Acum este 29 Mar 2024, 15:41

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 291 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cartea - sa nu uitam sa citim
MesajScris: 08 Ian 2012, 11:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Monica si dragele mele gargarite, m-am gandit sa deschid topicul acesta unde gargaritele care citesc carti sa ni le prezinta. Sa spuna fiecare ce citeste. Sa facem un fel de club de cititori.

Sper sa fie bine unde am deschis topicul si sa fie bun si subiectul.
Monica, te rog daca este ceva in neregula sa modifici. Iti multumesc.

Va pup cu drag.

_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cartea - sa nu uitam sa citim
MesajScris: 08 Ian 2012, 12:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Marturisesc ca a trecut ceva timp de cand nu am mai deschis o carte, insa ieri plimbandu-ma pe canalele televizorului am vazut ca nu era nimic care sa imi atraga atentia, si mi-am adus aminte ca am o biblioteca. De care inainte eram indrgaostita si tot imi doream sa creasca.
Asa ca m-am dus si mi-am ales o carte si am redescoperit bucuria de a citi cu romanul La cinta roja de Carmen Posadas, o scriitoare din Spania.
Evident, este un roman in spaniola, un plus de placere pentru mine care nu a mai rostit un cuvant in limba spaniola de ceva vreme.

Va las si o imagine.



Va pup cu drag si va astept pe aici, sa ne spuneti si noua ce mai cititi.

_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cartea - sa nu uitam sa citim
MesajScris: 08 Ian 2012, 12:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7951
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Iunia, nu vreau sa te dezamagesc, dar exista un topic numit Ce mai cititi, in care fiecare a scris ce a citit sau ce vrea sa citeasca.
Totusi, ma bucur sa aud ca iti place sa citesti. Mi-ar placea sa stiu ce se mai citeste printre tineri.
Am achizitionat, acasa, Panza de paianjen, Cella Serghi si alte carti, de care voi povesti cand le voi citi.

Ultima carte a fost: Vei fi acolo, Guillaume Musso.

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cartea - sa nu uitam sa citim
MesajScris: 08 Ian 2012, 12:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Lenuta, ma bucur ca mi-ai spus. Am citit in prealabil pe forum insa se pare ca nu am cautat bine.
Poate muta Monica ce am scris in topicul ce mai cititi.

Imi cer scuze Monica. Sper sa nu iti dau multa bataie de cap.

Va pup cu drag pe ambele.

_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cartea - sa nu uitam sa citim
MesajScris: 08 Ian 2012, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2011, 21:49
Mesaje: 1946
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Draga Iunia, ma bucur mult sa vad un astfel de topic.
Si eu mai citesc, de fapt am descoperit cititul nu demult. La scoala am chiulit. Hi, h,i hi!
Machinui de ceva timp sa termin ultimile pagini (vreo 20) din Razboi si pace de Tolstoi, dar nu am starea necesara concentrarii fiind o carte foarte grea pentru o incepatoare ca mine. Recunosc, acum spre final, ca a fost o carte foarte grea, am fost chiar avertizata in privinta asta, dar nu am ascultat si am continuat sa citesc, sunt foarte mandra de reusita mea.

Acum, tot de ceva timp (fiind lectura doar de tramvai) ma stradui sa citesc Cel mai iubit dintre pamanteni de Marina Preda.

_________________
Sorina - Gargarita–Declaratie-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cartea - sa nu uitam sa citim
MesajScris: 08 Ian 2012, 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Ma bucur ca mai sunt persoane care gasesc timp si pentru lectura. In ultima vreme am citit diverse carti, dar cele mai interesante mi s-au parut urmatoarele: Ariana Franklin "Maestra in arta mortii", un thriller istoric avand in prim plan o ancheta si o femeie medic priceputa in arta autopsiei. Ar urma Cezar Petrescu "Dumineca orbului", o zi din viata unor oameni cu destine de melodrama, am citit-o pe plaja cu sufletul la gura si m-a prajit putin soarele. Jane Austen "Ratiune si simtire" mi-a fost alaturi la metrou si mi-a prezentat intrigile vietii mondene din viata aristocratilor englezi.
Urmeaza tot sa aleg ceva din biblioteca si sa-mi rasfat ochii.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 15:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Monica, ma inclin in fata rabdarii tale si iti multumesc din suflet si inca o data imi cer scuze.
Sorina, tu citesti carti grele, iar mediul (tramvaiul) nu prea tine cu tine. Eu ti-as recomanda cartile din saga Twilight .
Sunt foarte captivante si usor de citit in tramvai.
Dina, nu pot sa nu-ti spun ca Ratiune si simtire este una din cartile mele preferate. Este atat de placut sa o citesti.

Ma bucur ca ati poposit in topicul acesta si sper sa reveniti.

Va pup cu drag.

_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Iunia, da, ai dreptate. Imi place in general sa citesc Jane Austen si am profitat ca in anul 2011 au fost scoase la vanzare o serie de 5 carti scrise de ea. Spor la citit sa ai.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 16:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Dragi gargarite, ce bine de voi ca aveti biblioteca mare si aveti ce citi. Eu incerc sa strang mereu carti de prin anticariate (noi nu imi permit) ca sa am cu ce ma delecta.
Toate cartile pe care le am sunt citite de mine si de cate 2-3 ori. Imi place foarte mult sa citesc. In aceste 3 zile de sarbatoare am citit 2 carti: Comori Tainuite de Nora Roberts si Steaua Sudului de Jules Verne.Vi le recomand pentru ca sunt foarte frumoase.
Pupici.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2257
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Iunia, apropos de cititul in tramvai: cum cativa ani faceam naveta cu tramvaiul la servici. Zilnic, cel putin jumatate de ora la dus, jumatate la intors. Stateam spre capatul liniei de tramvai cu care faceam naveta, asa ca mai mereu, cel putin dimineata, aveam loc. Nu imi lipsea niciodata o carte din geanta, pentru ca mi se parea mare pacat sa pierd acel timp pretios uitandu-ma pe geam. Am reusit sa citesc ceva carti in acel interval de cam un an cat am locuit in acea zona.

Acum, recunosc ca nu prea mai am timp de citit, dar mi-am cumparat si eu seria Jane Austen si incep sa le recitesc. Unele le stiu din facultate, dar unele nu. In prezent sunt abia la primul volum, dar perseverez.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 291 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania