Acum este 26 Iun 2026, 09:46

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245 ... 313  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 

Cine sa modereze in continuare concursul de la 1 iulie 2025?
Chestionarul s-a inchis pe data de 29 Iun 2025, 18:21
Alinus 67%  67%  [ 6 ]
IuliiaB 33%  33%  [ 3 ]
Voturi totale : 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 15 Noi 2014, 16:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8865
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Rralluca, Surasul tau de Primavara a ajuns la mine odata cu exprimarea acordului pentru provocare.
Mi-a incalzit sufletul si iti multumesc mult pentru ca doresti sa participi.
Te astept cu propuneri referitor la detalii legate de dar si nu numai.
Te imbratisez cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 15 Noi 2014, 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8865
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Draga mea Ada-Elena, am simtit ca gargaritelor li se incalzeste sufletul atunci cand este vorba despre generozitate.
De-a lungul timpului, ori de cate ori una dintre noi a daruit un goblen lucrat, gargaritele i-au adresat cuvinte de lauda si felicitari.
Da, ideea de a ne darui reciproc goblenurile pe care le-am lucrat, s-a concretizat in momentul in care ne-ai spus ca un dar primit de tine o sa fie daruit.
Pentru ca esti autorul moral al noului nostru joc, te provoc sa participi (glumesc!).
Cat despre dovada, te rog sa ma crezi ca vor fi fotografii.
Daca decidem sa donam goblenurile lucrate in scop caritabil (Rralluca a punctat deja faptul ca o sa le cerem ajutorul gargaritelor TTT) sa fii convinsa ca vom fi rasfatate cu imagini sugestive.
Te imbratisez cu drag si consider mesajul pe care l-ai adresat acord pentru demararea provocarii.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 15 Noi 2014, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2012, 19:32
Mesaje: 6075
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Irela, la asa o provocare sa stii ca nu pot in niciun caz sa lipsesc.
Desi am mult mai putin timp pentru goblen, vreau si eu sa contribui la bucuria cuiva.
Am deja in plan sa lucrez Sf. Gheorghe pentru soacra mea, sa-l termin pana la sfarsitul lui iulie, ea fiind cea mai mare sustinatoare a mea ca sa-mi termin facultatea. Va fi o surpriza.
Dar nu dau inapoi nici daca ar fi vorba de ceva de genul cum a fost Coasem pentru viitor. Imi place ideea de a lucra un model primit de la o gargarita care l-a lucrat deja pentru a-l da mai departe.
Felicitari pentru idee, eu spun prezent pentru ambele variante.

_________________
Vero - Gargarita-de-Aur-cu-Buline-Diamantate
Gargarita anului 2019


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 15 Noi 2014, 17:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8865
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Iti multumesc mult Vero pentru acordul de a ne fi alaturi in provocare.
Te astept cu drag cu idei despre modul de desfasurare al provocarii.
Te imbratisez cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 15 Noi 2014, 18:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8865
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Dragele mele sa stiti ca ideea mea mareata (si incep sa cred ca si tare creata) nu este originala in gradina gargaritelor.
O provocare Dar din dar a mai fost in urma cu 5 ani, in perioada 15 noiembrie 2009-26 februarie 2010.

http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=25&t=2250

Este altfel dar ne poate ajuta sa concretizam ideea.
Nico, Clementina, Oana, Onuta, Alexa, Cosmina, Adriana, Marieta, Lenuta - gargarite care ne sunt alaturi in gradina si multe multe gargarite care au decis sa nu mai zboare alaturi de noi, au facut atunci un lucru minunat.
Atunci gargaritele au intrat in provocare cu un goblen din ladita personala, conditia a fost ca in perioada stabilita sa lucreze 400 cm2 (deci si concurs).

Dragele mele gargarite care ati participat la acea provocare, va rog sa ne ajutati cu idei adaptate la noua propunere.
Tare mult mi-ar placea ca si noi sa reusim sa lasam o urma la fel de frumoasa in gradina gargaritelor.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 16 Noi 2014, 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2012, 23:07
Mesaje: 7197
Nume forum:1
Draga Irela, cum ai gandit prima data regulamentul este foarte bine. Mai ramane sa stabilim daca kiturile cusute urmaza sa fie daruite unei persoane dragi (alta gargarita, o prietena, etc) sau sa fie donate in scop caritabil. Este buna ideea ca sa se centralizeze toate kiturile si sa fie postate de o singura persoana la data propusa.

Am studiat un pic provocarea Dar din dar de acum 5 ani, nu stiu daca este bine sa conditionam dimensiunea modelului (poate una maxima). De asemenea, poate este bine ca cele 2 etape (donarea kitului si cusutul) sa nu conditioneze participarea unui gargarite la ambele (poate sunt si exceptii cand cineva doreste doar sa doneze kitul sau doar sa coasa si sa-l ofere mai departe).

Cu drag,

_________________
Rodic - Gargarita-Zambetul-Florii-de-Cires


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 17 Noi 2014, 08:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5624
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Irela si eu iti sustin ideea. Imi place foarte mult.
Eu as propune ca dimensiunea modelului sa nu fie mai mare de 500 cm2, iar cele care participa la aceasta provocare, sa il coasa in perioada desfasurarii acesteia.
Nu ma deranjeaza nici sa avem o amintire intre noi gargaritele nici sa il dam mai departe in spiritul "Coasem pentru viitor".

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 17 Noi 2014, 11:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8865
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Am luat in considerare sugestiile pe care mi le-ati transmis si am incropit o agenda a ceea ce va fi:

Provocare - Daruind vei dobandi
(pentru ca a fost provocarea Dar din dar am modificat titlul)

Daruind vei dobandi negresit fericire, implinire din zambetul celui care a primit de la tine ceea ce avea nevoie.

Inspirata fiind de aceste cuvinte si de generozitatea gargaritelor, incepand cu 1 ianuarie 2015 lansez o provocare, tema fiind “Daruind vei dobandi”.
In ce consta provocarea
Fiecare dintre noi am finalizat un goblen, dar ne-au ramas diagramele si o cantitate suficienta de fire care sa permita sa fie lucrat inca o data.
Asa ca ceea ce a ramas (fire si diagrame) sa daruim unei gargarite din gradina, care sa lucreze goblenul si apoi sa il daruiasca.
Cum o sa daruim kit-urile
In perioada 01.12.2014-15.12.2014 gargaritele dornice sa daruiasca vor transmite un email la adresa …….. urmand ca in data de 16.12.2014 sa fie postate kit-urile donate si numele gargaritei participante.
Pana in data de 20.12.2014 gargaritele dornice sa coasa (gargaritele pot sa participe la etapa donarea kit-ului; la etapa coasem si dam mai departe sau la ambele etape) vor alege din titlurile donate goblenul pe care doresc sa il lucreze si vor exprima optiunea in acest topic.
Odata cu exprimarea optiunii, gargaritele o sa isi exprime si acordul ca TTT sa puna la dispozitie gargaritei care trimite kit-ul adresa gargaritei beneficiare.
Pana in data de 10 ianuarie ne vom transmite reciproc kit-urile.
Care vor fi dimensiunile kit-urilor daruite:
Nu exista limita la numarul minim de cm.
Se limiteaza la 500 cm2 dimensiunea maxima.
Ce se intampla dupa ce primim kit-urile
Vom lucra goblenul si vom posta imagini in acest topic, pana in data de 30 iunie 2015.
Ce facem cu goblenul lucrat
Goblenul lucrat reprezinta la randul sau un dar.
Cui daruim goblenul lucrat
- Unei persoane apropiate;
- Unei alte gargarite (gargarita care a lucrat goblenul alege destinatara fara sa existe nici o restrictie);
- Il vom dona la TTT cu rugamintea sa il valorifice, iar suma obtinuta sa o indrepte spre un caz social, spre adaposturile de animale sau spre orice alta actiune caritabila.
Cum aflam daca darul a ajuns la destinatar
Gargarita care a daruit goblenul lucrat o sa posteze in acest topic una sau mai multe imagini care o sa ateste ca darul a ajuns la destinatie.

Va este pe plac ceea ce a iesit dupa ce am pus la un loc tot ce mi-ati transmis?
Daca mai sunt si alte idei le astept cu mare placere.

Va imbratisez cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 17 Noi 2014, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Vreau sa va cer scuze, prietene dragi, ca nu m-am putut tine de promisiune, si aman concursul de indicii pana joi.
Irela, imi place ideea ta cat si cum ai pus problema.
Va pup.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 17 Noi 2014, 16:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5624
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Irela, in total acord cu ideile tale.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245 ... 313  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania