Acum este 29 Mar 2024, 08:28

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Corina - gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 15 Iun 2009, 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2005, 19:44
Mesaje: 1881
Nume forum:1
Replica: Bine ai venit Corina by Maria Nistor (4844 mesaje), la 11-05-2008

pe acest forum! Te asteptam sa vedem primi pasi ai tai in lumea goblenului. Iti urez sa mergi repede in picioare!



Replica: Multumesc pentru incurajare si indrumari! by manuc corina (4 mesaje), la 12-05-2008

Multumesc mult pentru incurajari si pentru indrumari!

Am revazut lucrarea de inceput a Cristinei si pot spune ca atunci cand am vazut cat de frumos i-a iesit mi-am spus ca poate nu o sa intampin mari probleme si voi reusi si eu sa lucrez atat de frumos. Mi-am ales urmatoarele modele: Mucenica, Unica - Gerbera rosie, Unica - laleaua rosie, Tarancuta de Grigorescu, Mama cu pruncul si Curatatoarea de argintarie. Cred ca o sa va mirati de cate am comandat, dar mi-au placut asa mult incat nu am rezistat. Doresc sa incep cu Gerbera sau cu Laleaua rosie pentru ca am culori mai putine. Am primit astazi ghergheful (unul dreptunghiular cu suruburi); sper ca suruburile nu trebuie sa treaca prin tesatura sa o strice. Eu cred ca trebuie sa se opreasca tesatura la limita unde se baga surubul ca sa nu o stric si totodata sa pot pune pionezele pe celelalte doua laturi perpendiculare. Mi-au trimis astazi cei de la Rogoblen si setul Tarancuta si Curatatoarea de argintarie, insa sa vad ce fac cu panza de la Tarancuta pentru ca are o mica fisura si o sa se vada atunci cand o sa o pun in rama la sfarsit. Fisura este chiar pe randul al treilea si nu se umple cu ata spatiul acela. O sa merg maine la un magazin sa vad daca imi pot cumpara doar panza.


Replica: Am omis by manuc corina (4 mesaje), la 12-05-2008

sa va spun ca toate modelele pe care mi le-am ales sunt cu diagrama.
Si inca ceva: tot m-am ferit sa spun ce scriu acum, dar m-a impresionat tare mult goblenul "Diploma" din colectia Laura Brasoveanu (fata-verso). Nu doream sa spun acest lucru, - as fi vrut sa tin pentru mine, pentru ca in cazul asta simt ca de fapt cuvintele sunt prea sarace ca sa poata exprima bucuria si admiratia ce iti umple sufletul cand vezi asa ceva... atat de frumos.


Replica: Corina by Rosculet Adnana (228 mesaje), la 12-05-2008

si eu ma pot numi incepatoare pentru ca numai dupa ce am ajuns pe acest forum, am simtit nevoia sa incerc sa lucrez. Nu sunt cea mai in tema sa te descurc la capitolul gherghef reglabil pentru ca eu am lucrat pe rama. Atunci cand mi-am comandat eu modelul nu existau gherghefe reglabile pe stoc si de aceea am ales varianta cu rama.
Referitor la fisura - spui ca este pe randul al treilea. Vezi ca ai o margine de cam trei centimetri de jur imprejur care nu se lucreaza, asa ca este posibil ca fisura de care vorbesti sa apara acolo unde nu vei lucra. Nu poti sa faci o fotografie?

Succes la lucru si nu uita sa ne tii la curent.


Replica: Corina, by Stefania Crudu (166 mesaje), la 12-05-2008

probabil te vor lamuri fetele ce au lucrat pe gherghef cum trebuie procedat.
Faptul ca ai ales modele cu diagrama iti va usura acuratetea lucrarii. Ideea Adnanei este buna: posteaza o imagine a panzei.
Succes la lucru!


Replica: Asa by Frunza Nicoleta (3187 mesaje), la 12-05-2008

am procedat si eu, am comandat de la inceput multe modele care acum stau in asteptare. Sper sa ai mai mult spor la cusut decat mine.

Panza are o margine de 3 cm care nu se lucreaza asa cum au spus fetele, asa ca nu iti fa probleme daca fisura este in acea portiune. Se va acoperi la inramat.

Eu lucrez cu gherghef reglabil si de cele mai multe ori a trebuit sa trec cu surubul prin panza, dar la fel, se acopera la inramat si nu este nici o problema, iti spun sigur ca nu se destrama panza.

Spor la cusut si astept sa vad cat te incanta cusutul goblenului si imagini cu ceea ce lucrezi.


Replica: Esti by Camelia Jura (189 mesaje), la 13-05-2008

incepatoare? La cate goblenuri ai cumparat?! Felicitari! Incepi sa semeni cu noi ce avem cutia plina cu goblene in asteptare. Ai vazut cate are Cosmina (vezi. colectia ei)?!
In ceea ce priveste panza de cumparat - nu te repezi. Rogoblen si-a atras clientii printr-o politica de comunicare cu clientul asa ca daca va fi nevoie, le scrii si le expuni problema. Oricum au si la vanzare (in Accesorii), panza - asta in cazul in care vrei sa ai panza separat de kit.
Iti urez spor la lucru ca sa reusesti sa le faci pe cele pe care le ai deja, dar si pe cele ce vor urma.


Replica: Corina, by Doruletz Mic (987 mesaje), la 13-05-2008

am observat la tine ca virusul goblenatului te-a atacat chiar inainte de a pune mana pe ac. Ma refer la colectia pe care tocmai ai adunat-o. Si eu as incepe cu laleaua pentru ca este cea mai simpla dintre toate. Spor la lucru!


Replica: Observ by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 13-05-2008

ca ai primit raspunsuri cam la toate nedumeririle. Ramane sa vedem ce este cu fisura. O imagine ar fi de folos, Corina.
Referitor la Diploma - ai sa vezi si tu cat de simplu este. Exista la ora actuala doar doua firme in Romania care stiu sa transforme un tablou in goblen, iar Rogoblen este una dintre ele. Norocul nostru, al celor ce lucreaza goblen - asta inseamna ca putem lucra usor goblen si-l putem transforma la fel de usor intr-o opera de arta si pe spate. Diploma are pete mari de culoare si nu are paraziti (puncte de culoare care ce nu au ce cauta, de amorul artei, intr-un goblen).
Impresionanta colectie ai deja! Sa ai timp si spor ca sa o lucrezi!


Replica: Corina, by Flori M (313 mesaje), la 13-05-2008

in colectia Ioanei o sa gasesti Gerbera, iar in colectia Cosminei, Laleua ei, inceputa.
Sa ai spor din plin!


Replica: Buna seara. by manuc corina (4 mesaje), la 13-05-2008

Am vazut colectia Cosminei (foarte frumoasa) si intradevar se acopera la inramat randurile goale, asa ca m-am linistit cu fisura mea. Am incercat sa atasez fotografia, dar cred ca rezolutia foto este mai mare decat permite maximul de 800 x 600 pixeli cat se accepta la poze aici pe site. O sa incerc sa imi prind panza pe ghergheful meu reglabil si in timp o sa-mi confectionez si rama sa pot lucra pe ea. Va doresc sa aveti spor la lucru si sa ne auzim curand.


Replica: Spor by Frunza Nicoleta (3187 mesaje), la 13-05-2008

la lucru, Corina si asteptam sa vedem imagini pe masura ce lucrezi. Fotografiile le poti micsora foarte usor pana la dimensiunile cerute, cu Paint.

Replica: Corina, by Frunza Nicoleta (3187 mesaje)), la 14-05-2008

iti reamintesc ca panza, indiferent daca o asezi pe gherghef reglabil sau pe rama, trebuie intinsa foare bine, - cand bati cu degetul pe ea sa sara acul. Nu uita sa o desfaci de pe gherghef/rama ori de cate ori se va lasa si sa o intinzi din nou. Numai asa, cand termini lucrul - nu o sa ti se vada panza.
In ceea ce priveste fotografiile, eu le incarc la 400-450, latura cea mai mare. Daca le incarc cu latura cea mai mare peste 500 sunt prea mari si nu se vede tocmai bine.


Replica: Cu intirziere, by angela draganoiu (421 mesaje), la 15-05-2008

spun si eu Bine ai venit, Corina! speram sa te simti bine printre noi.


Replica: Unde ai disparut, Corina? by Roxana Deli (172 mesaje), la 26-06-2008




_________________
Maria-Venus - Gargarita-Venus


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania