Acum este 19 Apr 2024, 09:28

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 365 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 37  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 18:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2008, 11:54
Mesaje: 775
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Draga mea, Laura. De cand am vazut ca ai revenit mai ca nu topai de bucurie. Da-mi voie sa fiu prima care te felicita. Am ras cu gura pana la urechi, incercand sa ma pun in locul tau. Caci ce este timpul? Un trecator grabit si acusi voi primi si eu aceeasi veste de la nazdravanul din dotare, tinand cont ca deja doamnele de la gradi ma anunta ca este un cuceritor de prima clasa.
Te imbratisez cu toata puterea si iti trimit toate gandurile bune.

_________________
Ioana - Gargarita-Gerbera-Rosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 18:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7997
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Laura, astazi mi-am facut curaj sa scriu in acest topic (de multe ori incepeam sa scriu, dar la previzualizare, cuvintele mi se pareau prea sarace si stergeam tot).
Acum aproximativ un an in urma, am inceput sa rasfoiesc paginile acestei gradini, iar povestile tale ce ma tineau cu sufletul la gura pana dupa miezul noptii, mi-au dat un avant sa merg mai departe cu capul sus, m-au ajutat sa fiu puternica. Pentru asta, iti multumesc!
Laura, iti doresc tot binele din lume, sa fii o bunicuta cu zambetul pe buze, cum doar tu stii sa faci.

P.S. De fiecare data cand sunt la pamant, reiau fiecare cuvant din acest topic, o adevarata lectie de viata.

Te imbratiseaza cu drag de gargarita,

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Cotoranu Nicoleta scrie:
Laura, ma bucura vestile pe care ni le-ai adus. Recuperare usoara iti doresc. Esti un exemplu de tarie, vointa si optimism. Te imbratisez cu drag, iar Alexandru iti zambeste (uit de toate necazurile si de toata oboseala cand il vad zambind).
Alice si Marian, optimismul si veselia voastra sunt molipsitoare. Ma bucur ca Laura a pierdut pariul.
Nico, nu imi este usor sa fiu tare cand durerile ma atentioneaza ca ceva nu functioneaza cum trebuie. De altfel, in acest context am ajuns si la fostul meu servici unde am avut parte de cele mai haioase replici, toate doritoare de a ma tine pe val: Laura esti trendy cu noua ta coafura si asa bronzata. Doamna Laura, faceti ce faceti si ii obligati pe barbati sa intoarca mereu capul dupa dvs. (apropos de cheliuta mea).
M-am simtit bine si la servici si in echipa cu care am ajuns in Olanda. Tineri cu minti stralucitoare, aptitudini deosebite, bun simt cat cuprinde, toate incununate cu un umor fin. Am facut o cura de ras, alaturi de ei, dar si multa treaba.
Am fost cazati la o pensiune micuta si cocheta de langa Amsterdam. In fapt, cat am stat acolo, pensiunea ne-a apartinut in totalitate. Singura persoana ce nu tinea cont de acest lucru si scapa ades de ochiul vigilent al bonei era un baietel de pana intr-un an care ajungea in sufrageria pensiunii, intrebandu-ne mereu Hi? Noi ii spuneam mereu ca da, buna, facem bine pana ce am aflat ca el vroia sa se prezinte cum il cheama. Cum il vedeam, cum faceam o cura de buna-dispozitie. Tot asa cum Alexandrel al tau ma face acum sa zambesc cu gura pana la urechi. Te rog spune-i ca ii zambesc si il pup pe manute repede, des si apasat.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 19:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Pricopie Ioana scrie:
Draga mea, Laura. De cand am vazut ca ai revenit mai ca nu topai de bucurie. Da-mi voie sa fiu prima care te felicita. Am ras cu gura pana la urechi, incercand sa ma pun in locul tau. Caci ce este timpul? Un trecator grabit si acusi voi primi si eu aceeasi veste de la nazdravanul din dotare, tinand cont ca deja doamnele de la gradi ma anunta ca este un cuceritor de prima clasa.
Te imbratisez cu toata puterea si iti trimit toate gandurile bune.
Ioana, iti doresc sa nu ai inima amarata de o replica gen: Daca el (adica teposul meu) nu era de acord sa ne casatorim, platea pensie alimentara. Replica primita de la viitoarea mea nora de catre nea Stefan care a intrebat candid (dupa ce a mentionat ca pe timpul lui se facea botezul dupa nunta) ce se facea mandruta daca teposul nu vroia sa se insoare cu ea?
Cum sunt sigura ca la tine va fi cumva altfel si ca vei avea motive sa zambesti din toata inima, zambesc si eu clipei evocate de tine.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 19:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Pricopie Ioana scrie:
Draga mea Laura, iti trimit o raza calda de soare, sub teiul lui Eminescu si doua zambete nazdravane ale unor proaspat absolventi de grupa mica. Imi doresc din suflet ca cei doi nazdravani sa-ti dea macar o mica parte din energia lor debordanta.
Te imbratisez cu multa caldura.

P.S. Maine, de ziua Sfintei Teodora, avem programat un pelerinaj la Sihla si la manastirile din jur. Am sa rog Sfantei sa-ti dea multa sanatate si putere.
Ioana, am simtit un implus in plus sa continui sa scriu (imi era somn), aici, cand i-am vazut pe cei doi voinici. Ce miracol s-o fi intampland in noi, de numai vederea copiilor reuseste sa ne remonteze?
In Olanda, m-au remontat vizitele saptamanale, fie ale lui Dan, fie ale teposilor mei (acesta a fost bonusul acordat de firma pe timpul sederii mele, acolo). De cate ori vedeam un cap de tepos (si il vedeam rar pentru ca ei au folosit din plin fiecare ora din sederea lor acolo, vizitand tot ce se putea vizita), parca durerile erau mai suportabile.
Iti multumesc pentru rugamintea facute Sfintei pentru mine. Iti zambesc pentru ca stiu ca cine se roaga pentru altcineva, Sfintii le aduc lor, in primul rand, darurile lor.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 19:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
LENUTA PATRASCU scrie:
Draga Laura, azi mi-am facut curaj sa scriu in acest topic (de multe ori incepeam sa scriu, dar la previzualizare, cuvintele mi se pareau prea sarace si stergeam tot).
Acum aproximativ un an in urma, am inceput sa rasfoiesc paginile acestei gradini, iar povestile tale ce ma tineau cu sufletul la gura pana dupa miezul noptii, mi-au dat un avant sa merg mai departe cu capul sus, m-au ajutat sa fiu puternica. Pentru asta, iti multumesc!
Laura, iti doresc tot binele din lume, sa fii o bunicuta cu zambetul pe buze, cum doar tu stii sa faci.

P.S. De fiecare data cand sunt la pamant, reiau fiecare cuvant din acest topic, o adevarata lectie de viata.

Te imbratiseaza cu drag de gargarita,
Lenuta, tu esti o lectie de viata vie. Cat de greu ti-o fi sa stai departe de puiul tau, numai tu stii, iar eu banuiesc. Pana una-alta, te lupti, zilnic, pentru atingerea unui tel.
Cat am fost in Olanda, de doua ori am ajuns intr-un spital de acolo. Am ramas uimita de conditiile de acolo, de aparatura, de metodele de investigatii. Asistenta sociala m-a uluit. Numai traind afara, realizezi diferenta intre conditiile pe care i le poti oferi copilului tau in Romania, vizavi de cele din alte tari. Dureros, din pacate. Asa ca inteleg foarte bine motivul luptei tale zilnice.
Estio femeie puternica si acesta este un motiv suficient sa iti zambesc cu toata inima.

P.S. Spune-i lui Ralu, ca am aprins o candela special pentru ea. Prin lumina ei, am vazut-o doar pe Raluca sanatoasa.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 20:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Dosinescu Cristina scrie:
Laura, imi este dor de tine, de povestile tale pline de invataminte. Sper ca treci cu bine peste zilele acestea caniculare si ca in curand... Laura face o minune!
Cristina, in Olanda mi-am zis mereu ca trebuie sa fac o minune in numele copiilor mei. Teposul meu s-a inscris la o facultate (m-am suparat ca nu a revenit la Constructii, dar mi-a explicat ca in ziua de astazi conteaza hartia, nu si specialitatea), si si-a platit taxele din banii castigati de el, bani truditi din caratul cu spatele. M-a durut mult cand am aflat ca are o hernie si nu este nici un secret de unde i se trage. Salariul primit de mine pentru cele doua luni de munca mi-a permis sa-i platesc tot anul la facultate si, in plus, sa ii dau un respiro de la munca, mai ales ca operatia trebuia urgentata.
Nu am avut voie sa lucrez in afara biroului la Amsterdam, dar am folosit fiecare clipa, cat mi s-a permis sa lucrez in birou. In plus, am reusit sa lucrez si sambata si duminica pentru ca trebuia cumva sa-mi recuperez si zilele petrecute in spital, acolo. S-a intamplat ca intr-un weekend sa stau cu sotul meu numai zece minute, doar pentru ca am fost nevoita sa ma intorc in birou. L-am predat baietilor nostri petrecareti si am sperat doar sa ma ierte pentru motto-ul Laura face o minune.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 20:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Golesteanu Eliza scrie:
Laura, stiu ca mai frumos decat zambetul unui copil nu poate fi nimic, dar eu iti aduc totusi un gand cu sanatate.
Eliza, orice gand de sanatate conteaza intr-o situatie ca a mea. Cat am fost in Olanda, m-am canonit sa mananc sanatos, (produse ecologice, de ferma, ce acolo erau chiar scumpe), sa-mi fac exercitiile de respiratie (slava Domnului - am gasit aer curat si chiar parfumat (olandezii tin mult la flori si vegetatie), sa dorm cat mai mult (si am dormit fara esec de cum puneam capul pe perna curata (asternutul se schimba zilnic, la pensiune) si sa visez la sanatate. Imi visam teposii, pe Dan al meu, pe mami si ma visam copila, mergand cu picioarele prin colbul ulitii (in Olanda nu am identificat praf pe strada).
Iti trimit si eu un gand de sanatate, cu un zambet.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 20:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Popescu Alexandra scrie:
Draga mea Laura chiar daca de mult nu am mai trecut pe aici iti pot spune doar atat mi-a fost un dor de tot ce inseamna Laura pentru mine.
Si nu uita Laura mea chiar face minuni.
Pupici multi si dulci si o imbratisare mare. Chiar daca nu prea mai pot de burtica, tot te imbratisez asa cu multa, multa dragoste si, nu in ultimul, rand iti trimit un zambet asa cum m-ai invatat.
Observ ca tu faci o minune, numita Sarah - Maria. Ce nume frumos! Stii ca Sara(h) are o puternica conotatie crestina si provine din ebraica, iar cercetatorii sustin ca se traduce prin "mireasa", "printesa" sau "regina"?
Sara este numele sotiei patriarhului Avraam, considerata mama mai multor popoare. Cea mai mare parte a vietii, ea a purtat numele de Sarai, fiind numita Sara la varsta de 90 de ani, atunci cand Dumnezeu i-a zis lui Avraam: "Sa nu mai chemi Sarai pe nevasta ta, ci numele ei sa fie Sara". Ea a fost una dintre femeile, despre care se spune in Biblie, ca nu putea sa aiba copii. Astfel ca Dumnezeu ii rasplateste credinta si ii promite ca ii va da copilul mult visat. Promisiunea divina s-a indeplinit si Sara a nascut un copil, caruia i-a dat numele de Isaac. Ea a trait pana la varsta de 127 de ani.
Despre semnificatia numelui Maria, nu mai este nevoie sa iti scriu, ca stii deja. Numai miracole!
Zambesc minunii ce se va naste curand, sanatoasa si frumoasa. Iti zambesc si tie, mamica speciala, dar si mandrului Toni.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Laura
MesajScris: 17 Oct 2010, 20:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
Vasiliu Letitia scrie:
Ce mai faci Laura? Te asteptam cu drag.
Cu drag iti trimit un zambet, draga mea, Letitia.

_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 365 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 37  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania