Acum este 29 Mar 2024, 08:27

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2788 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162 ... 279  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 

Regulamentul aplicabil este cel de la pagina 131
Nu este un chestionar. 7%  7%  [ 1 ]
Este doar o atentionare. 93%  93%  [ 14 ]
Voturi totale : 15
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Eu ma minunez de fiecare data la discutii de genul "mare lucru" in cadrul unui concurs.
Initial am fost de acord cu acordarea punctelor (o da, chiar acordarea punctelor pentru Rodica), dar apoi urmarind firul intamplarilor (Victory, Anca, etc.) si modul in care s-a procedat, m-am dat inapoi si am spus nu. De ce? Pentru ca toatem suntem participantele unui concurs si toate avem aceleasi drepturi si privilegii. Daca Victoritei nu i s-a punctat Lacrima cu mir pentru ca a uitat sa posteze episodul de siguranta, daca Ancai nu i s-a punctat in totalitate Secretul margaretei pentru ca a omis episodul de siguranta, daca si numai daca am respecta regulamentul intocmai vom avea un concurs frumos.
Rodica nu a postat episodul de siguranta (varii motive de ea stiute) atunci sa plateasca (daca nu este prea mult spus) pentru faptele sale asa cum si alte gargarite au platit.
Obiectul de siguranta este un subpunct din regulament, o regula care trebuie si ea respectata; altfel nu ar mai fi regula. Daca nu respectam regulamentul, atunci de ce avem pretentia sa fim punctate? Pentru ce? Pentru incalcarea regulamentului? Pai asa eliminam regulamentul si fiecare face cum il taie capul. Oare ce o iesi se mai cheama concurs?

Nu stiu voua, dar pe mine au inceput sa ma distreze astfel de situatii diverse ("eu lucrez de placere - munca mea este munca mea", "munca mea nu este apreciata", "munca mea este ciuntita", etc.). Ori lucram din placere (goblenul este un hobby) ori lucram pentru ca altii sa aprecieze si sa remarce munca noastra (sa iesim si noi in evidenta cu ceva)? Ca avem pe langa si un concurs pentru a avea un imbold in plus, asta estw cu totul altceva.
Citat:
Fiecare considera cum crede, dar odata ce am inceput un model si l-am finalizat nu inteleg de ce sa fie 'ciuntit'. Mare lucru, inchipuie-ti o forfecuta la episodul 23.
Consider ca daca ar fi fost un prim caz, ar fi mers trecut cu vederea si aplicat in continuare si pe celelalte gargarita, daca ar fi fost cazul. Cum nu este primul caz, si in celelalte cazuri s-a respectat o regula, atunci sa se respecte pana la capat. O forfecuta (obiectul de siguranta pentru episodul de siguranta al lunii iunie) este chiar un mare lucru altfel nu s-ar mai fi chemat "de siguranta". Acea forfecuta atesta faptul ca suntem corecte si ca nu incercam sa fentam regulamentul. Daca as fi fost eu in cazul acesta, oare ce s-ar fi crezut? Am uitat forfecuta, deci vreau sa ma distrez pe seama moderatorului sau poate vreau sa arat ca eu sunt Onuta si regulile se aplica in cazul meu cum vreau eu, sau poate ca de fapt eu nu am terminat Iconita in luna iunie ci in aprilie-mai, si vin acum "surpriza" si arat Iconita. Nu mai bine postez episodul de siguranta (respect regulamentul) si nu ies in evidenta cu nimic bun-rau, nu incurc si nu-i incerc nervii moderatorului, nu sfidez increderea? Daca uit sa il postez, atunci revenim la reguli si platesc ca nu am postat. Imi accept greseala, sunt om.
Citat:
sa se petreaca totul ca la armata.
Ralu, mie imi placi. Nu suntem in armata, dar suntem in cadrul unui concurs unde regulile s-au facut pentru a fi respectate.
Citat:
Am cusut 1140 cmp si se vede destul de clar doar ca nu se vrea, este vorba de mine si nu accept sa fiu discriminata si sa le fie rusine celor care au votat sa nu-mi fie punctat modelul. Inseamna ca nu stiu ce inseamna sa cosi goblen.
Nu contest faptul ca nu s-au lucrat 1140 cm, ci doar nu accept sa fiu lipsita de egalitatea in drepturi (de ce in cazul Rodicai sa fie o trecere cu vederea, cand in cazul Ancai (ca exemplu) nu s-a trecut cu vederea?)
Citat:
cu cat lucrez mai mult cu atat mai mult sunt ca un ghimpe
Rodica, acum ma adresez tie personal, pentru ca m-am saturat sa te vad cum te victimizezi singura cand de fapt tu esti cea care nu vrei sa vezi de fapt cum stau lucrurile. De ce consideri ca toate lumea are ceva cu tine? Esti un ghimpe? O, pai atunci multi ghimpi mai are gradina asta care sunt apreciati. Dar, deh, daca surdul nu vrea sa vada si orbul nu vrea sa auda, atunci problema nu este a noastra.
Citat:
In loc sa va bucure ca exista lucratoare de goblen pe un forum de goblen
Pe acest forum ne-a adus pasiunea pentru goblen, ca avem si alte placeri sau ca nu avem timp destul sa goblenam cat mai mult, asta nu inseamna ca nu mai suntem lucratoare de goblen.
Citat:
Nu stiu daca au constiinta linistita si nu stiu ce vor face ele cu punctele mele.
Eu cu punctele altuia nu fac nimic, dar as fi impacata daca s-ar respecta acelasi regulament pentru toate gargaritele si nu sa se modeleze regulamentul dupa felul de abordare.

Eu sunt pro respectarii regulamentului. Voi?

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 20:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Noi 2008, 04:21
Mesaje: 3338
Nume forum:1
Episodul de siguranta pe luna iunie, Leagan cu maci.
http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=6871&p=116078#p116078

_________________
Clementina - Gargarita-Croitoreasa Desavarsita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 20:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mai 2009, 07:46
Mesaje: 448
Nume forum:1
Da, sunt pentru respectarea regulamentului, mai ales in forma actuala imbunatatita. Ma refer la faptul ca, chiar daca o gargarita a uitat sa posteze episodul de siguranta, goblenul ei va fi punctat pina la ultimul episod intermediar.
O apreciez foarte mult pe Rodica, care este un model pentru mine, ca lucratoare de goblen, dar nu pot sa-i dau dreptate in acest caz. Sunt sigura ca va gasi puterea de a trece peste acest incident. Nimeni nu-ti poate fura munca pe care o depui la lucrarea unui goblen, pentru ca goblenul insusi ramine ca marturie a muncii depuse.

_________________
Ema - Gargarita Trandafir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 21:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Daca imi permiteti sa-mi dau si eu cu parerea. Rodica, imi pare rau ca reactia ta este atat de agresiva vis-a-vis de aceasta situatie.
Am vrut initial sa-ti iau apararea numai ca banuiesc ca esti membru pe acest forum de ceva timp si m-as mira sa-ti fi scapat aceasta greseala de a nu posta episodul de siguranta.
Cu toate astea, sustin parerea lui Ralu cum ca ai fi putut sa aplanezi acest conflict prin a posta episodul de siguranta mizand pe o greseala si nu apeland la vorbele pe care le-ai spus.
Acest forum este o lume in care fiecare dintre noi cei care cos goblen au un mediu comun in care sa ne spunem parerile, sa impartasim pasiunea pentru cusut, sa admiram munca altora si sa o pretuim. Oare tu pentru ce ai cusut? Pentru orgoliul de a lua foarte multe puncte sau pentru tine?
Acest motiv pentru mine este oricum irelevant si consider ca ar trebui sa-ti asumi vina pentru lipsa de atentie. Puteai sa intrebi inainte daca nu ai inteles si in felul acesta nu faceai o greseala.
Pacat de acest conflict iscat pentru nimic. Munca iti este oricum recunoscuta de noi toti, nu este un concurs pe bani, ci este un concurs pentru propriul suflet.
Sustin deci parerea majoritatii si nu sunt de acord cu acordarea punctelor pentru ca un regulament este un regulament si orice abatere atrage dupa sine un haos total.
Imi cer scuze, Rodica, daca te-ai suparat, dar cred ca ai exagerat cu ce ai spus mai devreme.
Pacat.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 21:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Episod de siguranta luna iunie - Fantezie cu lampioane.
http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=4986&p=116098#p116098

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 22:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Un concurs are si reguli care trebuie respectate si totodata sanctionati, cand nu sunt indeplinite. Rodica nu inteleg atitudinea ta. Au fost si alte gargarite sanctionate si nu s-a facut scandal.
Te apreciez pentru rapiditatea cu care cosi, dar asta nu inseamna ca avem statuturi diferite pe acest forum. Fiecare dedica cat timp poate sau are la dispozitie pentru aceasta pasiune. Sunt persoane care au copii, servici, probleme.
Ai acuzat faptul ca stam sa dam mesaje, dar daca am intra doar sa postam ce lucram, fiecare in topicul ei ce ar mai fi forumul acesta? Tocmai in asta consta sa putem sa ne cunoastem, sa discutam.
Am ramas uimita de ce ai putut sa zici. Cum adica sa ne imaginam o forfecuta? Adica postez si eu un episod si imaginati-va voi, dragele mele, ca are si obiectul de siguranta.
Nu ma intreseaza cate puncte lucrezi si nici nu am ce face cu ale tele. Sunt foarte impacata cand tin cu dreptatea.
Este o gradina foarte frumoasa si suntem egale in ea. Asta cred ca nu intelegi tu, Rodica. Daca tu lucrezi mult pentru ca timpul iti permite asta nu inseamna ca esti mai presus de noi.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 23:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Oct 2005, 10:05
Mesaje: 479
Locatie: Targoviste
Nume forum:1
Uf, uf, uf.
Gargaritelor, exista un regulament care trebuie respectat. Pentru a se evita aceste discuti, a fost facut acest regulament.
Fiecare isi gestioneaza timpul asa cum doreste. Poate unele gargarite prefera sa scrie mai multe mesaje decat sa lucreze si altele sa lucreze mai mult si sa citeasca forumul fara sa scrie prea mult pe forum.
Imi pare rau Rodica, pentru aceasta discutie, dar munca ta este apreciata indiferent de situatie. Eu, una, te apreciez pentru viteza de lucru si pentru munca pe care o depui in coaserea acestor goblenuri.

_________________
Daniela - Gargarita-Statornica-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 06 Iun 2011, 23:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Aug 2006, 04:27
Mesaje: 3102
Locatie: Romania
Nume forum:1
Episodul de siguranta in luna iunie la Prietenii gargaritei.
Pupici.
http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=25&t=6847&p=116106#p116106

_________________
Alexa - Gargarita-Minune-de-Mama


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 07 Iun 2011, 07:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Citesc, ma minunez si ma amuz.
Ce usor este sa-ti dai cu parerea cand este vorba de altcineva.
Daca simtiti asa o mare nevoie sa va etalati talentul la scris de ce nu o faceti in topicele cu modele in lucru, la colectii sau in alte subiecte?
Este pacat sa il irositi aici.
Acolo ar trebui sa scrieti lucruri frumoase, dar se pare ca preferati sa scrieti aici fiindca va atrag conflictele.
M-am saturat sa fiu mereu subiectul vostru de discutii, sa faceti trafic pe forum pe seama mea.
Acum mai bine de o luna cand mi-am exprimat o opinie trei zile ati comentat. Cum va permiteti sa va exprimati parerile in privinta muncii mele?
Da, ma deranjeaza ca s-a deschis un astfel de chestionar cand eu am recunoscut de doua ori ca am uitat.
Da, ma deranjeaza ca si tu, Monica, ai marsat la cererea lui Dragut Raluca de a deschide acest chestionar.
Da, ma deranjeaza ca este mai importanta o persoana care isi petrece timpul in fata calculatorului si eu care de cand am intrat pe forum lucrez, comand modele, le fac reclama si prietenelor mele si nu insemn nimic.
Prin deschderea acestui chestionar mi-ai demostrat ca te poti debarasa oricand de mine.
Eu am participat la concursuri din placere si pentru ca au existat si nu ca nu mi-as fi permis sa-mi achizitionez orice model imi doream. Nu am privit niciodata regulamentele ca pe 'babau' pentru ca m-am conformat, dar nici nu am tinut mortis ca cineva sa fie pedepsit ca le-a incalcat.
Cum in orice concurs exista cineva care este cel mai bun ma bucur ca am fost eu de cele mai multe ori si sunt mandra si fericita ca am reusit asta numai si numai prin munca mea.
Eu cand m-am inscris pe forum nu am stiut ca trebuie sa-mi prezint diplomele, ci am venit doar cu pasiunea pentru goblen. Nu mi-am deschis topicele cu modelele in lucru pentru a-mi scrie cineva si nici nu m-am simtit obligata sa scriu la randul meu altcuiva. Este ca un fel de jurnal pentru mine, copiii mei, prietenele mele care nu sunt pe forum.
Insusi titlul site-ului arata ca aici este vorba despre goblen si nu despre cum se pricepe una sau alta sa lege cuvintele.
Am incercat sa trec peste ce s-a intamplat cu cateva ore in urma dar nu pot.
Cum este posibil cu un simplu click sa te faci partas la un furt?
Am peste 3400 de puncte pe care vi le daruiesc, dar nu trebuie sa le furati.
Nu o sa-ti trimit, Monica, un email ca ma retrag. Nu dau bir cu fugitii, accept cu fruntea sus sa fiu banata pentru ca am tupeul sa nu tac, sa spun ce cred pentru ca sunt un om liber. Nu pup pe nimeni, nu perii pe nimeni, pentru ca nu am nevoie de nimeni. Nu pot sa fiu ipocrita, prefacuta sau modesta pentru ca asa da bine. Da, sunt orgolioasa pentru ca am tot dreptul.
Daca vrei, as avea o ultima dorinta. Nu-mi sterge colectia, lasa-mi-o ca topic inchis.
Este munca mea de sase ani de zile.

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs de goblen - 2011
MesajScris: 07 Iun 2011, 08:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Sep 2010, 23:31
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Vai, Rodica, cat poti sa exagerezi! Discutia aceasta merge in cu totul si cu totul alt sens decat ar trebui si cred ca ar fi cazul sa ai grija ce vorbe scoti pe gura pentru ca deja incepi sa ne jignesti pe toate.
Stai tu la tine acasa si lucreaza 10 goblenuri pe luna si lasa-ne pe noi in pace, pe forumul nostru. Pentru tine este prea multa competitie si cred ca ai jucat pe teren gresit. Du-te si lauda-te in alta parte cu realizarile tale pentru ca, daca pana in momentul acesta, te-am apreciat enorm pentru cum lucrezi, acum nu te mai apreciez ca om.
Chiar nu am crezut ca o sa existe astfel de discutii si tu chiar strici totul.
Te rog sa ne lasi in pace si sa-ti vezi tu de cusutul tau in alta gradina daca vrei, dar nici eu nu-ti permit sa ne jignesti ca esti campioana la cusut si noi stam la scris. Unii mai au si serviciu si copii de ingrijit si cu toate astea aici se relaxeaza. Tu cred ca esti prea relaxata si nu te prindem din urma.
Ralu, te rog sa pui punct acestor discutii si sunt de acord ca Rodica sa nu mai faca parte din acest forum.
Imi pare rau, dar bunul simt si respectul pentru noi toate lipseste total in ceea ce o priveste.
Draga Rodica, daca 100 de persoane iti spun ca nu ai dreptate, ar trebui sa incepi sa-ti pui cateva intrebari.
Esti extrem de orgolioasa, extrem si vei avea foarte mult de pierdut.

_________________
Tinuta - Gargarita-Micuta-Lebada-cu-Aripi-de-Mir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2788 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162 ... 279  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania