Acum este 28 Mar 2024, 10:52

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Profesoara mea, mama mea!
MesajScris: 18 Oct 2017, 11:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2009, 01:36
Mesaje: 259
Nume forum:1
Olga Tudorache, o mare doamna a teatrului romanesc, s-a stins din viata in aceasta dimineata. Actrita era internata de cateva zile si era in stare grava. Medicii au sperat sa o poata salva pana in ultimul moment, insa aceasta a murit, la 88 de ani.

Anuntul a fost facut initial de actorul Florin Calinescu, care avea o relatie speciala cu actrita. “Români, a murit Oaga Tudorache. O artista cât pământul ăsta! Profesoara mea, mama mea!”, a scris Florin Călinescu. Ulterior, decesul actriţei a fost anunţat şi de reprezentanţii Spitalului Elias. Ei spun că Olga Tudorache “s-a stins în linişte” în Secţia de Terapie Intensivă a spitalului.

“Cu adâncă părere de rău, Spitalul Universitar de Urgenţă Elias anunţă trecerea în nefiinţă a celei care a fost o Mare Doamnă a Teatrului Românesc, doamna Olga Tudorache. Dânsa s-a stins în linişte în Secţia de Terapie Intensivă a spitalului, în cursul nopţii dinspre 17 spre 18 octombrie 2017. Dumnezeu să o aibă în pază!”, menţionează reprezentanţii Spitalului Elias într-un comunicat de presă transmis miercuri dimineaţă.

Sursa: http://monden.acasa.ro/

_________________
Tudora - Nimeni nu stie cat imi iubesc prietenii, decat sufletul meu care este mut.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Profesoara mea, mama mea!
MesajScris: 18 Oct 2017, 19:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2005, 03:07
Mesaje: 296
Locatie: USA
Nume forum:1
Olga Tudorache, un destin trist. Parasita de singura mare iubire

Olga Tudorache a murit miercuri, 18 octombrie, la doar o saptamana dupa ce a implinit 88 de ani. Actrita, populara si iubita de generatii intregi de iubitori ai teatrului, dar si de elevi, a avut o viata personala retrasa, putini fiind cei care stiau ce este in sufletul ei. Casatorita cu un june prim al teatrului romanesc, aceasta a fost insa parasita pentru o frantuzoaica. Nu s-a mai recasatorit niciodata.

A copilarit in casa parohiala a bisericii din Oituz, unde s-a nascut, construita chiar de catre bunicul sau, preotul comunei. A ramas orfana de tata devreme, prea devreme. “Din Oituz am plecat la un an. Tatal meu era pilot si a murit intr-un accident de avion. Are mormantul in Cimitirul Eroilor din Primul Razboi Mondial. La patru ani, am primit-o, cu flori, pe Regina Maria, chiar acolo, la intrarea cimitirului in care e tatal meu. Tata a plecat cu flotila la Cluj, apoi la Buzau, iar, in cele din urma, la Iasi. Avea 35 de ani cind a murit, iar mama a ramas vaduva la 33 de ani. Draga mea mama a trait pana la 91 de ani”, a povestit actrita. Odata cu venirea razboiului, Olga a fost nevoita sa fuga impreuna cu mama sa la manastirea de maici, unde si-a continuat studiile.

În 1960, era o actriță superbă, cu o ținută aristocrată, indragita de toti. Inclusiv de Cristea Avram, un actor care la acea vreme era pe val. Indragostita, acesta s-a maritat cu junele prim, si a devenit curand mama lui Alexandru, singurul fiu al actritei. Casnicia nu a durat insa mult. In 1966, Cristea Avram reuseste sa fuga in Franta, cu ajutorul Marinei Vlady, o actrita pe care o cunoscuse la Moscova, si cu care a inceput, mai tarziu, o relatie, pe cand aceasta filma in Romania pentru filmul "Steaua fara nume".

Cristea Avram nu a avut parte de amorul frantuzesc prea mult timp, fiind la randul sau parasit. S-a mutat in Italia, unde a ramas pana la sfarsitul vietii, in 1989, cand a murit de cancer. Olga Tudorache nu s-a mai casatorit. Si-a dedicat viata scenei si fiului sau, despre care spunea ca este cea mai mare realizare a sa. "Succesele cele mai mari le-am avut în viață, nu pe scenă", spunea aceasta intr-un interviu acordat in 2000.

Actrita se mandrea si cu nepotul sau, care are deja 20 de ani si despre care spunea la acea vreme ca este la fel de inteligent ca si fiul sau, care a fost mereu sef de promotie.

Olga Tudorache s-a născut la Oituz, la 11 octombrie 1929. Elevă a Marioarei Voiculescu, a fost la randul sau aproape trei decenii profesor universitar. Olga Tudorache a fost profesorul de clasă al Principelui Radu, la Universitatea de Artă Teatrală și Cinematografică din București, în anii 1980-1984.

_________________
Amelia - Limbajul prieteniei nu opereaza cu vorbe, ci cu intelesuri.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania