Acum este 18 Apr 2024, 02:08

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 27 Mai 2020, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6080
Nume forum:1
La intalnirea de anul trecut de la Bucuresti, gargaritelor prezente, le-am lansat invitatia de a lucra impreuna parfumatii Trandafiri, set pentru laseta.
Imi cer scuze ca am deschis atat de tarziu acest topic, insa macar ma bucur ca acum este "sezonul" trandafirilor, asa ca dragile mele Adria, Gigik, Ovidia si Rodi, va invit sa lucram fiecare cate un trandafiras colorat si parfumat, in cadrul acestei sezatori.
Am sa inscriu acest model si in concurs:



Modelul are 12 x 12 cm2, dar se lucreaza pe rotund, deci intr-un cerc cu diametrul de 12 cm, a carui arie este de 113 cm2, deci voi avea de prezentat minim 2 episoade intermediare obligatorii.
Sper sa gasesc o modalitate de inramare corespunzatoare, caci altfel, ar trebui sa lucrez modelul cu fond patrat, adica 144 cm2.
Intre timp am lucrat cele 4 floricele de Nu-ma-uita, episodul 1:



Mult spor la lucru tuturor si va astept alaturi de mine.
Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 28 Mai 2020, 09:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2019, 18:48
Mesaje: 36
Nume forum:1
Trandafiri set pentru laseta.
Modelul "se lucreaza pe rotund… Sper sa gasesc o modalitate de inramare corespunzatoare, caci altfel, ar trebui sa lucrez modelul cu fond patrat…"
De ce?
In primul rand, cele patru modele care alcatuiesc setul sunt – in acceptiunea mea (si conform denumirii) – dedicate lucrului de laseta. Adica lucrezi un model macramé in mijlocul caruia incorporezi trandafirasul lucrat pe fond rotund. Eu am lucrat in trecut asa ceva. Goblenul era oval, dar e acelasi lucru in privinta montarii. Nu pot atasa o poza pentru ca modelul nu era de la RoGoblen.
In al doilea rand, un goblen rotund se poate inrama si patrat daca are un passepartout decupat rotund. Primul meu goblen rotund (cu diametrul de numai 9 cm) - un trandafiras - a fost inramat patrat, cu dublu passepartout decupat rotund.
Mult spor la lucru indiferent ce varianta vei alege!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 28 Mai 2020, 11:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2016, 13:43
Mesaje: 721
Nume forum:1
Au aparut primii trandafirasi! Foarte frumos modelul.

Mult spor!

_________________
Gargarita-Diadema-Lalelelor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 28 Mai 2020, 12:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4526
Locatie: Italia
Nume forum:1
Leana, imi plac floricelele aparute pe panza.
As putea sa-ti sugerez ca rama sa fie patrata cu pass rotund? Eu am inramat astfel un set de anotimpuri ovale si chiar arata gratios.
Sa ai spor in continuare, sper sa ti se alature si celelalte gargarite cat mai curand. Astfel lucrul merge mai repede.
Cu drag,

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 30 Mai 2020, 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6080
Nume forum:1
Va multumesc frumos, dragi gargarite!
Pentru ca am vrut sa lucrez un pic mai mult decat ce am postat in topicul "Ghici ce goblen lucrez?", aduc episodul 2, episod de siguranta pentru luna mai 2020:



Pentru lamurire, aduc imagini suplimentare:





Draga Iuliea, si eu am crezut initial ca trebuie intercalati in laseta, dar am vazut cei doi trandafirasi lucrati si frumosi inramati de gargarita Tina in 2013 si mi-am dat seama ca este mai bine asa. Aduc aici link-ul la topic, ca sa vedeti despre ce e vorba:

https://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=10488&hilit=trandafiri+set+pentru+laseta+goblen+lucrat+de+Tina&start=40

Eu nu stiu sa fac laseta, nu am mai apucat sa invat de la mamaia mea, care era foarte priceputa la lucru manual. Oricum, m-a invatat destule: sa tricotez, sa crosetez si sa cos la masina de cusut.
Asa ca, draga Iuliea, indraznesc sa te rog sa-mi arati si mie cum se fac cateva snurulete de laseta si modele de prindere, cand ne vom vedea la intalnirea gargaritelor de la Bucuresti, caci tehnologia am vazut-o in principiu la mamaia. Ce zici, incercam? De-abia astept!
Numai bine si spor la lucru tuturor!
Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 30 Mai 2020, 21:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6080
Nume forum:1
Dragi gargarite, pentru voi toate:



Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 31 Mai 2020, 08:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iun 2010, 20:10
Mesaje: 5296
Locatie: Pascani
Nume forum:1
Leana, să ai spor.
Cu drag,

_________________
Ralluca - Gargarita-Suras-de-Primavara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 31 Mai 2020, 12:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2019, 18:48
Mesaje: 36
Nume forum:1
Leana, am vazut trandafirasii inramati, lucrati de Tina. Chiar arata foarte bine. Desigur, orice goblen poate fi inramat. Varianta includerii goblenului in laseta este ceva mai sofisticata. Si – bineinteles – nu orice model de goblen se preteaza a fi inserat in laseta.
In legatura cu provocarea cu "snurulete de laseta si modele de prindere" la intalnirea gargaritelor de la Bucuresti… Cu placere! Nu mai lucrez de mult laseta, dar nu am uitat. Din pacate, eu nu ma simt foarte integrata in grupul vostru de harnice gargarite. Si asta nu pentru ca nu as lucra goblen, ci pentru ca lucrarile mele (originalele) in cea mai mare parte nu provin de la RoGoblen. Pana acum am achizitionat de la RoGoblen doar doua modele carora nu le-a venit randul la lucru. Evit sa postez imagini pe forum, dar daca imi poti indica o adresa de e-mail iti pot trimite cateva poze.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 31 Mai 2020, 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2011, 14:34
Mesaje: 3819
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Mult spor Leana.
Te voi urmări cu drag.

_________________
Nuti - Gargarita-Minune-de-Bunicuta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri set pentru laseta - Sezatoarea gargaritelor
MesajScris: 31 Mai 2020, 20:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6080
Nume forum:1
Draga Rralluca, draga Nuti, va multumesc frumos!
Draga Iuliea, eu nu prea imi verific e-mail-ul, dar iti dau o idee mai buna: cere numarul meu de telefon de la firma, astfel vom putea vorbi si iti va fi mai usor sa ne gasesti la intalnirea gargaritelor de la Bucuresti, avand in vedere ca esti noua si nu ne cunosti. De-abia astept sa ne intalnim!
Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania