Acum este 28 Mar 2024, 15:30

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 220 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 14 Feb 2011, 18:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2008, 21:18
Mesaje: 1171
Nume forum:1
Va recomand un film superb, What Dreams May Come cu Robin Williams. Are subtitrare.
Poate fi vizionat online, dar trebuie sa scapati de reclamele de la inceput. Scrie in josul ecranului HIDE ADDS AND PLAY VIDEO.
Apasati si incepe filmul.
http://www.vidxden.com/3i2tp3si0g65/www.990.ro_-_1998_-_What_dreams_may_come.flv.html

_________________
Jeni - Gargarita dintre Astre


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 17 Feb 2011, 00:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2010, 23:36
Mesaje: 455
Locatie: Bruxelles, Belgia
Nume forum:1
Cele trei filme care m-au impresionat au fost:
La Môme - viata lui Edith Piaf, Coco avant Chanel si Memoriile unei gheise.
Mi-au placut atat de mult incat mi-am cumparat si variantele scrise, care au fost si mai emotionante decat ecranizarea.

_________________
Gargarita-Magia-Povestilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 20 Feb 2011, 18:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Lucia Marina scrie:
Am vazut acum o saptamana sau doua la un post TV, un film intitulat La minus 25 de grade.
Este un film despre dragostea si jertfa de sine a unor animale pentru om. Daca nu credeti ca si reversul functioneaza (dragostea si spiritul de sacrificiu pentru animale), va recomand sa il vedeti.
Mai jos, o bucatica din acest film.
http://www.dailymotion.com/video/x3x664_gregorian-vs-antarctica_music
Lucia, am promis că revin cu păreri referitoare la filmul acesta. L-am vizionat miercuri şi mi-a plăcut foarte mult. În faţa unei astfel de lecţie de viaţă mai pot să spun doar fraza cu care este descris filmul pe site-ul imdb: Nu subestima niciodata puterea de supravietuire a unui suflet, mai ales cand este inconjurat de familie. Şi îmi doresc să dea Domnul să fie şi oamenii asemeni acelor căţeluşi, măcar pentru o zi sau chiar şi pentru o oră ar fi suficient ca să se schimbe ceva în jurul nostru. Din aceeaşi categorie de filme, îţi recomand, în caz că nu l-ai văzut: Snow Buddies. Este un film mai mult pentru copii, însă pe mine m-a captivat - l-am văzut într-o călătorie cu trenul, iar când am ajuns la destinaţie mai rămăseseră 10 minute din film şi nu am coborât până nu s-a terminat filmul (era cap de linie, deci nu am pierdut gara). Ai mai jos trailer-ul:



Iau la rând recomandările voastre din acest topic.
Damiela, Love Story l-am văzut şi revăzut şi tot nu mă satur de el. Un pic cam trist pentru firea mea veselă, însă tot îl mai privesc din când în când. Aş vrea să achiziţionez şi cartea, uneori exista o diferenţă mare între carte şi film şi îmi place să citesc şi cartea înainte sau după vizionarea filmului.
Ai mai recomandat A Walk to Remember. Va fi următorul pe lista mea de vizionat şi o să revin cu păreri.

În seara aceasta merg la The Eagle (Acvila Legiunii a XII-a). Eu sunt pasionată de filme de acest gen şi sunt convinsă că o să-mi placă. Vă pun un link cu trailer-ul, poate mai există vreo pasinoată a genului prin grădină:


_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 25 Feb 2011, 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Un film despre un caine caruia municipalitatea i-a ridicat o statuie?
Hachi
In rolul principal Richard Gere.


_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 27 Feb 2011, 12:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2006, 09:02
Mesaje: 34
Nume forum:1
Asa cum stiti, am pierdut o fiica adoptiva. Oamenii trec nepasatori peste astfel de drame care sunt cotidiene si nu pot face fata concurentei dramelor incarcate de violenta, redate in mass-media.
Va sugerez sa vizionati Da mai departe (in original Pay It Forward). Este un punct de la care am putea pleca cu totii, cu gandul ca societatea se va insanatosi, iar copiii nostri vor creste intr-un climat sanatos.

_________________
Veali - Prieten este acela care iti cunoaşte cantecul inimii tale si poate sa-l cante atunci cand ai uitat cuvintele.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 02 Mar 2011, 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Stanciu Damiela scrie:
Ieri am vazut "Love story", vechi, dar superb film.
Eu va recomanda sa vedeti "A walk to remember", este un film pe care l-as revedea in orice moment.
Damiela, aşa cum am spus într-un mesaj anterior eu iau la rând filmele care au fost recomandate în acest subiect. Acum am ajuns la cel recomandat de tine: A Walk to Remember. Mi-a plăcut foarte mult şi vizionându-l, mi-am amintit de Love Story (despre care tot tu ai menţionat) şi deşi l-am mai văzut de atâtea ori, l-am revăzut şi pe acesta. Deosebite aceste două filme şi dacă ar fi să fac o recomandare, pe aceeaşi tema, aş alătura acestora două şi Moulin Rouge. (2001 - cu Nicole Kidman şi Ewan McGregor). Este un musical ce mi-a fost recomandat acum ceva timp de către un... tablou frumos de pe peretele vieţii mele. Mi-a plăcut atunci şi îmi mai place şi acum să revăd anumite secvenţe din când în când. Mai jos postez şi trailer-ul acestuia:


_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 26 Mar 2011, 14:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2010, 23:36
Mesaje: 455
Locatie: Bruxelles, Belgia
Nume forum:1
Am vazut de curand Black Swan. Poveste simpla, ce trateaza ambitia si competitia si care ne aminteste ca singuri dusmanii suntem noi insine, dar merita vazut pentru interpretarea impresionanta a Ninei (Natalie Portman).

_________________
Gargarita-Magia-Povestilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 26 Mar 2011, 19:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Mai 2006, 17:00
Mesaje: 1436
Nume forum:1
Marie, multumesc. Pe mine m-a cutremurat acest film. Iata, in link si cateva opinii despre acest film: http://www.cinemarx.ro/filme/Black-Swan-Lebada-neagra-291342.html

_________________
Adnana - Gargarita-Mereu-Primavara

Nu ma jeli,
nu sunt un mit,
sunt doar un inger fericit.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 26 Mar 2011, 19:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Abia am descoperit acest topic si mi se pare foarte interesant. Imi place cand vad si alte fatete ale gargaritelor, simt ca asa ne cunoastem mai bine.

Imi permit sa aduc si eu cateva titluri de filme care mi-au placut enorm:

The Eternal Sunshine of a Spotless Mind cu Jim Carrey si Kate Winslet. Este un film ciudat, dar foarte profund si interesant, vi-l recomand.

Filme de aici in Mexic, care au devenit internationale, datorita calitatii actoricesti si regizorale de care beneficiaza:
Amores perros (Dragoste caineasca sau asa ceva)
Amarte duele (Loving you Hurts)
El laberinto del fauno (Labirintul faunului)
El crimen del padre Amaro (Crima preotului Amaro)

Un film care, de asemenea mi-a placut foarte mult este The island (Insula). Nu va spun despre ce trateaza, ca sa va dati singure seama.

Alte doua filme super, desi sunt mai comerciale, dar le-am vazut de multe ori in cinema sunt:
Avatar
The Twilight


Va pup si va urez un sfarsit de saptamana cat mai frumos.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 26 Mar 2011, 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2255
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Danuta, am vazut mai demult Labirintul faunului si desi era o ora destul de tarzie si eu nu prea vad filme de acest gen la ore tarzii, m-a tinut cu sufletul la gura si nu am putut renunta sa-l vad.

Mie, personal, mi-a mai placut Como aqua para chocolate (Ca apa pentru ciocolata) o ecranizare dupa un roman al scriitoarei mexicane Laura Esquivel tradus si la noi (pentru cine vrea sa citeasca si cartea).

Va mai recomand:
Serendipity (Noroc in dragoste);
Love, actually;
If only;
Babel

Avatar mi-a placut si mie foarte mult, am fost si l-am vazut 3D, a fost o experienta interesanta. Am citit prin ziare dupa premiera de aici din Romania, ca prin Anglia cred un tanar s-a sinucis din cauza ca planeta din Avatar nu exista cu adevarat. Iti dai seama ce impresii a creat filmul aici in Europa.

Pupici.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 220 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania