalizez un goblen uitat de ceva timp intr-un sertar.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania