Acum este 28 Mar 2024, 10:34

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Irinel - gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 07 Iul 2009, 07:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2009, 11:12
Mesaje: 632
Nume forum:1
Irinel- gargarita noua in gradina noastra, by Adela Aura Vlad (391 mesaje), la 26-03-2009 Replica: Si eu pentru prima oara, aici by irina g (1 mesaje), la 25-03-2009

Am cumparat Toamna de basm. V-am urmarit topicul si vreau sa va cer un sfat. Cum este mai bine sa lucrez, cu ata in doua sau in trei? Mi se par cam subtiri firele, dar ma intreb daca nu este dificil in trei fire. Nu stiu si-mi doresc atat de mult sa-mi iasa bine.

Replica: Irina, by Sorescu Minerva (1882 mesaje), la 26-03-2009
in primul rand, iti urez bun venit si te felicit pentru noua ta achizitie in materie de goblenuri.
Toamna de basm, pe cat este de frumos, pe atat este de dificil, iar sfatul meu... nici sa nu te gandesti sa-l incepi cu firul in trei.
Eu l-am lucrat cu ata de tip DMC; este o ata ceva mai scumpa, dar merita si esti sigura ca nu ai surprize. Acum, tu esti singura care hotarasti cum il lucrezi, eu pot decat sa te asigur ca va fi o mare catastrofa, lucrat cu firul in trei.

Replica: Un cald by Adela Aura Vlad (391 mesaje), la 26-03-2009
bun venit in gradina noastra, Irina. Zbor placut!



Replica: Bine ai venit, Irina! by olteanu rodica (723 mesaje), la 26-03-2009

Replica: Bun venit in gradina aceasta mare si frumoasa! by Racovita Adriana (3982 mesaje), la 26-03-2009



Replica: Irina, by Stefanescu Elena (2599 mesaje), la 26-03-2009
bine ai venit.
Iti aduc niste irisi si iti doresc ac cu motoras, sa zboare usor peste toamna ta de basm.



Replica: Bine ai venit Irina! by Frunza Nicoleta (3224 mesaje), la 26-03-2009
Ai achizitionat un model superb. Chiar daca este dificil, merita lucrat.

Replica: Irina, by enache mihaela (38 mesaje), la 26-03-2009
bun venit!



Replica: Nu am by NICULESCU ANA-MARIA (18 mesaje), la 26-03-2009
mare experienta la goblen, dar cine m-a invat pe mine sa lucrez mi-a spus sa cos cu doua fire. Iese fin si creaza impresia de pictura. Am vazut si lucrate cu trei fire si nu mi-au placut. Pareau carpete. De obicei sunt probleme la culorile inchise, atele par mai subtiri, dar daca nu strangi ata foarte rau cred ca iese bine.

Replica: Doar o parere by Popescu Elena (142 mesaje), la 26-03-2009
Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu cand am inceput sa lucrez Eden.

Intr-adevar sunt ceva probleme la atele inchise, dar eu am incercat sa lucrez cu trei fire si este foarte greu de lucrat, iese prea batut si te dor degetele. Fiind panza asa deasa se si subtiaza firul. Asa ca sfatul meu este sa lucrezi in doua fire.

Aripioare la ac!

Replica: Bine by merticariu margareta (150 mesaje), la 26-03-2009

ai venit iti doresc spor la goblenat!



Replica: Bine ai venit, Irina! by tanasa clementina (1037 mesaje), la 26-03-2009

Ai achizitionat un model foarte frumos, cusut de cateva gargarite. Si eu te sfatuiesc sa cosi cu firul in doua, va iesi mult mai fin si iti va usura munca. Iti urez mult spor.

Replica: Irina, by Bica Nistor (1238 mesaje), la 26-03-2009
tot secretul este la gherghef. Cu cat ai panza mai bine intinsa pe gherghef, cu atat mai putin vizibila va fi panza de sub lucru. Eu, de cate ori ceda putin panza, imediat o dadeam jos de pe gherghef si o intindeam iar si iar. La sfarsit, ai sa vezi, panza se strange la loc si aspectul este de pictura.
Observatie: nu lasa, cu anii panza intinsa pe gherghef, ca nu isi mai revine. Am patit-o.
Nu lasa panza la umezeala pentru ca nu se mai comporta la fel.

Replica: Irina, by Oana Sandulesei (254 mesaje), la 26-03-2009
eu am invatat sa cos cu firul in trei si mi se pare OK. As putea spune chiar ca uneori am vazut goblene cu modele foarte frumoase, dar la care se vedea caroiajul la panza de sub ate si nici asa nu este bine.

Bica are dreptate, cu cat panza este mai intinsa pe gherghef, cu atat se lucreaza mai usor. Tine si de tine, fiindca asa cum am mai spus, fiecare gargarita isi face propriile "indemanari" la cusut. Cum te obisnuiesti, asa vei lucra, fiindca oricum parerile legate de intrebarea ta vor fi impartite.

"Succesuri" si bine ai venit! Este un microb periculos, dar asta e.

_________________
Adela - Gargarita-Vis-de-floare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania