Acum este 29 Apr 2024, 23:21

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 220 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 09 Ian 2012, 14:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
10 filme care imi plac (ordinea este aleatorie):
1. Al 13-lea razboinic (Antonio Banderas) - este un film destul de vechi bazat pe o legenda.
http://www.cinemagia.ro/filme/the-13th-warrior-al-13-lea-razboinic-1631/

2. Printul Persiei (Prince of Persia: The sands of time) - este un film deosebit si placut atat pentru cei mari cat si pentru copii. Cine nu l-a vazut il recomand.
http://www.cinemagia.ro/filme/prince-of-persia-the-sands-of-time-printul-persiei-nisipurile-timpului-17813/

3. Frumoasa venetiana (Dangerous beauty) - pentru doamne. Este o poveste de dragoste minunata dintre un aristocrat bogat si o femeie saraca ce ajunge curtezana pentru a putea trai alaturi de el. Actiunea se petrece in Venetia in perioada inchizitiei.
http://www.cinemagia.ro/filme/dangerous-beauty-371/

4. Piratii din Caraibe (Pirates of the Carribean) - toate cele 4 filme sunt impresionante. Johnny Depp este un actor super.
http://www.cinemagia.ro/filme/pirates-of-the-caribbean-the-curse-of-the-black-pearl-4532/

5. Avatar - nu cred ca mai are nevoie de o descriere.
http://www.cinemagia.ro/filme/avatar-17818/

6. Benjamin Button - (The curious case of Benjamin Button) cu Brad Pitt. Este o drama deosebita despre un copil nascut batran care pe parcursul anilor intinereste. Recomand cu caldura acest film minunat.
http://www.cinemagia.ro/filme/the-curious-case-of-benjamin-button-strania-poveste-a-lui-benjamin-button-14779/

7. Cerere in casatorie (The proposal) - comedie romantica
http://www.cinemagia.ro/filme/the-proposal-vrei-sa-te-insori-cu-mine-25877/

8. Happy feet , Epoca de gheata si Cum sa dresezi un dragon pentru copii. Super animatii.

9. Inceputuri (Inception) pentru cei carora le plac filmele profunde.
http://www.cinemagia.ro/filme/inception-inceputul-34077/

10. Batman, inceputuri, Cavalerul negru - 2 filme de exceptie cu Batman.

As putea continua la infinit. Sunt foarte multe filme bune. Poate ar fi mai usor sa facem un top al celor mai bune filme in functie de gen.


Cele mai bune trilogii: Stapanul inelelor, Harry Potter
Saga: Amurg

Serialele mele: 4400 (oameni cu puteri supranaturale), Urzeala tronurilor (serial fantasy), Camelot, Grimm.


Sper sa va placa lista mea. Ar mai fi multe dar am zis sa spun doar cateva.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 09 Ian 2012, 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Multumesc draga Monica pentru ajutor. Am dat cautare dar cu cinema nu film.
Multumesc draga Dani imi scapase acest topic.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 09 Ian 2012, 15:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Mai 2006, 17:00
Mesaje: 1435
Nume forum:1
Tinuta, dupa ce am vazut Avatar (pe care am refuzat sa il vad pana acum o luna, imaginandu-mi un subiect total diferit), as vrea ca ceea ce prorocesc mayasii referitor la sfarsitul calendarului, sa fie pentru toti oameni buni, exact un astfel de avatar.

_________________
Adnana - Gargarita-Mereu-Primavara

Nu ma jeli,
nu sunt un mit,
sunt doar un inger fericit.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 09 Ian 2012, 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2009, 23:15
Mesaje: 265
Nume forum:1
The Proposal l-am vazut zilele trecute si chiar mi-a dat o stare de bine acest film.

_________________
Camelia - Gargarita Floare-de-Camelie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 09 Ian 2012, 17:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Tinuta, am bifat si eu cam toate filmele din lista ta. Harry Potter nu este trilogie, sunt 5 filme parca deocamdata, nu mai stiu exact.

Ce va mai pot eu recomanda:
1. The Lake House (Casa de la marginea lacului) - pentru doamne, cum zice Ralu
2. Serialul Smallville, despre Superman in adolescenta. 4400 mi-a placut si mie foarte mult, dar doar primele 2 serii; dupa aceea am avut impresia ca lungesc prea mult intriga. Dar, pe total, este un serial reusit.
3. Unul ceva mai recent: Mission Impossible - Ghost protocol este un film reusit, desi Tom Cruise cam a imbatranit. Este un film foarte spectaculos.

Celor care au citit Shogun si nu numai lor, le recomand seria ecranizata cu Richard Chamberlain in rolul principal. Chiar daca este destul de vechi, are un parfum aparte.

Nu mai stiu acuma alte titluri, am o filmografie destul de vasta in spate, titlurile de mai sus sunt cele mai recente si care imi vin acuma in minte.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 09 Ian 2012, 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Sandulesei Oana scrie:
Tinuta, am bifat si eu cam toate filmele din lista ta. Harry Potter nu este trilogie, sunt 5 filme parca deocamdata, nu mai stiu exact.
Da. Ai dreptate, Oana. Harry Potter nu este trilogie. Am gresit eu. Au aparut toate filmele. Ultimul film a aparut acum cateva luni.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 10 Ian 2012, 10:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Eu am vazut de curand filmul The help (Culoarea sentimentelor) este o dramă emoţionantă, povestită cu umor şi speranţă, despre prietenie, curaj şi mai ales despre puterea de a inspira schimbări sociale.

De asemenea mi-a placut si In time (Într-un viitor) unde timpul înseamnă la propriu bani şi îmbătrânirea se opreşte la 25 de ani, singurul mod de a rămâne în viaţă este să câştigi, să fugi sau să moşteneşti mai mult timp. Will Salas trăieşte minut cu minut, până când o mână cerească îi dă acces la lumea înstăriţilor, unde face echipă cu o frumoasă moştenitoare tânără ca să distrugă sistemul corupt.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 10 Ian 2012, 10:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga finuta am vazut o mare parte din filmele sus mentionate. Imi lipsesc cateva. Multumesc.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 15 Ian 2012, 11:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
La Talpa (Tradatorul)- 127 minute
Un film de spionaj cu: Gary Oldman, K. Burke, B. Cumberbatch, Colin Firth. Regia este semnata de Thomas Alfredson.
Actiunea se petrece in 1973 Londra. Control, seful serviciului secret britanic, este constrans de imprejurari sa-si dea demisia dupa o misiune esuata in Ungaria unde si-a pierdut pozitia dobandita si viata un agent. Reconvocat, are misiunea de a cauta pe acel care are de a face cu sovieticii. Suspans plictisitor chiar daca acest film are parte de critici positive. Nu l-as mai vedea a doua oara.
Dupa parerea mea nu merita mai mult de 4 cu indulgenta (1-10).

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce filme mai recomandam
MesajScris: 22 Ian 2012, 11:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
J. Edgar Hover cu Leonardo DiCaprio, A Hammer, N. Watts. Flim bibliografic, 137 min. iar regizor este Clint Eastwood.
Seful FBI este un tanar ambitios in timpul prohibitionismului. Totul incepe cand el era deja batran si incepuse sa-si scrie memoriile. Fiul unui tata slab si o mama autoritara, este obsesionat de siguranta tarii. Incepe un razboi impotriva raufacatorilor de orice tip si nationalitate, de la mic la mare. Abil investigator rezolva prim metode neconventionale multe cazuri clamoroase. Revolutioneaza stiinta investigativa intr-un mod particular. Nu se opreste nici de la santaj daca este nevoie pentru a-si apara ce este al lui. De remarcat lupta interioara care se duce intre fiul pe care il vrea mama si cel original, homosexual.
Un film de vazut. Singurul lucru care nu mi-a placut erau mastile folosite pentru imbatranirea personajelor. Nu erau reale.
Dupa parearea mea merita un 8 cu minus.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 220 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania