Acum este 29 Mar 2024, 06:53

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 07 Apr 2020, 08:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5550
Nume forum:1
Ada-Elena, iti multumesc frumos pentru incurajari. Chiar am avut nevoie de ele. O sa prezint serialul incepand cu finalul. O sa explic pe parcurs, nu am postat serialele pentru a nu va speria.
Finalul:



Si acum va prezint nebunia:
Am inceput sa lucrez cu drag si spor de sus, mi se pare ca merg mai repede si mai uniform.



La acest stadiu, pe partea stanga trebuia sa se uneasca partea de sus cu cea de jos.
Soc, din dorinta de a termina, nu am mai masurat, am lasat margine de 3 cm fara a sesiza ca panza este mai mare.

Solutia gasita pe moment:
Taiat:



Lipit:



Nu abandonez. Aproape de final:



Cu speranta ca socul pentru voi nu a fost prea mare, am continuat. Nu puteam abandona aceasta provocare lansata de Leana, am invatat mai multe lectii din aceasta provocare.
Nu stiu daca am gasit cea mai buna solutie, astept sugestii.

Leana, iti multumesc si iti dedic acest final. Cred ca a iestit frumos tinand cont de operatia suferita.



Va imbratisez cu mult drag si admiratie.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 07 Apr 2020, 11:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2019, 18:48
Mesaje: 36
Nume forum:1
Da, intr-adevar, a fost un soc.
Provocare? Nu! Nu voi face asta niciodata. La o portiune atat de mica lucrata gresit (aproximativ 30 cm patrati), as fi remediat.
Mi s-a intamplat ca la un model cu fundal bej foarte deschis sa se intrevada patratelele panzei. Crezand ca nu se va observa daca este lucrata o suprafata mai mare, dupa ce am cusut o portiune marisoara (de aprox. 25 x 5,5 cm), cu varful acului, am desfacut - usor, usor - in etape scurte, in mai multe zile, pe masura ce inaintam cu noua culoare de fundal. Nu am acceptat ca la final, dupa atata migaleala, sa rezulte un obiect care sa nu-mi fie pe plac 1oo%.
Oricum, ideea ta este originala, fapt pentru care te felicit. Este si o lectie de invatat pentru noi, toate.
Spor la lucru tuturor!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 07 Apr 2020, 12:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8120
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Rodi draga, incerc sa spun ceva care sa exprime regretul ca frumosul model a suferit o asemenea trauma.
In acest moment, nu sunt de ajutor reprosurile si nici sfaturile. Este modelul tau si ai procedat cum ti s-a parut ca este mai facil in acel moment. Sunt sigura ca eu as fi desfacut ceea ce am lucrat gresit, in cel mai rau caz as fi abandonat panza si as fi reluat modelul de la punctul zero.
Si totusi, ai procedat corect cand ai dus la bun sfarsit modelul. Daca o sa il inramezi o sa iti amintesti, sper ca zambind, de momentul in care ai dus lupte grele cu punctele fugite de la locul lor si mai apoi ai demontat panza ca sa o asezi corect (nu imi dau seama de operatia in sine, dar ca sa potrivesti punctele fugite intr-o directie gresita mi se pare o operatiune extrem de complexa, migaloasa si generatoare de stres).

Te imbratisez cu drag si te astept cu proiecte noi.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 07 Apr 2020, 13:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5550
Nume forum:1
Iuliea si Irela, va multumesc frumos pentru vizita. Sunt de acord cu tot ce ati scris, acesta a fost primul impuls, de a desface, apoi sa il lucrez pe o alta panza insa modelul trebuia terminat pana la intalnirea gargaritelor, (care intre timp a fost anulata, - chiar daca nu puteam participa, promisesem ca il lucraz pana atunci, pentru a fi alaturi de Leana. Timpul ramas era de patru zile, lucrand doar seara cateva randuri, nu aveam cum sa il termin. Am avut de invatat din aceasta experienta. Mie imi place 100% pentru ca stiu ca prin lucrarea acestui model, i-am fost alaturi unei gargarite care avea nevoie de sprijinul nostru.
Va imbratisez cu mult drag si admiratie.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 07 Apr 2020, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iun 2010, 20:10
Mesaje: 5285
Locatie: Pascani
Nume forum:1
Rodi, felicitări pentru final dar și pentru ingeniozitate.
Te pupa,

_________________
Ralluca - Gargarita-Suras-de-Primavara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 07 Apr 2020, 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2012, 19:32
Mesaje: 5842
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Dragă Rodi strașnică aventură ai avut.
Eu cred că aș fi improvizat rândul în plus, iar dacă nu ar fi ieșit bine, aș fi început iar modelul pe o altă pânză.
Când am văzut că ai tăiat pânza, inițial am crezut că vei face 2 goblenuțe mai mici. Cred că ar fi fost interesant înrămate la fel și poziționate unul deasupra celuilalt.
Operația ți-a ieșit foarte bine și te felicit pentru efort, precum și pentru finalul frumoasei ikebane.
Pupici.

_________________
Vero - Gargarita-de-Aur-cu-Buline-Diamantate
Gargarita anului 2019


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 08 Apr 2020, 13:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6042
Nume forum:1
Draga Rodi, te felicit pentru finalizare, dar mai ales pentru perseverenta si ingeniozitatea ta. Rezultatul este super.
Pentru ca ai premiul doi, te invit sa-ti alegi un model de felicitare, pe care ti-l voi inmana cu mare bucurie, impreuna cu medalia aferenta, atunci cand ne vom revedea.
Te imbratisez cu drag,


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 09 Apr 2020, 07:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7951
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Rodi ai terminat un model minunat (pe care sper sa il lucrez si eu intr-o zi) și pentru asta te felicit.
Te îmbrățișez cu drag.

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 09 Apr 2020, 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Exact din cauza acestei aventuri, acest model iti va fi cel mai drag. A fost ingenioasa solutia ta. Felicitari!

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Strelitzia si crini
MesajScris: 09 Apr 2020, 10:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2019, 18:48
Mesaje: 36
Nume forum:1
Dragele mele gargarite. Imi cer iertare pentru o eroare care s-a strecurat in postarea mea anterioara. Suprafata refacuta in fundalul goblenului meu nu este 25 x 5,5 cm asa cum din graba am scris acolo. Este 15 x 5,5 cm. Imi pare rau pentru dezinformarea facuta.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania