Acum este 14 Noi 2018, 07:45

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Azaleea
MesajScris: 16 Iun 2009, 11:24 
Neconectat

Nume forum: Angela
Azaleea by angela draganoiu (421 mesaje), la 07-01-2008

Pentru ca acum sint de vanzare pe la florarii si supermarket-uri am sa va spun cate ceva ca sa stiti sa le ingrijiti.:

Azaleele sunt plante care necesita o ingrijite putin mai atenta. Aceste plante provin din climatul subtropical din sud-estul Asiei (China, Japonia), unde verile nu sint toride si iernile sint blinde.

De aceea, este posibil sa vedem cele mai frumoase specimene in localitatile situate in zone apropiate de munte.

Au nevoie de un pamint pentru plante acidofile care se gaseste la florarii sau supermaket-uri. Apa pentru udat trebuie sa fie usor acida. Eu folosesc o "apa de turba" (intr-o galeata pun 2-3 pumni de turba de la florarie si las asa totul 3-4 zile apoi ud plantele)

Le administrez ingrasamint special pentru azalee la doua saptamini vara si iarna cam la o luna, in concentratia indicata pe ambalaj.

Din experienta pot sa va spun ca acum le tin in balconul inchis unde am cam 15-20 grade C, sigur ca le-ar place o temperatura putin mai scazuta, dar eu nu am aceasta posibilitate. Dupa ce trece sezonul rece si nu mai este caldura la calorifere, le mut intr-o camera pe rasarit unde este mai racoare, deoarece in balconul meu bate soarele toata ziua.

Cind am cumparat azaleele am fost sfatuita sa le ud prin scufundare in apa. Le tin acolo pana ce nu mai ies bule de aer din pamint, las sa se scurga apa in exces si le pun la loc. Sint niste plante cam setoase si este bine ca pamantul sa nu se usuce intre udari, ar trebui sa fie inca usor umed. De aceea vara le ud cam la 2 zile, iar iarna cam 3-4 zile.

Azaleele infloresc iarna si primavara si dupa ce trece sezonul de inflorire este bine sa taiati lastarii crescuti rau, pentru a da plantei o forma placuta si compacta si pentru a stimula inflorirea din sezonul urmator. Taierile se fac pana cel tirziu in luna iunie.

Florile ofilite sau uscate trebuie inlaturate taindu-le de la codita in felul acesta vor mai putea apare eventuale alte flori.

Inmultirea se poate face din butasi de lastari tineri nelemnificati (cei care se indoaie usor) pusi in turba mentinuta umeda (eu am pus o sticla de plastic peste).

Sper sa va fi fost de ajutor.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa: