Acum este 19 Mar 2024, 09:25

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 12:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Te inteleg perfect, Monica.
Nu mi-am imaginat ca poti primi asa ceva. Esti o adevarata enciclopedie de semne si limbi de pe alte planete pentru ca nici eu n-as fi inteles ce scrie in fraza aia.
Te imbratisez cu drag.


Esti o adevarata enciclopedie de semne si limbi de pe alte planete pentru ca nici eu n-as fi inteles ce scrie in fraza aia.
Tinuta, nu sunt enciclopedie. Sunt o mama ce si-a dorit sa comunice cu proprii copii pe messenger, atunci cand erau departe de mine. M-au reperat si alte persoane de varsta lor si atunci am simtit ca sunt exclusa, datorita modului codificat in care scriau. In cele din urma am inteles cum functioneaza aceasta scriere, - diferita de la un grup la altul. / inlocuieste o vocala, 1 inseamna i sau ai (preluat din engleza), 4 = pentru (din engleza, joc de cuvinte intre four = 4 si for = pentru, pronuntate identic), iar k inlocuieste tot ce inseamna ca, cand, etc. M-am simtit dezamagita ca nu-si exerseaza limba sau macar sa incerce sa scrie in engleza corect. Mi s-a explicat ca acesta este trend-ul, asa ca eu am renuntat sa ma chat-uiesc si am inceput sa ma conversez pe Skype, unde m-a dus intuitia sa ma inregistrez cu date fictive ca sa nu fiu nevoita, din politete, sa raspund in scris si la genul acela de mesaje. Culmea, desi copiii mei nu imi scriu mie, personal, asa - tot ma doare ca se ridica o astfel de generatie. Sau, cine stie? Poate isi exerseaza mintea altfel, astfel?
Citeam aseara un articol despre poligloti (http://www.huffingtonpost.com/nataly-kelly/adventures-in-hyperpolygl_b_1173472.html) si ma gandeam ca mintea omeneasca poate fi folosita util in multe moduri si ca noua generatie are foarte multe oportunitati fata de generatia noastra, dar, din pacate, cei mai multi prefera calea usoara.
Daca stau drept si judec stramb, spun ca in fond ei au translatorul automat pe smartphone, pe tableta, pe laptop si ca viata lor este aprioric usoara.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 12:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Monica, sa stii ca am stat mult si m-am gandit daca sa scriu zilele acestea pe forum, sau nu. Imi iau inima in dinti, te fac sa mai citesti inca un mesaj, dar ca sa imi cer scuze sincere.
Oricand e posibil sa gresim, si eu cu precadere am facut-o de atatea ori.
De asta te rog din inima sa treci cu vederea si neindemanarile mele, si sa ma ierti.
Iti doresc din nou mult spor si sa petreci Sfanta Sarbatoare a Bobotezei in liniste.



Te pup cu drag,

Si eu pup un margaritar al acestei gradini.

_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 13:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Monica, stiu ca si eu sunt una dintre gargaritele care te supara. De multe ori te-am simtit pe urmele mele corectand greselile pe care le fac. Imi pare foarte rau de cele intamplate.
Imi cer mii de scuze.
Cu un gand bun,

Monica, stiu ca si eu sunt una dintre gargaritele care te supara.
Da? Cand?

_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Citat:
Da? Cand?
Monica, mi-ai adus un zambet pe fata. Ma bucur ca nu esti suparata pe mine.
O imbratisare calda pentru tine si un gand bun.


_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 18:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2005, 10:41
Mesaje: 1911
Nume forum:1
Monica, sper ca nu ai avut foarte mult de corectat dupa noi si sper sa nu te superi daca te rog, daca se poate, sa remediezi situatia de pe la mijlocul paginii din link-ul urmator.
http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=2253&start=130

Nu stiu cum a aparut acea imagine cu Miss Piggy acolo, pentru ca noi nu o avem in calculator si oricum nu ne-am fi permis sa o punem. Eu stiu ca acolo era o imagine cu un detaliu al castelului, iar acum uitandu-ne pe paginile anterioare am avut aceasta surpriza.

Daca nu se poate inlocui, te rog sa o stergi.
Cu multumiri,


Cosmina, daca ai cont pe serverul de incarcat imagini (tinypic.com) si ai dat vreodata delete/stergere la anumite imagini, crezand ca asta nu are nici un impact, lucrurile au evoluat astfel. Locul liber lasat de tine la pozitia respectiva, prin stergere, a fost alocat de server automat urmatoarei persoane ce a incarcat o imagine. Astfel, tot automat, noua imagine va aparea peste tot unde a fost postata anterior cea stearsa.
Pot doar sa o sterg pentru ca eu nu am de unde sa o aduc pe cea postata initial de tine.

_________________
Cosmina - Gargarita-cu-Gargarita-mica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 20:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mar 2006, 02:19
Mesaje: 223
Nume forum:1
Doamna Monica, de cate ori am gresit, tot atatea flori ti-am adus, ca sa ma ierti.



Ma scuza, moldoveneasca nu-i tot una cu romana si uneori mai gresesc.


_________________
Svetlana - Nu putem trai fara prietenie, dupa cum nu putem trai fara apa si foc.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2005, 10:41
Mesaje: 1911
Nume forum:1
Multumesc.


_________________
Cosmina - Gargarita-cu-Gargarita-mica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Monica, eu am 25 de ani. Practic nu sunt departe de varsta adolescentei si credeam ca le-am prins si eu pe toate.
Insa lucrurile evolueaza atat de rapid incat raman de-a dreptul incremenita.
Pe vremea cand eram in liceu o judecam prea aspru pe mama care nu intelegea "trend"-ul de pe vremea mea, desi mama este cu 20 de ani mai mare decat mine. Diferenta de varsta nu este mare intre noi doua, motiv pentru care eu cu mama m-am inteles foarte bine cat am fost eleva.
Am crezut ca parintii sunt de multe ori exagerati cand eram in liceu, dar acum, uitandu-ma la cum a ajuns tineretul, le dau perfecta dreptate. De multe ori ajung sa spun lucruri despre tineret la varsta mea care seamana leit cu ce imi spunea mie mama acum 8 ani. Este ingrijorator.
Daca mie, care inca mai sunt tanara si apropiata de aceasta generatie, mi se par ca se depraveaza lucrurile si nu ii inteleg, nu pot sa le accept comportamentul si limbajul si "misto"-ul de orice lucru care mie mi se pare firesc si normal, ce pretentii sa mai am de la mama mea? Si asa ramane, saraca, "crucita" cand ii spun eu cate vad si aud de la cei tineri prin cluburi, baruri si mai ales pe strada. Eu insami am renuntat la scrisul asta "modern" de pe net pentru ca m-a depasit si pe mine. Limba romana o intelegi greu din multitudinea de combinatii de litere, cifre din limba romana si cuvinte si litere din limbi straine, ca sa nu mai vorbim de expresii.
Am senzatia ca suna batranesc ceea ce spun, dar la 25 de ani eu chiar vad si simt asta si imi pare rau ca progresul stiintific si tehnologic ne poate aduce atatea probleme. Putini sunt cei care vad acest progres ca pe o oportunitate de a face lucruri bune cu mai putin efort si care se folosesc de asta pentru a obtine niste beneficii ulterioare de calitate.


Tinuta, intrucat nu vreau sa deviez subiectul acestui topic, iti spun doar temerea mea: copiii mei (ca si ai tai, de altfel) vor trai inconjurati de aceasta generatie careia ii vor apartine. Traiesc cu speranta ca normalitatea si valorile primordiale vor prima in societatea romaneasca, in viitor.
Mama mea imi spune ca voi muri de prea mult optimism. Da Doamne, mai bine, in numele viitorului copiilor mei si ai nostri!

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 05 Ian 2012, 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Sincer, eu nici nu as fi incercat sa descifrez un astfel de mesaj. Acest gen de exprimare este motivul pentru care nu folosesc mess-ul decat pentru conversatii cu prietenii si rudele plecate in strainatate si, eventual, pentru felicitari de sarbatori sau aniversari.
Monica, intr-adevar, Alexandru este minunea vietii mele. Sper sa ti se implineasca dorinta si picioruse durdulii sa alerge in jurul tau.

O calda imbratisare,


_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Respectati spatiul acesta si el va va respecta pe voi
MesajScris: 06 Ian 2012, 09:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2006, 21:34
Mesaje: 172
Nume forum:1
Am citit si am ramas foarte contrariata de felul cum scriu adolescentii. Si fiica mea a fost nu de mult adolescenta si scria pe messenger cam pasareste, vad ca i-a trecut cu varsta. Dar sa vii intr-o comunitate si sa scrii in felul acesta cand vezi ca ceilalti scriu altfel, tine de educatie, de bunul simt si respectul fata de comunitatea respectiva unde vrei sa patrunzi.
Despre cum vorbesc si cata limba romana stiu copiii sunt mult de spus.
Parerea mea este ca astfel de mesaje trebuie sterse din start fara macar sa mai incerci sa intelegi ce scrie sau sa atentionezi persoana respectiva asupra acestui aspect.

Ca si celelalte gargarite, imi cer iertare daca am mai scris si eu cu greseli gramaticale sau cu prescurtari. Am incercat pe cat posibil sa ma conformez regulilor de aici pentru ca vreau cu adevarat sa fac parte din aceasta comunitate de oameni harnici.
Monica, te imbratisez cu drag si respect pentru modul in care moderezi acest spatiu.


_________________
Angela - Gargarita-Floare-de-Cires


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania