Acum este 19 Apr 2024, 05:58

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 292 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 17:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Floare-Calatoare eu imi doresc tare mult sa recitesti cartile de Jane Austen aflate in biblioteca ta.
Sandulesei Oana scrie:
Iunia, apropos de cititul in tramvai: cum cativa ani faceam naveta cu tramvaiul la servici. Zilnic, cel putin jumatate de ora la dus, jumatate la intors. Stateam spre capatul liniei de tramvai cu care faceam naveta, asa ca mai mereu, cel putin dimineata, aveam loc. Nu imi lipsea niciodata o carte din geanta, pentru ca mi se parea mare pacat sa pierd acel timp pretios uitandu-ma pe geam. Am reusit sa citesc ceva carti in acel interval de cam un an cat am locuit in acea zona.

Acum, recunosc ca nu prea mai am timp de citit, dar mi-am cumparat si eu seria Jane Austen si incep sa le recitesc. Unele le stiu din facultate, dar unele nu. In prezent sunt abia la primul volum, dar perseverez.

_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Pentru ca am nevoie si de alte opinii referitor la ce simt eu cand merg pe strada, cand privesc stirile la TV si nu numai, recitesc ce crede Dan Puric.

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 18:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2011, 21:49
Mesaje: 1964
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Boloca Iuliana nicoleta scrie:
Sorina, tu citesti carti grele, iar mediul (tramvaiul) nu prea tine cu tine.
Iunia, or fi cartile grele, dar vreau sa am si eu cu ce ma mandri. Mi s-a pus pata pe marii clasici si chiar daca nu o sa termin de citit voi face asta cat voi putea.
Si asta nu este mult, sunt carti si mai grele. Am intalnit unele pe care nu am reusit sa le citesc, dar poate dupa mult antrenament o sa reusesc. Iti dau un exemplu: Sodoma si Gomora de Marcel Proust

P.S. Tramvaiul este locul unde am timp sa citesc (25-30 minute), acasa imi gasesc altceva de facut.
Chiar am citit cateva, ceea ce nu as fi facut acasa. Caut locuri noi de citit, in parc, la biblioteca publica pentru ca acasa nu pot face asta.

Spor la citit tuturor!
Pupici si imbratisari.

_________________
Sorina - Gargarita–Declaratie-de-Iubire


Ultima oara modificat de Admin pe 08 Ian 2012, 20:04, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Oare sunt singura care citeste carti fantasy (fantezie) sau fictiune?
Eu sunt de-a dreptul indragostita de acest gen de carte pentru ca, pentru mine, reprezinta o evadare din realitate.
Imi place sa citesc carti unde mi se prezinta o alte lume cu personaje si povesti nascute dintr-o bogata imaginatie. Ma fac sa visez si sa-mi imaginez ca lumea poate fi mai buna.
Pentru multi traiesc in lumea copiilor desi complexitatea limbajului si a actiunii unor astfel de carti este deosebita si te invaluie intr-o lume minunata plina de suspans, sentimente profunde si personaje inedite.
Va invit sa savurati minunatele carti din Saga Amurg ale lui Stephanie Meyer, Saga Eragon a lui Christofor Paolini sau Urzeala tronurilor a lui George R.R. Martin si lista poate continua.
Eu fac abstractie total de ecranizarea acestor carti pentru ca pentru mine intotdeauna cartea este altceva decat filmul.

O carte deosebita pentru doamne este Memoriile unei gheise - Arthur Golden.

Daca aveti copii carora le place acest gen le recomand Jonathan Stroud - Trilogia Bartimeus. Este o fascinanta poveste a relatiilor dintre duhuri (ca duhul din Aladin) si oameni.
Daca este vreo gargarita care imi impartaseste aceasta pasiune sunt tare bucuroasa sa fac schimb de experienta.

Va pup, gargarite dragi.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 19:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Dragomir Tinuta scrie:
Eu fac abstractie total de ecranizarea acestor carti pentru ca pentru mine intotdeauna cartea este altceva decat filmul.
Si mie imi plac aceste carti, si sunt total de acord cu tine ca de obicei ecranizarile nu se ridica la nivelul cartii. Eu de exemplu am citit Dragostea in vremea holerei, dar filmul mi s-a parut destul de slabut.

Am citit intr-o vacanta de vara trilogia Stapanul inelelor, dar si O poveste cu un hobit de J.R.R Tolkien, plus ca in facultate in anul patru am facut un curs optional de basm modern in care am studiat mai multe carti din acest gen. Chiar si cartile cu Harry Potter mi-au placut, orice s-ar spune.

Am citit destul de mult la viata mea, mi-a si placut, am si facut studii in domeniu (clasa de limbi moderne in liceu, plus Facultatea de Litere la Iasi si un master in domeniu).

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 19:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Dragomir Tinuta scrie:
O carte deosebita pentru doamne este Memoriile unei gheise - Arthur Golden.
Este exact ceea ce citesc eu acum, dupa care am in plan ultimele doua de Coelho, pe care mi le-a adus mosul.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008, 11:00
Mesaje: 1489
Nume forum:1
O sa radeti daca va spun ca acum citesc Ghidul gratarelor gustoase?

_________________
Zoica - Gargarita-Gospodina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 19:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Zoica Maniu scrie:
O sa radeti daca va spun ca acum citesc Ghidul gratarelor gustoase?
Ha, ha, ha, Zoica!
Beleaua este ca vreau si eu retetele de acolo. Hi, hi, hi!

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 20:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008, 11:00
Mesaje: 1489
Nume forum:1
Ralu, am inteles. Daca o gasesc in format electronic, te am clienta la citit. Este interesanta. Hi! Hi!

_________________
Zoica - Gargarita-Gospodina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2012, 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Sandulesei Oana scrie:
Si mie imi plac aceste carti, si sunt total de acord cu tine ca de obicei ecranizarile nu se ridica la nivelul cartii. Eu de exemplu am citit Dragostea in vremea holerei, dar filmul mi s-a parut destul de slabut.

Am citit intr-o vacanta de vara trilogia Stapanul inelelor, dar si O poveste cu un hobit de J.R.R Tolkien, plus ca in facultate in anul patru am facut un curs optional de basm modern in care am studiat mai multe carti din acest gen. Chiar si cartile cu Harry Potter mi-au placut, orice s-ar spune.

Am citit destul de mult la viata mea, mi-a si placut, am si facut studii in domeniu (clasa de limbi moderne in liceu, plus Facultatea de Litere la Iasi si un master in domeniu).


Oana, ce ma bucur ca avem un punct comun.
Eu incerc sa conving pe multi sa citeasca acest gen de carti sau macar sa incerce, dar tuturor li se par puerile.
Am citit si eu Stapanul inelelor, dar nu pe tot pentru ca intre timp m-a captivat si pe mine Harry Potter. Este o carte deosebita si destul de complexa. Este o carte pentru toate varstele, iar filmul este una dintre cele mai bune ecranizari ale unei carti. Oricum, nu se compara cartile finale (cel putin ultimele doua) cu filmul.

Hobbitul insa mi s-a parut destul de slabuta ca si carte.
Cat despre Dragoste in timpul holerei, cred ca am fazut greseala sa vad prima data filmul si nu ma mai tenteaza sa o citesc pentru ca nu prea mi-a placut povestea. Dar, cine stie, poate ca intr-o zi am s-o citesc.

In momentul de fata citesc Gazda - Stephanie Meyer, dar nu mi se pare la fel de reusita ca Saga Amurg. Amurg este o carte deosebita desi multora nu le-a placut filmul sau il considera un film pentru fete. Este o carte plina de sensibilitate si cine se apuca sa o citeasca nu se mai poate opri.
Poate imi mai poti recomanda cateva carti de gen.

Oricum, iti recomand sa citesti Urzeala tronurilor. Si daca apuci sa citesti cartea inaintea filmului ai o senzatie deosebita.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 292 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania