Acum este 29 Mar 2024, 13:20

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Botezul
MesajScris: 19 Iun 2009, 12:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Provocare - Botezul by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 20-01-2008
M-am gandit sa va provoc la o competitie, ma adresez in special celor care iubesc modelul Botezul. Haideti sa vedem cine-l termina prima. Stiu ca timpul alocat goblenului difera, dar puteti avea si ajutoare, - soti, prieteni, mame, bunici, daca aveti curajul sa-i lasati sa va coase in model. Fiind un model nou, nu exista sanse sa-l aveti deja inceput, dar un oarecare avantaj il va avea Zoica pentru ca l-a comandat deja. Eu astept o confirmare.
Ce spuneti, mai intra cineva in competitie?



Replica: Eu ma prind in aceasta competitie, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 20-01-2008
Letitia. L-am comandat, acum cateva momente, la firma prin site. Am primit confirmarea automata. Stiu sigur ca maine pleaca catre mine. Este cel mai simplu mod de a-l comanda, dupa mine.
Verific maine, daca ghergheful pe care l-am cumparat anterior de la Rogoblen se potriveste la acest model. Nu am cum sa aflu acum pentru ca il am pe balcon, in niste cutii, puse sus, pe ultimul raft. Daca nu se potriveste, o sa il rog pe un prieten de-al nostru sa imi faca o rama pe care sa prind panza cu pioneze. Aici este singurul moment in care pot castiga timp. Este o competitie interesanta.



Replica: Imi pare rau by Camelia Jura (189 mesaje), la 20-01-2008
ca nu pot raspunde provocarii. Am doua modele noi, Sfantul Vasile si Sfantul Ioan cu diagrame color. Am inceput deja, Sfantul Vasile si nu m-as opri ca daca ma opresc mi-e frica ca nu mai pun mana pe el. Am o cutie plina cu goblenuri nelucrate, intr-un dulap. Unele au fost o provocare prea mare pentru mine (prea multe culori sau ate patate sau schite oribile) si nu le-am lucrat pana la capat. Nu stiu daca o sa mai ajung sa le lucrez vreodata. Sunt luate de la diverse firme - unele nici nu mai exista pe piata noastra. Mi-am propus ca in acest an sa lucrez tot ce am luat de la Rogoblen. Sa va spun si eu despre diagramele color in trei cuvinte: sunt un castig.



Replica: Nu va faceti probleme, eu nici nu mi-am imaginat by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 20-01-2008
ca exista o Gargarita care sa nu aiba acasa o lada cu comori in care modele de goblen sa-si astepte cuminti randul la intrarea in lucru.



Replica: La by Mihaela Stanica (89 mesaje), la 21-01-2008
provocarea ta, nu pot sa raspund si am sa te rog sa ma ierti. Mi-ar fi placut ideea ta, dar eu lucrez numai in garzi si cum nici una nu seamana una cu alta, nu ma simt capabila sa promit ceva. Acum, iarna sunt mai multe evenimente pe noapte si nu am sanse. As fi lasat goblenul ce-l lucrez acum si as fi incercat sa ma prind oricum, dar nici cu finantele nu stau stralucit pentru ca, in prag de decembrie am facut o rata cam mare si au mai intervenit niste cheltuieli neprevazute. La capitolul lada sunt precum babele: am strans, am strans si iar am strans de parca s-ar fi mutat firmele de goblen in alta tara. In ultimii ani am strans de la Rogoblen pentru ca mi-a placut ca fiecare subiect (ales de mine) este bine realizat, nu are puncte aiurea ca sa lucrez de amorul artei, schitele sunt clare si panza buna. La ate am cracnit, la inceput pentru ca vroiam ate din import cu stralucire. Am citit ca sunt de calitate si ca nu se compara cu atele Cap de pisica de la Sibiu (pe care cred ca le folosesc cei de la Rogoblen). Cand insa am gasit ate DMC si Anchor m-am lasat pagubasa. Sunt prea scumpe. Vreau sa va spun ca lada este locul in care motanul meu si-a gasit un loc de odihna cand am musafiri.



Replica: Nici eu by angela draganoiu (421 mesaje), la 21-01-2008
nu pot sa raspund la provocarea ta, Letitia. Tin insa sa te felicit pentru initiativa. Timpul nu imi permite sa lucrez pe cat as vrea.
Si eu am acasa un raft plin de goblenuri care isi asteapta cuminti rindul, dar, cum am spus, timpul nu imi permite. Insa va tin pumnii. Sunt foarte curioasa sa vad cine va castiga intrecerea.
Spor la lucru!

Replica: Si eu by Oana Stancu (355 mesaje), la 21-01-2008
tot cam ca Mihaela. In plus, eu ma ambalez functie de toane. Daca imi vine sa citesc luna aceasta, atunci iau cartile ce stau de mult in asteptare pe un raft si le devorez. Daca sunt prea obosita, stau intinsa in pat si lenevesc, butonand telecomanda. Ori, alta toana - trec la vizite - rude, prieteni, cunostiinte. Toate cele mentionate mai sus le fac dupa ce deretic prin casa si fac mancare, - obligatoriu doua feluri ca am doi barbati in casa. Luna aceasta chiar nu vreau sa stiu de altceva decat de odihnirea coloanei si a picioarelor care au fost prea mult solicitate. Nu ai sa ma condamni, Letitia, nu? Mai ales ca eu rezonez numai cu caii.



Replica: Eu nu by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 21-01-2008
pot sa ma intrec cu voi. Sunt inscrisa la un curs si am examen in februarie.

Voua va urez succes cat cuprinde. Abia astept sa vad cine este castigatoarea.



Replica: Bun gasit! by stoicescu steluta (230 mesaje), la 21-01-2008
Ma bucur sa va cunosc. Dupa cum cred ca va dati seama sunt nou venita in aceasta echipa. Pot spune ca mi se pare o idee buna aceasta provocare. Mi-as dori sa particip, dar cred ca sunt in dezavantaj deoarece nici macar nu am facut comanda la acest model. Nu stiam ca a aparut si oricum mai am un model de terminat. Insa va doresc sincer spor la treaba.

Replica: Draga mea, Gargarita Blue, by Lucia Marina (212 mesaje), la 21-01-2008
sper sa nu devii vanata din Blue cand o sa afli ca nu ma alatur provocarii tale. Cred ca am cam capiat sau poate este o refulare sau este poate singuratatea sau poate atatea altele, dar intelege-ma: nu ma pot scula din fata computerului!
Am devenit dependenta si nu imi mai vine sa ies din casa. Scotocesc peste tot - o pagina deschisa aduce tentatii sa o deschid pe alta si tot asa. Am avantajul ca stiu engleza si franceza bine (o fi un avantaj in contextul actual?). Cum vin acasa, intru pe mail, apoi, nu mai opresc decat cand am gatul doaga de tutun si cafea si-mi cand ochii imi cad in gura. Nu-i un exemplu de urmat pentru Gargaritele tinere!
Acum am gasit niste cursuri gratuite pe net si ma tenteaza tare. Inca nu m-am inscris, dar sper sa reusesc. Succes la toate fetele care vor raspunde provocarii.



Replica: Plec by Alice Popa (225 mesaje), la 21-01-2008
din nou, la headquarter, Letitia pentru o saptamana si mai apoi nu prea stiu care va fi viata mea. Nu am primit nici un proiect si sunt negrul fiecarui coleg ce are proiect. Este o situatie ingrata pentru ca poti sa faci toata munca respectivului, el se alege cu proiectul gata, il semneaza si isi ia drepturile. Eu raman pe salariu si atat - nu tu procente din proiect, nu tu... nimic. Asta-i viata! Asa ca eu nu marchez.
Am mai facut o boroboatza: am acceptat sa vina motanelul din vecini la Iris a noastra, Iris ce a iesit din calduri acum, dar motanul pe care il am pe cap ma miorlaie de ma innebuneste. Nu stiu ce sa ma fac, mai ales ca nu pot duce motanul inapoi. Vecinii sunt plecati la tara.
Succes Provocarii tale!



Replica: Letitia, by Cornelia Suteu (272 mesaje), la 21-01-2008
m-as fi prins in concursul tau, dar, din pacate, tocmai am cumparat la inceputul anului pe Sfantul Ioan. Initial am vrut sa il daruiesc cuiva de Sfantul Ioan si, stiind ca nu o sa pot rezista, am cumparat doua bucati. Evident, unul pentru sufletul meu. Este cu diagrama color si, pe moment, sunt multumita. Il lucrez la lumina zilei si nu stiu daca nu cumva diagrama color este obositoare, seara.
In plus, peste o saptamana plec, dupa atatia ani, intr-o statiune de munte, la ski. Nu stiu cat voi schia, dar sigur ma voi odihni. Simt ca sunt la limita puterilor mele, nu atat fizice cat psihice. Excursia mi se potriveste ca o manusa. Sunt o persoana ce adora sa calatoreasca, dar nu prea a avut parte. Sa stii ca mie imi plac provocarile si promit ca de la urmatoarea nu voi lipsi. Voua, tuturor Gargaritelor, succes!
Daca o sa privesti prin svaitzerul pe care il atasez sigur vei afla unde plec.



Replica: Tocmai by Zircu Vali (182 mesaje), la 21-01-2008
mi-am facut cadou un parfumel Insolence de la Guerlain. M-a lasat fara extra finante vreo doua luni, asa ca nu ma prind in acest concurs. Stau cuminitica si lucrez ce am impreuna cu vecinica pe care am corupt-o la goblenat. Ce vreti, daca am vrut sa eman parfum de Insolence!



Replica: Ma repauzez, Letitia! by Adela Aura Vlad (391 mesaje), la 21-01-2008
Foot Washing/Last Supper
1497, Moscow
The State Russian Museum
St. Petersburg, Russia


Succes tuturor in marea provocare!



Replica: Nu sunt by Malinescu Anda (68 mesaje), la 22-01-2008
eu asa experta ca sa lucrez un goblen cu atatea culori. Imi este frica sa ma si gandesc.



Replica: Am crezut ca am incurcat topicele by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 22-01-2008
si ca am propus ca tema "ce scuze imi gasesc cand n-am chef de cusut". Si fiindca voi ati subliniat partile gri, eu le aleg pe celelalte. Planse color, panza caroiata, un model echilibrat si luminos.
Este inceput de an, ziua este in crestere, nu urmeaza prea multe sarbatori.
Ideea aceasta de competitie este amuzanta si eficienta si verificata.
Cred ca vor intra in competitie si Gargarite care doar citesc forumul si s-ar putea sa avem surprize.
Nu exista limita de timp, - este posibil ca cea care a intrat cel mai tarziu sa castige.
Asteptam si Gargaritele din firma in competitie.
Va fi una din putinele competitii in care castiga toti cei ce participa.
Modelul nostru pe langa frumusetea lui va avea si povestea unei net-sezatori.



Replica: Concluzionand, de la mine ai un scurt: by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 22-01-2008
Nu am chef!
Nu am chef de nimic, nu ma adun, nu imi iese nimic ca lumea pe nici un plan. Mi s-ar parea frivol (pentru mine) sa ma apuc tocmai in aceste momente de un nou model.
Si nici pe fete nu poti sa le condamni. Au fost dragute ca au impartit cu noi acest inceput de an. Ce sa-i faci?! Hibernam!
La sezatoare o sa vin si eu, din cand in cand.



Replica: Nu-i nici o problema, Laura. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 22-01-2008
Scuze, Gargaritelor daca mesajul meu a sunat dur, in fond pentru toate, goblenul este un hobby si gusturile referitor la un model sau altul difera la fel cum si timpul alocat difera. Si eu lucrez numai cand am chef pentru ca daca-mi impun, asta este un fiasco total si trebuie sa desfac cat am lucrat, ceea ce iti ia mai mult timp.



Replica: Ei, a sunat, by Doruletz Mic (989 mesaje), la 22-01-2008
dur! Nici pe departe, Letitia. Am simtit mai curand o nerabdare din cele scrise de tine.
Stii, am sa te rog sa te gandesti la un lucru. Cum ti-ar placea sa te numesti: Gargarita Blue sau Gargarita Iris? Observ ca irisii sunt o pasiune pentru tine.
Sa ne scrii rezolutia ta.



Replica: Draga Doruletz, de ce sa-mi schimb ce abia am primit? by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 23-01-2008
Pasiunea mea pentru irisi este din motive de... Valery si nu numai. Poate va amintiti ce pps superb cu irisi ne-a trimis Valery si m-a vrajit nu numai frumusetea imaginilor, ci si felul cum alterneaza. Si apoi, daca eu mi-amintesc bine, exista deja o Gargarita Iris.

Replica: Ai dreptate, Letitia. by Doruletz Mic (989 mesaje), la 23-01-2008
Imi amintesc de pps-ul acela superb pe care l-am si salvat si eu in computerul meu. Imi amintesc si ca Iris de la Rogoblen este o Gargarita oficiala, asa ca nu i se poate uzurpa titlul. Scuze, va rog! Mai exista si o pisica Iris, parca in casa lui Alice si Marian.
Va postez o lucrare semnata de Leonard Wren.

Alice, motanelului i se da un medicament ca sa treaca cu bine peste aceasta perioada. Intreaba un medic veterinar.



Replica: Multumesc, by Alice Popa (225 mesaje), la 23-01-2008
Doruletz. Am rezolvat-o pentru ca au venit vecinii. Si multumesc ca v-ati adus aminte de numele pisei mele. Noi le numim pe toate Iris, la rand. Ne place numele si daca tot nu avem bebe pe care sa-l strigam Iris, bine ca avem pise.



Replica: Ma tenteaza! by Angela Buzemurga (4 mesaje), la 24-01-2008
As intra in competitie cu tine, dar trebuie sa-mi cumpar setul de goblen. Nu am modelul in sacul meu cu foarte, foarte, foarte, foarte multe goblenuri.
Poti astepta sa-mi fac comanda sau ai inceput ?

Replica: In primul rand, draga Angela, bun venit in lumea Gargaritelor pasionate de goblen! by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 24-01-2008
Cred ca va trebui sa-ti gasim un nume de Gargarita pentru ca mai avem o Angela pe forum careia noi ii spunem Floare de Cires. Tie ce flori iti plac?
Nu, nu am primit inca modelul, - astazi nu am timp sa ajung la posta deci poti sa-l comanzi linistita, nu ai pierdut startul.
O sa fie interesant.



Replica: Eu by Bica Nistor (1199 mesaje), la 24-01-2008
am reusit sa vorbesc pentru rama. Sper sa o am cat mai curand. Asta seara stau mai putin cu voi pe forum pentru ca la mine in casa este frig. S-a stricat o teava la caldura si stau in frig. Cred ca o sa citesc. Mi-am luat sa citesc si eu Dan Brown - Codul lui DaVinci.
Draga Angela, m-as bucura sa fii alaturi de noi.



Replica: Dragelor, by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 25-01-2008
ca raspuns la provocarea lansata de Letitia, vreau sa va spun ca de cand este lansat concursul acesta, parca muncesc si eu mai cu spor la goblenul Primavara. Poate din cauza ca mai am trei planse si este gata. Este fain acesta cu Botezul, dar din pacate nu ma pot baga din cauza de timp, cum ar zice unele personaje de pe la TV. Dupa ce termin Primavara, am la rand Iconita castigata la Redactorul lunii si niste barcute cumparate cu ocazia concursului de Craciun.
O sugestie pentru TTT: poate in preajma Pastelui mai organizati un astfel de concurs, de data asta cu iepurasi sau cu oua de Pasti. Este doar o idee.
Cu drag,
Oana

Replica: Draga Letitia, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 25-01-2008
vad ca provocarea facuta de tine incepe sa fie din ce in ce mai tentanta. Nu am luat nici eu modelul, dupa cum am mai spus, nici nu stiam ca a aparut. Cred ca astazi am sa caut sa vad cum se face comanda prin acest forum si poate chiar astazi il comand. Pana il primesc dau zor sa termin Vasul cu trandafiri pe care il fac acum. Desi as fi vrut sa iau mai intii Rugaciune care mi-a placut foarte, foarte mult. Dar cred ca m-am ambitionat un pic si cum modelul imi place foarte mult s-ar putea, dupa cum spuneai si tu sa ai o surpriza. Cine stie?

Replica: Draga Oana, m-ai facut sa rosesc. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 25-01-2008
Primavara mea a intepenit in straturile cu lalele, dar cum mie imi place sa lucrez alternativ la modele (sper sa nu va molipsiti) cred ca voi alterna cu Botezul. Dar cum de ai numai doua modele?



Replica: Provocarea by Admin TTT (3846 mesaje), la 26-01-2008
Letitiei ne-a adus ideea de a institui un fond special de premiere pentru fiecare participanta la acest concurs. Premiul va consta in modele de goblen, produse personalizate (cu Gargarite, evident) si in puncte.

P.S. Oana, seria concursurilor continua. Vor mai exista concursuri chiar inainte de Paste.



Replica: Draga Admina, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 26-01-2008
mi se pare o idee foarte buna. Cred ca este un imbold si un plus de ambitie pentru toate cele care cos sa intre in concurs.
Mult succes, tuturor!

Replica: Steluta, by Flori M (313 mesaje), la 26-01-2008
dar nu ziceai ca intri si tu in hora de la Provocare? Te-ai razgandit?



Replica: Nu, draga mea, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 26-01-2008
nu m-am razgindit. Atunci cind am spus "toate cele care vor" si cand am urat succes tuturor m-am numarat si eu printre ele. Apropos, nu cred ca imaginea ma reprezinta.

Replica: Nu, by Flori M (313 mesaje), la 26-01-2008
Steluta, nu am vrut sa spun ca aceea esti tu - tu esti o Gargarita cu G mare daca ai lucrat si Cina. Imaginea era o idee pentru un suport de ace pentru lucrul nostru de mana.
Comanda nu se face pe forum, ci pe site. Daca ai probleme, intreaba pentru ca toate am fost odata in situatia ta.
Succes!

Replica: Ah, scuze! by stoicescu steluta (230 mesaje), la 26-01-2008
Am si eu o pernuta facuta de mina pentru acele pe care le folosesc la cusut, este simpla. Dar mi-e foarte utila. Sa stii ca este chiar indicat sa avem cate o pernuta pentru ace. Draga mea am cautat si am gasit acel site de pe care se face comanda. Maine dimineata la prima ora voi trimite comanda si sper ca pe vineri sa o primesc sa ma pot apuca de lucru.

Replica: Steluta, by Flori M (313 mesaje), la 26-01-2008
in timp ce tu scrii pe acest forum, deasupra vezi scris HOME, MODELE NOI, COMANDA DVS., PRODUS, PRODUSE PERSONALIZATE, MODELE LUCRATE, VITRALII.
Daca o sa apesi pe HOME, sus (nu aici unde am scris eu, ajungi exact pe pagina principala a site-ului Rogoblen), gasesti un catalog, cu teme: Portrete, Peisaje etc. Iti alegi ce vrei de acolo, (nu uita sa iti alegi un model cu schita ca sa nu ajunga altceva la tine) si dupa ce ai terminat, dai pe Comanda dvs. si iti apare ce ai comandat. Cum esti deja inregistrata (pentru ca scrii aici), restul este floare la ureche. Daca nu ai inteles de la mine citeste, tot de sus Ajutor unde iti descrie toti pasii. Iti urez succes.

[mai sus se face referire la siteul anterior]



Replica: Ideea ta, Flori este grozava. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 26-01-2008
Sa scriem simbolurile cu creionul ca sa nu incurcam nuantele. Referitor la numarul de culori nu trebuie sa va descurajati. Analizati bine modelul si veti vedea ca nu este mai complicat decat ce ati cusut pana acum.
Multumiri firmei pentru generozitate.
Este frumoasa imaginea cu gargarite numai ca eu imi imaginam Gargarita Blue ca o lacrima de roua la umbra unei frunze.



Replica: Este buna ideea by Tudorancea Rodica (216 mesaje), la 26-01-2008
cu pernutele, dar unde sa o mai pui si pe aceea cand ai o nepotica ce baga in gura tot ce prinde? Ultima oara cand a venit la mine, eu lucram. Am adus-o si pe ea in dormitor, dar si goblenul. Am lucrat un timp, dar mai apoi Teo s-a plictisit asa ca am fost nevoita sa facem tai-tai prin casa. Dupa ce a plecat m-am dus sa strang goblenul, dar nu am mai gasit acul. L-am cautat disperata, dar cum a venit un nou musafir, am uitat de el. Mi-am adus aminte la culcare cand m-a intepat prin camasa de noapte. De atunci nu mai las acul din mana cand este Teo a mea la mine. Il pun cu tot cu goblen, sus pe sifonier si nu fac lucrul acesta automat ci constientizez ce fac. Va spus asta pentru ca nu odata m-am trezit cu fierul de calcat pe care vroiam sa il bag in frigider sau cu mancarea pe care o adusesem sa o bag in... televizor! Nu mai comentez nimic referitor la pataniile mele ca nu vreau sa ma fac de rusine.
Uitati-va ce ou delicat. Cata arta! Ma gandesc ca este munca la fel de multa si migaloasa ca la un goblen.

P.S. Adaugare: Letitia, mi se pare normal ca o fosta Redactora sa fie mare si sa fie si in nunate de blue. (v. numele). De unde am fi stiut noi care si unde esti tu?



Replica: Flori draga, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 26-01-2008
am gasit site-ul si chiar miine dimineata la prima ora voi trimite comanda pentru "Botezul". Multumesc pentru ajutor, esti foarte draguta.

Replica: Daca astazi n-ar fi duminica, as spune by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 27-01-2008
ca toata lumea lucreaza la Botez, de este asa putina lume pe forum.



Replica: Dragele mele, Gargarite, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 28-01-2008
nu am uitat de Provocare, dar am o problema cu caldura si nu-mi vine sa mai fac nimic in casa. Astazi am vazut si avizarea de la posta. Mi-a sosit Botez-ul de la Rogoblen. Maine merg sa il iau pentru ca altfel platesc magazinaj pe fiecare zi cat mi-l tine posta.
Daca nici maine nu se rezolva cu caldura, imi las reprezentantul acasa si plec la tara, la caldurica si la goblenat. Sa va fereasca sfantul de asa final, maine. La rude, la tara, nu am nici un fel de obligatii si va dati seama ce spor voi avea.
Glumesc sau fac si eu haz de necaz. Parca nu mi-as lasa casa si sufletele din ea, fara mine. Am atatea floricele ce sufera si ele. Le suflu caldura din mine, dimineata, ca sa le mai incalzesc. Le iau frunzele in palme sa le incalzesc, dar tot nu ajunge. Vecinica mea cea mai buna s-a oferit ca imi ia o parte de iubitele mele la ea, daca nici maine nu se rezolva problema de pe tronsonul nostru. Uf! Grea este viata la bloc.
Sper ca voi aveti caldurica si v-a sosit deja goblenul in casa. Am inteles eu bine ca si Steluta participa la concurs? Mi-ar placea.



Replica: Pentru fetele ce picteaza cu acul, by Nicolae Orban (191 mesaje), la 29-01-2008
o imagine care sa va faca sa zambiti.



Replica: Letitia, by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 29-01-2008
fac un efort supraomenesc pentru a avea mai putine modele. Dupa cum am zis, timpul meu este destul de limitat, ca sa nu mai spun de spatiul in care locuiesc impreuna cu prietenul meu. Nu imi cumpar multe modele, pentru ca stiu ca nu am timp sa cos cat as vrea, si atunci... Am alta placere, in schimb. Din cand in cand, trec prin magazinele in care stiu ca se vand goblene de la Rogoblen si ma uit la ce mai primesc fetele de-acolo.
Primavara a ajuns la acoperis, cred ca zilele acestea ii fac o fotografie si va arat si voua.
Cu drag,
Oana

Replica: Draga by Bica Nistor (1199 mesaje), la 29-01-2008
Oana, te inteleg. Eu, care ar trebui sa fiu cea mai inteleapta pentru ca in curand o sa am mainile foarte ocupate cu o nepotica sau un nepotel, trec prin aceleasi probleme ca si tine: vreau sa am cat mai putine modele de goblen de lucrat. Tentatia este insa mare.
Va anunt ca mi-a parvenit Botez-ul de la posta, nu am caldura in casa inca, dar nici nu m-am indurat sa emigrez!
Deocamdata nu pot sa lucrez pentru ca sunt toata un sloi de gheata.
Spor la lucru va urez cu drag.
Va postez o imagine plina de culorile verii. Pe mine m-a mai incalzit putin.



Replica: Dragele mele, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 30-01-2008
astazi fiind sarbatoare si neputind sa cos m-am gindit sa intru putin in legatura cu voi. Si eu astept sa primesc goblenul zilele astea. Abia astept sa-l primesc si sa incep sa cos la el. Cu toate ca este sarbatoare, observ ca este cam liniste. Bineinteles ca nu ma refer la cele care au servici. Cred ca mai avem si casnice sau pensionare printre noi. Dar probabil ca sunt ocupate si sper sa ne auzim mai tirziu.

Replica: Pentru tine, Bica. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 30-01-2008



Replica: Astazi, by Serban Birtalan (343 mesaje), la 30-01-2008
nici macar sa udati floricele nu ati putut!
Bafta si de la mine!



Replica: Sarbatoarea de astazi mi-a taiat by Bica Nistor (1199 mesaje), la 30-01-2008
elanul. Asa cum v-am spus vecinica s-a oferit sa imi tina copiii verzi la ea pana se rezolva cu caldura. Si m-a invitat sa ii tin companie. Daca nu era sarbatoare, va dati seama ce spor aveam?
Steluta eu mi-s sloi de frig si nu prea imi vine sa mai stau nici in pat, daramite in fata computerului. Si-apoi, astazi am fost prin vecini (cei care au caldura).
Maine vom face cateva modificari - vom mazili dulapul din bucatarie si in locul lui vom duce o canapea. Asa ne vom putea incalzi cu caloriferul electric. Tot in bucatarie o sa aduc si ceilalti copii verzi. Vor suferi fiindca vor fi mutate, dar decat sa inghete...
Maine dupa amiaza voi incepe operatiunea Botez-ul.
Pana atunci, celor care au avut sansa sa il inceapa, le urez succes.
Serban, observ ca te plictisesti fara Marian. Noua ne face placere, in schimb, sa te avem Gargarel - cum spunea Catalina.
Letitia, multumesc pentru stropii de caldura. M-au incalzit cand i-am vazut.



Replica: Dar, oare sunt singura by Bica Nistor (1199 mesaje), la 31-01-2008
care scrie despre Provocare? Sau cele care s-au prins in acest joc, lucreaza deja si numai eu mut mobile? Sunt deja franta si va anunt ca maine voi fi si mai franta. Acum cateva minute ne-au anuntat ca vom avea caldura asa ca maine o luam de la capat cu mutatul. Ducem canapeaua la loc, dulapul de bucatarie trebuie si el pus pe pozitie, ehei! am de lucru. Maine, dupa ce termin cu mutatul, va fi nevoie de putina curatenie si pentru ca este inainte de week end, m-am gandit sa si gatesc si sa fac si un dulce pentru ca sambata si duminica ne cam calca prietenii, rudele.
In seara aceasta mi-am propus sa intind panza pe gherghef. Nu stiu daca voi avea puterea sa fac si cateva puncte. Va spun maine, daca o mai fi timp. Pana atunci, va urez sa aveti spor la Botez!



Replica: Nu, Bica, nu esti singura, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 31-01-2008
dar voiam sa primeasca si celelalte fete modelul si sa-l comande si celelalte care nu si l-au luat inca. Ma bucur ca ti-ai rezolvat cu caldura, acum totul va fi mai simplu.
Eu l-am inceput, n-o sa va vina sa credeti, cu haina albastra a ingerului, este acolo si negru si mi s-a parut ca-i cel mai potrivit. Dar cum astazi a fost o zi mohorata, sa nu-ti spun ce spor am avut, aproape zero. Oricum, cu riscul sa ma repet, pentru cele care s-au speriat de numarul de culori, le spun ca modelul nu este complicat, - exista patratele intregi cu o singura culoare.
Spor la lucru!



Replica: Dragele mele, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 01-02-2008
am primit comanda de la Rogoblen. Astazi ma duc sa ridic coletul cu Botezul.

Replica: Ei, by Lucia Marina (212 mesaje), la 01-02-2008
meriti un pupic pentru curajul tau de a lucra un goblen cu 40 de culori. Sa nu-ti fie insa teama ca eu am lucrat de la Rogoblen - culorile sunt grupate (cum zice Letitia), locul lor este gandit logic, nu gasesti un punct colea - un punct colo sau culori puse de amorul artei. Dar, oricum, tu fiind o Gargarita cu G mare, nu imi fac eu probleme. O sa ne faci si fotografii pe masura ce lucrezi la el?
De la mine, nici o speranta - doar, intr-o zi cand m-o mai lasa dependenta de computer - sa imi fotografiez si eu goblenurile si sa le asez la Colectia mea.
Succes!



Replica: Bica, Steluta, am asteptat sa va spuneti parerea. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 01-02-2008
Doina, orice te-ai hotari sa faci cu goblenul, merita cusut.



Replica: Fetelor, by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 01-02-2008
spor la cusut. Vedeti ca maine este iar sarbatoare.
Nu stiu cum se face, dar mie mi se intimpla ca, de fiecare data cand este sarbatoare, am mai mare chef de cusut.

Replica: Dupa cum v-am spus, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 02-02-2008
mi-am ridicat "Botezul" de la posta. Pot sa va spun ca este minunat, are niste culori superbe. Abia astept sa ma apuc de cusut si cu siguranta am sa va postez si niste imagini pe parcurs cu ceea ce cos. Dar asta numai dupa ce voi invata sa fac acest lucru. Letitia draga, esti draguta sa-mi reamintesti despre ce parere este vorba?

Replica: Draga mea, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 02-02-2008
Steluta, ma bucur ca, in fine, voi fi tovarasa de goblenat la acelasi goblen ca si tine. Iti doresc sa ai spor la lucrat ca in rest ce sa iti mai urez, dupa ce am vazut ce goblenuri mari ai lucrat.
Letitia si eu sunt cam nedumerita, dar dupa ce am citit ce ai scris mai sus cred ca vrei o opinie referitoare la modul cum ai abordat tu acest model si la cum simtim noi ca este acest model privindu-l dupa diagrama, ate etc.
Referitor la culori: imi plac nuantele mai mult decat in imaginea de pe site, unde par putin cam stridente. Diagramele sunt asa cum le stiu de cand lucrez de la Rogoblen: pete grupate de culoare ce te ajuta mult la lucru, iar simbolurile sunt splen-di-de! Eu am obiceiul sa intind diagrama pe jos (o asez in ordine) ca sa vad modelul inainte de a coase. Ati incercat? Se vede foarte bine pictura pe care o voi face cu acul. De asta am scris cuvantul splendide, asa.
In ceea ce priveste modul cum ai inceput tu, - nu stiu ce sa zic - parca as vrea sa incep cu capul de la Isus, mai ales ca are nunate inchise la par si la barba. Am eu un sentiment de binecuvantare, daca voi face asa.
Oricum, eu nu am pus un punct pe panza pentru ca aseara abia am terminat curatenia. Nici nu mi-am imaginat ca voi fi nevoita sa scutur covoarele in toate din casa, ca o sa iau camerele la mana, ca, in fine, o sa fac un fel de curatenie ca la Paste si la Craciun. In timp ce roboteam, ma gandeam cat timp ne fura noua femeilor, astfel de activitati.
Astazi am gatit pana spre pranz (o ciorba de vita - de fapt am aruncat un os de vita in ea si restul legume - parte conservate de mine din toamna), o varza calita cu cotorele de aripi la cuptor si o placinta cu branza. Ca o paranteza, vreau sa va spun ca sunt tare intrigata de preturile crescande la branzeturi. In curand o sa fie fudulie sa iti cumperi o branza de vaci.
Inainte de a pune mana pe ac, am pus mana pe mouse si uite asa am aflat de la Cosmina ca este sarbatoare, astazi. M-am suparat atat de tare pe lipsa mea de noroc azi, incat nici macar nu m-am mai dus sa vad ce sarbatoare este. Ce sarbatoare este, Cosmina?
Cum dupa amiaza au inceput sa ne viziteze prietenii sotului si mai apoi prietenele mele, am stat de vorba pana acum mai pe seara in timp ce baietii au jucat un sah.
Si, iata ca a mai trecut o zi si nu-mi vine sa cred ca astazi este a doua zi din luna februarie.
Luni incep si eu lucrul la Botez. Voi face fotografii din cand in cand si nu zilnic asa cum imi imaginam pentru ca, una din poznele cu care ma mandresc la aceasta curatenie este ca am scapat aparatul de fotografiat pe jos si cred ca i s-au stricat cristalele, iar cardul este nefolosibil. Am insa prietenii de nadejde ce ma vor ajuta cu aparatul lor de fotografiat. Stiu sa fac fotografii cu celularul, dar nu stiu sa le descarc pe computer.
Gata! V-am predat darea de seama. Sa aveti o duminica plina, maine.



Replica: Intimpinarea Domnului by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 02-02-2008
scrie in calendar. La noi in Ardeal se zice ca astazi "isi vede ursul umbra".
Stiti despre ce este vorba? La voi si-a vazut-o?



Replica: Nu, Cosmina, by Maria Zanfir (530 mesaje), la 02-02-2008
nu stiu.



Replica: Se zice ca by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 02-02-2008
astazi iese ursul din barlog.
Daca afara este soare, se sperie de propria umbra si o zbugheste inapoi in birlog, unde mai ramine inca 40 de zile, urmand ca in aceste 40 de zile sa fie vreme rece.
Daca afara nu este soare, atunci nu mai are de ce se speria, ramane afara, iar vremea se incalzeste.



Replica: Provocare by tanasa clementina (293 mesaje), la 03-02-2008
Buna, fetelor,
Cu toate ca sunt noua printre voi, mi-ar surade si mie aceasta provocare, dar nu pot caci deja lucrez la un goblen destul de mare si complicat, nu-i pot da denumirea - este de la alta firma; odata inceput nu poate fi abandonat, - asa consider eu; cum apare ceva care sa-mi placa, cum il cumpar; am adunat atatea goblenuri ca ma intreb daca in aceasta viata le voi putea termina. Nu peste mult timp voi pleca in Franta la nepotica mea, nu stiu cat o sa stau deoarece anul trecut am venit in decembrie acasa; dar sa stiti ca si acolo lucrez mai ales cand cea mica este la gradinita; pana atunci vom mai tinem legatura; dar si de acolo o sa va urmaresc sa vad care termina prima aceasta Provocare.

Replica: Clementina, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 03-02-2008
in schimb poti sa ne povestesti din experienta ta de goblenista infocata si experimentata. Te-as ruga sa ma ajuti si sa-mi scrii cum ai lucra tu modelul Botez-ul, model pe care Letitia l-a ales pentru Provocare. Sunt convinsa ca experienta ta ne poate de folos, atat noua, celor ce am intrat in Provocare, cat si celorlalte Gargarite de pe aici. Cum sunt zeci de Robotici ce citesc ce scriem noi aici, dar nu si scriu si ele, - la randul lor, ar putea profita de pe urma experientei tale. Ce zici?
P.S. Sa iti traiasca nepotica! Cati ani are?



Replica: Asta voiam sa aflu, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 03-02-2008
daca vi s-a parut prea mare, prea complicat.
Bica, nu spun ca metoda mea este cea mai buna, dar asa cum vrei tu sa incepi este cam mult de numarat, de sus sunt culorile deschise, iar din dreapta mi s-a parut ca acopar ce lucrez, dar mai bine tac sa nu patesti si tu ca domnul cu barba lunga din poveste, cred ca o stii.
Clementina, ce bine ar fi sa am si eu obiceiul tau, eu mai las in asteptare si modele la care mai am foarte putin de lucru.



Replica: Da, Letitia, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 03-02-2008
nu stiam despre ce parere este vorba. Sa stii ca mie, una, modelul imi place la nebunie. Culorile sunt foarte frumoase, nu sunt stridente si mi se par frumos combinate. Ca marime nu mi se pare a fi prea mare, cel putin pentru mine. Am lucrat si mai mari si nu ma sperie. Sincera sa fiu, prefer modelele mai mari si ce-mi mai place la acest model este faptul ca nu este prea mult de umplut. Nu-mi place cand am mult de umplut, - prefer modelele mai complicate unde trebuie sa schimb ata mai des decat sa umplu. Nu mi se pare nici prea complicat. De inceput, voi proceda ca de obicei, din dreapta de jos cu incheierea completa a fiecarei diagrame. Mi se pare mai simplu si mai usor de parcurs fara sa ma incurc in ate si in numaratoare. Astept cu nerabdare sa incep lucrul.

Replica: Eu by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 03-02-2008
as face tot ce este cu negru, apoi cu maro inchis-deschis, apoi verde, albastru, etc. si as incheia cu galben si apoi alb. Faptul ca, astfel, pe panza se contureaza modelul din ce in ce mai mult, imi da o satisfactie deosebita. Si ma mobilizeaza sa cos mai mult.

Replica: Astazi, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 03-02-2008
am stat ca ursul (Cosminei) in barlog si am facut cate unele marunte. Mi-am aranjat pentru maine, cosuletul de lucru - asta pentru ca, tare ma mananca degetele sa incep.
Cosmina, intrucat ieri a fost soare, inseamna ca ursul s-a speriat si a intrat in barlog. Pe de o parte asta este bine, - inseamna ca vom avea mai multa vreme ideala pentru lucrat, la gura sobei cum ziceau odata bunicile noastre.
Ma gandeam cat au popularizat americanii bursucul lor ce spune cand va veni primavara si noi, cu traditia (de veacuri) langa noi...
Letitia, chiar nu stiu povestea domnului cu barba lunga. O sa incerc sa iau din tehnica fiecaruia ceea ce mi se potriveste. Chipul lui Isus vreau sa il conturez doar, nu sa il lucrez pana la capat.



Replica: Sa va spun povestea: by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 03-02-2008
Un om avea o barba foarte lunga si intr-o zi un baietel se opreste in fata lui si-l intreaba:
- Domnule, cand dormiti, cum dormiti cu barba peste patura sau sub patura?
Sta omul si se gandeste si se gandeste si la un moment dat ii spune:
- O sa-ti spun maine.
A doua zi cand se intalnesc, omul nu mai avea barba. Vazand mirarea copilului ii spuse:
- Am dat-o jos pentru ca nu am mai putut sa dorm, nicicum.

Replica: Cosmina, tot acum in lunile inceputului de an este sau a fost SanToader. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 03-02-2008
Stii ceva despre asta?

Replica: Bica, by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 03-02-2008
pe la noi a fost innourat si chiar a plouat putin simbata, asa ca ursul nostru se poate sa fi ramas afara.

Cat priveste traditiile noastre, probabil ca incet-incet ele vor fi uitate in favoarea celor de import. Sa speram ca le (si ne) vor salva cei de la sate, unde se mai pastreaza cate ceva.

Replica: Letitia, by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 03-02-2008
este in 17.02 un "Sfint Teodor", dar nu stiu mai mult.

Replica: Ati vazut? Nici o harnicuta de Gargarita nu-i pe forum, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 04-02-2008
toate cumintele cos la Botez.



Replica: Ba, eu sunt. by Bica Nistor (1199 mesaje), la 04-02-2008
Cu tot cu fotografia, in dinti! Tare mai este greu sa te servesti de lucrul altuia. Mai mult pe drum pentru o fotografie... Dar iata ce am facut. Am reusit sa conturez capul lui Isus, iar in rest am procedat ca si tine, Letitia. Am inceput cu nunatele cele mai inchise de la Sfantul Ioan si am intrat putin si in spatele lui. Am vrut sa incep si in stanga, dar m-am razgandit. Maine va fi o zi moarta pentru mine la lucru pentru ca plec putin pana la tara si ma intorc miercuri. Va urez sa aveti noroc de timp liber si drag de cusut.



Replica: Super. Da ai lucrat, nu gluma! by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 04-02-2008
Eu atatea pauze am facut, - pauza de cafea, pauza de mar, pauza de net ca pot deja sa ma consider pe ultimul loc.

Replica: Buna. by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 05-02-2008
A trecut ceva timp de cand am scris, dar din umbra am urmarit tot ce s-a intamplat.
Va arat si voua cam in ce stadiu sunt cu Primavara, desi nu am mai lucrat de vreo saptamana la el.
Va pup,
Oana



Replica: Letitia, by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 05-02-2008
ce era cu "SanToader"?



Replica: Oana, by Ileana Miroiu (778 mesaje), la 05-02-2008
vad ca lucrezi cu gherghef rotund. Dupa ce scoti panza de pe gherghef nu se vad urmele acestuia? Nu se modifica panza? Eu am incercat mai demult si am renuntat pentru ca am avut aceasta surpriza. Ai niste culori frumoase la Primavara ta. Si mie imi plac unele peisajele. Spor la lucru si sa ne mai arati cat ai progresat.



Replica: Cosmina, povestea ta cu ursul mi-a adus aminte by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 06-02-2008
de un obicei de San Toader. Se spunea ca este bine sa te speli cu iedera pe cap inainte de a se ivi zorii ca atunci parul va creste lung ca iedera si mai spunea povestea ceva de iepele lui San Toader, dar nu mai stiu, - de asta te-am intrebat pe tine.



Replica: Ileana, by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 06-02-2008
ca sa iti raspund, - dupa ce scot ghergheful, se vede urma lui, dar panza si cusatura isi revin la forma initiala dupa un timp. Toate goblenele le-am cusut cu gherghef rotund si probabil voi continua sa cos cu gherghef rotund cat ma mai tin ochii. Eu cos cu ata in trei, poate este si asta un factor.
In afara de faptul ca va place sa coaseti (ma adresez tuturor), ce alta motivatie mai aveti pentru goblen? Eu vorbeam cu cineva zilele trecute, o persoana care la viata ei a cusut destul de mult goblen si chiar bine si acea persoana imi spunea ca a abandonat cusutul, ca goblenul nu se mai cauta, ca nu mai este la moda, etc. Voi ce credeti?

Personal, cusutul ma destreseaza si ma ajuta sa gandesc mai bine.

Va pup pe toate. Va voi tine la curent cu Primavara; am cusut si astazi putin, dar fiindca azi am avut o zi libera de la servici, mi-am petrecut-o cu activitati administrative acasa (calcat, spalat, alergat de la o oala la alta, din acestea). Astfel ca nu am putut coase cat as fi vrut, dar voi recupera.
Va imbratisez,
Oana

Replica: Oana, by Ileana Miroiu (778 mesaje), la 06-02-2008
ai probabil o alta tehnica de lucru. Eu nu am mai incercat dupa ce am patit-o. Tin minte ca am luat goblenul si l-am asezat pe franghia de rufe din baie si am facut baie. Ideea era ca aburul sa intre in el si sa se lase. Si-a mai revenit putin, dar nu cu mult. Mie nu imi plac goblenurile calcate - se aplatizeaza firul si nu mai are textura aceea deosebita.
Cred ca la intrebarea ta a raspuns majoritatea atunci cand ziarista a vrut sa scrie un articol despre firma. Intrebarea ei era: De ce lucreaza romancele goblen? si se afla chiar in prima sectiune (cea cu modele cu diagrama [v. site-ul anterior]), adica chiar aici.
Daca as stii ca acum, cand imi crapa capul de durere, m-ar ajuta daca mai fac numai cateva puncte la goblen, as face-o, dar, ca si tine - inca nu am terminat treburile Maritzei si mai stau si scriu si pe forum.

Letitia, cu ce fel iedera? Cu crengutele? Ca acum iedera obisnuita nu are frunze.



Replica: Cum sa nu aiba? Ileana, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 06-02-2008
Iedera nu-si pierde frunzele toamna, are o tulpina taratoare si frunze in forma de inima. Si ca sa fiu sigura ca ne gandim la aceeasi planta iti atasez o imagine.
Sa va spun si filozofia iederii: Numai tarandu-te, te poti inalta.



Replica: Cred by Ileana Miroiu (778 mesaje), la 06-02-2008
ca ai dreptate, Letitia. Nu am fost eu atenta. Mi se pare ca am vazut iarna asa ceva. Dar nu eram foarte sigura. Si la durerea de cap ce nu-mi da pace... Iau Miofilin pentru o insuficienta respiratorie - o fi de la asta?
P.S. Nu-mi place filozofia iederii: te murdaresti cand te tarasti!
Va trimit cateva flori de la geamul batut de picuri de ploaie.



Replica: Oana, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 06-02-2008
eu cos pentru propria mea placere. Nu conteaza daca se mai poarta sau nu se mai poarta. Imi place sa cos, ma simt bine atunci cind o fac, ma destinde, ma calmeaza daca sunt nervoasa, ma linisteste daca sunt suparata si am satisfactia propriei mele munci. Si asa cum mai spunea una din colegele noastre de "goblenat" sunt eu singura cu gindurile mele. Si mai am placerea de a lasa ceva in urma mea (binenteles ca mai este pina atunci).

Replica: Am o curiozitate, in afara de mine, Bica si poate Steluta, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 07-02-2008
mai lucreaza cineva Botezul, sau vreti sa ramana surpriza?



Replica: Am inceput by stoicescu steluta (230 mesaje), la 07-02-2008
sa lucrez, Letitia. Nu am cusut foarte mult, dar merg destul de bine cu el. Cind voi inainta ceva mai mult am sa va arat. Pina atunci spor la lucru tuturor. Bineinteles celor care cos la "Botezul".
P.S. Si eu sunt curioasa, Letitia sa stiu daca mai coase cineva acest model.

Replica: Stiu by Milos Cosmina Elena (578 mesaje), la 07-02-2008
ca nu face obiectul Provocarii, dar aseara, in sfirsit, am terminat Mona Lisa. Arata bine. De-abia astept sa o inramez.

Replica: Letitia, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 07-02-2008
ca orice Gargarita albastra, ramai o misterioasa. Nu povestesti nimic despre Botez. Unde ai ajuns, ce ai mai facut...
Steluta, nu uita sa ne trimiti fotografii si poate esti mai putin misterioasa decat Letitia.
Cosmina, te ajuta cumva si Gargarita Mica? Este un model mare, Mona Lisa si nu-i de colea. Felicitari!
Eu am venit sa va arat ce am lucrat si, in acest sens, va atasez o fotografie. V-am spus eu ca daca plec la tara, am mai mult spor? Din pacate, urmeaza o perioada nu prea prielnica pentru lucru. Maine incep pregatirile pentru sfarsit de saptamana, iar luni ma intorc la tara, unde nu stiu ce spor voi mai avea, de aceasta data.
Voua, va urez spor din plin si un sfarsit de saptamana, inconjurate de cei dragi.
O imbratisare pentru Gargarita mica.


_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Botezul
MesajScris: 19 Iun 2009, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Replica: Bica, daca ai plecat la tara chiar trebuia by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 08-02-2008
sa iei soarele cu tine? Cine crezi ca poate coase pe ceata?



Replica: Gargaritelor, by Angela Buzemurga (4 mesaje), la 08-02-2008
si eu am intrat in "dans". Am inceput Botezul desi mai aveam un goblen inceput. Practic era pe sfarsite, dar am sa-l termin eu. Ma bucur sa va citesc mereu postarile pe forum si cand voi avea ceva lucrat din Botezul voi face fotografii si le voi posta aici. Pana atunci va pup si spor la lucru.

Replica: Ooo, by Lacramioara Popescu (261 mesaje), la 08-02-2008
dar aici este concurenta deja! Letitia, Steluta, Bica si acum o Gargarita dansatoare, Angela! Bine ai venit, Angela si spor si tie la lucru!
Parca nu ma mai simt atat de jenata de faptul ca nu am intrat in Provocare.
Va urez sa construiti picturile voastre cu acul cat mai curand si trebuie sa recunosc ca va admir.
Va trimit un mic orasel al castelelor sau mini castele intr-un oras.



Replica: Bica, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 09-02-2008
sa stii ca nu sunt misterioasa pentru ca daca eram nu spuneam ca am inceput sa cos la Botez. In ce priveste imagini referitoare la ce am lucrat as trimite cu multa placere, dar nu stiu cum sa le descarc. As trimite si imagini cu ce modele mai am lucrate. Cred ca am sa insist la fiu-meu sa ma ajute. Nu prea are nici el timp, dar vom gasi putin pentru a ma ajuta.

P.S. Bica, nu este mai complicat sa incepi din mijloc asa cum ai facut tu? Eu am inceput de jos din dreapta. Mi se pare mai usor de urmarit. Merg cu culorile la rand. Stiu ca cele deschise la culoare se murdaresc, dar pe masura ce inaintez acopar modelul cu tifon si astfel il protejez.

Replica: Bica, ai vrut sa stii cum stau eu cu Botezul. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 09-02-2008
Daca scoti norul si mai lasi cateva fire in asteptare ai imaginea completa (ma refer la ce ai postat tu).
Lacramioara, nu este tarziu sa incepi, te mai primim, nu-i asa Gargaritelor?




Replica: Letitia, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 09-02-2008

nu ma pot lauda ca eu am luat soarele. Era cam gri si la tara. Banuiesc ca soarele haladuie prin alte locuri. Observ ca si tu ai avansat. Sa ai spor fara zor!

Angela, Gargarita dansatoare, cum iti spune, Lacramioara, bine ai sosit pe forum si din partea mea. Spor la lucru si tie.

Steluta, de data aceasta lucrez chiar atipic pentru mine, dar imi vine mai usor. Am avut eu un fix cu chipul lui Isus si apoi am luat-o cum mi-a venit la mana. Nu, eu nu incep lucrul de jos. Mai intodeauna o pornesc de sus si nu prea lucrez compact (culoare langa culoare). Asa m-am obisnuit. Mi se pare mai usor sa lucrez cu culorile mai inchise la inceput si cu cele deschise la sfarsit.



Replica: Dragele, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 09-02-2008
mele, iar am facut-o!
Eu imi salvez in computer imaginea pe care vreau sa o atasez aici. Acum cateva minute aveam imaginea cu fotografia Botez-ului meu (cat am avansat astazi), dar inainte am intrat pe forum si am citit ce ati scris aici. Am vazut irisii Letitiei (din nou) si pentru ca mi-au placut mult, i-am salvat, dar cred ca nu trebuia sa salvez cu acelasi nume cu fotografia mea. Observati si voi ce s-a intamplat! Asa s-a inlocuit imaginea mea cu imaginea salvata. Si doar am patit din astea si tot nu m-am invatat minte. Voi, care sunteti mai pricepute la lucrurile acestea, va rog sa-mi spuneti cum trebuie procedat ca sa nu se mai intample asa. Este vorba de salvare cu acelasi nume? Aici este greseala?

Replica: Da. by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 10-02-2008
Este vorba despre salvarea cu acelasi nume. Pentru a evita astfel de lucruri, eu pun chiar si o virgula la ce aveam salvat anterior. Astfel, calculatorul intelege ca este vorba de altceva si actioneaza in consecinta.

Am vazut ca ai avansat destul de mult la Botez. Felicitari tuturor celor care sunt in competitie, cred ca o sa aveti parte de un goblen foarte reusit.

Mie mi-a atras privirea Bambi din sectiunea cu modele noi si iar mi-am amintit de copilarie.
Cu drag,
Oana

Replica: Bica draga, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 10-02-2008
pana la urma cred ca cel mai important este sa lucrezi cum iti vine mai bine si cat mai ingrijit ca sa iasa un lucru de calitate si placut ochiului la vedere. Nu conteaza de unde incepi. Am dreptate?

Replica: Pentru a iesi by Bica Nistor (1199 mesaje), la 10-02-2008
din hatisul de culori (foarte bine organizate, de altfel de cei de la Rogoblen) la lumina, ai dreptate, Steluta - conteaza mai putin cum incepi.
De ce am intarit in paranteza - foarte bine organizate de cei de la Rogoblen: astazi am vazut la cineva un peisaj superb de la o alta firma, dar cu vreo 50-60 de culori. La fiecare doua, trei puncte trebuia schimbata ata, adica tot modelul de goblen era realizat in tehnica pointilistilor cum ne explica o Gargarita pe acest forum. Doamna respectiva l-a lucrat de sus, de la stanga la dreapta, cate doua trei puncte - lasa acul in asteptare, facea alta culoare. Avea vreo treizeci de ace in asteptare cu ata si tot umplea alte ace.
Vedeti? Suntem putine care lucram la fel.
Oana, multumesc pentru indrumari. Cred ca trebuie sa mai iau niste Gingo, sa imi oxigenez creierul. Aveam doar scris cum se face salvarea.
Bambi este tare dragalas. Dar acesta poate fi un proiect si pentru mine cand o veni gargarita mica in familia noastra.



Replica: Dragelor, by tanasa clementina (8 mesaje), la 10-02-2008
ma minunez chiar tare cat de active sunteti in acest forum. Imi fac si eu timp doar in zilele de sarbatoare si duminica. Am un raspuns pentru Bianca, - toate goblenurile le incep din partea stanga de jos continund lucrul si in plansele alaturate, - incep cu nuantele mai inchise pana la cele deschise; dupa ce termin o plansa acopar portiunea terminata cu o bucata de folie si chiar cos folia peste portiunea lucrata; cum v-am spus si eu lucrez un goblen destul de greu, tot asa cu cate 2, 3 puncte, dar nu folosesc decat un singur ac. Termin ata din ac care nu este prea lunga apoi o inlocuiesc cu alta - in felul acesta si dosul goblenului iese destul de frumos.

Replica: Chiar daca nu am ajuns pana acolo, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 10-02-2008
as dori sa stiu cu ce culoare as putea inlocui movul din nor?



Replica: Clementina, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 11-02-2008
cred ca o sa-mi dai un miel pentru ca ma botezi in fiecare topic. Nu ma supar.
Letitia, iti scriu pe fuga pentru ca acum alerg sa termin totul in casa - v-am spus ca plec. Nu modifica nimic. Promit ca fac o fotografie cu zona norului cand ma intorc si o postez ca sa vezi daca iti place sau nu.

Replica: Scuze, by tanasa clementina (8 mesaje), la 12-02-2008
s-ar putea sa-ti dau mielul, numai ca sarbatorile de Paste le voi face alaturi de copii si de nepotica, care este o scumpete, - are 4 ani si 7 luni.
Spor la lucru si ne mai intalnim.

Replica: Bica, cred ca-i tare frumos la tine la tara. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 16-02-2008
Eu asteptam o imagine cu norul.

Replica: Si eu by Anisoara Nichita (211 mesaje), la 16-02-2008
astept sa vad cat a mai lucrat Bica.
Clementina, esti bogata daca ai doi nepotei. Sa iti traiasca! Si eu am o scumpete mica de nepotica.
Letitia si pe mine ma deranjeaza verdele (prea mult) de la irisi. Pentru cine vrea sa isi dea cu parerea, sunt pe prima pagina (1-20) de la Provocare (topicul de fata) [site-ul anterior].
In schimb, imi plac cei pe care i-a postat si Bica.



Replica: Nu, Anisoara, nu vorbim de aceeasi imgine. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 16-02-2008
Imaginea la care ma refer eu este o feerie, este femeia iris pe care mie mi-ar placea s-o cos daca o sa intre in atentia cuiva s-o prelucreze.



Replica: Exista cala, mac, de ce nu si iris? by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 16-02-2008
Voi n-ati vrea?

Replica: As vrea by Anisoara Nichita (216 mesaje), la 17-02-2008
Letitia, dar as vrea ceva sa ma surprinda la fel ca si Macul care mi-a taiat rasuflarea cand l-am vazut. Femeia cala nu imi place, - nu este pe gustul meu si cred ca nu pot fi condamnata pentru asta. Acum, de pilda, sunt realmente indragostita de Eden.
Mi-ar placea si o femeie iris, dar o imagine care sa ma faca sa reactionez cum am reactionat la cele mentionate. In imaginea de mai sus, chipul iris nu are ceva care sa ma atraga in mod deosebit. Pe tine ce te atrage in mod deosebit la ea? Movul?



Replica: Nu stiu, poate movul, poate lumina care o degaja, poate ideea de femeie iris, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 17-02-2008
nu prea mi-am pus intrebarea de ce.



Replica: Oh, by Doruletz Mic (989 mesaje), la 17-02-2008
cat as vrea sa ma intorc spre acele timpuri unde gaseai atatea lucruri frumoase, delicate si de nerepetabile in ziua de azi.
Tabloul tau este nerepetabil, Letitia.



Replica: Si acum sunt atat de multe lucruri dragute, Doruletz, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 19-02-2008
ne trebuie doar ochi pentru ele. La rama cu irisi, singurul lucru care ma ingrijoreaza este ca s-ar putea sa fie greu de gasit nuantele din irisi.
Oare vremea de afara are legatura cu norul de la Botez?



Replica: Dragele mele, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 20-02-2008
Gargarite,
Cum am sosit, am tras o fuguta, intai de toate, pana la amica mea ca sa ii arat ce am lucrat si am fotografiat si goblenul meu (intr-un colt cam fara lumina al camerei, ce-i drept!).
Imi pare rau ca am intarziat atat, dar lucrurile s-au complicat, neasteptat. Nu pot sa ma vaiet ca nu am avut timp liber, dar nu a mai fost chip sa ma intorc acasa. Am folosit din plin timpul, asa cum vedeti in imaginea de mai jos.
Vreau sa va spun ca Botez-ul nu este un goblen dificil, in ciuda celor 43 de culori. Nunatele sunt asezate in mod logic si nu exista paraziti. Se vede ca este lucrat cu grija si in tehnica goblenului.
Letitia, imi pare rau, dar norul a ramas in suspans intrucat are nuante deschise la culoare si pe acestea le voi lucra la urma. Tu unde ai ajuns?
In zilele ce vor urma am program administrativ acasa: curatenie, spalat, calcat, mancare si pregatit de plecare la inceputul saptamanii viitoare. Voi lua, din nou Botez-ul cu mine si sper sa am acelasi spor.
Angela, Gargarita dansatoare, tu pana unde ai zburat pe panza de la Botez?
Gargarita Stea pe panza ta de la Botez ce culori sclipesc?
Sunt curioasa sa aflu de la voi opinii referitoare la goblenul acesta pe care il lucram deja, la unison patru Gargarite (ati observat ca am scris cu G mare?).

Am ramas impresionata de cat de multe modele au aparut cat am lipsit eu: Eden este o bucurie sa-l privesti. Ce sa mai spun de cele doua palarii! Zbor se refera la noi, Gargaritelor, nu-i asa?
Am observat si oferta mare si diversificata de la Accesorii!

P.S. Am deja patru comenzi de facut pentru cele ce mi-au admirat Botez-ul!



Replica: Felicitari, Bica! by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 20-02-2008
Ai spor la cusut. Chiar imi place foarte mult cum iese Botezul. Cred ca il voi lua si eu dupa ce lucrez Zbor de gargarite, asta daca nu mai apare nici un model nou care sa-mi schimbe decizia. Arata mai bine lucrat. Cum faci sa ai asa un spor? Cand l-ai inceput? Cred ca sunt mai putin de doua saptamani.

Replica: Bine, by Ioana Marascu (142 mesaje), la 20-02-2008
ai revenit, Bica si felicitari! Ai lucrat, nu gluma! Se pare ca arestul la tara iti prieste. Se cunoaste ca ai avut unghi intunecat la fotografiat, mai ales in dreapta.
As vrea sa iti scriu mai multe, dar fug la bucatarie, sa nu raman fara cina pentru ai mei.
Spor in continuare!
In imaginea de mai jos: o alta viziune asupra Botezului.



Replica: Bica, by Andrei Stancu (191 mesaje), la 20-02-2008
chiar meriti felicitari.



Replica: Gargaritelor, tocmai ati vazut o castigatoare. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 21-02-2008
Felicitari Bica! Se pare ca aerul de la tara este propice goblenului.
Atat voi avea si eu (oare peste cate saptamani?). Ma bucur mult ca ai raspuns Povocarii, imi place cum iese modelul; nu este nici o problema ca nu ai terminat norul, ca am vazut ce am de facut.
Pentru Gargaritele ce cos Botezul (si nu numai): Zile cu soare si spor la lucru! Mi se pare mie sau modelul acesta da o stare de bine?



Replica: Bica, by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 21-02-2008
esti minunata. Fara pic de invidie: este frumos! Fara falsitate: felicitari!

Replica: Mi-am by Bica Nistor (1199 mesaje), la 21-02-2008
luat o pauza dupa un aspirat toata casa, sters parchet si calorifere cu carpa umeda, sters praful, scuturat de pe paturi, pus la locul lor o groaza de lucruri si o fasolica pusa la fiert.
Ma cam doare coloana asa ca, mi-am facut o cafeluta (un degetar, ca mi se cam ridica tensiunea) si iata-ma savurand in voie ceea ce ati scris voi pe forum si ati scris, nu gluma, cat am lipsit. Am gasit si multe imagini deosebit de frumoase pe care o sa mi le salvez.
Va multumesc pentru felicitari. Sunteti tare dragute de v-ati rupt voi din putinul timp pe care il avem pentru sufletul nostru ca sa ma felicitati. Multumesc.
Letitia, eu nu cred ca cea care lucreaza mai repede este castigatoarea. Castigatoare vom fi toate, intr-un fel sau altul. Important este ce va ramane in casele noastre, nu crezi?
In plus, voi nu va puteti compara cu mine care, fiind la pensie si fiind si intr-o conjunctura buna (am facut putina mancare in fiecare zi si atat), am avut atata spor. Daca as fi stat acasa as fi avut si eu sincope, dar asa... Voi mai mergeti si la servici, mai aveti si cate unul mititel pe langa voi, poate.
Nicoleta, sa stii ca esti fericita ca saptamana viitoare vei prevesti primavara cu palarioara ta verde, plina de gargarite.
Oare la noi s-or fi gandit creatorii de la Rogoblen cand au desenat-o?



Replica: Bica, by angela draganoiu (421 mesaje), la 21-02-2008
te felicit si eu pentru "Botez" - ti-a iesit foarte bine, sunt foarte expresive fetele. Mie imi pare rau ca nu pot sa lucrez atit cat as vrea. Cu toatea astea mai fac cate putin la casutele mele inzapezite la care lucrez de circa doua luni. Acesta este timpul.

Replica: Oho, Bica, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 22-02-2008
dar ai inaintat, nu gluma! Felicitari, chiar le meriti. Sa stii ca si eu sunt la pensie si ar trebui sa avansez cu pasi repejori. Cu toate astea nu merg atit de repede pe cat as vrea. In primul rind, am copiii care lucreaza si cum masa de prinz o servesc acasa, trebuie sa fiu pe linga ei in fiecare zi, plus ca trebuie sa le gatesc aproape zilnic si mai am si probleme cu coloana care ma supara mai mereu. De aceea nu pot sa stau nici prea mult aplecata deasupra goblenului si trebuie sa mai circul, in felul asta ma intrerup mereu si uite-asa din una din alta ramin in urma. Dar asta nu inseamna ca nu mai cos, dimpotriva voi face tot posibilul sa mai recuperez si sa nu ramin chiar ultima. Mai ales ca am vazut la tine, Bica ce frumos arata cu acele culori mai deschise. Eu sunt abia la al doilea rand de diagrame. Succes tuturor!

Replica: Dragele mele, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 23-02-2008
nu am avansat prea mult, insa iata ce a iesit. Sincera sa fiu de cand am vazut la Bica cum arata modelul, m-am ambitionat atit de tare incat fac tot posibilul sa avansez cat mai mult.



Replica: Steluta, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 23-02-2008
meriti toate felicitarile pentru cat de mult ai lucrat si inca atat de compact. Obsevi o diferenta intre culorile noastre? Banuiesc ca este de la aparatul de fotografiat. Fiecare am folosit altceva si uite, mie imi plac mai mult culorile care se vad la tine la nor. Sau poate o fi datorita faptului ca ai lucrat compact si nuantele sunt atenuante de culorile deschise?
Totdeauna mi-am zis ca este o arta sa creezi un goblen. Mi-aduc aminte cand am luat primul model de la Rogoblen: Micul John parea atat de strident la nuante. Acum cand va scriu il privesc si sunt fericita ca l-am lucrat pana la capat cu atele acelea. Este frumos si cald. In plus, ati observat cele care l-ati lucrat, un lucru? Din orice colt al camerei il privesti, Micul John pare ca se uita la tine.
In alta ordine de idei, pe dragele care mi-au scris si m-au incurajat, felicitat, laudat, va invit la o budinca din clatite cu branza: 12-15 clatite mititele, asezate una peste alta, intre care am asezat branza de vaci (1/4 kg), amestecata cu doua oua, zahar (dupa gust), un zahar vanilat si o mana de stafide. Dupa ce le-am stropit cu putina smantana pe deasupra, le-am bagat la cuptor 1/2 de ora (tava unsa cu putin unt). Se taie ca si tortul si se serveste cu o lingura de smantana si putin zahar pudra deasupra. Acesta a fost dulcele cu care mi-am delectat musafirii de astazi.
Sa aveti o duminica placuta!



Replica: Bica, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 23-02-2008
multumesc pentru felicitari si pentru invitatie. Si eu iti urez de asemenea o duminica placuta.

Replica: Bravo, by Doruletz Mic (989 mesaje), la 23-02-2008
pentru Bica si Steluta! Adevarate Gargarite!
Ia uitati-va si voi la link-ul acesta!http://www.idieta.ro/forums/viewtopic.php?



Replica: De cand cu oferta de ace de aur ma gandesc daca n-ar fi bine by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 27-02-2008
sa cos cu un astfel de ac lumina de la Botezul. Toane de Gargarita Blue, veti spune, - nu se vede cu ce tip de ac cosi. Voi ati avut astfel de ace? In afara de pretiozitatea lor, ce calitati mai au?
De ce mi se pare oare mie grozava ideea sa cosi lumina cu un ac de aur?



Replica: Eu, by Doruletz Mic (989 mesaje), la 27-02-2008
am avut cateva de-a lungul timpului. Caracteristica de baza: nu oxideaza. In rest sunt ace obisnuite, dar da, este o idee deosebita sa lucrezi lumina divina cu un ac de aur.



Replica: Gargarite by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 29-02-2008
harnice, ce mai faceti? Sunt foarte curioasa ce ati mai lucrat la Botez. Inca nu l-a terminat nimeni?

Replica: Si eu by Anca Lungoci (356 mesaje), la 29-02-2008
asteptam ca din cele ce lucreaza sa mai posteze aici. Bica, am observat ca saptamana trecuta a venit in week-end acasa. Poate ne surprinde si in aceasta saptamana in mod placut. La ea este speranta pentru ca Letitia, in alt topic spune ca are niste treburi curente (ca toate femeile, in prag de primavara) si ca nu va mai avea timp de Botez.
Am observat ca de cum da firul ierbii, parca iti vine sa faci multe altele in loc sa goblenezi. La voi cum este?



Replica: Stati linistite ca nu renunt eu la Botez asa de usor. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 02-03-2008
M-am pierdut un pic in griul din nor si gratie programului meu de lucru avansez asemeni lui.
Deci, cele care vor sa coase Botezul si sa intre in Provocare au multe sanse.



Replica: Dragele mele, dragi, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 12-03-2008
Mi-a fost tare dor de voi si am simtit lipsa legaturii cu voi.
Din pacate, sederea mea a fost nepermis de lunga chiar si pentru psihicul meu invatat cu atatea provocari. Sunt impacata cu mine, ca mi-am facut datoria, la tara si ca pot sa mai stau cateva zile (pana duminica) de vorba cu voi. Intr-unul din topice, Letitia (si nu era unica) sustinea ca ades se gandeste la Gargaritele virtuale. Ei bine, nu o data, m-am gandit la voi, la fiecare in parte. De cum am venit, in semn de tras-sufletul (a se citi odihni), m-am asezat in fata computerului si am citit si am citit pana acum cand s-a intunecat afara. Nici nu stiti cat de incantatoare sunteti toate. Nicoleta pe care nu apucasem sa o cunosc foarte bine, aduce un aer atat de proaspat si tanar cu imaginile ei. M-a bucurat si revenirea Adinei, Gargarita Norisor. De fapt, toate imaginile voastre m-au bucurat mult. Am citit si ce a scris Catalina, prima Gargarita Sefa si cred eu, si unica. Cosmina, Camelia, Oana, Steluta si toate celalalte Gargarite, ma bucur sa va reintalnesc atat de active. Doruletz, Laura, Roxana, Gina, Venera sunt prezente cu care mi se pare acum, anormal sa nu ma intalnesc pe acest forum. Mi-a placut in mod deosebit Eden-ul. Lucia, meriti toate felicitarile.
Revenind la Provocare am vazut cat a lucrat Steluta, dar restul fetelor sunteti tare secretoase.
Vestea rea este ca nu am luat Botezul cu mine asa ca nu pot posta nici o imagine. Cu ajutorul cuiva de acolo, de Sus, care ma iubeste, la sfarsitul saptamanii viitoare il termin. Chiar daca nu il termin, o sa-l iau cu mine acasa si dupa ce il voi fotografia, o sa il postez aici.
Daca ati stii ce curioasa sunt sa aflu cat ati lucrat la Provocare...



Replica: Bine ai revenit, Bica! by Lucia Marina (212 mesaje), la 12-03-2008
Si multumesc pentru aprecieri referitoare la Eden. Abia astept sa vad Botezul!
Si eu ti-am simtit lipsa.

Replica: Bine by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 12-03-2008
ai revenit, Bica. Chiar ne era dor de tine.
Multumesc pentru aprecieri. Ma bucur ca postarile mele pe forum va fac placere.
Abia astept sa vad Botezul terminat.



Replica: Ne-ai lipsit Bica. Ma bucur ca ai revenit. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 15-03-2008
Cat despre Botez, bat pasul pe loc.



Replica: Nu-i by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 16-03-2008
nimic, Letitia. Toate avem perioade cand nu avem spor la lucru ori din lipsa de timp, ori nu avem dispozitia necesara lucrului.

Oricum toate cele care ati intrat in Provocare sunteti castigatoare, veti avea un goblen superb.

Replica: Provocare, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 19-03-2008
la final pentru mine. Si un nou inceput. Astazi a venit pe lume, lumina ochilor mei, Maria-Andreea. Cu aceasta am spus totul. Faptul ca pot sa va arat si Botezul este ca un semn pentru mine. Nu pot sa va spun cat de fericita sunt pentru ca, daca mai si scriu despre asta, imi crapa inima de fericire. Mariuca mea este bine si la fel si mama ei. Va urez sa aveti parte si voi de astfel de clipe pentru ca nici nu stiti cat intineriti.



Replica: Felicitari, Bica! by Zoica Maniu (230 mesaje), la 19-03-2008
Sa iti traiasca puiul mic si sa va bucurati de ea.
Felicitari pentru Botez. A iesit minunat!

Replica: Felicitari, Bica by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 19-03-2008
si pentru Botez si, mai ales, pentru nepotica ta. Sa fie intr-un ceas bun.



Replica: Felicitari Bica, felicitari si pentru mama Mariucai, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 20-03-2008
iar micutei ii doresc sa creasca mare, sa fie sanatoasa, frumoasa si sa semene cu tine.
Si inca o data felicitari pentru Botez. Este superb, ma bucur ca ai raspuns provocarii si ca esti prima care l-a terminat.



Replica: Bica, by Admin TTT (3851 mesaje), la 20-03-2008
mai mult decat finalizarea Botezului ne-a bucurat vestea venirii Mariucai in lumea noastra.
Desi primei care ar fi terminat Botezul ii era destinat alt premiu, am hotarat ca cel mai potrivit dar pentru tine ar fi o horbota de botez realizata in atelierele noastre de broderie. Valoarea premiului: 300 lei.
Echipa de la Rogoblen ii ureaza sa creasca sanatoasa si sa se incarce de valorile pe care le-am regasit in fiinta ta.

In imagine: horbota de botez pe care noi am realizat-o pentru baietei. Evident, Mariuca va avea un model cu totul inedit.



Replica: Eu by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 20-03-2008
o sa te felicit pentru:
- finalizare Provocare;
- premiul pentru Botez;
- nasterea Mariucai;
Ordinea este inversa si daca m-a bucurat vreodata ceva pana acum, cu adevarat pe acest forum, ei bine, este venirea Maiucai in lumea noastra. Ii doresc ca in aceasta viata sa ii bata lalelele la fereastra.



Replica: Felicitari, Bica! by Cozea Rodica-Maria (592 mesaje), la 20-03-2008
Ma bucur pentru tine ca ai parte de momente asa fericite in viata ta. Sa-ti traiasca nepotica, sa aiba parte de toate cele bune in viata si sa indrageasca si ea arta goblenului la fel ca tine. Felicitari si pentru "Botez", a iesit minunat si faptul ca ai iesit castigatoare imi intareste ideea ca nimic nu este intamplator in viata. Cred ca era cel mai minunat si potrivit model care l-ai terminat odata cu nasterea nepotelei tale.

Replica: Doamne, by Ileana Miroiu (778 mesaje), la 20-03-2008
ce bucurie ti s-a intamplat! Sa iti traiasca si sa va traiasca! Nu uita, cand ai timp sa treci pe la Adriana care ghiceste in stele sa iti faca o prognoza astrologica pentru Mariuca.
Bravo pentru Botez! Asa cum remarca cineva aici, Botezul este cu mult mai frumos decat in imaginea de control si imaginea de la catalogul siteului.

Replica: Pentru by Oana Stancu (355 mesaje), la 20-03-2008
Botezul tau, Domnul ti-a trimis darul cel mai de pret, iar omul ti l-a si imbracat in hainele pentru alta clipa de neuitat: increstinarea.
Emotionata de aceasta clipa! Ma bucur si ma alaturi tie in bucurie, Bica.

Replica: Felicitari! by Racovita Adriana (3876 mesaje), la 20-03-2008
Sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa!
Iar "Botezul" este divin.



Replica: Bica, by angela draganoiu (421 mesaje), la 20-03-2008
sa va traiasca puisorul mic sa fie sanatoasa si cu noroc, iar voi sa va bucurati de fiecare clipa alaturi de ea.

Replica: Felicitari! by Maria Nistor (4877 mesaje), la 20-03-2008

Replica: I-ati by Maria Zanfir (530 mesaje), la 20-03-2008
pus numele Sfintei. Are doi sfinti acum: Sfanta Maria si Sfantul Andrei. Sa va fie sanatoasa. Foarte frumos a iesit Botezul tau, Bica.

Replica: Ce frumos! by Silvia Agache (137 mesaje), la 20-03-2008
Te cred ca esti in al noulea cer, Bica. Cine nu ar fi? Cand se naste un copil, este totdeauna bucurie. Sa fie plina de noroc!
Botezul imi place cum a iesit, inclusiv movul de cate Letitiei ii era teama.

Replica: M-ai by Doruletz Mic (989 mesaje), la 20-03-2008
emotionat atat de mult, Bica! Esti atat de fericita si ocupata incat nici pe forum nu ai ajuns astazi. Sa iti traiasca ingerasul!
Nu m-a surprins Botezul pentru ca din ce vazusem, se conturase deja o idee. Felicitari si pentru el si pentru premiul minunat pe care l-ai primit.



Replica: Felicitari by Milos Cosmina Elena (579 mesaje), la 21-03-2008
pentru ambele realizari.

Replica: Bica, by Gina Necula (132 mesaje), la 21-03-2008
te-a binecuvantat Dumnezeu! Vezi? Ai lucrat Botezul si si-a zis sa iti aduca botez in casa. Iti urez sa ai numai bucurii de la micuta ce a venit in familia voastra. Ce sa spun despre Botezul tau? Imi place foarte mult si cred ca meriti premiul pe care l-ai primit.
As vrea sa stiu cum ti s-a parut Botezul referitor la ata, diagrama. Acum, dupa ce l-ai lucrat, daca ar fi sa o iei de la capat l-ai lucra la fel? Eu am povestit despre Zbor la Colectia mea.
P.S. Doruletz este o nebunie fetita postata de tine. Cred ca si Bica isi va dori ca Mariuca sa fie la fel de dragalasa ca si ingerasul tau.
Pupici, mari si mici,
Gina

Replica: Dupa ce by Alice Popa (227 mesaje), la 21-03-2008
ai tinut Botezul in brate, mi se pare ca ai primit un dar pe masura. Sa aiba noroc in viata!



Replica: Cata by Doi na (549 mesaje), la 21-03-2008
bucurie in casa ta, Bica! Sa fii fericita alaturi de micuta! Nu te mai vad eu pe tine lucrand goblen dupa ce va incepe sa mearga Mariuca.

Replica: Si de la mine by Coco Bordan (118 mesaje), la 21-03-2008
bafta!

Replica: Sa fie, by Andrei Stancu (191 mesaje), la 21-03-2008
sanatoasa, Bica!



Replica: Felicitari, Bica! by cucos catalina (1612 mesaje), la 22-03-2008
Sa dea Dumnezeu sa fie cea mai sanatoasa, norocoasa shi frumoasa fetitza! Sa aiba parte de tot ce-i mai scump pe lumea asta shi sa te bucuri alaturi de ea!



Replica: Felicitarile mele, Bica. by stoicescu steluta (230 mesaje), la 22-03-2008
Atit pentru "Botezul" cit si pentru proaspatul membru al familiei. Sa creasca mare, sanatoasa si sa aiba parte numai de bucurii si impliniri in viata. Mi-as fi dorit sa inaintez si eu mai mult la lucru insa nu intotdeauna lucrurile ies asa cum vrei. Din nefericire, am avut un necaz cu unul din baietii mei, necaz care s-a soldat cu o operatie si spitalizare, dupa care m-am internat eu si, ieri, am sosit acasa. Acum urmeaza o perioada de gimnastica de recuperare pentru baiat, insa voi gasi timp si pentru lucru. Bica, inca o data te felicit sincer si iti urez sa fii fericita alaturi de nepotica ta.

Replica: Bica, by Anisoara Nichita (216 mesaje), la 22-03-2008
nici nu stii ce trairi frumoase vei avea in calitate de bunica. Iti spun din proprie experienta. Sa va traiasca si sa va bucurati de fiecare moment al vietii ei.
Felicitari si pentru Botez!

Steluta, imi pare rau ca ai avut necazuri. Cand este vorba de copii tai, parca ti se pare ca se naruie lumea. Dar tu, acum, esti bine? Multa sanatate din partea mea si recuperare rapida pentru baiatul tau.



Replica: Da, Anisoara, by stoicescu steluta (230 mesaje), la 23-03-2008
acum sunt mai bine. Insa gandul ca va fi o perioada destul de dureroasa si dificila pentru cel mic imi da fiori. Totusi faptul ca se va recupera ne da puteri sa mergem mai departe.

Replica: Dragele mele, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 23-03-2008
prietene,
Surescitata si neobosita, dar si fara odihna. Nu mi-am inchipuit ca venirea unui pui mic in familia noastra va insemna atatea nelinisti, griji, alergaturi. Pe scurt, nu am avut timp nici sa rasuflu, nici sa dorm pentru ca imediat ce ma asezam in pat ma gandeam la Gargarita-cea-mai-mica, cum am citit ca a fost numita in alt topic (sau poate in acesta?). De maine, Mariuca mea va veni acasa si ne vom bucura in tihna de existenta ei in viata noastra. Ades m-am gandit la forum, la voi, mi-am imaginat ca imi veti scrie referitor la Botez, ca veti fi curioase sa aflati amanunte. Gina, afla ca nu mi-am imaginat ca Botezul va fi atat de usor la atatea culori. Si totusi l-am lucrat cu bucurie si fara oprelisti. Diagrama, ca toate diagramele de la Rogoblen (mie nu mi s-a intamplat altfel la ce am cusut eu, -voi?) - o harta in relief cu simboluri ce au definit usor nunatele. A fost usor sa le descopar. Atele, - minunate si asortate intr-o gradatie de te unge la inima. Panza, aceeasi panza pe care lucrez de atatia ani. Nuantele - corelate cu imaginea de control nu se defineau identic (dar tocmai am citit o discutie (Alice-Lucia), pe alt topic referitor la redarea imaginii si m-am lamurit). Da, Ileana, si impresia mea este ca Botezul este mai frumos lucrat decat in reclama produsului. Eu zic ca Cineva (idee intarita si de Maria-Rodica) m-a ajutat ca acest goblen sa apara exact de venirea Mariucai pe lume. Oana, ma simt prea mica pentru a crede ca Domnul a vrut sa ma rasplateasca cu asa bucurie pentru ca am lucrat Botez. Pe de alta parte, este adevarat ca nimic nu este intamplator. Pana si premiul primit de la Rogoblen este ca un dar venit de undeva, de Sus. Multumesc fetelor de la Rogoblen ce s-au gandit la un dar atat de potrivit cu ce va urma, desi, cu jena, recunosc ca este cam costisitor.
Letitia, iti multumesc pentru urarea ca Mariuca sa semene cu mine. Orice bunica pastreaza, cred, un strop din aceasta vanitate in sufletul ei.
Da, Maria (Z), are doi protectori puternici desi, la Sfanta Taina vom alege probabil numai unul, ca asa-i datina la noi. Si, mai mult ca sigur vom alege Maria. Asa ca vom sarbatori impreuna Sfanta Maria. Iti place?
Doruletz, intotdeauna delicata ca o floare, iti multumesc pentru ingerul acela de fetita. Am simtit ca te-ai gandit la ingerasul ce a venit in familia noastra.
Doina, draga, chiar nu o sa fie nici o suparare daca Mariuca mea ma va solicita atat de mult incat sa nu mai pot coase goblen ca acum.
M-a bucurat si urarea ta, Catalina. M-ai emotionat ca nu m-ai uitat. Cred ca toate Gargaritele, dar si Gargareii mi-ati scris cate ceva din inima pentru bucuria mea si va multumesc.
Steluta, imi pare rau ca treci prin astfel de momente, dar cum spune si titlul acestui topic, totul este o provocare, inclusiv viata. Iti urez sa treci cu brio peste toate si sa ramai impreuna cu baiatul tau, o invingatoare.
Va imbratisez cu multa, multa caldura, atat cat poate incapea in sufletul unei persoane ce si-a descoperit inima batand in alte inimi, la unison.
Va multumesc si, sper ca Botezul va ramane o provocare constanta.

Replica: Bica, by Admin TTT (3851 mesaje), la 24-03-2008
nu ne-ai povestit nimic despre greutatea Mariucai si nici despre perioada cand va ganditi la increstinare. Horbota pentru ea trebuie lucrata, luand in calcul aceste aspecte.

Replica: Draga Bica, cred ca este cel mai potrivit cadou, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 25-03-2008
(multumesc echipei Rogoblen) pentru modelul Botez.
...si uite-asa vor ocupa Gargaritele un loc important in amintirile tale si mai stii, poate ca si micuta o sa iubeasca aceasta arta numita goblen.



Replica: Ei, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 25-03-2008
Letitia, am eu grija sa-i pun primul goblen in mana. Mai ales ca acum au aparut atatea goblenuri pentru copii. Este atat de cuminte! Parca ar sti ca trebuie sa se scoale numai din trei in trei ore. Am descoperit avantajele scutecelor de unica folosinta. Doamne, cat am mai spalat la scutece cand eram eu mamica! Fetita mea facuse piodermita si tratamentul era o solutie cu crom si inca una cu violet de gentiana. Era obligatoriu sa fierb scutecele dupa ce le spalam. Si le uscam deasupra aragazului cu butelie. Era pe timpul cand nu aveam caldura in calorifere si lumina in casa decat dupa orar. Vorba unui pps, postat de Valery mai de mult: Doamne cum de am reusit sa traim?
P.S. Minunata crenguta ta de cires. Mi-a transmis atata bucurie. Multumesc.
Mariuca a avut 3300 g la nastere, iar cu botezul nu vom intarzia mult. Probabil in a doua saptamana dupa Paste.
Gargaritele raman deocamdata in inima mea si chiar nu as vrea sa devina amintire.



Replica: Gata by Zoica Maniu (230 mesaje), la 09-05-2008
si Botezul meu. Am luat modelul inaintea Bicai, dar abia acum am reusit sa il termin.
Desi are mai multe culori decat sunt eu obisnuita sa lucrez, nu pot sa spun ca a fost un model greu pentru ca nunatele sunt grupate. Am mai avut un atu - diagrama color care, trebuie sa recunosc, m-a ajutat.



Replica: Bravo by Maria Zanfir (530 mesaje), la 09-05-2008
Zoica! Este la fel de frumos ca al Bicai.

Replica: Felicitari by Maria Nistor (4877 mesaje), la 09-05-2008
si de la mine. Este un model asa de frumos!

Replica: Felicitari by Admin TTT (3851 mesaje), la 09-05-2008
pentru locul secund din aceasta provocare. Asa cum am promis si pentru locul doi exista un premiu. Acesta se materializeaza prin accesorii in valoare de 200 lei ce vor fi livrate la sfarsitul saptamanii viitoare. O lasam pe castigatoare sa va dezvaluie motivul pentru care intarziem cu premierea. Nu va grabiti sa o intrebati pentru ca este o surpriza si pentru ea.

Replica: Felicitari by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 09-05-2008
pentru ambele reusite, Zoica! Se pare ca vom sta in suspans ceva timp pana vedem surpriza.

Replica: Felicitari by Lamaita Ghilaciu (136 mesaje), la 09-05-2008
si de la mine, Zoica.
Cine mai este in concurs?

Replica: Ma by Zircu Vali (182 mesaje), la 09-05-2008
bucur pentru tine, castigatoare de doua ori. Odata ca ai un goblen atat de frumos si odata pentru premiere.

Replica: Ma by Doi na (549 mesaje), la 09-05-2008
bucur pentru tine si te felicit.

Replica: Felicitari, by Silvia Har (607 mesaje), la 10-05-2008
Zoica! Ai lucrat un model cu multe culori care nu se compara cu Macul meu. Felicitari si pentru premiu!

Replica: Felicitari Zoica! by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 10-05-2008
Ma bucur pentru tine si va astept si pe voi celelalte Gargarite care mai lucreaza Botezul.
Cat despre mine, cu ritmul de lucru pe care-l am in ultima vreme este posibil sa-l vedeti si anul viitor.



Replica: Dar by Martis Liliana (87 mesaje), la 10-05-2008
cine mai este in Provocare in afara de tine, Letitia?
Felicitari si de la mine, Zoica.

Replica: A by Zoica Maniu (230 mesaje), la 15-05-2008
ajuns coletul si pe langa ace, trei tipuri de gherghefe, foarfece egreta, lupa, degetar am primit si un organizator (v. fotografia pentru a va face o idee).

Va multumesc, Gargaritelor pentru cuvintele de felicitare si multumesc Rogoblen pentru premiu. Mi-ati facut o mare surpriza si o mare bucurie.



Replica: Felicitari, by Maria Nistor (4877 mesaje), la 15-05-2008
pentu premiul primit, organizatorul este interesant si cred ca este si util. Sa te bucuri si sa te folosesti de toate accesoriile primite. Ai inceput alt model?

Replica: Ma by Doruletz Mic (989 mesaje), la 15-05-2008
bucur ca ai primit un premiu atat de util, Zoica.

Replica: Felicitari, Zoica! by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 15-05-2008
Abia acum am vazut ca ai terminat si tu Botezul. Este minunat si la fel si premiul pe care l-ai primit.
Letitia, tu pe cand apari la Colectia mea?

Replica: Toate la timpul lor, Nicoleta. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 16-05-2008

Replica: Felicitari! by Racovita Adriana (3877 mesaje), la 16-05-2008
Atat pentru goblen, care este minunat, cat si pentru premiu.

Replica: Horbota by Admin TTT (3851 mesaje), la 20-05-2008
de botez, pregatita pentru o fetita ce va fi increstinata vineri, in familia Rogoblen. Seamana cu cea primita de Bica.



Replica: Caciulita by Admin TTT (3851 mesaje), la 20-05-2008
cu bor.



Replica: Pantofiorii by Admin TTT (3851 mesaje), la 20-05-2008



Replica: Panza by Admin TTT (3851 mesaje), la 20-05-2008
de mir si pilota.



Replica: Daca by Tender Rose (248 mesaje), la 24-05-2008
nu am anuntat ca intru in Provocare, dar am terminat de lucrat Botezul, pot sa il postez aici?

Replica: Ma bucur ca esti a treia care-l termina, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 26-05-2008
nu vad de ce nu l-ai putea posta aici.
Bun venit in Lumea Gargaritelor!



Replica: Multumesc, by Tender Rose (248 mesaje), la 26-05-2008
Letitia. Sunt minunate si sunt proaspete. Imi vine sa ma aplec si sa le sarut. Le-as simti cum s-ar inrosi de rusine.
Nu pot sa postez pentru ca tot ce fotografiez iese galben si nu se vede bine. Astept ajutoare.

Replica: Am by Tender Rose (248 mesaje), la 31-05-2008
adus si eu Botezul lucrat de mine in acest topic. L-am lucrat cu mare drag. Este primul meu goblen religios (pentru cadou). Imi pare rau ca nu ii puteti vedea frumusetea culorilor care seamana cu cele ale goblenului Bicai, dar nu stiu sa reglez digitalul meu. In plus, nu am stiut cum sa il fotografiez sa nu apara ca are chisc pe margini pentru ca el este drept, - l-am lucrat dupa diagrama.



Replica: Pacat by Flori M (313 mesaje), la 31-05-2008
ca se vede asa intunecat, dar tot frumos este Roza. Felicitari!

Replica: Este by Lacramioara Popescu (261 mesaje), la 31-05-2008
o reusita pentru care meriti felicitari.
Cine a mai ramas in Provocare?

Replica: Au by Venera Chiriac (112 mesaje), la 31-05-2008
mai ramas Letitia si Steluta.
Rose, ti-am scris la Colectie.

Replica: Roza, by Admin TTT (3851 mesaje), la 02-06-2008
asa cum am promis, cele mai harnice lucratoare din Provocare vor fi premiate, si cum te numeri printre ele, primesti un premiu in valoare de 100 lei (premiu ce consta in panza, catalog Rogoblen, accesorii). Felicitari de la Gargaritele Rogoblen!
Te rugam sa ne reconfirmi adresa de livrare.

Replica: Ooo, by Lacramioara Popescu (261 mesaje), la 02-06-2008
ce surpriza placuta, Rose. Ma bucur pentru tine. Sa le stapanesti sanatoasa.

Replica: Te by Maria Zanfir (530 mesaje), la 02-06-2008
aplaud pentru ca ai lucrat Botezul si ai primit si un premiu pentru el.

Replica: Acum by Flori M (313 mesaje), la 02-06-2008
te felicit si pentru premiu. Sa te bucuri de el.

Replica: Rose, by Silvia Har (607 mesaje), la 02-06-2008
te felicit. Ma asteptam ca Steluta sau Letitia sa ia ultimul premiu, dar uita ca cine este tenace,. castiga. Oricum, din punctul meu de vedere, in aceasta Provocare nu a existat necastigator. Faptul ca ai un model atat de frumos, cum este Botezul, mi se pare tot un castig

Replica: Felicitari si by Anisoara Nichita (216 mesaje), la 02-06-2008
de la mine, Rose! Este minunat ca ai reusit. Eu, de cand cu nepotica mea, nu prea mai am timp de lucrat. Sunt multumita ca mai pot sta seara pe forum cu voi.

Replica: Ma by Doi na (549 mesaje), la 02-06-2008
bucur pentru tine, Rose.

Replica: Felicitari, Rose! by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 03-06-2008
Ma bucur pentru tine.
Venera, sper ca glumesti! Cum numai noi doua, dar celelalte iubitoare de goblen care inca n-au reusit sa-si invinga timiditatea de a intra pe forum? Poate c-ar trebui un topic cu "si eu am lucrat Botezul, dar n-am indraznit sa raspund Provocarii"

...si de ce nu v-ati face si voi, celelalte Gargarite in a caror postari simt un usor regret ca nu ati intrat de la inceput in Provocare, un cadou deosebit cum este modelul Botez.



Replica: Te felicit, by angela draganoiu (421 mesaje), la 03-06-2008
Rose pentru realizare si pentru premiu. Eu sint dintre cele de care vorbea Letita. N-am indraznit sa intru in competitie pentru ca mi s-a parut un model mai complicat si timpul nu ma lasa sa cos cat as vrea eu, iar ochii, eh, ce sa mai zic!

Totusi ma bucur ca fac parte dintr-un grup de gargarite harnice.

Felicitari tuturor celor care au participat la aceasta Provocare.

Replica: Felicitari, by Frunza Nicoleta (3192 mesaje), la 03-06-2008
Rose pentru premiu. Toate care ati lucrat Botezul sunteti castigatoare. Este un model deosebit.

Ne-am face cu placere acest cadou, Letitia, dar cand sa il lucram? Ca la ce lada de zestre (cum spunea o alta gargarita) am, - nu stiu cand le voi lucra; poate acum ca vine vacanta si teoretic am o vara mai linistita.

Replica: Pentru cele cu care am impartit fascinatia Botez-ului, by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 31-07-2008 si nu numai:



Replica: Letitia, by Maria Nistor (4877 mesaje), la 01-09-2008
ai terminat Botezul? Nu l-am vazut inca postat.

Replica: Ce by Bica Nistor (1199 mesaje), la 01-09-2008
experienta frumoasa a fost si aceasta Provocare. Le doresc fetelor ce au pornit noua provocare (Printesa desertului) sa aiba aceleasi momente pline de implinire, asa cum le-am avut eu cand am lucrat Botezul.

Replica: Mai ai de asteptat, Maria. by Vasiliu Letitia (1430 mesaje), la 01-09-2008
Poate pana apare perechea reusesc sa-l termin si eu. Deocamdata, se odihneste, iar eu ma delectez cu dragalasa sirena.

Replica: Steluta, by Admin TTT (3851 mesaje), la 04-01-2009
a terminat Botezul si, iata si dovada: a fost premiata.



Replica: Sa by Ramona Marculescu (141 mesaje), la 04-01-2009
o stapanesti sanatoasa. Steluta.

Replica: Frumos by tanasa clementina (1007 mesaje), la 05-01-2009
premiu, unicat.

Replica: Frumos premiu, by Bica Nistor (1199 mesaje), la 05-01-2009
Steluta. Adevarat, unicat! Sa ne scrii si noua amanunte cand ajunge la tine.

Replica: Steluta, felicitari! by Racovita Adriana (3877 mesaje), la 05-01-2009
Cafeaua va avea un gust mult mai bun.

Monica sa stii ca am servit un ceai din canite (ca are si Danut canita lui) abia pe 1 ianuarie. Pana atunci au stat la loc de cinste.

Replica: Ma bucur, Adriana. by Admin TTT (3851 mesaje), la 05-01-2009
Sunt convinsa ca veti recidiva de St. Valentine.

Replica: Cum ai ghicit?! by Racovita Adriana (3877 mesaje), la 05-01-2009
Asa a spus si Danut!

Replica: Ma, by Tudorancea Rodica (216 mesaje), la 05-01-2009
bag si eu, Adriana: Nu este evident?

Replica: Ai dreptate, Rodica. by Racovita Adriana (3877 mesaje), la 13-01-2009

Replica: Letitia by Amalia Avramescu (150 mesaje), la 17-01-2009
nici un punct la Botez, inca? Sau nu ai terminat Sirena?
Bafta de timp, Letitia!

P.S. Frumoasa canita, Steluta.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul
MesajScris: 29 Oct 2010, 22:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2005, 19:44
Mesaje: 1881
Nume forum:1
Bica, nu iti este dor de o provocare?

_________________
Maria-Venus - Gargarita-Venus


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul
MesajScris: 02 Feb 2011, 22:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2257
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Am recitit si eu acest topic si mi s-a umplut inima de emotie si de nostalgie. Nu mai tineam minte toate aceste momente.

Poate ar fi bine sa reluam din cand in cand unele din topicele mai vechi (cate mai exista) si sa ne reamintim cu drag (noi cele mai vechi) sau sa vedem (cele mai nou intrate pe forum) cam ce a insemnat gradina noastra minunata la un anumit moment in timp.

Plec la nani, sunt extenuata. A fost iar o zi prea lunga.

Pupici si noapte buna,

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania