Tocmai am citit un articol care m-a siderat, asa ca am decis sa vi-l prezint si voua (preluare de pe HotNews).

Ministrul de interne din Polonia, Jerzy Miller, a declarat luni ca printre vinovatii pentru inundatiile care au cauzat moartea a 15 persoane in Polonia se afla si castorii. Marti, in cadrul unei conferinte de presa, ministrul polonez a revenit si a spus ca aceste animale se numara printre cei mai mari dusmani ai digurilor si ca au un rol considerabil in provocarea inundatiilor din acest an, informeaza AFP.
In momentul de fata, in Polonia traiesc aproximativ 50.000 de castori care sunt protejati prin lege. Dupa inundatiile de anul acesta, insa, autoritatile locale au decis sa majoreze cotele de vanatoare alocate acestei specii.
Potrivit purtatorului de cuvant al servicului de pompieri, Pawel Fratzak, castorii sapa tuneluri in diguri, slabind structura de rezistenta a acestora. Oficialul a precizat insa ca nu numai castorii fac acest lucru, nominalizand si alte rozatoare, cum ar fi hamsterii.
Ultimul bilant anuntat ieri de autoritatile poloneze spune ca inundatiile din ultimele zile provocate de revarsarea apelor in bazinele fluviilor Vistula si Oder s-au soldat cu moartea a cel putin 15 persoane.