Acum este 19 Apr 2024, 05:39

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Legendele de langa noi
MesajScris: 21 Oct 2009, 09:50 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4571
Nume forum:1
Legendele de langa noi by Admin TTT (4020 mesaje) , la 07-05-2008
sau portret Doina.
Citat:
Adriana, by Doina, la 29-04-2008

Cineva, acolo Sus te iubeste daca ti-a implinit dorinta.
Eu vin de la adapost unde astazi am asistat o echipa de medici
ce au sterilizat noile cateluse ce au ajuns in adapost. M-a impresionat
privirea trista a acestor animalutze, dupa anestezie. Dragele de ele.
Tare ar avea nevoie de cineva care sa le adopte, sa le arate iubire.
Citat:
Daca vedeti iepurasul de Pasti by racovita adriana, la 01-05-2008
Cred ca da, Doina.
Lucrezi la un adapost sau esti voluntar? Cred ca trebuie sa fii
foarte fericita ca toata ziua esti printre catelusi si pisici (sau pisici nu?)
chiar daca, din pacate, nu sunt cazuri fericite.
Citat:
Adriana, by Ileana Miroiu, la 01-05-2008

vezi topicul Robotica despre Doina:
Vizita by Robotica TTT , la 09-07-2007
Citat:
RodiMar, by Rosculet Adnana, la 01-05-2008
ma bucur ca am gasit un iepuras ascultator care si-a facut datoria. Pe mine ma bucura bucuria celorlalti, mai mult decat a mea pentru ca uneori este greu sa o traiesti, daca o traiesti singura.

Despre Doina citisem si la topicul Robotica. Personal, am o mare stima pentru ea.

Robotica si Letitia par ca nu apartin domeniului nostru. Parerea mea este ca sunt doua clasice in viata, dupa cum scriu.
Citat:
Multumesc Ileana, by racovita adriana, la 07-05-2008
Mi-au dat lacrimile in timp ce citeam. Nu citisem asta.
Doamne, Robotica te pricepi sa redai atat de bine in scris.
Doina, te felicit pentru ceea ce esti. Cei ca tine sunt foarte rari.
Ma bucur mult ca te-am cunoscut.



Replica: Adapostul pentru caini by Admin TTT (4020 mesaje) , la 07-05-2008
Paznicul de la Adapostul de ciini a fost gasit mort.
Barbatul a fost descoperit zacind cu fata in jos, plin de singe - politistii spun ca paznicul nu a fost muscat de ciini
Paznicul Adapostului pentru caini a fost gasit decedat ieri dimineata. S.R, de 46 de ani, prezenta urmele unor posibile lovituri in zona ochilor, dar si singe pe fata, astfel incit cauza mortii sale va fi stabilita cu exactitate doar dupa efectuarea necropsiei. "Ieri dimineata m-au anuntat ca S. este plin de singe. Cind m-am dus acolo, era decedat, cu fata in jos. Era plin de singe si l-am cautat in buzunare sa vad daca are actele la el. Cred ca a fost batut pentru ca avea ochii umflati si singe pe fata. A lucrat vreo 5-6 ani la adapost, dar acum doar il inlocuia pe un coleg de al sau. Nu a avut probleme de sanatate, dar mai consuma si alcool, ne-a spus sora victimei. Politistii s-au deplasat la fata locului si au demarat cercetarile. Acestia spun ca victima era cunoscuta cu viciul betiei si a fost gasit cu fata in jos, plin de singe. Ipotezele analizate de politisti sint ca paznicul a murit dupa ce a cazut si s-a lovit cu fata de asfalt sau ca acesta a adormit in pozitia in care a fost gasit. Necropsia va stabili daca nu cumva barbatul a fost agresat inainte de a muri. Singura certitudine stabilita ieri este faptul ca paznicul nu a fost muscat sau agresat de ciinii pe care-i pazea la adapost.



Replica: Mailul zilei by Admin TTT (4020 mesaje) , la 07-05-2008
Buna Admina,
Am o rugaminte la tine. As vrea sa o ajut pe Doina cu bani, dar nu vreau sa simta jignita. Nu stiu cum sa procedez. Vreau sa ii trimit niste banuti, care chiar daca nu sunt prea multi, ii poate folosi pentru ea, pentru adapost, pentru Zamfirica... pentru ce crede ea de cuviinta.
Poti lua tu legatura cu ea si sa sa ii spui ca as vrea sa iau si eu legatura cu ea? Sper sa ma poti ajuta.
Meultumesc mult.


Mailul a sosit astazi pe adresa noastra si este scris de una din Gargaritele noastre de pe forum.



Replica: Draga prietena, by Admin TTT (4020 mesaje) , la 07-05-2008
Ii voi comunica Doinei peste doua zile cele scrise de tine pentru ca acum Doina s-a implicat, cum altfel, intru-ajutorarea fostului salariat al Asociatiei. De dimineata a anuntat ca face cheta pentru ca trebuie cumparate cele necesare pentru inmormantare si cauta pe cineva cu masina mai mare pentru a se aduce sicriul.

Banuiesc ca restul legendei se va scrie de la sine.

O mentiune importanta: nu am publicat mailul de mai sus pentru a da tonul donatiilor spre o persoana. Dupa cum o cunosc nici nu ar accepta sa-i dea curs intru propriile nevoi. Cel mai probabil o va accepta cu placere pentru Refugiul pentru animale, se va grabi sa elibereze chitanta si sa si trimita o copie cu inregistrarea chitantei in actele contabile.



Replica: Noi by Admin TTT (4020 mesaje) , la 07-05-2008
am deschis astazi portretul a doua femei a caror legenda se scrie in fata noastra: Doina si Gargarita anonima. Voi ce femei legenda aveti pe langa voi?



Replica: La by Laura Brasoveanu (942 mesaje) , la 07-05-2008
cat de anapoda ma simt, nu as fi intrat sa scriu in seara aceasta aici, dar topicul acesta si Dragostea lui RodiMar ma fac sa ies din obisnuita mea leneveala din ultimul timp ca sa spun: Te sarut, Gargarita anonima.

P.S. Ati vazut vreodata cata lumina exista in ochii unui caine speriat? Oare de ce?



Replica: Legendele de langa. noi by Frunza Nicoleta (3287 mesaje) , la 07-05-2008
M-ati impresionat in aceasta seara. M-am emotionat recitind povestea Doinei. Robotica are un mod de a povesti de iti intra direct in suflet.

Doina este intr-adevar o legenda si un exemplu. Ar trebui sa existe mai multe persoane ca ea. Nu este usor si nici la indemana oricui sa se dedice unei cauze cu atata daruire, dragoste si devotament si Doina merita admiratia noastra pentru dragostea pe care o poarta animalelor si Zamfiricai. Uneori aceste animalute merita dragostea si grija noastra mai mult decat unii din semenii nostri, un exemplu fiind faptul ca nu au atacat paznicul.

Un exemplu este si Gargarita anonima, gestul facut de ea este de apreciat.

Sunt sigura ca exista multe femei legenda in jurul nostru, femei care fac fapte bune dezinteresat si fara ca restul lumii sa stie acest lucru. In acest moment nu imi vine in minte nici un exemplu concret, dar trimit toata dragostea si admiratia mea acestor Femei Legenda.



Replica: Te salut by Zoica Maniu (230 mesaje) , la 07-05-2008
Gargarita anonima!

Replica: Cool! by Ionascu Alexandra (154 mesaje) , la 08-05-2008
Care/cine este Gargarita anonima?
Pupici.

Replica: Frumoase by Martis Liliana (87 mesaje) , la 10-05-2008
legende avem langa noi.

Replica: Un by Doi na (598 mesaje) , la 13-05-2008
mare multumesc Gargarita Anonima. Esti un suflet deosebit si un om de nadejde. Ma bucur sa mai gasesc oameni ca tine, - atat de rari. Multumesc, Domnului ca am intalnit o astfel de persoana.
Am primit mailul tau si ti-am raspuns.
As vrea ca topicul acesta sa se incheie aici pentru ca rolul forumului este cu totul altul si nu ati vrea sa credeti ca scopul meu aici este de a colecta fonduri pentru Asociatia noastra. Sper si eu sa trag doar un semnal de alarma si sa ajut cat pot aceste fiinte fara aparare.
Va multumesc tuturor pentru ce frumos ati scris despre mine. Daca o sa cautati in voi, veti vedea ca ascundeti niste margaritare, mari frumoase. Pentru ca, altfel cum v-ati fi obosit sa scrieti si aici?

Replica: Si by Sorescu Minerva (2106 mesaje) , la 08-06-2008
cateva flori de la Gargarita Venetianca.



Replica: O imagine by Cristi Varas (60 mesaje) , la 14-06-2008
pentru amandoua.


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania